Mobil pro děti

Kdy pořídit dítěti mobilní telefon? To je otázka, kterou se zaobírá mnoho rodičů a názory se velmi liší. Doba, kdy vlastnili mobil výhradně dospělí je dávno pryč. V současnosti má mobilní telefon téměř každé dítě, někdy dokonce ještě v předškolním věku. V jakém věku je tedy vhodné pořídit dítěti mobilní telefon a na co by měli rodiče především dbát?

Mobilní telefon u předškoláčků

Odborníci se shodují, že děti předškolního věku mobilní telefon nepotřebují. Je zbytečné zatěžovat takto malé dítě zodpovědností a starostí, které s vlastnictvím mobilu získají. Pokud rodiče potřebují dítko ve školce9 kontaktovat, mělo by se tak stát prostřednictvím telefonu školního, potažmo tedy paní učitelky a totéž platí i v opačném případě. Vyučující v mateřské školce jsou ti, kteří kontakt v případě potřeby zajistí.

Mobilní telefon u prvňáčků

Výzkumy ukázaly, že přibližně 15% rodičů pořídí svému dítěti mobilní telefon zároveň s nákupem školní brašny. Podle odborníků to však ani v tomto případě není nutné, zvláště, pokud je dítko do školy a ze školy doprovázeno rodiči či starším sourozencem.

Existují však situace, kdy má koupě telefonu dobré opodstatnění, např. v případě, že nezbývá nic jiného, než že bude po nějaké době chodit šesti či sedmileté dítko do školy samo. Pak je pro rodiče jednoduché dítko zkontaktovat, zda je v pořádku a také ono se může v případě potřeby snadno obrátit na rodiče.

Mobil telefon a větší děti

Okolo desátých narozenin už ve třídě vlastní telefon většina spolužáků. Mají již své zájmy, kroužky, chtějí po škole trávit čas s kamarády a mobil jim tak umožňuje kontakt s rodiči, dostat svolení, dát vědět kde jsou a kdy přijdou.

Rodiče zase vědí, kde se jejich dítě nachází a lze tak snáze předcházet zbytečným obavám. Dítě je v tomto věku chráněno i před možnou diskriminací či šikanou ze strany spolužáků z důvodu tzv.nesplňujících požadavků doby.

Kdy tedy mobilní telefon dítěti zakoupit

Ideální věková hranice pro pořízení mobilu dětem neexistuje. Jisté však je, že průměrná věková hranice pro pořízení prvního mobilního telefonu rok od roku klesá. U každého dítěte je to však individuální záležitost.
Dítě s mobilem
Záleží také na více faktorech jako jsou:

 • vyspělost dítěte,
 • uvědomění si hodnoty peněz,
 • prostředí, ve kterém se dítě pohybuje.

Podle statistik má dnes svůj mobilní telefon 70% desetiletých dětí, 93% dětí jej rodiče pořídí ve věku okolo 13 let. Je-li dítě samostatné, chodí-li bez doprovodu do školy a navštěvuje různé kroužky, pak je vhodné, aby mobil vlastnilo. Rodiče se tak mohou snadno ujistit o tom, že je dítě v pořádku.

Jaký mobilní telefon pořídit a na co ještě nezapomenout

 1. Jako první mobilní telefon dítěti postačí takový, který má pouze základní funkce. Jde totiž především o věc, která slouží pro bezpečnost dítěte.
 2. Dítě je zapotřebí řádně poučit o tom, že své telefonní číslo nesmí dávat cizím lidem.
 3. Tarif by měl být zvolen takový, který umožňuje volání rodičům zdarma.
 4. Důležité je také nastavení maximálního limitu, který může dítě protelefonovat.
 5. Rodiče by neměly zapomínat kontrolovat i výpis (je vhodné mít přehled o tom, kdy, kam a komu dítě telefonuje, zejména kvůli bezpečnosti dítěte).
 6. Vhodné je také zajistit přes operátora mobilní sítě speciální dětský zámek, který znemožní návštěvu nevhodných a nebezpečných internetových stránek prostřednictvím mobilního telefonu.

Více o mobilu pro děti na modrykonik.cz

Použité zdroje

 1. http://woman-in.cz/dite-a-mobilni-telefon/
 2. http://zena.centrum.cz/deti/batolata-a-predskolaci/clanek.phtml?id=712314
Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Hodnocení a zkušenosti s mobilem pro děti

Máš zkušenost s mobilem pro děti?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
konidana  7. lis 2016

Mobil, až když je dítě samostatné

S manželem jsme se postupně shodli, že dceři (1. třída) mobil pořizovat nebudeme, přestože již ze školy chodila sama domů, kde bývala často jako 1. Na začátku 2. třídy jsem jí nakonec mobil pořídila, spíše pro její klid než můj. Aby mi mohla zavolat, když byla sama doma, nebo když čekala před kroužkem. Takový pokec s maminkou na dálku, když osobně není moc čas. :-( Ale když měla nějaký problém, stejně ho musela vždy vyřešit podle sebe, protože většinou mobil u sebe neměla. Postupně se s telefonem sžívala a občas ho i zapnula (když si chtěla zavolat). Nyní je ve 3. třídě a myslím, že konečně umí mobil používat, ale ten stejně leží většinu času doma vypnutý. O dva roky mladšímu synovi jsme vlastní mobil pořídili (navzdory našim plánům, že ho nebude potřebovat) už na začátku 1. třídy. On je pořádnější (mobil nezaloží, že neví kde je) klidnější a samostatnější.

Závěr je, že jsme mobil dětem pořídili, když začaly být samostatné v cestování po městě i dopravními prostředky na delší vzdálenost. Používají ho příležitostně, ale mají ho k dispozici, když je potřeba. Ve zvláštních případech se s nimi předem domlouvám, že ho mají zapnout, abych jim mohla zavolat. :-)
adenka84  30. lis 2015

Mobil pro děti nejříve ve školním věku

Mobil a děti nepatří k sobě. A když už, tak nejdříve ve školní věku. A to spíše pro svůj klid.

Určitě ne na hloupé SMS-kování s vrstevníky, hraní her popř. šmejdění po netu. Když už, tak ten nejobyčejnější mobil jen na poslání SMS či nezbytného dovolání se.

Určitě nepořizovat jako hračku a ani jako dar.
A co se týče kreditu tam max. 200kč na 2 měsíce.
1 člověk považuje za užitečné
sarihy  9. zář 2015

Mobil

Dcera nastoupila do 1.třídy, ale zatím ji všude vozíme, takže bez mobilu se v pohodě obejde. Příští rok ale počítám s tím, že se ze školy bude sama přemišťovat do ZUŠ, takže to už mobil určitě dostane. Máme doma několik starších mobilů po nás, takže některý vybereme, určitě bez internetu a dalších, pro tak malé dítě zbytečných, vymožeností.

Pokud se dítě pohybuje už samostatně, považuji to v dnešní době za samozřejmou výbavu.
1 člověk považuje za užitečné
bartlovaka  17. bře 2015

Pro klid

Když v šesti letech musí dojíždět dítě do školy samo, tak telefonu dávám zelenou. Ale úplně obyčejný s možností volat pouze rodičům, případně babičce. Pokud ale dítě doprovází někdo do i ze školy, tak nevidím důvod aby telefon mělo. :-)
beponka  10. bře 2015

Až bude umět číst a psát

Nějak ty roky utekly a naše miminko se změnilo ve slečnu, co půjde v září do školy. S níž už také trochu mlátí puberta. A už jí také napadlo, že by chtěla svůj telefon. S telefonem jakž tak umí, ale myslím, že ho nepotřebuje. Nikde není sama a ještě dlouho nebude. A na co mobil, když stejně neumí číst a psát. Myslím, že tak druhá, spíše třetí třída...
1 člověk považuje za užitečné
ladenka  31. led 2015

Mobil

Dcerce bude pět, zatím telefon nemá a nepotřebuje ho, i když s ním umí (s dotykovým). Umí si zavolat babičce a má tam staženou aplikaci, která jí učí čísla a písmena.
Zatím bydlíme na malém městě, a pokud by šla do první třídy tady, mobil by nepotřebovala a tudíž bychom jej nepořizovali. Ale v průběhu tohoto roku se chceme stěhovat na vesnici do baráčku. To bude znamenat už od první třídy denní dojíždění autobusem do školy a z tohoto důvodu mobil dostane k 6. narozeninám, aby mohla zavolat, když jí autobus ujede, odpadne nějaká hodina nebo pojedu kolem, budu jí chtít vyzvednout, tak abychom se domluvily.

Mobil bude mít základní funkce, ať už bude tlačítkový nebo dotykový, žádný internet atp.
kumejku  30. led 2015

Mobil

Mám 5-tiletou dceru, zatím s ní všude chodím, takže není potřeba mobilu.

Rozhodně s mobily a tablety nesouhlasím. Musím se přiznat, že i má dcera si půjčuje můj tablet (minimálně), tak jsem jí tam nainstalovala vzdělávací hru. Od září půjde Ami do školy, pokud zůstaneme bydlet na malém městě, mobil pořizovat nebudu. Máme ale v plánu stěhování do Plzně, takže když se přesuneme do tak velkého města, chtěla bych aby dcera u sebe měla mobilní telefon. Jsem pro obyčejný se základními funkcemi.

SISIKMAMA -> v případě Aspergera a jiných bych také určitě pořídila telefon. :-)
sisikmama  2. pro 2014

Mobil

Napíši tedy první. :-D
Telefon dostala naše dcerka za vysvědčení v první třídě z důvodu komunikace, která je s ní důležitá.
Dcerka má Aspergerův syndrom a někdy je potřeba si volat, když jí je zle nebo má nějaký problém.
Koupila bych jí ho i kdyby byla zdravé dítě z důvodu komunikace během cesty do školy a ze školy.
2 lidé považují za užitečné