Finanční produkty a dědictví. Poradíte, prosím?

Zodpovězené
3. únor 2020

Dobrý den,

co vše z finančních produktů spadá do dědického řízení? Běžný bankovní účet, penzijní pojištění, stavební spoření, životní pojištění?

Pokud něco z toho nespadá do dědického řízení, jak dochází ke zrušení produktu či výplatě.

Nebo se může v produktu pokračovat?

Jedná se o moji babičku, která ve všech produktech má pro jakýkoliv případ uvedenou svou dceru. Babička nemá manžela a i jiné děti.

A jak je to s Inkasem (platební doklad SIPO - HOTOVOST), které je placeno každý měsíc ve formě záloh (elektřina, voda, plyn, poplatek za TV)? Zde ale žádná osoba pro případ úmrtí uvedena není. Navíc veškeré smlouvy s energiemi (el., voda, plyn) jsou opět psány na babičku.

Jak dojde k přepisu smluv. Co dělat?

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

pokusím se Vám odpovědět alespoň částečně:
Bankovní účet - spadne do dědictví, pokud není k účtu zřízen druhý plnohodnotný přístup a někdo s účtem dále nehospodaří.

Penzijní spoření - u těchto produktů lze vybrat obmyšlenou osobu a této osobě budou prostředky po úmrtí vyplaceny. Pokud není obmyšlená osoba, tak spadá do dědictví.

Životní pojištění - u těchto produktů lze vybrat obmyšlenou osobu a této osobě budou prostředky po úmrtí vyplaceny. Pokud není obmyšlená osoba, tak spadá do dědictví.

Stavební spoření - spadá do dědictví.

SIPO - dle informací, které jsme získali musíte řešit ukončení na poště s úmrtním listem.

S pozdravem
Zdeněk Hromek
tel: 736701225