Entonox

Entonox je směsí plynů, konkrétně jde z 50 % o oxid dusný (rajský plyn) a z 50 % o kyslík. Jde o analgetikum, které má rychlý nástup účinku, snadno se podává a po ukončení inhalování se rychle odbourává z těla a člověk může normálně fungovat.

Entonox je inhalován přes inhalační masku a dávkování prochází nádechovým ventilem. Malé děti, které neumí používat nádechový ventil, se může použít ventil s kontinuálním průtokem.


Video: "Porodní bolesti a dostupné metody jejich tlumení".

Rozhovor s přednostou kliniky SZU, Doc. MUDr. Igorom Rusňákom, PhD.


YouTube Modrý koník

Nevynechejte další zajímavé video rozhovory s odborníky na YouTube kanálu Modrého koníka:

🎞️ Jak pomáhá Aniball a Epino?

🎞️ Příznaky porodu.

🎞️ Porodní plán.


Entonox smí užívat i lidé, kteří mají běžné nemoci, např. vysoký krevní tlak, poruchy štítné žlázy, různé alergie aj. Použití Entonoxu v porodnictví nemá žádný vliv na novorozence7.

Entonox není vhodný pro pacienty s plicním emfyzém, mají po operaci nebo léčbě srdce a trpí onemocněním, které jsou spojeny s nedostatkem vitamínů B.

Obsah oxidu dusného v Entonoxu zvyšuje práh bolesti a snižuje bolest pocitovou. Působení směsi plynů je velice rychlá, zpravidla jde o 9 - 12 vdechnutí. Odeznívání bývá taky velmi rychlé, 15 minut od ukončení inhalace může pacient samostatně odejít a po 30 minutách smí sám řídit automobil.

Využití Entonoxu

Toto analgetikum je podáváno u případů, kdy je potřeba rychle ulevit od bolesti, nejčastěji jde o:

  • úlevu při akutním traumatu,
  • napravování zlomenin,
  • manipulaci s klouby,
  • zákroky vyžadující bolestivou diagnositku,
  • punkci žíly,
  • ošetřování ran,
  • porod29.

Více o Entonoxu na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. https://web.archive.org/web/20160430221423/http://www.linde-gas.cz/cs/produkty_and_zasobovani/med...
  2. https://web.archive.org/web/20130425112220/http://www.erpetmedical.cz/poskytovane-sluzby/entonox/103

Hodnocení a zkušenosti s Entonoxem

Průměrné hodnocení:
Máš zkušenost s Entonoxem?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
lorrka  15. led 2015

Porod v Irsku

S Entonoxem mám celkem čerstvou zkušenost - před týdnem se mi tu v Irsku narodilo druhé mimčo.

Ve zdejších porodnicích je Entonox běžně používaným tišícím prostředkem, který je zdarma a já ho měla u obou porodů. Při prvním jsem si ho dopřávala asi tři hodiny, byla jsem příjemně omámená, kontrakce jsem vnímala, ale s menší intenzitou a stále jsem si uvědomovala, co dělám, jen jakoby zvenčí. Mohla jsem si ho vzít i do sprchy, která mi významně urychlila porod. Výhodou je, že i přes omámení jsem byla schopna rozeznat zvyšující se kontrakce i nutnost tlačit, takže jsem nepotřebovala pomoc zvenčí.

Při druhém jsem rodila výrazně rychleji, takže jen asi hodinu jsem ho měla, ale rozhodně doporučuji - rychle vyprchá, ale významně pomůže snášet bolest. :)
iris86  3. pro 2014

Porod jako po másle

Porod jsem měla vyvolávaný, protože mimčo mělo horší ozvy.

Byla jsem 20 měsíců po porodu velkého prvního syna a chtěla jsem rychlejší porod bez epidurálu (první byl 7 hodin intenzivních kontrakcí s epidurálem, kdy jsem nemohla nic než ležet na zádech a až ke konci mi dovolili "protláčet si" na míči poslední cm branky). Věděla jsem ale, že chtít můžu cokoliv, ale všechno může být jinak. Podle vyšetření byl druhý syn menší a i porodní cesty byly na prst s odešlou hl. zátkou.

Než začaly ty pravé kontrakce (pocitově - na monitoru jim to tam skákalo dřív), trvalo asi hodinku. Holení, klystýr, procházky po koupelně a hlavně horká sprcha s gymballem - užila jsem si, co při prvním porodu nešlo. Pak ale pustili vodu a už jsem musela vydržet až do konce. Kontrakce začaly být takové, že jsem uvažovala nad injekcí proti bolesti. Ale nabídli mi právě ENTONOX. Tak jsem si tam funěla a po chvilce jsem přestala vnímat čas. Vím že jsem se ptala, jestli se ten entonox dá kombinovat s tou injekcí, ale když udělali vyšetření, řekli že ne, že už rodíme - místo entonoxu jsem dostala kyslík do nosu a manžel stihnul tak tak přijet.

Na rozdíl od prvního syna byl tento menší, i kontrakce jsem vnímala jinak, a z toho dýchání přes náústek mi začalo mravenčit končetiny. Nešlo mi moc tlačit (asi povolené svaly po prvním porodu), tak mi pomohli tlakem na břicho a nakonec se povedlo.

Myslím že entonox je super v tom, že se dá použít kdykoliv a funguje.
Mě pomohl "přežít" tu část porodu, která by mě jinak vyčerpala a taky díky němu nemuselo celé oddělení poslouchat, jak tam skučím .
finezuza  8. lis 2014

Porod s Entonoxem

Entonox jsem měla a moje zkušenost je takováto. Nechtěla jsem ani epidurál ani nic jiného a doufala, že budu mít pohodový porod bez léků, nástřihu a toho všeho okolo. O 4 měsíce dříve rodila kamarádka (do vody). Nechávala si Entonox a byla z toho nadšená, že ani nevěděla, že rodí. Takže jsem to nakonec začala považovat za jediný ústupek.

Porod jsem měla vyvolávaný, po cca 9 hodinách po tabletě se mi rozjely kontrakce a taky zvracení. Tak mě vzali na sál. Měl to být normální porod, nepředpokládalo se žádné riziko nebo komplikace. Po dalších 5 hodinách jsem prý byla připravená, vše pokračovalo dobře, léky proti bolesti jsem odmítala, kontrakce jsem prodýchávala, akorát jsem několikrát zvracela. Po půlnoci se píchla voda a že do půl hodiny je mimino na světě. Jenže nebylo, a po dalších dvou hodinách jsem už byla v agonii, porod nepostupoval a nevěděli si se mnou rady.

To mi začali nabízet Entonox, o kterém jsem se zmínila a až do téhle doby odmítala. Byla to úžasná úleva, v ten moment mě nic nebolelo, byla jsem absolutně free a bylo mi báječně, začala jsem se zase usmívat. Jenže po další půl hodině mě to začalo uspávat, já zapomínala dýchat a absolutně si nevěděla rady s kontrakcema, nakonec jsem se asi předávkovala a začala opět zvracet. Stejně se to pak vše tak zhoršilo, že jsem byla během 10 minut na sále a šla na akutního císaře.

Tohle je má zkušenost. Každý to může mít jinak, já za to zaplatila 800 Kč a těžko říct, jestli to k něčemu bylo. V tu chvíli, co jsem měla už 5 hodin kontrakce co 2-3 minuty, to byla neskutečná úleva. Za několik měsíců jdu rodit zase a zatím těžko říct, jestli bych do toho šla zase. Jedno vím, a to, že v žádném případě bych už nešla do vyvolávaného porodu.

Přihlas se do těhotenského newsletteru