Wobenzym

Wobenzym je lék, který obsahuje unikátní směs enzymů, jejíž účinnost je ověřena rozsáhlým vědeckým výzkumem, řadou kontrolovaných klinických studií a více než 50-ti letou léčebnou praxí.

Wobenzym byl před více než 50 lety uveden na trh v tehdejším západním Německu. Než se však dostal na naše území, tak to ještě nějakou dobu trvalo. I tak ale Wobenzym na českém trhu působí již velmi dlouhou dobu, tj. 25 let. Zdroje uvádí, že v ČR si lidé za rok koupí kolem 200.000 balení tohoto léku, přičemž mnozí z nich jej nakupují opakovaně. Potvrzuje to fakt, že jsou s ním spokojeni a že Wobenzym funguje.

Video: Wobenzym je vhodný jak pro děti, dospívající, tak i dospělé.

Rozhovor s odborníkem: Anna Horváthová

Co dělají enzymy v našem těle?

Enzymy jsou biokatalyzátory (to znamená, že urychlují děje, které probíhají v živých soustavách - tedy například v lidském těle). V našem organismu se vyskytuje hned několik tisíc druhů enzymů, přičemž každý z těchto enzymů je specialistou právě na nějakou konkrétní činnost.

O pár řádků výše jste se mohli dočíst, že Wobenzym obsahuje směs enzymů - najdeme v něm tedy hned několik různých druhů enzymů, přičemž každý z nich má v léku Wobenzym svůj význam (každý enzym se proto v tomto léku2 vyskytuje v přesně stanoveném množství).

Wobenzym má opravdu hodně široké spektrum účinků, podívejte se na ty nejčastější důvody, které vedou k jeho užívání léku:

 • zkracuje dobu hojení po úrazech a operacích
 • urychluje vstřebávání otoků, působí proti zánětům a zmírňuje bolest
 • optimalizuje funkce imunitního systému2

Wobenzym a podpora imunity

Nejčastější příčinou zdravotních obtíží je oslabená imunita - fungování imunity v lidském těle řídí právě enzymy. Dokáží zvýšit naši obranyschopnost a nastartovat imunitu. A právě v tom může pomoci i Wobenzym.

Wobenzym je vhodný i pro děti, protože mají často oslabenou obranyschopnost (jejich imunitní systém není ještě plně vyvinut). S oslabenou imunitou se potýkají i senioři, u kterých může být obranyschopnost těla opotřebena. Wobenzym však může pomoci i dospělým, kteří mohou být oslabení stresem, psychickým tlakem, či nadměrnou fyzickou námahou. No, vzpomeňte si sami, jak s námi občas zamávají bacily, které chytneme od dětí.

Wobenzym složení

Přípravek Wobenzym má unikátní složení. Každá tableta Wobenzymu obsahuje:

 • pankreatin 100 mg
 • papain 60 mg
 • bromelain 45 mg
 • chymotrypsin 1 mg
 • rutin 50 mg
 • trypsin 24 mg

Wobenzym 800, 300 a 200

Na českém trhu jsou dostupná tato balení Wobenzymu:

 • Wobenzym 800
 • Wobenzym 300
 • Wobenzym 200
 • Wobenzym 40

Jak už z názvu balení vyplývá, jediným rozdílem je počet pilulek v balení a poté samozřejmě i cena, kdy je výhodnější pořídit si vždy větší balení, namísto balení s menším počtem tablet.

Wobenzym dávkování

Užívání léku Wobenzym je možné v mnoha případech:

atd.

Dávkování léku Wobenzym je velmi důležité a liší se podle toho, z jakého důvodu se lék užívá. Veškeré informace k dávkování Wobenzymu naleznete v příbalovém letáku. Lék se užívá vždy nalačno mezi jednotlivými jídly - minimálně půl hodiny před jídlem a alespoň 2 hodiny od posledního jídla. Tablety se doporučuje zapít větším množstvím tekutiny (nejméně 250 ml).

Dávkování se na počátku léčby zahajuje ve schématu 3x5 až 3x10 tablet denně. V souvislosti s ústupem chorobných projevů se dávky postupně snižují až na udržovací dávku 3x3 tablety denně.

Jak dlouho užívat Wobenzym?

Stejně jako se dávkování Wobenzym liší na základě důvodu proč ho budete užívat, liší se i doba, po kterou budete tento lék užívat. Například u artrózy budete Wobenzym užívat po dobu 5 - 6 týdnů, kdežto u zánětu povrchových žil vám budou stačit 2 - 3 týdny.

Dle příbalového letáku se při delším než 2 měsíčním užívání léku Wobenzym musíte poradit s lékařem. Ten vám také nejlépe odpoví na otázku, jak Wobenzym dlouho užívat.

Před začátkem užívání léku je vhodné poradit se se svým ošetřujícím lékařem. Pokud pořizujete Wobenzym pro děti, je porada s lékařem nezbytná!

Wobenzym - průjem a jiné nežádoucí účinky

Tak jako všechny léky může i Wobenzym vyvolat u pacientů některé nežádoucí účinky. Lidé ho zpravidla snášejí dobře, ojediněle se však může objevit po užívání léku průjem1 či další změny ve stolici. Pokud i vás trápí po užití léku Wobenzym průjem, nebojte, řešení je poměrně jednoduché, a to: doporučené denní množství tablet rozdělte na několik menších dávek.

Wobenzym samozřejmě není vhodný pro osoby s alergií či s přecitlivělostí na některou z jeho složek. Lék obsahuje laktózu i barviva, která mohou u některých lidí vyvolat například alergickou reakci. Přípravek by rozhodně neměli užívat lidé se zvýšenou krvácivostí a není vhodný ani při onemocněních se zvýšenou fibrinolýzou (rozpouštěním krevních sraženin).

Pokud by se u vás objevil některý z nežádoucích účinků, navštivte svého lékaře, který rozhodne o dalším postupu či změně dávkování.

Wobenzym

Wobenzym a kojení

Příbalový leták upozorňuje, že o užívání léku Wobenzym při těhotenství24 a kojení byste se měla vždy poradit se svým lékařem. Užívání Wobenzymu těhotnými a kojícími ženami dosud nebylo klinicky testováno. Lékaři však předpokládají, že Wobenzym kojení nijak nenarušuje.

Wobenzym po porodu

Wobenzym celkově urychluje dobu hojení. Mnoho maminek po porodu trápí poporodní poranění, či hojení jizvy po císařském řezu81. Nabízí se tedy otázka, zda je možné užívat lék Wobenzym po porodu. Názory odborníků na tuto otázku se různí. Zatímco někteří lékaři Wobenzym po porodu jednoznačně doporučují, jiní se zdráhají především kvůli kojení - viz výše v kapitole Wobenzym kojení. Pokud tuto otázku aktuálně řešíte, poraďte se taktéž se svým gynekologem.

Wobenzym a jeho alternativa

Lék Wobenzym přináší mnohé nesporné výhody, pro některé zákazníky však může být rozhodujícím negativem cena za wobenzym, proto se snaží zjišťovat, zda existuje nějaká levnější alternativa k Wobenzymu či Wobenzym náhrada. Čím ho tedy nahradit? Náhrada Wobenzymu je z mnoha důvodů poměrně složitá a nejrůznější Wobenzym diskuse a jejich diskutující praví, že adekvátně kvalitní alternativa Wobenzymu vlastně neexistuje. Bohužel.

Wobenzym a jeho cena

Je pravdou, že pořizovací cena za Wobenzym je vyšší, a proto se mnoho lidí zajímá o to, jak platit nižší cenu za Wobenzym? První možností je prozkoumat nabídky lékáren, zda se v některé nekoná akce na Wobenzym. Druhou možností je koupit větší balení. Cena za jednu tabletu z balení bude nižší při Wobenzym 800 než při Wobenzym 200. Sice je třeba připravit si více peněz na nákup, ale protože lék je potřebné užívat delší dobu, celková cena za jeho užívání bude nižší.

pozn. redakce: Za největší balení Wobenzymu 800 zaplatí zákazník až 3000Kč. V akčních nabídkách některých lékáren se toto balení může pohybovat kolem 2200Kč.

Wobenzym, jeho recenze a zkušenosti

Wobenzym je registrovaný lék, který má (nejen) na českém trhu dlouhou tradici. Pokud zvažujete užívání léku Wobenzym, recenze na internetu vás spíše přesvědčí. Stačí zavítat do nejrůznějších diskusí, kde lidé sdílejí o Wobenzymu své zkušenosti. I v diskuzích na Modrém koníkovi se můžete dočíst o balení Wobenzym 800, kdy recenze našich uživatelek jsou více než pozitivní. Mnohé studie měly za úkol zjistit, zda Wobenzym funguje a některé studie přinesly opravdu velice pozitivní výsledky.

Text po odborné stránce zkontrolovala:
Anna Horváthová
atestovaný farmaceutický laborant

Použité zdroje:

Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Hodnocení a zkušenosti s wobenzymem

Průměrné hodnocení:
Máš zkušenost s wobenzymem?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost