Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Plavání kojenců

K prvnímu seznámení miminka s plaváním by mělo dojít v době, kdy je již plně zahojen pupík a mělo by být výhradně v domácím prostředí. Skupinové plavání kojenců je vhodné pro děti od 4.36. měsíce5. Během společného plavání by mělo jít hlavně o zábavu a relaxaci.

Plavání kojenců zlepšuje motorický vývoj dítěte8 a zároveň se při něm zlepšují svaly dítěte. Plavání je dětem doporučováno také jako doplňek ke cvičení Vojtovou metodou11.

Plavání kojenců

Výběr vhodného plaveckého kurzu pro kojence:

 • prostudovat si program kurzu,
 • teplota bazénu by měla být nad 30 °C,
 • k dispozici jsou dětem kvalifikovaní instruktoři,
 • možnost vyzkoušení si hodiny tzv. nanečisto,
 • možnost prohlídky prostorů určeným k plaveckým výcvikům,
 • plavecké bazény a jejich přilehlé prostory by měly splňovat hygienické normy,
 • zda je k dispozici vybavení pro kojence a batolata - jídelní židličky32, hrací podložky, přebalovací pulty6, hračky aj.

Plavání ve vaničkách

Specializované plavání kojenců v místních plaveckých centrech je možné navštěvovat od 2. měsíce2 věku dítěte, kdy jsou pro tyto děti připraveny speciální vaničky. Během plavání s dítětem ve vaničkách se rodiče učí správné manipulaci s dítětem a řadu básniček a říkánek2, které dítěti pobyt ve vodě zpříjemňují. S vaničkami se končí kolem 6. měsíce5 věku dítěte, kdy dítě přechází do velkého bazénu, kde již plave s rodiči a ostatními dětmi.
Plavání kojenců ve vaničkách

Výhody plavání ve vaničkách:

 • posilují se břišní a zádové svaly dítěte,
 • zmírňuje se kojenecké nadýmání,
 • dítě se otužuje,
 • plaváním se zlepšuje a prohlubuje spánek dítěte,
 • podporuje chuť k jídlu,
 • dítě si zvyká na velké množství vody a připravuje se na přestup do velkého bazénu,
 • vytváření pevné a citové vazby mezi rodičem a dítětem.

Video: Plavání kojenců ve vaničkách

Plavání v bazénu

Kojenci přecházejí na velký bazén kolem 6. měsíce věku. Do té doby navštěvují organizované kurzy pouze ve vaničkách. Na bazén bez plaveckých kurzů smí děti až v batolecím věku2, tedy od 1. roku věku dítěte. Kurzy pro větší kojence jsou určeny už skupinkám stejně starých dětí a jejich rodičům. Děti se učí chytat ve vodě předměty, zvykat si na pobyt ve vodě, v prostředí s více lidmi, navíc se silnější akustikou a velkým množstvím různorodých zvuků (křik dětí, šplouchání vody). Dle přání rodičů se mohou děti také učit potápět a zvykat si na pobyt pod vodou.
Plavání kojenců v bazéně

Dítěti je nutné na kurz pořídit plovací plenky nebo kojenecké plavky, které brání úniku stolice do bazénu.

Video: Plavání kojenců ve velkém bazénu

Seznam věcí na kurzy plavání:

 • pro miminko:
  • osušku,
  • náhradní plenky,
  • kosmetiku - mycí gel, tělové mléko,
  • tampony z buničiny na odstranění vody z uší,
  • plavky,
  • oblečení,
 • pro rodiče:
  • plavky (nebo při vaničkování tričko s krátkým rukávem),
  • kosmetiku,
  • ručník,
  • plovací čepici,
  • plovací brýle (na potápění se s dítětem pod vodou).

Více o plavání kojenců na modrykonik.cz

Použité zdroje

 1. http://plavani-a-potapeni.zdrave.cz/plavani-s-miminkem-kdy-a-jak-zacit/
 2. http://www.plavanikojencupraha.cz/plavani-ve-vanickach-vanickovani
 3. https://web.archive.org/web/20160502193234/http://www.baby-swimming.com/taking_your_baby_swimming...
Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Hodnocení a zkušenosti s plaváním kojenců

Máš zkušenost s plaváním kojenců?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
lucyp13  6. led 2017

Pro Baby České Budějovice

Do Pro baby jsme s dcerou začaly chodit od 6m. Nejdřív to bylo spíšzže zvědavosti a taky trochu proto, že je to módní ;) , ale dceru to chytlo, tak jsme pokračovaly dál a dál. Teď jsme v Pro baby rok a dcera udělala neuvěřitelné pokroky! A myslím, že je to i díky fajn lektroce.

Pro baby je super - slaná voda, herna pro děti, ochota lektorek. Rozhodně doporučuji!
0 poděkování
nemcovapetulka  10. dub 2015

Plaváček Kubíček

Do Kubíčkova druhého měsíce bylo pro nás koupání horor! Křík a křik a zase křik. Pak se to obrátilo a Kubánek začal vodu milovat. Proto jsme se rozhodli začít chodit od 6. měsíce plavat na plavání kojenců do České Lípy k plavajícím tetičkám. Kubík je nadšený a my rodiče také. Tetičky mají úžasný přístup a plavání nás maximálně baví! Takže my doporučujeme!
0 poděkování
leia1  10. únor 2015

Plavání ve slané vodě

Na plavání pro miminka jsem začala se synem chodit v jeho sedmi měsících. Hledala jsem, jaké jsou možnosti, a nejlepší varianta pro mně bylo plavání ve slané vodě. Jelikož jsme bydleli v Praze, navštěvovali jsme tedy pražský Kenny club (zaštítěný paní Kiedroňovou). Všichni plavající i děti museli mít povinně čepičky na plavání, a také se tam nepoužívaly žádné pomůcky jako je kruh nebo křidýlka. Zpočátku musím říct, že se synovi nelíbilo a dvě nebo tři lekce proplakal. Vydrželi jsme to a jakmile si na vodu zvyknul, byl ve vodě velice šťastný a spokojený. Po lekcích vždy krásně večer usínal, jak si ve vodě pokopkal nožičkama, tak ho nebolelo ani bříško a určitě mu plavání prospělo.

Po přestěhování do Českých Budějovic jsme navštěvovali klub Pro-baby také se slanou vodou, který mi také vyhovoval, možná ještě více než Kenny club, jelikož po lekci jsme využívali vířivku, kde jsme si mohly s maminkami popovídat a děti se vyblbly. Plusem je určtiě i velice příjemná rodinná atmosféra a velice milé lektorky.
1 poděkování
karol89  12. pro 2014

MAXIMÁLNĚ DOPORUČUJU !!!

Chodíme od půl roku a naprostá spokojenost, i když teď má malá trochu krizi, že bojkotuje jakoukoliv pomůcku. Před touto krizí už krásně plavala sama s pásem a tím "hadem". To jí byl rok a já normálně byla vedle ní a ona krásně plavala za mnou. A focení pod vodou je něco neskutečnýho, to jen můžu odkázat na svůj fotoblog pro pobavení. :-D Mám tam několik fotek pod vodou a nemá to chybu! :-D

Jinak dítě se takhle nejdřív masíruje vodou, připravuje se na potápění, otrkává se v té vodě, nebojí se velkých prostorů a je to prostě paráda a krásně trávený společný čas. Střídáme se s přítelem, ať si to užíváme každý. :-) Rychle se naučí plavat formou zábavy a hlavně ty bazény jsou určené pro takové mrňousy ať už jde o chlor nebo teplotu. Do veřejnýho bych s ní ještě asi nešla.
0 poděkování
kopeckovi  2. pro 2014

Plavání doporučuji

Na plávání s miminkem jsem se moc těšila, takže jsme hledala informace, kdy budeme moci začít nejdříve. Našla jsem, že je u nás ve městě možné absolvovat i kurz ve vaničkách, takže jsem se tam přihlásili a od 3. měsíce jej začali navštěvovat. Vojtíkovi se ve vodě moc líbilo, postupně se učil potápět a i u toho byl velmi spokojený.

Po skončení kurzu, kdy Vojtíkovi bylo už skoro 6 měsíců, jsme automaticky pokračovali ve větším bazénu a každý týden se oba těšíme na příjemně strávený čas ve vodě. :-) Nyní už jsem mu víc jak rok a chodíme na plavání stále. Vojtík se vždy hrne k bazénu a častokrát nechce ani z vody. :-)
0 poděkování
chrchla  16. kvě 2014

Klub Bublinka

Ahoj, chodíme se synem od jeho 6 týdnů do klubu Bublinka v Dejvicích (Divoká Šárka). Nejprve jsme chodili do vaničky (protože doma máme jen sprchový kout) a měla jsem možnost poznat práci dvou lektorek a obě byly (a jsou) velmi profesionální, milé a malého s nimi plavání moc baví.

Teď (synovy bude 5 měsíců) už plaveme v bazénu, protože syn se do vany už nevejde :) a i zde je velmi spokojený. Je velmi příjemné, že nám našli alternativu vaničky, když zjistili, že náš prcek už je na ni velký. Bazén máme jen pro sebe a je to super.

Od června už začneme chodit do skupiny, tak jsem zvědavá, jaké to bude v kolektivu dalších dětí. Zatím jsem ale v Bublince moc spokojená :)
0 poděkování