Komplikace IVF

Ke komplikacím IVF dochází zřídka, ale můžu postihnout právě vás:

Ovariální hyperstimulační syndrom - OHSS

Podívej se na samostatný článek: Ovariální hyperstimulační syndrom

Vícečetné těhotenství

K těhoteství24 s dvojčaty dochází při přenosu více než jednoho embrya. Vícepočetná gravidita nese s sebou větší rizika než těhotenství s jedním dítětem. Dochází časteji ke komplikacím a hrozí riziko předčasného porodu20, takže se rodí dítě nezralé, vyžadující častou lékařskou péči a zvýšenou péči rodičů.

Těhotenství s jedním plodem trvá 40 týdnů. Těhotenství s dvojčaty se obvykle končí v 36. týdnu. V případě, že jsou plody tři, málokdy se podaří udržet těhotenství déle než do 32. týdne.

Mimoděložní těhotenství

Podívej se na samostatný článek: mimoděložní těhotenství22

Poranění při odběru vajíček

Tato komplikace je velmi neobvyklá. Odběr vajíček vykonáva lékař pod ultrazvukem. Při přechodu jehly přes pochvu sice dochází k malému poranění cévek a drobnému krvácení. Větší krvácaní z pochvy je však výjimečné.

Zrušení cyklu

Ke zrušení cyklu se přistupuje v případě, že nedochází k požadované reakci na hormonální stimulaci. Cyklus se přeruší a nedojde k odběru vajíček. Pro ženu to sice nepředstavuje komplikaci v pravém slova smyslu. Ale vynaložené finanční prostředky přišly vniveč a taky se tímto posouvá možnost otěhotnění.

Použité zdroje

  1. Karel Řežábek: Léčba neplodnosti. Grada, 2008
Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Hodnocení a zkušenosti s komplikacemi IVF

Máš zkušenost s komplikacemi IVF?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost