Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Šestinedělí po potratu

1 zkušenost

Ukončení těhotenství, ať už k němu došlo samovolně nebo uměle2, je pro ženu vždy smutnou, nepříjemnou a stresovou záležitostí.

Třebaže těhotenství24 trvalo jen krátce, ponechalo v těle ženy mnoho hormonálních a jiných změn. Proto je pro ženu po prodělaném potratu nejdůležitější soustředit se na odpočinek, a to duševní i fyzický. Až následně přichází na řadu řešení ostatních záležitostí, jako je např. návrat do zaměstnání, nebo jak o sebe pečovat a co dodržovat v šestinedělí po potratu.

Několik zásad šestinedělí po potratu

Ať už byl potrat13 ukončen revizí16 či nikoliv, čeká ženu šestinedělí10. Stejně jako po porodu28, znamená šestinedělí po potratu období, kdy se tělo ženy vrací do normálu, hojí se a očišťuje. Je proto důležité považovat toto období za skutečnou rekonvalescenci a dbát určitých zásad:
Po potratu

 • před koupelí dát přednost sprchování,
 • vynechat veřejné bazény a koupaliště,
 • vyvarovat se nošení těžkých břemen,
 • odložit sexuální aktivity nejlépe do první menstruace2 - jednak hrozí riziko infekce, ale také je zde možnost otěhotnění, které však není tak brzy po potratu žádoucí,
 • výrazně nesportovat,
 • neprochladnout,
 • dodržovat zvýšenou hygienu - zvláště pak v oblasti rodidel. Také je vhodné se vyhnout parfemovaným gelům či mýdlům. V době trvajícího krvácení je doporučeno používat hygienické vložky namísto tamponů, které zvyšují riziko zavlečení infekce.

Přibližně na konci šestinedělí by se měla dostavit další menstruace.

Komplikace v šestinedělí po potratu

Lékaře je třeba okamžitě navštívit v případě, že žena po potratu:

 • hodně a dlouho krvácí (déle než 14 dní),
 • má vysokou horečku1,
 • má bolesti.

Všechny tyto příznaky mohou znamenat vzniklou infekci způsobenou např. přetrvávajícími zbytky embrya v děloze3. V takovém případě je nezbytné okamžité zahájení léčby.

Při bezproblémovém průběhu šestinedělí obvykle stačí kontrolní prohlídka během 2-3 týdnů po zákroku nebo po jeho ukončení.

Psychika ženy v šestinedělí po potratu

Šestinedělí je především také velká hormonální bouře, do normálního stavu se nedostává pouze tělo, ale v tomto případě i mysl. Psychické vyrovnání se se ztrátou děťátka nese každá žena jinak, mohou se objevit změny nálad, střídat pocity vzteku, lítosti a marnosti. Zvláště, pokud bylo těhotenství vytoužené a dlouho očekávané, po opakovaných potratech, nebo bylo dokonce po IVF5, IUI9.
Šestinedělí po potratu

Obzvláště důležitá je v tomto období velká dávka trpělivosti a také podpora ze strany partnera a rodiny.

Obecně vzato dokáže většina žen potlačit svůj smutek z neprosperujícího těhotenství až těhotenstvím dalším, respektive tedy narozením zdravého děťátka. Je přirozené, že zejména v šestinedělí přijdou těžké chvilky, kdy bude zapotřebí pustit smutek spontánně ven. Je to v pořádku a tato ventilace přináší ženě úlevu. Následovat budou samozřejmě i pozitivnější chvilky a je důležité, aby si je žena nevyčítala, naopak je dobré během nich načerpat energii na další možné stavy smutku a deprese. Psychický stav ženy po potratu se s velkou pravděpodobností bude vyvíjet ve vlnách.

Jak podpořit rekonvalescenci těla po potratu

Rekonvalescenci po potratu lze podpořit např. vhodnými bylinkami, jako je kontryhel45, který napomáhá k hormonální rovnováze a také podporuje růst děložní sliznice. Další prospěšnou bylinkou po potratu může být šalvěj, ta napomáhá k celkové regeneraci těla. Dále pak např. maliník25, mladý ječmen, chlorella atp., nebo je též vhodné podstoupit očistný detox.

Vhodné jsou případně i cviky k posílení pánevního dna3, jóga, masáže, cvičení Ludmily Mojžíšové4 atd. Prospěšná je v podstatě jakákoliv aktivita, která ženě po potratu pomůže zotavit tělo, nasměrovat myšlenky jiným směrem a připravit na další těhotenství.

Kdy je vhodné se pokoušet o další těhotenství

Názory na časový odstup dalšího otěhotnění po potratu se velmi liší. Obecně se doporučuje vyčkat do příchodu první menstruace, která se obvykle dostaví do konce šestinedělí. Nejčastějším názorem je, že po potratu a zvláště, byla-li nutná revize dělohy, je vhodné s dalšími pokusy o těhotenství počkat alespoň tři měsíce. To hlavně z důvodu kompletní rekonvalescence a také proto, aby měla děložní sliznice dostatek času dorůst. V některých případech, zvláště po potratu ve vyšším stádiu těhotenství, je doporučená čekací doba i šest měsíců.
Snažení se o další dítě po potratu

V praxi však neexistují lékařské studie, které by prokázaly, že je tato pauza nutná. Spousta těhotenství, která vznikla prakticky těsně po šestinedělí, probíhala naprosto fyziologicky a v pořádku. Pro mnoho žen je navíc ukončení nucené pauzy záchrannou berličkou po prodělané ztrátě.

Americké výzkumy dokonce prokázaly, že otěhotní-li žena po prodělaném potratu do tří měsíců, je menší pravděpodobnost vzniku patologických jevů, než-li u ženy, která s otěhotněním čeká déle. Tudíž, čím dříve žena po potratu znovu otěhotní, tím lépe.

Klady brzkého otěhotnění po potratu

Výzkumy také prokázaly, že je tělo ženy po prodělaném potratu dalšímu těhotenství nakloněno a zároveň na něj i více připraveno. Po půlroční pauze, v minulosti doporučované, se hladina těhotenských hormonů navrací k normálu, tudíž tělo vlastně začíná od samého počátku.

Pochopitelně existují i situace, kdy je nutné snahu o další početí odložit. Příčinou může být například operace související s potratem, infekce rodidel, nebo další onemocnění, která by mohla mít souvislost s předešlým potratem - toxoplazmóza1, listerióza atp. V takovém případě je vhodné zmíněnou půlroční pauzu dodržet.

Většinový názor současných lékařů tedy zní:

 1. Po spontánním potratu bez revize dělohy dodržet pauzu po dobu šestinedělí a první menstruace.
 2. Po potratu, u kterého byla nutná revize dělohy, pak dodržet pauzu tří měsíců.

Nejvhodnější však je, pokud žena probere možnosti s lékařem, který zná její konkrétní zdravotní stav.

Více o šestinedělí po potratu na modrykonik.cz

Použité zdroje

 1. http://potrat.zdrave.cz/jak-o-sebe-pecovat-po-preruseni-tehotenstvi/
 2. https://web.archive.org/web/20160104210016/http://www.mrnous.com/potrat/spontanni-potrat-zamlkle-...
 3. http://www.emimino.cz/encyklopedie/sestinedeli-po-potratu/
 4. http://www.rodicka.cz/otehotneni-po-potratu/
Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Kam dál?

Zkušenosti s šestinedělím po potratu

Máš zkušenost s šestinedělím po potratu?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
luciferkaklaris
4. čer 2016

Moje revize v 8tt těhotenství

O miminko jsme se snažili teprve 3 měsíce, kdy jsem na testu objevila 2 čárky. To bylo v září 2015. Moc jsme se radovali, ale naše radost bohužel netrvala dlouho. V 6tt objevil dr. hematom na děloze a nařídil 14 dní klidový režim. Na začátku 8 tt jsem začala krvácet a v nemocnici mi řekli, že plod se přestal vyvíjet, srdíčko netlouklo a ještě týž den mi udělali revizi dělohy.

Zákrok trval zhruba půl hodiny, několik hodin předem jsem nesměla jíst ani pít. Poté mě bolelo dost břicho, tak jsem si řekla o lék a ještě ten den mě pustili domů s tím, že do práce můžu jít hned. Přesto jsem doma odpočívala ještě asi 5 dní, ale když to vezmu zpětně, příště bych dodržela šestinedělí a byla doma déle. Jakmile jsem nastoupila do práce (a to pracuji v kanceláři), břicho mě rozbolelo z dennodenní námahy, takže jsem doma pak jen odpočívala. Břicho bolelo ještě minimálně 3 týdny.

Po 14 dnech od zákroku jsem šla na kontrolní ultrazvuk, kde bylo vše v pořádku a dokonce zrovna dozrávalo vajíčko. Doktor doporučil vyčkat 6 měsíců, ale my jsme se začali snažit hned po 1. menstruaci, která přišla díky zavádění Utrogestanu zhruba po 4 týdnech od zákroku. Koncem listopadu 2015 - tedy hned po 1. MS - jsem znovu otěhotněla a nyní jsem na konci 30tt a moc se těšíme na chlapečka.

Doporučuju zbytečně nečekat a pokud se na to žena cítí, tak se začít snažit hned po 1. menstruaci, protože se říká, že je "pohnojeno".
4 poděkování