Ukončení těhotenství, ať už k němu došlo samovolně nebo uměle2, je pro ženu vždy smutnou, nepříjemnou a stresovou záležitostí.
Třebaže těhotenství24 trvalo jen krátce, ponechalo v těle ženy mnoho hormonálních a jiných změn. Proto je pro ženu po prodělaném potratu nejdůležitější soustředit se na odpočinek, a to duševní i fyzický. Až následně přichází na řadu řešení ostatních záležitostí, jako je např. návrat do zaměstnání, nebo jak o sebe pečovat a co dodržovat v šestinedělí po potratu.
Ať už byl potrat13 ukončen revizí16 či nikoliv, čeká ženu šestinedělí10. Stejně jako po porodu28, znamená šestinedělí po potratu období, kdy se tělo ženy vrací do normálu, hojí se a očišťuje. Je proto důležité považovat toto období za skutečnou rekonvalescenci a dbát určitých zásad:
Přibližně na konci šestinedělí by se měla dostavit další menstruace.
Lékaře je třeba okamžitě navštívit v případě, že žena po potratu:
Všechny tyto příznaky mohou znamenat vzniklou infekci způsobenou např. přetrvávajícími zbytky embrya v děloze3. V takovém případě je nezbytné okamžité zahájení léčby.
Při bezproblémovém průběhu šestinedělí obvykle stačí kontrolní prohlídka během 2-3 týdnů po zákroku nebo po jeho ukončení.
Šestinedělí je především také velká hormonální bouře, do normálního stavu se nedostává pouze tělo, ale v tomto případě i mysl. Psychické vyrovnání se se ztrátou děťátka nese každá žena jinak, mohou se objevit změny nálad, střídat pocity vzteku, lítosti a marnosti. Zvláště, pokud bylo těhotenství vytoužené a dlouho očekávané, po opakovaných potratech, nebo bylo dokonce po IVF5, IUI9.
Obzvláště důležitá je v tomto období velká dávka trpělivosti a také podpora ze strany partnera a rodiny.
Obecně vzato dokáže většina žen potlačit svůj smutek z neprosperujícího těhotenství až těhotenstvím dalším, respektive tedy narozením zdravého děťátka. Je přirozené, že zejména v šestinedělí přijdou těžké chvilky, kdy bude zapotřebí pustit smutek spontánně ven. Je to v pořádku a tato ventilace přináší ženě úlevu. Následovat budou samozřejmě i pozitivnější chvilky a je důležité, aby si je žena nevyčítala, naopak je dobré během nich načerpat energii na další možné stavy smutku a deprese. Psychický stav ženy po potratu se s velkou pravděpodobností bude vyvíjet ve vlnách.
Rekonvalescenci po potratu lze podpořit např. vhodnými bylinkami, jako je kontryhel45, který napomáhá k hormonální rovnováze a také podporuje růst děložní sliznice. Další prospěšnou bylinkou po potratu může být šalvěj, ta napomáhá k celkové regeneraci těla. Dále pak např. maliník25, mladý ječmen, chlorella atp., nebo je též vhodné podstoupit očistný detox.
Vhodné jsou případně i cviky k posílení pánevního dna3, jóga, masáže, cvičení Ludmily Mojžíšové4 atd. Prospěšná je v podstatě jakákoliv aktivita, která ženě po potratu pomůže zotavit tělo, nasměrovat myšlenky jiným směrem a připravit na další těhotenství.
Názory na časový odstup dalšího otěhotnění po potratu se velmi liší. Obecně se doporučuje vyčkat do příchodu první menstruace, která se obvykle dostaví do konce šestinedělí. Nejčastějším názorem je, že po potratu a zvláště, byla-li nutná revize dělohy, je vhodné s dalšími pokusy o těhotenství počkat alespoň tři měsíce. To hlavně z důvodu kompletní rekonvalescence a také proto, aby měla děložní sliznice dostatek času dorůst. V některých případech, zvláště po potratu ve vyšším stádiu těhotenství, je doporučená čekací doba i šest měsíců.
V praxi však neexistují lékařské studie, které by prokázaly, že je tato pauza nutná. Spousta těhotenství, která vznikla prakticky těsně po šestinedělí, probíhala naprosto fyziologicky a v pořádku. Pro mnoho žen je navíc ukončení nucené pauzy záchrannou berličkou po prodělané ztrátě.
Americké výzkumy dokonce prokázaly, že otěhotní-li žena po prodělaném potratu do tří měsíců, je menší pravděpodobnost vzniku patologických jevů, než-li u ženy, která s otěhotněním čeká déle. Tudíž, čím dříve žena po potratu znovu otěhotní, tím lépe.
Výzkumy také prokázaly, že je tělo ženy po prodělaném potratu dalšímu těhotenství nakloněno a zároveň na něj i více připraveno. Po půlroční pauze, v minulosti doporučované, se hladina těhotenských hormonů navrací k normálu, tudíž tělo vlastně začíná od samého počátku.
Pochopitelně existují i situace, kdy je nutné snahu o další početí odložit. Příčinou může být například operace související s potratem, infekce rodidel, nebo další onemocnění, která by mohla mít souvislost s předešlým potratem - toxoplazmóza1, listerióza atp. V takovém případě je vhodné zmíněnou půlroční pauzu dodržet.
Nejvhodnější však je, pokud žena probere možnosti s lékařem, který zná její konkrétní zdravotní stav.