Amniocentéza. Nemohlo se miminko píchnout o jehlu?

Zodpovězené
30. led 2020

Dobrý den,

jsem ve 21. tt a ve čtvrtek jsem byla na odběru plodové vody. První screening mi vyšel špatně, ale jen krevní testy, ultrazvuk perfektní. Nechala jsem si udělat cfDNA, který mi vyšel negativní. Obrovská radost a odmítnutí plodové vody. Jenže mi ve středu byl proveden superkonziliární ultrazvuk, kde malému chyběla jedna pupeční cevka. Takže opět nabídnuta amniocentéza. Ve čtvrtek jsem ji podstoupila a stále si to vyčítám, jestli jsem zbytečně neohrozila miminko, protože testy cfDNA přeci byly negativní.Teď se bojím o miminko.
Když mi byla vpíchnuta injekce, tak jsem vše sledovala na obrazovce a při nabíraní plodové vody miminko stále sahalo ručičkou jakoby na tu jehlu. Vylekalo mě to, ale doktorka mě uklidňovala, že si jen hraje. Nevím, jestli tomu věřit.

Nemohl se o to píchnout? Přeci jen je to jehla.

A ještě se chci zeptat, kdy už nehrozí riziko potratu, jelikož všude čtu, ze u některých maminek byla zanesena infekce a projevilo se to za 14 dní od odběru.

Dá se to poznat při kontrole na ultrazvuku, že nehrozí infekce?

Předem moc děkuji za odpověď

Dobrý den,

děkuji za Váš dotaz. Naprostá většina komplikací po odběru plodové vody začne již během prvních třech dní po odběru. Zánětlivé komplikace se přímo na ultrazvuku nepoznají, projevují se bolestmi v podbřišku, kontrakcemi, odtokem plodové vody nebo zvýšenou teplotou. Říci přesně, od kdy již nehrozí riziko potratu ve spojitosti s odběrem plodové vody nelze jednoznačně říci, ale po těch prvních dnech riziko výrazně klesá a dejme tomu, pokud k něčemu dojde po více než 14 dnech, pak to s odběrem již téměř jistě nesouvisí.
Je poměrně časté, že během odběru vidíme na ultrazvuku, jak si miminko s jehlou jakoby hraje, že za ni chytá. Toho, že by se o ni píchlo, bych se opravdu nebál. Komplikace vyplývající z odběru plodové vody rozhodně nespočívají v tom, že se miminko o jehlu píchne.

Přeji Vám hezký den,

MUDr. Martin Hynek

gynekolog-porodník, klinický genetik
www.gynfem.cz
www.cfm.gynpor.cz