Samovolný potrat

Až dvě z deseti těhotenství končí samovolným potratem, přičemž u některých ani ženy nevědí, že jím prošly. Jak je to možné a co vlastně je samovolný potrat? To a mnohem víc se dozvíš na následujících řádcích.

Samovolný potrat

Samovolné potraty jsou častější, než si možná myslíš. Zdroj: Shutterstock.

Co je samovolný potrat?

  • Jde o samovolné ukončení těhotenství do 22. týdne těhotenství (poté už se jedná o úmrtí plodu v děloze).

Příznaky samovolného potratu

  • U řady těhotenství k samovolnému potratu dochází již na jejich začátku, a proto obsah dělohy odejde s menstruací. Žena tak ani nezjistí, že byla těhotná.
    • Případně se menstruace opozdí a může být také o něco silnější – obojí se ovšem stává i z jiných důvodů, a tak ani to některé ženy nepřipíší na vrub těhotenství.
  • Čím je těhotenství „mladší“, tím více samovolný potrat připomíná menstruaci (cca do 6. týdne těhotenství). U „starších“ se objevuje silnější krvácení, křeče a bolesti v podbřišku.
  • V některých případech musí lékař přistoupit k tzv. kyretáži, což je vyčištění dělohy na operačním sále v celkové narkóze.

Příčiny samovolných potratů

  • Příčin samovolného potratu je mnoho, proto lze uvést pouze příklady.

Příčiny samovolného potratu můžeme rozdělit do dvou skupin:

1. Poruchy na straně plodu:

  • vývojové vady,
  • metabolické poruchy.

2. Potíže u matky:

  • nedostatek hormonů,
  • nedostatečně vytvořené žluté tělísko na vaječníku,
  • problémy v děloze (např. vývojové vady),
  • myomy3, endometrióza6,
  • metabolická onemocnění, jako je cukrovka.

Lze předejít samovolnému potratu?

  • Trápí tě myšlenky na to, že jsi mohla samovolný potrat zapříčinit, třeba pitím alkoholu na oslavě, saunováním nebo nějakou náročnou sportovní aktivitou před zjištěním, že jsi těhotná? Věř, že pokud by bylo vše v pořádku, k samovolnému konci těhotenství by nedošlo.

Vyrovnání se s potratem

Ztráta miminka je psychicky náročná situace – ať už jde o zamlklé těhotenství, spontánní potrat, nutnost ukončit těhotenství interrupcí, mimoděložní těhotenství, nebo úmrtí miminka před narozením či krátce po něm. Je nám moc líto, jestli se tě některá z těchto událostí týká, a rádi bychom ti na následujících řádcích alespoň trochu pomohli. Proto se na nich dozvíš, jak se podle psycholožky s touto tragickou událostí co nejlépe vyrovnat.


Co se děje po samovolném potratu?

  • Lékař zkontroluje, zda je děloha zcela vyčištěná. Pokud ne, musí provést tzv. kyretáž. V opačném případě doporučí, aby proběhl minimálně jeden, ale lépe dva menstruační cykly, než se znovu pokusíte o miminko.
  • Vzhledem k tomu, že k samovolným potratům dochází opravdu poměrně často, po prvním lékaři nebudou přistupovat k žádným dalším krokům. Také tvoje tělo se nejspíš brzy zregeneruje, „jen“ s psychikou to může být složitější. Pokud se s událostí nemůžeš vyrovnat, obrať se na odbornou pomoc psychologa.
  • U druhého samovolného potratu už tvůj gynekolog začne pátrat po možných příčinách, které by zdravému těhotenství mohly bránit.
  • Dojde-li k dalšímu potratu, je na řadě detailnější vyšetření, včetně například genetického.
    • Může se stát, že lékaři na příčinu nepřijdou. V takovém případě je další těhotenství podporováno léky a pečlivě sledováno.

Samostatné „podkapitoly“: Biochemické a zamlklé těhotenství

  • Pod samovolné potraty patří také biochemické těhotenství a zamlklé těhotenství.

Biochemické těhotenství

  • Dojde sice k oplodnění vajíčka spermií, ale nezahnízdí se v děložní sliznici. Odchází tedy s menstruací, která se může lehce opozdit nebo být silnější (případně obojí).
  • Většinou ženy v tomto případě ani nezjistí, že jsou těhotné.

Zamlklé těhotenství

  • Často má tento scénář: Žena je v rané fázi těhotenství, jde na běžnou kontrolu ke svému gynekologovi, ale lékař jí oznámí smutnou zprávu – miminko se přestalo vyvíjet a těhotenství je u konce. A přitom doposud nepozorovala náznaky toho, že by se něco mělo dít.
  • Jen některé ženy, které mají zamlklé těhotenství za sebou, popisují, že u nich došlo k výtoku nebo slabším bolestem v podbřišku. Jiné se zase shodují, že měly pocit, jako by nebylo něco v pořádku, ale nedokázaly přesně pojmenovat co; nebo sledovaly vymizení těhotenských příznaků.
  • Při zamlknutí těhotenství klesá hladina hormonu hCG, což se ovšem dá zjistit pouze rozbory krve nebo opakovanými těhotenskými testy, u nichž by druhá čárka začala slábnout.
  • Riziko zamlklého těhotenství zvyšuje řada faktorů, nejčastějšími jsou vyšší věk ženy, protože se s ním váže i vyšší hrozba, že by miminko mohlo mít vývojovou vadu; genetické a vývojové vady; a také infekce. Kromě nich ovšem samovolný potrat někdy nastává vlivem nějakého chronického onemocnění matky nebo její špatnou životosprávou (kouření, časté pití alkoholu, užívání drog apod.) atd.
  • V některých případech obsah dělohy vyloučí tělo samo, v jiných je nutná revize – tzv. kyretáž (lidově také výškrab), což je vyčištění dělohy v celkově narkóze, případně farmakologický postup pro vyčištění dělohy.
  • Po zamlklém těhotenství obvykle lékař doporučí nechat proběhnout cca dva cykly, aby se tělo zregenerovalo. Záleží ovšem na konkrétním případu.

Zamlklé těhotenství

Zamlklé těhotenství, kterému se někdy také říká zamlklý potrat, je strašákem mnoha žen. Miminko se při něm v děloze z ničeho nic přestane vyvíjet, aniž by se to nějak navenek projevilo. Pokud chceš vědět víc, přečti si následující řádky.


Video: „2 z 10 těhotenství dnes končí samovolným potratem"

rozhovor s MUDr. Petrem Kolkem

Co vše ve videu zaznělo:


Mohlo by tě také zajímat

Vyrovnání se s potratem

Ztráta miminka je psychicky náročná situace – ať už jde o zamlklé těhotenství, spontánní potrat, nutnost ukončit těhotenství interrupcí, mimoděložní těhotenství, nebo úmrtí miminka před narozením či krátce po něm. Je nám moc líto, jestli se tě některá z těchto událostí týká, a rádi bychom ti na následujících řádcích alespoň trochu pomohli. Proto se na nich dozvíš, jak se podle psycholožky s touto tragickou událostí co nejlépe vyrovnat.


Jak ti pomůže Modrý koník?

Modrý koník je tady pro tebe.

  • Přidej se do tematické skupiny
    • Zapoj se do tematických skupin, kde se s uživatelkami poradíš, nasdílíte si vzájemně informace, nebo si klidně jen číst, co o svých zkušenostech píšou.
    • Tematické skupiny
  • Zeptej se odborníka
    • Polož zdarma a případně také anonymně otázku v Poradnách.

Hodnocení a zkušenosti se samovolným potratem

Máš zkušenost se samovolným potratem?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
zuzi259  7. led 2023

3x po sobě zamlklé potraty

Chci napsat také mou zkušenost. Prosím nenechejte se odradit a zkoušejte další těhotenství po více než 2 zamlklých po sobě následujících potratech se stejným partnerem. Je třeba hledat příčinu. Mnoho doktorů Vám řekne, že je to příroda, je to špatné embryjko, atd. To se stalo i mně, po hematologii, imonuologii, reproimunologii, genetice, SLD testu, 3D ultrazvuku dělohy mi bylo zděleno, že jsme zdraví. Následně doporučené IVF, že to bude určitě genetika, přitom jsem si vyžádala DNA embryjka a výsledek byl, že bylo zdravé. Nedalo mi to, šla jsem na hysteroskopii na vlastní žádost, kde mi našli srůst, kt. mi pevně spojoval přední a zadní stěnu dělohy - předpokládám, že vznikl po kyretáži po prvním zamlklém potratu - anembryomole. Po odstranění srůstu jsem 4x otěhotněla bez IVF a momentálně jsem ve 22. týdnu po 2. kompletním morfologickém ultrazvuku, kde je malý zdravý jako buk. Přitom první 3 těhotenství vždy skončily do 10. týdne. Netřeba se vzdávat a hledat příčiny a nenechat se odbýt s tím, že jste zdraví, nic netřeba, jak jsem psala výše.
Doufám, že to někomu pomůže, ono mně také dali ty podpůrné léky, co p. doktor vzpomíná: Duphaston nebo Utrogestan, resp. progesteron, Clexane na ředění krve, vše preventivně, dokonce i Euthyrox, ať mám přesné TSH kolem 2 a dokonce na mně zkoušeli i Medrol, který jsem naštěstí dlouho nebrala. Posílám objetí všem silným ženám, které nakonec dospějí k příčině.
andelka  5. led 2023

Zamlklé těhotenství ve 2. trimestru

Nebudu moc popisovat, co, jak a proč se stalo, důvod neznáme, na nic se nepřišlo, prostě v 18. tt+6 se na kontrole zjistilo, že nebije srdíčko.😔 Místo na velký 3D utz jsem šla do nemocnice vyvolat porod, vše proběhlo dobře, ale musela jsem i na revizi nakonec. Velkou oporou byl partner. Musím pochválit FN Ostrava za skvělý, citlivý i odborný přístup a vstřícnost. My jsme tehdy začátkem února 2018 byli první, kdo si vyžádal ostatky potraceneho plodu. Velmi milá sociální pracovnice vše vyřídila. Cesta z nemocnice vedla do pohřební služby, kde velmi empatický zaměstnanec telefonicky s nemocnicí vše vyřídil a my jsme si jen po 14 dnech přišli pro urničku a máme malou doma. Ve spalovně bych ji teda nechat nemohla. Naštěstí jsem o změně zákona věděla.
Dobrá zpráva nakonec🍀.Tři měsíce jsme počkali a zkusili znovu otěhotnět. Povedlo se hned (bylo mi skoro 35 let, šlo o čtvrté těhotenství, doma byly dvě děti), zdravý syn měl TP přesně na den, kdy mě rok předtím pustili z nemocnice, takže do roka jsem si z nemocnice odvážela krásné zdravé miminko, po bezproblémovém těhotenství a skvělém porodu.
hanina_d  8. črc 2015

Spontánní potrat v 6+1 tt

Na naši poslední dovolenou jsme odjížděli rozhodnuti, že necháme všemu volný průběh a nic nebudeme řešit. Jak dobře tušíte, vrátila jsem se těhotná. Já i manžel jsme byli ze situace překvapeni, nečekali jsme, že by se zadařilo hned na poprvé, ale těhotenské testy byly jasné, ranní nevolnosti a bolesti prsou neúprosné.

Objednala jsem se ke svému gynekologovi a vyčkávala návštěvy, aby bylo těhotenství potvrzeno či nikoliv. Překvapivě ale pan doktor na ultrazvuku zjistil, že žádnou "bublinku" nikde není vidět. Následoval rychlý odběr krve pro podezření na mimoděložní těhotenství. Výsledky hCG už byly nízké, pouze 31. Několik hodin na to jsem začala krvácet, jeli jsme s manželem dle instrukcí na pohotovost a tam mi paní doktorka po vyšetření potvrdila spontánní potrat. Znovu mně vzali krev, hCG už bylo jen 19. Dle menstruace jsem byla v 6+1tt.

V pondělí na kontrolním odběru krve bylo hCG jen 3,1 a následný kontrolní ultrazvuk naprosto v pořádku, jako po klasické menstruaci.

Pro další snažení pro mě plyne jediné poučení - těhotenské testy dělat zásadně později a průběžně sledovat, jestli čárka zůstává stejně silná či nikoliv až do návštěvy lékaře. Zároveň jsme já i manžel rádi, že vše dopadlo bez nutnosti jakéhokoliv zákroku, mimoděložní těhotenství bylo vyloučeno a je tedy velký předpoklad, že se nám zadaří přirozeně znovu.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce