Těhotenství po potratu

Přerušení těhotenství z jakéhokoliv důvodu je pro ženu smutnou a nepříjemnou zkušeností. I když těhotenství trvalo třeba jen pár týdnů, v ženském těle zanechalo velké množství hormonů i jiných změn. Po potratu je tedy velmi důležitý fyzický a duševní odpočinek. Na to by se žena měla chvíli soustředit. Teprve poté by měla začít řešit návrat do zaměstnání, případná další gynekologická vyšetření nebo pokus o nové těhotenství po potratu.

Co je potrat?

Potratem13 se rozumí ukončení těhotenství do prvních dvaceti čtyř týdnů. Příčiny samovolných potratů1, což jsou takové, které nebyly vyvolány zevním zásahem, nejsou vždy zcela jasné a lékař vám většinou nebude schopen dát přesnou odpověď. Čím kratší dobu těhotenství24 trvá, tím hůře se dá zjistit příčina. Samovolným potratem v prvních třech měsících těhotenství (v prvním trimestru37) končí asi každé čtvrté až páté těhotenství. Skutečné číslo ale může být i mnohem vyšší, protože k mnoha potratům došlo tak brzy, že žena ještě ani nezaznamenala, že je těhotná. Jediným příznakem v takovém případě je obvykle jen opožděná a silnější menstruace2 než obvykle. Velmi pozitivní zprávou je pro ženy především to, že se většinou jedná jen o jednorázovou záležitost a další těhotenství už probíhá bez problémů.

 • Dva potraty, které následují za sebou, zažije méně než 5 % žen,
 • po prvním potratu je šance na úspěšné těhotenství kolem 80 %,
 • po dvou potratech se pravděpodobnost snižuje na 70 % a po třech a více na 60 % (stále to ale není vůbec málo).

Příčiny samovolných potratů

Příčiny samovolných potratů můžeme rozdělit do několika kategorií. Za spontánním potratem v brzkém stadiu těhotenství stojí nejčastěji nějaká genetická vada plodu. Chromozomy se špatně zdvojily a staly se příčinou těžkých vývojových vad a tyto vady vedou k ranému potratu. Sami odborníci se shodují na tom, že v prvních třech měsících je spontánní potrat opravdu běžný, i když pro ženu vždy těžký. Mnoho žen z něj ale viní samo sebe a vyčítají si, že dost neležely, když byly nemocné, že nesly tašku s nákupem nebo vytíraly podlahu. To ale s potratem rozhodně nesouvisí.

Těhotenství po potratu
Někdy může být příčina i v organismu matky. Mezi možné viníky řadíme různá gynekologická onemocnění nebo vady např. vrozená nebo získaná anatomická odchylka dělohy. Děloha3 může mít špatný sklon, tvar či být velmi malá. Často se tyto problémy upraví až po několika potratech. Existují také ženy, které mají slabé děložní hrdlo, které povolí pod rostoucí váhou plodu. V těchto případech ale dochází k potratu až déle, po 12. týdnu těhotenství21.

Asi 30 % spontánních potratů ovlivňují hormony. V této souvislosti se hovoří především o špatné funkci štítné žlázy či nadledvin.

Riziko potratů mohou zvyšovat i některé poruchy srážlivosti krve. Těhotné ženy, které mají takové problémy, musí hned od začátku těhotenství užívat léky, které srážlivost krve normalizují.

Za opakovanými potraty mohou být i chronické infekce (toxoplazmóza1, listerie, zárděnky1 či salmonela6), o kterých žena neví. Proto je nutné provést stěry z porodních cest a případné infekce odhalit a vyléčit.

Příčiny mohou přicházet i zvenčí například užívání léků, záření apod. Mezi rizika ovšem nepatří sport, sex58 a podobné aktivity, které si maminky často po potratu vyčítají, ale nemají s potratem co dělat.

