Rozestup břišních svalů (jinak diastáza , po lat. Diastase recto ) je rozestoupení přímých břišních svalů, které vzniká na základě vyššího vnitřního tlaku v břišní dutině. Nejčastěji se s diastázou setkáváme u těhotných žen1.
Břišní svaly jsou svaly, které tvoří břišní stěnu. Podle toho jak jsou uspořádány se dělí na tři skupiny svalové skupiny:
Všechny tyto svaly vytváří břišní stěnu. Při diastáze dochází k rozestupu přímého svalu, tento sval tvoří přední břišní stěnu, uprostřed je předělený šlachovitou lištou, která se nazývá linea alba , která je bílé barvy. Sval v místě Liena alba je nejslabší a snadno zde dojde k rozestupu svalu. Uprostřed této lišty se nachází pupek. Přímý břišní sval se upíná na žebra a pánevní kost.
Rozestup přímého svalu může být mírná nebo těžká. Rozestup sval se neudrží svaly pohromadě a vytváří se ve středu mezera, která jde od pupku až do pánve.
Diastáza břišních svalů se vyskytuje zejména ve dvou věkových kategoriích, a to u těhotných žen nebo u novorozenců7. Jsou však popsány případy, kdy se diastáza vyskytuje i u mužů.
Rozestouplé svaly se projeví jako vyčnívající hřeben ve střední linii břicha. Vidět to je zejména při napnutých svalech. Při uvolněných svalech to nemusí být viditelné.
Rozestup břišních svalů se diagnostikuje při vyhmatání svalů. Pokud je vzdálenost rozestoupení svalů více než 2-3 prsty, tak jde o diastázu přímého břišního svalu.
Podle výsledků amerického výzkumu se zjistilo, že ženy jsou nejvíce náchylné na diastázu břišních svalů během těhotenství a po porodu28, protože organismus ženy v tomto období podléhá různým hormonálním a biochemickým změnám. V této studii se zjistilo, že nejvyšší vliv na diastázu svalů má počet těhotenství.
U novorozenců se diastáza upravuje chirurgickým zákrokem, prognóza je příznivá.
U těhotných žen není nutná žádná léčba. Po porodu se stav upraví spontánně, doporučují se však různé cviky, které napomáhají zpevnit tyto svaly. Oslabení rozestoupení svalů však může zhoršit zvedání těžkých předmětů nebo špatné držení těla.
U žen se doporučuje cvičit různé cviky, které pomáhají k rychlejšímu zotavení. Fyzioterapeuti pomohou sestavit pacientkám správný cvičící plán, který je šetrný a není velmi náročný.
Při malém rozestoupení svalů se doporučuje nosit stahovací pomůcky. Pokud jde o těžší formu rozestoupení svalů, tehdy se doporučuje plastika tzv. abdominoplastika. Považuje se však za poslední možnost řešení diastázy.
Příklady některých cviků:
//
physther.org/content/68/7/1082.full.pdf//
en.wikipedia.org/wiki/Diastasis_recti//
sk.wikipedia.org/wiki/Sval_brucha//
https://web.archive.org/web/20171007031655/http://www.laco.lead1.eu/index.php?include=svalybrucha//
fitshaker.sk/co-je-to-diastaza-priamych-brusnych-svalov-a-ako-sa-jej-zbavit/