Atopický ekzém v těhotenství. Kterou z mastiček a krémů s minimálním složením kortikoidů můžu použít, abych neohrozila plod?

Zodpovězené
9. kvě 2022

Dobrý den,

chtěla bych se Vás zeptat. Mám atopický ekzém odmalička, momentálně jsem těhotná (6. tt), ekzém se mi opět zhoršuje. Krémy, mastičky, které jsem doposud užívala, jsou Flucinar, Fucicort, Zinkovou-míchanou, Beloderm mast a na obličej Elidel, a pak plno značek na promazávání, které nejsou na předpis.

Chtěla bych se Vás zeptat, kterou z těchto mastiček, krémů, můžu použít, kde těch kortikoidů bude nejméně, abych neohrozila plod?

Volala jsem Dr. a ta mi řekla, že bohužel nic jiného na to není, a pokud se mi to rozjede, tak ty kortikoidy budu muset použít, ale jde mi o to, který bude pro plod s co nejmenším rizikem...

Děkuji Vám moc za čas a odpověď.

Hezký den.

TJ

Dobrý den,
během těhotenství byste neměla používat krémy s kortikoidy, lékař by měl být v tomto směru velmi opatrný. Nebudu vám rozhodně doporučovat "menší zlo" mezi kortikoidovými mastmi, za mě žádný takový krém z hlediska non toxic neexistuje a jde proti mému přesvědčení takové krémy používat bez toho, že se pokusíte problém řešit primárně na úrovni jeho příčiny, nikoli potlačováním symptomů.
co je spouštěčem vašeho ekzému, kdy reagujete vyrážkou, máte histaminovou intoleranci? máte vyřešenou non tzoxic domácnost, iritanty v praní, kosmetice, drogerii?
Tam začněte, pak nemusíte vůbec řešit, jaký "toxic" krém je menší zlo, protože se můžete vyhnout vzniku takové reakce úplně. Vaše autoimunitní odpověď je něčím způsobená, potlačovat symptom není řešení, ten se vám stejně prodere na povrch a navíc tím ovlivníte negativně start do života vašeho dítěte, protože váš mikrobiom je a bude narušený, tedy i mikrobiom miminka.
Začněte prosím studiem, jak na netoxickou péči a domácnost, kompletní informace najdete např. v knize Svět non toxic,
dále na našem webu www.svetnontoxic.org (tam hlavně praní, péče)
můžete vyzkoušet vhodné doplňky NT stravy pro utlumení alergických reakcí (potlačujících histamin), např. quercetin, kurkuma, kopřiva.
NT doplňky seženete např. na www.naturapura.cz, kde vám i rádi s vhodnými (i s ohledem na těhotenství) poradí.
Stravu můžete řešit např. pomocí AIP protokolu, který je koncipován právě pro alergiky a lidi s autoimunitou. Pokud reagujete tak jak reagujete a tedy se vám v kůži v rámci imunitní reakce tvoří zánět, pak je AIP vhodná volby.
Více info např. zde:
https://www.facebook.com/Dr.TerezaFeltoni/

Pokud jde o mazání u alergiky, používala bych např. znaku Odylique (seženete na nt eshopech, např. www.prirodaregenerujenas.cz), která je koncipovaná pro atopiky a je NT. Během akutní alergické reakce je často vhodné používat velmi minimalistickou péči, tipy zmiňuji např. zde v mém postu na instagramu:
https://www.instagram.com/p/Cclb05yFUyF/

Ad kortikoidy, zde dobrý dokument, ať máte představu, jak kortikoidy fungují a jak nám mohou masti s kortikoidy škodit, tzv. red skin syndrom, např.

Přeji Vám krásný den.
Pavla