Rekonvalescence po potratu

Po potratu čeká ženu šestinedělí1, ať už byl potrat ukončen revizí dělohy16 nebo ne. V tomto období se těhotenské hormony a tělo ženy vrací do normálního stavu. Žena by měla být v klidu a nechat tělo regenerovat. Neměla by se koupat ve vaně, mít sex, nosit těžká břemena, výrazně sportovat, nekoupat se v bazénu, na koupališti a měl by dodržovat zvýšenou hygienu. Tělo se musí vyčistit. Přibližně na konci šestinedělí lze očekávat menstruaci. V období šestinedělí čeká ženu také velká hormonální bouře i vyrovnání se se smutkem nad ztrátou budoucího dítěte. Velmi důležitá je pomoc ze strany partnera a rodiny.

Po prodělaném potratu může žena podpořit tělo v rekonvalescenci. Oblíbené je pití kontryhelového čaje5, který podporuje růst děložní sliznice a pomáhá k hormonální rovnováze. Další prospěšnou bylinkou je šalvěj, která pomáhá k regeneraci těla.

Kdy znovu otěhotnět po potratu?

Otázku, kdy by mohlo/mělo přijít další těhotenství po potratu , si většina žen klade velmi brzy. Odpovědět není jednoduché, protože často se na tom neshodnou ani sami odborníci. Někteří doporučují vyčkat pouze jednu menstruaci, někdo tři měsíce a někdo dokonce i půl roku a déle. Počkat půl roku doporučuje i WHO (Světová zdravotnická organizace). Je to hlavně proto, aby se žena mohla dát psychicky do pořádku. Konečné rozhodnutí ale nakonec vždy závisí především na ženě a jejím psychickém a fyzickém stavu.

V případě samovolného potratu, není důvod čekat. Pokud žena potratila sama v raném stadiu těhotenství a nebylo nutné přistoupit k revizi (chirurgické vyčištění dělohy), je to podle některých odborníků dokonce žádoucí, protože tělo je dobře připraveno k početí1.
Vždy je ale nutné dodržet šestinedělí. V případě revize raději pár měsíců vyčkejte, aby tělo mělo dostatek času se uzdravit a připravit na nové těhotenství.

Nemusíte se bát ani v případě, že otěhotníte dřív. Neznamená to, že potratíte nebo dítě nebude v pořádku. Je spousta žen, které otěhotněly hned po první menstruaci, a těhotenství proběhlo bez komplikací.

Jak podpořit těhotenství?

Pokud máte za sebou pouze jeden potrat, není nutné zvláštní opatření. Důležitý je pozitivní přístup, zdravý životní styl a vyhýbat se alkoholu a drogám1. Také je vhodné užívat kyselinu listovou37 už před těhotenstvím. Jestliže žena prodělala dva a více potratů, bylo by vhodné se obrátit na specialistu a absolvovat vyšetření, která mohou zjistit příčinu nezdařených pokusů a vyřešit ji.
Potrat - Jak podpořit těhotenství?

Vyšetření po opakovaných potratech

Do počtu samovolných potratů se počítá i 0,5 %, ke kterým dochází při aminocentéze17. To je vyšetření plodové vody2, které slouží k odhalení možných vrozených vývojových vad dítěte a provádí se zavedením punkční jehly přes břišní stěnu, dělohu a plodové obaly až do plodového vaku. Riziko je velmi malé, ale existuje.

Většina žen po prvním samovolném potratu nemá problémy znovu otěhotnět a donosit zdravé dítě. Proto se v tomto případě obvykle neprovádějí žádná speciální vyšetření. Pokud však dojde i k dalším potratům, přicházejí na řadu různá vyšetření, aby se zjistila příčina. Provádějí se vyšetření genetická, imunologická i hematologická.

 1. Krevní testy – krevní testy jsou nejjednodušší možností, jak přijít na možné potíže a důvody potratů. Z krve se zjišťuje hormonální nerovnováha, která může ukazovat například na onemocnění štítné žlázy apod.
 2. Karyotyp (chromozomální vyšetření) – při tomto vyšetření se zjišťují, zda budoucí rodiče nemají nějaké chromozomální aberace, tedy odchylky v počtu nebo tvaru chromozomů. Ty většinou znamenají pro nositele nebo jeho potomky riziko závažných změn v genetice a postihují různé orgány. Dochází buď k poruchám počtu chromozomů, nebo k poruchám tvarů chromozomů. Odchylky chromozomů mohou být zděděny od matky, od otce nebo mohou být nově vzniklé.
 3. Vyšetření molekulárně – genetické – provádí se vyšetření tzv. trombofilních mutací. Mutace v některých genech, které ovlivňují krevní srážlivost, mohou v těhotenství způsobit trombózu (srážení krve) v cévách placenty. Tím způsobí potrat či odumření plodu. Tyto mutace neohrožují jen těhotenství, ale jsou celoživotním rizikem vzniku trombózy např. v dolních končetinách. Trombofilie4 se dá účinně léčit. Vyšetření na trombofilní mutace se provádí pouze u žen.
 4. Ultrazvukové vyšetření – jedná se o nebolestivé vyšetření orgánů, především o dělohu a vaječníky. Cílem vyšetření je zjistit uložení, tvar a velikost vyšetřovaných orgánů, popřípadě posoudit změny. Je možné odhalit zánět, nádor, krvácení nebo vrozenou vývojovou vadu. Ultrazvukové metody patří v současnosti k nejpoužívanějším, protože nezatěžují ženu pronikavým zářením, jsou bezbolestné a bezpečné.
 5. Hystereskopie5 – touto vyšetřovací metodou si může lékař podrobně prohlédnout dělohu a odebrat vzorek sliznice pro další vyšetření nebo provést další operační vyšetření. Primárně je ale hystereskopie určena pro přehledné zobrazení děložní dutiny. Častým důvodem k tomuto zákroku je abnormální nález na ultrazvuku. Touto metodou se mohou odhalit různé závažné změny v děloze (polypy, myomy, pozánětlivé srůsty, vrozené přepážky apod.).
 6. Hysterosalpingografie – vyšetření pomocí rentgenu, které slouží ke kontrole tvaru a průchodnosti dělohy a vejcovodů pomocí kontrastní látky. Může odhalit vrozené vývojové vady dělohy i zúžení či uzávěr vejcovodů. Vyšetření se provádí po menstruaci v první polovině cyklu, kdy se do děložní dutiny vpraví kontrastní látka pomocí speciální kanyly (Schultzeho kanyla). Rentgenovým přístrojem se pak nasnímá průchod látky. Celé vyšetření trvá asi 15 minut a není náročné. Bývá přítomen gynekolog a rentgenolog. Provádí se po podání analgetik, protože může být bolestivé. Kvůli rentgenové zátěži a riziku infekce pánevních orgánů se ale od tohoto vyšetření ustupuje.

Více o těhotenství po potratu na modrykonik.cz

Použité zdroje

 1. http://www.zenska-neplodnost.cz/novinky/tehoten...
 2. http://www.feminaplus.cz/ultrazvukova-diagnostika
 3. https://ona.idnes.cz/otehotnet-muzete-hned-po-p...
 4. http://www.geneticka-ambulance.cz/
 5. https://www.gennet.cz/chromozomalni-vysetreni-k...
 6. https://www.nutriklub.cz/clanek/tehotenstvi-po-...
 7. http://www.eurofertil.cz/cs/hysterosalpingograf...

https://www.babymed.com/miscarriage-signs-and-s...

Použité zdroje obrázků

 1. https://pixabay.com/sk/
Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Hodnocení a zkušenosti s těhotenstvím po potratu

Máš zkušenost s těhotenstvím po potratu?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost