Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři
Pravidla bazaru

Pravidla bazaru

 • Všeobecná pravidla bazaru
 • Nepovolené inzeráty
 • Pravidla pro handmade
 • Hodnocení prodávajících a kupujících
 • Pravidla mezi kupujícím a prodávajícím
 • Blokace v bazaru
 • Všeobecné informace o bazaru

Všeobecná pravidla bazaru

“To, co prodáváte popište pravdivě a upřímně. Dodržujte pravidla. Buďte zodpovědní. Jiné hodnoťte pravdivě.” - to je naše představa o tom, jak by měl přistupovat uživatel k obchodům v bazaru na Modrém koníku.

Pravidla slouží na ochranu před podvody a komerčními triky, na dodržování přehlednosti inzerátů a dohlížejí na férovost v hodnoceních.

 1. Prodej zboží nebo nabídku služeb je možné na stránce zveřejňovat pouze v bazaru.
 2. Inzeráty v bazaru slouží jen na prodej nebo darování věcí a nabídku služeb. Nezveřejňuj inzeráty, ve kterých nic neprodáváš, chceš něco koupit nebo žádáš o výměnu zboží.
 3. V inzerátu jasně napiš a odfoť, co prodáváš. Z názvu, popisu a fotek musí být vždy zřejmé, co je předmětem prodeje.
 4. V názvu inzerátu nepiš VELKÝMI PÍSMENY. Výjimkou jsou názvy značek a oficiální zkratky.
 5. V názvu inzerátu nepoužívej ozdobné znaky. Mezi ozdobné znaky patří: vykřičníky !!!, pomlčky ---, hvězdičky, smajlíci 🙂 , tečkování.... apod.
 6. Používej český nebo slovensky jazyk. Nevkládej inzeráty, které jsou jen v anglickém, německém, maďarském a nebo jiném cizím jazyce.
 7. Na úvodní fotku sám co nejlépe odfoť věc/věci, které prodáváš.
 8. Úvodní fotografie musí zobrazovat aktuální stav prodávané věci. Nevkládej fotky, jak věc vypadala, když jsi ji kupovala ty.
 9. Nahrej fotky, na kterých je prodávaná věc zřetelně a dobře viditelná.
 10. Jestli prodáváš v inzerátu více věcí, musí být ze stejné kategorie. Výjimkou jsou kategorie Balíky oblečení a Komplety a soupravy. Do inzerátu pak nahraj fotky všech věcí, které prodáváš.
 11. Do inzerátu nevkládej fotky věcí, které v něm neprodáváš.
 12. V inzerátu vždy uveď jasnou cenu v Kč, za kterou chceš zboží prodat. Jestli prodáváš v jednom inzerátu více věcí nebo komplet, cena je suma všech prodávaných věcí. Jednotlivé ceny můžeš rozepsat v textu inzerátu.
 13. Pokud chceš věc darovat, zadej cenu 0 Kč. Pokud chceš věc darovat za poštovné, zadej také cenu 0 Kč a poštovné uveď do textu inzerátu.
 14. Zboží zařaď do vhodné kategorie bazaru. V jedné kategorii zveřejni pro nabízenou věc jen jeden inzerát.
 15. Nezveřejňuj inzeráty, pro které nemáme vytvořenou jasnou kategorii. Jestli nevíš, kam svůj inzerát patří, je dost pravděpodobné, že do našeho bazaru nepatří.
 16. Nové nepoužité zboží zařaď do Nové zboží. Vlastní výrobky patří do Vlastní výroby.
 17. Konkrétní značku vyber jen v případě, že jsi si jistý, že je to originální zboží.
 18. Služby (např. půjčovna, ubytování, hlídání dětí apod.) můžeš v bazaru nabízet jedině s balíkem PRO. Služby inzeruj pouze jako Nové zboží. Využij jen kategorie Jiné pro dospělé nebo Jiné dětské.

Nepovolené inzeráty

V bazaru je povolené prodávat jen určité zboží. Toto je seznam inzerátů, které do bazaru nepatří:

Léky na předpis

Jedná se o medikamenty, které je možné získat pouze na lékařský předpis.

Otevřené balení

Týká se jen zboží s omezenou trvanlivostí. Zboží, které je už načaté nebo se část jeho obsahu spotřebovala, není vhodné dále nabízet. Je dovolené prodávat jen uzavřená a nepoužitá balení (např. umělá mléka, kosmetika apod.). Výjimka je balení, ve kterém jsou dávky balené samostatně.

Nelegální kopie

Týká se padělků CD, DVD, knih a jiných napodobenin originálu. Pokud u oblečení nebo předmětů pro péči o děti nemůžeš prokázat, že zboží je originál renomované značky, zařaď jej do Jiná značka.

Síťový prodej

Síťový prodej v bazaru nepodporujeme. Jsou to produkty a služby firem se systémem MLM (multi-level-marketing). Např. to jsou značky Avon, Oriflame, Tupperware apod. Jejich inzeráty mažeme.

Inzerát, kde se nic neprodává

V inzerátu se prodává skutečné zboží. Pokud neprodáváš reálnou věc, inzerát odstraníme.

Poptávka a výměna

Bazar je vytvořený na prodej (nabídka) nikoliv pro poptávku jako např. koupím, mám zájem, vyměním. Takové inzeráty mažeme.

Nezachovalé zboží

Jedná se o zboží značně zničené, značně opotřebované, kterému chybí součástky, značně obnošené, značně děravé, již nepoužitelné a nefunkční.

Duplicitní inzeráty

V jedné kategorii zveřejni pro nabízenou věc jen jeden inzerát. Pokud jich v kategorii bude více, všechny duplicitní inzeráty budou smazané.

Mateřské mléko

Není povolené prodávat ženské mateřské mléko.

Zboží, které nepatří do našeho bazaru

Není povoleno prodávat zboží mimo kontext stránky, např.: věci na stavbu (napr. zateplovací materiál, stavební materiál, bojler), auta a věci k autu (výjimkou jsou věci do auta pro děti a elektronika), nemovitosti, věci do zahrady (výjimkou jsou věci na terasu a balkon), alkohol.

Pravidla pro handmade

 1. Výrobek se dá zabalit a poslat v balíčku. Jde zejména o originální módu, umělecká díla, užitkový design a kosmetiku. Nejde o služby.
 2. Výrobek je výsledkem tvůrčí činnosti jednoho člověka nebo výrobního týmu (viz také níže Výrobní tým).
 3. Předmět musí být ručně vyráběný, ručně pozměněný nebo ručně poskládaný.
 4. Předmět, ručně vyráběný nebo poskládaný z hotových částí / dílů, je možné prodávat pouze v případě, že byl významným způsobem změněný jeho vzhled nebo jeho jednotlivé části byly použity originálním, kreativním způsobem. Výrobky, které byly vyrobeny pouze sestavením hotové zakoupené soupravy nebo setu nejsou považovány za ručně vyráběné.
 5. Ručně pozměněné zboží je možné prodávat pouze v případě, že autor umělecky výrazně zasáhl do celkového vzhledu výrobku (např. vintage komoda).
 6. Výrobek nemůže být vyráběný sériově.
 7. Výrobek nemůže být vyráběný velkoobchodně.
 8. Textil a oděvy s digitálním potiskem, tisk na plátno, tisk na papír se mohou prodávat pouze, pokud jde o autorův originální motiv. Nepatří sem výrobky fotoslužeb a tiskáren.
 9. Nepatří sem tištěné knihy, audio a video produkty.
 10. Materiál, pomůcky, knihy a návody k ručním pracím nebo tvoření nejsou považovány za ruční práci, a to ani v případě, že se jedná o výrobek ručně vyrobený prodejcem.
 11. Výrobky není nutné mít označené značkou.

Výrobní tým

 1. Výrobní tým je malá skupina lidí (obvykle 2), kde se všichni členové týmu kreativním způsobem podílejí na konečné podobě výrobku. Všichni členové týmu musí spolu úzce spolupracovat. Jde zejména o manželský pár nebo 2 kamarádky.
 2. Rukodělné výrobky smí prodávat pouze jeden člen týmu.

Vyrobila jsem věc ručně. Je nová, nepoužitá.

 1. Zařaď do Vlastní výroba Pokud je možnost výběru značky, vyber značku Handmade.
 2. Do Vlastní výroby patří jen nové ručně vyrobené věci, které jsi sama vytvořila nebo je vytvořil výrobní tým, jehož jsi součástí. Výjimku tvoří používané předměty, kde autor významně zasáhl do celkového vzhledu výrobku (např. vintage komoda, předměty vyrobené pletením z papíru).
 3. Nepatří sem nové výrobky, které vytvořil někdo jiný a ty je jen prodáváš dál.

Ručně vyrobená věc, kterou vyrobil někdo jiný.

 1. Zařaď do Nové zboží. Pokud je možnost výběru značky, vyber značku Handmade.

Použitá ručně vyrobená věc

 1. Zařaď do Použité zboží. Pokud je možnost výběru značky, vyber značku Handmade.
 2. Patří sem použité oblečení nebo nošené věci, které jsi ručně vyrobila ty nebo někdo jiný.

Hodnocení prodávajících a kupujících

 1. Právo přidat hodnocení vzniká až po vzájemném potvrzení obou stran o prodeji/koupi. Jestli k potvrzení o prodeji oběma stranami nedošlo, uživatel nemá právo zveřejnit hodnocení.
 2. Uživatel má právo přidat k jednomu obchodu jen jedno hodnocení.
 3. Uživatel nemá právo přidat negativní hodnocení jako pomstu za negativní hodnocení. Porušení tohoto pravidla bereme velmi vážně, protože taková hodnocení vytváří strach u uživatelů dávat pravdivá negativní hodnocení.
 4. Hodnocení nemá obsahovat projevy osobní nevraživosti. Má věcně informovat o průběhu obchodu. Protože hodnocení slouží pro ostatní, emocionální výlevy jim neřeknou nic o tom, v čem spočíval tvůj problém. Navíc, hrubá slova na koníka nepatří.
 5. Do hodnocení nepatří: reakce na jiná hodnocení, otázky na uživatele, zprávy pro uživatele (interní pošta).
 6. Uživatel může přidat jen hodnocení k obchodu, kterého se přímo zúčastnil jako kupující a nebo prodávající a které proběhlo na Modrykonik.cz.
 7. K jednomu obchodu může kupující přidat jen jedno hodnocení prodávajícímu. Prodávající k tomu může napsat jen jednu reakci.
 8. K jednomu obchodu může prodávající přidat jen jedno hodnocení kupujícímu. Kupující k tomu může napsat jen jednu reakci.

Pravidla mezi kupujícím a prodávajícím

 1. Prodávající a kupující se řídí Pravidly bazaru.
 2. Prodávající může uvést vlastní podmínky prodeje. Např. “Dodací doba je 1 týden.”, “Balíky posílám jen ve středu”, “Nepřeměruji a neposílám na dobírku” apod. Podmínky prodeje však vždy podléhají pravidlům bazaru.
 3. Kupující respektuje podmínky prodeje prodávajícího.
 4. Pokud došlo k dohodě mezi kupující a prodávající, obě strany se tímto zavazují tuto dohodu splnit.
 5. Jestliže dojde k nečekané situaci, každá ze stran je povinna co nejdříve o této situaci informovat druhou stranu. Např. “Nebudu odpovídat 2 týdny, odcestovala jsem.”, “Onemocněla jsem, ležím doma. Zanesu to na poštu hned, jakmile budu zdravá.”
 6. Řešení nečekané situace spočívá na vzájemné dohodě obou stran.
 7. Pokud prodávající odešle zboží, které neodpovídá popisu v inzerátu, prodávající se zavazuje vrátit peníze za zboží a nést i náklady poštovného obou zásilek (směrem ke kupujícímu i zpět směrem k prodávajícímu). Např. zboží jiné velikosti, zboží jiné značky. Doporučený postup je vrátit peníze a poté zaslat zpět zboží. To platí i v případě, kdy prodávající ve svých Podmínkách prodeje uvádí, že zboží zpět nebere. Pravidla bazaru jsou závazná pro všechny a nadřazená Podmínkám prodeje.
 8. V případě, že se prodaná věc ukáže jako poškozená a přitom o poškození prodávající neinformovala v plném rozsahu, prodávající se zavazuje vrátit peníze za zboží a nést i náklady poštovného obou zásilek (směrem ke kupujícímu i zpět směrem k prodávajícímu). Doporučený postup je vrátit peníze a poté zaslat zpět zboží. To platí i v případě, kdy prodávající ve svých Podmínkách prodeje uvádí, že zboží zpět nebere. Pravidla bazaru jsou závazná pro všechny a nadřazená Podmínkám prodeje.

Blokace v bazaru

 1. Inzerát se může aktualizovat každých 7 dní. Obcházení této aktualizace (mazání inzerátů a jejich znovuzveřejňování) neni povolené.
 2. Tvůj inzerát může být vymazaný, pokud porušuje dobré mravy, platné právní předpisy nebo pravidla stránky. Tvůj inzerát může být odstraněný i bez uvedení důvodu.
 3. Pokud byl tvůj inzerát smazán, nezveřejňuj jej podruhé.
 4. Tvůj inzerát může být přeřazený do správné kategorie nebo upravený.
 5. Pokud i po upozornění (vymazání, přeřazení inzerátu apod.) budeš nadále zveřejňovat inzeráty se stejnou chybou, bude ti obchodování v bazaru pozastavené.
 6. Při opakovaném nebo hrubém porušování pravidel bazaru bude tvůj bazar zablokovaný.

Všeobecné informace o bazaru

 1. Uživatel může přidat neomezený počet inzerátů.
 2. Neověřujeme a neneseme žádnou odpovědnost za obsah inzerátů uveřejněný uživateli, včetně jejich identifikačních údajů, ani za kvalitu inzerovaného zboží.
 3. Bazar slouží výlučně na zprostředkování kontaktu mezi prodávajícím a potenciálním kupujícím. Jako uživatel bazaru jsi si vědom, že neseš sám jakékoli materiální a nebo finanční riziko spojené s inzercí v bazaru, jako i s koupě-prodejní transakcí, která vznikla na základě této inzerce.
 4. Inzerovat se smí jen zboží, které je v souladu s právním pořádkem SR a nepodléhá žádné specifické legislativě (např. léky na předpis).
 5. Nesmí se inzerovat zboží, které není v souladu s platnými právními předpisy o ochraně průmyslového a duševního vlastnictví (např. předpisem o patentech, ochranných známkách, designech, užitkových vzorech...), přičemž se většinou jedná o ilegální kopii výrobků renomovaných světových výrobců. Za příslušné ověření a soulad s předpisy je zodpovědný sám inzerující uživatel. Taktéž se nesmí inzerovat zboží spadající do systému síťového prodeje a multi-level marketingu (např. Avon, Oriflame, Tupperware...) a nebo do síťového prodeje pojištění, finančních produktů a poradenství.
 6. O tom, jestli je inzerát, hodnocení a nebo obchod v souladu s pravidly, rozhoduje admin stránky.
 7. V případě porušení pravidel může admin: upravit inzerát, blokovat inzerát (adminské upozornění), vymazat inzerát, pozastavit uživateli bazar, přidat negativní hodnocení, blokovat uživatele. O typu sankce se rozhoduje na základě typu porušení, vážnosti porušení a dosavadních zkušeností s daným uživatelem.