Atopický ekzém u 8měsíční dcery. Je možné, že zmizí?

Zodpovězené
24. bře 2021

Dobrý den,

je možnost, že atopický ekzém u dcery zmizí?

Je jí 8 měsíců.

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

záleží, jaká je příčina či spouštěč. Pojem atopický ekzém naznačuje pouze to, že se jedná o reakci imunity, většinou na nějaký alergen, ale nikdo Vám spolehlivě neřekne, na co vše může takto imunita reagovat, případně zda má hlavní vinu genetická predispozice. Na co dítě reaguje, zda na nějaké složky v potravě, na externí alergeny, na kontaktní alergeny, to je také většinou nejasné.
Můžete mít sice trochu představu díky vlastnímu pozorování nebo později podstoupit testy, ale ani ty nebývají spolehlivě průkazné a kompletní!
Atopický ekzém může postupně vymizet. Zejména, když se člověk zaměří na eliminaci pravděpodobných alergenů a pokusí se i v potravě vypozorovat jídla, na které dítě může mít intolerance. Maminky, které se pustí cestou např. Gaps diety, která hojí střevo, popisují ustoupení příznaků AE až do jeho úplného zmizení.
Některé děti z AE vyrostou samy, dle toho, jak se jim postupně vyvíjí imunita. Zda má smysl čekat, jak se to vyvine, nebo zda aktivně přiložit ruku k dílu, je už pak samozřejmě na zvážení a rozhodnutí každé maminky a pochopitelně závislé i na vážnosti symptomů.

Přeji Vám krásný den.
Pavla