Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Plavecké pomůcky pro děti

Plavecké pomůcky pro děti jsou nezbytnými doplňky při plavání dětí od nejnižšího věku dítěte. Pomůcky jsou užitečné již pro kojence ve formě nafukovacích kruhů kolem krku nebo pro batolata2 jsou k dispozici plavecké kruhy s místem pro dětské nožičky. Starším neplavcům mohou pomoci nafukovací rukávky, kruhy, vesty nebo molitanové plovací destičky různých tvarů a velikostí. Děti, které již plavat umí, jistě ocení koupací čepice nebo plavecké či potápěčské brýle s různými doplňky, šnorchlem nebo ploutvemi.

S plaveckými pomůckami se děti setkávají také v organizovaných plaveckých kurzech6, které jsou určeny již pro děti kojeneckého věku. Děti se seznamují s plovacími kruhy nebo s plaveckými pásy.

Plavecké pomůcky pro kojence

Kruh pro miminka, tzv. Baby ring

Nafukovací kruh slouží již novorozencům7 až do jejich 3 let1. Kruh je vhodný pro novorozence, protože se upevňuje kolem krku dítěte a i když dítě ještě není schopno držet hlavičku. Díky tomuto speciálním u kruhu je možno dítěti dopřát oblíbený pobyt ve vodě, na který bylo zvyklé po celou dobu, co bylo v matčině bříšku, aniž by mělo strach o držení své hlavičky. Kruh je možné užívat doma ve vaně nebo také ve velkých bazénech do hloubky maximálně 1 metru.
Plavecké pomůcky pro děti

Existují dva druhy Baby ringu: malý - pro děti ve váhové kategorii 3-15 kg a střední - pro děti ve váhové kategorii 6-36 kg.

Výhody Baby ringu:

 • vhodný již pro novorozence
 • snadné navlékání a svlékání kolem hlavičky dítěte
 • kruh nezpůsobuje dítěte kolem krku nepříjemný pocit a nepohodlí
 • kruh má podporu pro bradu dítěte
 • kruh má dvě oddělené nafukovací části pro větší bezpečnost dítěte
 • suchý zip zajišťuje regulovatelnou šířku kruhu kolem krku dítěte

Video: Baby ring

Plavecký nafukovací kruh pro nejmenší

Plavecký nafukovací kruh pro nejmenší je vhodný pro kojence a batolata, kteří již umí udržet svou hlavičku. Dítě se posadí do kruhu, který má sedátko s otvory pro jeho nožičky a nedovolí mu tak sjet skrz kruh pod hladinu bazénu. Kruhy bývají rozděleny do kategorií A, B a C dle váhové kategorie dítěte. Kruh je vhodný pro děti mezi 1. a 2. rokem dítěte. Maximální nosnost kruhu je 15 kilogramů.

Plavecké pomůcky pro děti

Plavecké pomůcky pro batolata

Nafukovací plavecký kruh

Batolata mohou při pobytu ve vodě používat nafukovací plavecké kruhy, které jsou k dostání s různými průměry a také s širokou nabídkou motivů oblíbených pohádkových postaviček. Děti ale musí vědět, jak musí být v kruhu umístěny, aby z něj nevypadly do vody. Plavecký kruh slouží spíše k relaxaci a odpočinku, k výuce plavání a učení se jeho správným technikám je s kruhem pro dítě velice obtížné a doporučují se raději plavecké pásy.

Plavecký pás

Plavecký pás je vhodnou pomůckou při výuce plavání hned z několika důvodů:

 • udržuje vhodnou pozici dítěte při výuce plavání, dítěte se tak snáze učí správným technikám plavání
 • plavecký pás je možno regulovat podle hmotnosti dítěte (přidávání a ubírání dílků); Pozor na to, aby nebylo dítě nadměrně nadnášeno a jeho nohy se neobjevovaly nad vodní hladinou!
 • plavecký pás je možné díky regulaci používat delší dobu než plavecký kruh a navíc jej není možno propíchnout

Plavecké pomůcky pro děti

Plovací vesty pro batolata

Nejmenší nafukovací plovací vesta má nafukovací ochranný límec, rozepínání je na přezky a přezka se nachází také mezi nožičkami dítěte, aby nemohlo z vesty vypadnout. Vesty s nafukovacím límcem se dělí do tří váhových kategorií: do 15 kg dítěte, rozmezí 15-30 kg a 30-40 kg.

Plovací vesty, vyrobené z lehčeného poretenu, jsou plaveckými pomůckami dětem, které se chtějí naučit plavat nebo pouze dovádět ve vodě. Důležité je, aby byly děti pod neustálým dohledem dospělé osoby, která se zároveň při zapínání vesty ujistí, že jsou všechny pásy dobře zapnuty.

Vesty jsou dostupné ve velikostech dle věku dítěte:

Název vestyBatolePředškolákŠkolák
Věková kategorie dítěte0-2 roky2-5 let5-10 let
Šířka vesty20 cm26 cm31 cm
Výška vesty30 cm33 cm45 cm
Délka popruhů v pase85 cm105 cm125 cm
Délka popruhů mezi nohy35 cm45 cm65 cm

Nadlehčovací rukávky

Při výběru vhodných plaveckých rukávků lze pro dítě vybrat ze tří kategorií:
Plavecké pomůcky pro děti

 1. Nadlehčovací kroužky - jsou vhodné pro děti mezi 1-5 roky. Slouží dětem k nadlehčování v začátcích plavání. Pokud dítě ještě neumí plavat nebo je ještě malé, je vhodné nadlehčovací kroužky doplnit i plaveckým pásem, neboť samotné kroužky dítě neudrží nad vodní hladinou. Menším dětem mohou kroužky znepříjemňovat pohyb rukou při plavání, neboť je není možno na ruce nijak zafixovat.
 2. Nadlehčovací rukávky se suchým zipem - jsou doporučovány dětem mezi 2. a 4. rokem. Na rozdíl od nadlehčovacích kroužků se dají tyto rukávky díky suchému zipu na ručičku dítěte zafixovat a nebrání tak dítěti v pohybu při plavání. Nadlehčovací rukávky pouze dítě nad vodou nadlehčují, nikoliv nadnášejí, je dobré tedy k rukávkům dítěti přidat také plavecký pás.
 3. Nafukovací rukávky - jsou pro děti ve věku mezi 1. a 5. rokem, které se učí plavat nebo pouze dovádějí ve vodě. Díky možnosti rukávky nafukovat, není dítěti nijak bráněno v jeho pohybu a je zajištěna také jejich dobrá fixace na ruce dítěte. Rukávky není nutno doplňovat plaveckými pásy nebo nafukovacími kruhy.

Plavecké pomůcky pro malé plavce

Děti předškolního nebo školního věku, které se učí plavat nebo již plavou samy, by měly používat plavecké čepice a brýle. Na dovolenou jsou nezbytným vybavením také potápěčské brýle včetně šnorchlu a ploutví a taktéž nafukovací lehátko.

Plavecké čepice

Plavecké čepice chrání vlasy dítěte před chlórem nebo mořskou solí. Čepice jsou důležité také proto, aby snižovaly odpor vody při plavání a aby uhlídaly dětské vlasy pohromadě a nebránily tak dětem v plavání.

Plavecké čepice pro děti jsou v univerzální velikosti vyráběny hlavně z oblíbeného silikonu, dále jsou čepice látkové s lycrou nebo latexové. Aby děti neodmítaly nošení plaveckých čepic, jsou ozdobeny motivy zvířátek nebo pohádkových postaviček.

Plavecké brýle

Plavecké brýle jsou nejčastější plaveckou pomůckou malých plaváčků, která chrání jejich oči před dráždivým chlórem a napomáhá tak dětem k lepší orientaci pod vodou. Brýle by měly být součástí plavecké výbavy již od úplných začátků výuky plavání, aby si děti na brýle zvykly a neodmítaly jejich nošení. Brýle jsou vybaveny UV filtrem a antifogovou úpravou (zabraňuje orosení brýlí).

Při výběru vhodných brýlí by se rodiče měli dívat hlavně na typ plavání, které bude jejich dítě provozovat, dále na to, zda se v nich dítě cítí dobře, zda je někde netlačí apod. a také na tvar obličeje dítěte. Brýle by měly být uchovávány v pouzdře, aby nedošlo k jejich poškrábání a při odchodu z vody by měly být brýle opláchnuty čistou vodou.

Boty do vody

Boty do vody chrání dětskou nožičku před ostrými kameny nebo před píchnutím mořským ježkem. Boty jsou vybaveny gumovou protiskluzovou podrážkou, která zabraňuje dítěti v uklouznutí, když jde kolem bazénu. Boty jsou vyráběny z tepelně izolačního neoprenu nebo z prodyšné silonové síťoviny, díky které bota rychleji schne.

Nafukovací lehátko

Nafukovací lehátko je doporučováno dětem, které již umí plavat, aby při jejich převrhnutí nedošlo k nějakému úrazu nebo neštěstí. Slouží ke zpříjemnění plavání a k vodním hrátkám. Bývají různě zdobeny nebo mohou mít tvar různých zvířátek, či pohádkových postaviček.

Plavecké desky

Plavecké desky různých tvarů a velikostí slouží pro výuku plavání, ať už prsových či kraulových nohou nebo kraulových či znakových rukou. Desky také napomáhají při nácviku dýchání do vody. Díky různým tvarům plaveckých desek je možné je použít také kolem krku nebo kolem pasu dítěte.

Vybavení pro malé potápěče

Vybavení pro potápěče tvoří tzv. ABC vybavení, které obsahuje potápěčské brýle, šnorchl a ploutve.
Plavecké pomůcky pro děti

Potápěčské brýle mají stejně jako plavecké brýle UV filtr a antifogovou ochranu, navíc také tvrzená skla, která jej chrání před poškozením. Brýle jsou vyrobeny ze silikonu, který se snáze přizpůsobí dětskému obličeji. Potápěčské brýle se dají koupit samostatně nebo v již zmíněném ABC setu.

Potápěčské brýle mohou být:

 • jednozorníkové
 • vícezorníkové - snáze se vyrovnávají s tlakem

Šnorchly se dají snadno připevnit na potápěčské brýle a napomáhají k dýchání pod vodou. Jsou složeny ze silikonového nebo umělohmotného náústku, plastové trubice a vypouštěcího ventilu, který napomáhá vytlačování vody z trubice. Dětské šnorchly mají navíc také antiwave systém, který z části zabraňuje vniknutí vody zpět do trubice.

Šnorchly mohou být:

 • plavecké - jsou umístěny před obličejem plavce a slouží k usnadnění plavání kraulem,
 • potápěčské - dětské potápěčské šnorchly mají menší náústek a jsou určeny dětem do 12 let

Ploutve napomáhají k rychlejšímu plavání a posilují nohy. Ploutve je lepší nasazovat až ve vodě, protože díky mokré noze se plavec snáze dostane do boty.

Ploutve se dělí na:

 • plavecké - mají kratší tzv. list a jsou měkčí, může se s nimi také do veřejného bazénu, jsou vhodné pro plavání kraulem nebo znakem. Díky měkosti listu jsou vhodné pro úplné začátečníky.
 • potápěčské - list je delší a tvrdší a kvůli bezpečnosti ostatních plavců se s nimi do veřejného bazénu nesmí. Jsou vhodné na šnorchlování a hluboké potápění. Měkčí listy jsou vhodnější pro rekreační a začínající potápěče, při zabírání nohou je vyvíjena menší síla a rychlost je také menší.

Video: Malý potápěč

Více o plaveckých pomůckách na modrykonik.cz

Použité zdroje

 1. http://www.babyring.cz/nafukovaci-kruh-pro-miminka.html
 2. http://www.plavecke-pomocky.eu/rady-pri-vyberu?news_id=2
 3. http://www.plavecke-pomucky.cz/
 4. https://web.archive.org/web/20140313051602/http://www.pomuckynaplavani.cz/
 5. http://www.malyplavec.cz/category/plavecke-pomucky/16
 6. http://www.plavani.cz/
 7. http://www.pomuckykplavani.cz/
Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Kam dál?

Zkušenosti s plaveckými pomůckami pro děti

Máš zkušenost s plaveckými pomůckami pro děti?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost