Adenomyóza

Adenomyóza (také nazývána vnitřní endometrióza) je prorůstání děložní sliznice do svalu dělohy. Poprvé byla popsána v roce 1860. Je běžnou benigní děložní abnormalitou.

Adenomyóza

Výskyt adenomyózy

Ve většině studií se vědci pokoušeli odhadnout incidenci adenomyózy na základě histologických vyšetření dělohy získaných při hysterektomii2 z různých příčin, takže skutečně přesný odhad incidence tohoto onemocnění v běžné populaci nemáme. Výskyt závisí také na tom, jak pečlivě patolog po adenomyóze pátrá. Incidence uváděna v literatuře se pohybuje mezi 8,8% až 61,5%.

Stanovení diagnózy

Lékař diagnózu tradičně stanovuje až retrospektivně nebo je tato diagnóza náhodným nálezem patologa vyšetřujícího dělohu po hysterektomii.

V diagnostice adenomyózy se uplatňuje transvaginální ultrasonografie, biopsie jehlou a magnetická rezonance. Problémem těchto metod je, že zdaleka nejsou perfektní. Jejich senzitivita a specificita se v jednotlivých studiích významně liší, přičemž uvedené diagnostické metody často nedokáží odlišit myomy od adenomyózy.

Příznaky

Většina (80%) případů adenomyózy se vyskytuje u žen ve věku 40 až 50 let. Pevně ​​definovaný soubor příznaků, podle kterých by se jasně stanovila diagnóza, neexistuje.

Ve skutečnosti většina žen žádné příznaky nemá. Klasické příznaky jsou popisovány následující triádou: zvětšením dělohy, pánevní bolestí a silným abnormálním menstruačním krvácením2. Závažnost příznaků koreluje s rozsahem onemocnění. Přítomnost triády příznaků však neznamená automaticky adenomyózu, může jít i o jiné onemocnění.

Pokud se tyto symptomy vyskytnou, vedou k předběžnému stanovení předoperační diagnózy a jsou často indikací k hysterektomii.

Léčba

Definitivní léčbu adenomyózy představuje hysterektomie.

Více o adenomyóze na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. http://www.tribune.cz/

Hodnocení a zkušenosti s adenomyózou

Máš zkušenost s adenomyózou?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost

Přihlas se do těhotenského newsletteru