Ekzém kolem pusinky. Jak zahojit?

Zodpovězené
21. zář 2019

Dobrý den,

synovi (rok a čtvrt) se udělal kolem pusinky asi před 14 dny ekzém, který neustupuje, ani se nijak dál nešíří. Je to začervenalá mapa, na omak nijak zásadně vystouplá, místy s bílými šupinkami. Nijak si to neškrábe, zdá se, že ho to vůbec neomezuje, nebolí.

Jinak má pokožku v pořádku, pouze na zadečku v místě plen (používáme látkové) se mu opakovaně vrací lehce mokvající opruzenina o velikosti koruny. Vždy zaschne, ale sloupne se až na krev a tak pořád dokola.

Zároveň teda průběžně rostou zuby (stoličky, horní špičáky).

Chtěla bych se poradit, co by to mohlo na pusince být (atopický ekzém, potravinová alergie, kvasinka, něco jiného)?

Zkusila jsem vyfotit, ale foto není moc kvalitní (prosím nezveřejňujte).

A jak pomoci k zahojení pokožky?

Jsem otevřená všem možnostem řešení včetně potravinové diety - syn je kojený.

Ještě dodám, že jsme byli nedávno u dětské lékařky, ta řekla "mazat něčím mastným, abychom pokožce dodali maltu". Neřekla již čím (domácí sádlo? kokosový olej? něco jiného?).

Děkuji za radu,

Olga

Dobrý den,

dle fotky se mi to jeví hodně podrážděné od slin, nepíšete, jak jste na tom s dudlíkem, ten umí taky přivodit solidní "opruzeniny" v oblasti pusinky.

Příčina může být v růstu zubů, kdy je samotná imunita dost vybuzená, ale i samotné sliny umí být agresivní, tam však pozor, pokud je k tomu často i agresivní stolice a opruzeniny, pak je možná i potravinová intolerance /nezaměňovat s alergií/, případně nějak přemnožená patogenní flora střev.

Rozhodně nic nezkazíte kvalitními probiotiky a zvážila bych na pár týdnů vynechat ze stravy mléčné, ať máte jistotu, že dítě nereaguje na mléčnou bílkovinu.

Mazat určitě něčím, co není problém při případném kontaktu se sliznicí úst, tedy zde to sádlo skutečně může být jako vhodné, ale nemastila bych příliš, jen zlehka a zkuste sehnat kvalitní sádlo, vynikající pro kůži je sádlo pštrosí, pokud by někde v okolí byla farma.

U probiotik vybírejte ta, která nemají mléčnou složku, ať můžete posoudit po eliminaci mléčného, zda a jak problém ustupuje či nikoli.

Přeji Vám krásný den.
Pavla