Ekzém na rukou. Co by pomohlo?

Zodpovězené
18. pro 2019

Dobrý den,

četla jsem zde jeden dotaz a myslím, že máme s paní velmi podobný problém. Občas se mi na rukou na prstech dělal ekzém, avšak po narození dcery (nyní 6 měsíců) je ekzém stále horší. Rozšiřuje se, velmi svědí, při kontaktu se saponátem i hypoalergenním gelem velmi bolí. Dokonce už i při dotyku s vodou je velmi citlivý.

Chci se zeptat, jak se dá s tímto ekzémem bojovat?

Na kožní mi lékař předepsal kortikoidovou mast a ještě doporučil Aquaphor od Eucerinu. Kortikoidy nechci a zmiňovaná mast nepomohla, stejně tak jako mnoho jiných krémů, mastiček a přírodních olejíčků. Už si nevím rady. Budu ráda za odpověď.

Děkuji

Veronika

Dobrý den Verunko,

v případě ezému, který svými projevy může být i kontatní dermatitidou, bych doporučila prostudovat soubory na naší fb skupině Svět non toxic ) můžete si zažádat o členství, pokud ještě nejste členem, po skončení vánočních svátků) a snažit se zapracovat na netoxické domácnosti. Doporučuji zalternovat především prací, mycí a úklidové prostředky, v tom vám pomůže díky informacím a přehledným souborům naše skupina, ale základy a doporučené alternativy najdete také na našem webu www.svetnontoxic.org

Ve vašem případě je potřeba zalternovat hlavně mycí prostředky, úklidové prostředky a vše, co přichází do styku s rukama, nepodceňujte ani prací prostředky a zejména mýdla a krémy.
Vlivem těhotenství a hormonálních změn často dochází k větší citlivosti na chemické látky a některé vám mohou vadit.
Dost obtížně se zjišťuje které, existují sice epikutánní testy, ale lékaři je neradi dělají v aktivní fázi ekzému a nedoporučují je během kojení. Navíc ne vždy jsou zcela průkazné, složky, které vám vadí, nemusí být součástí testu.

Proto je snažší přejít na netoxickou péči a zalternovat používané produkty v domácnosti tak, abyste možné dráždivé látky maximálně omezila.
Nádobí doporučuji mýt v rukavicích, u akutní fáze vadí i chlorovaná voda. Sprchový filtr je dobrým pomocníkem ekzematiků, pokud vám vadí voda i během sprchování.
https://www.google.com/search?q=dios+filtr&oq=d...

Na atopickou péči je vhodné ve Vašem případě volit v rámci NT péče produkty bez esenciálních olejů, s nějakou antimikrobiální složkou. Můžete zkusit například mast s dračí krví nebo propolis.
Máte-li možnost sehnat pštrosí sádlo, pak je také skvělé, u něj bych pak volila kombinaci s propolisem. Lze vyzkoušet i kvalitní vepřové sádlo, ale pštrosí má lepší hydratační schopnost.
Sádlo se v teplé vodní lázni smíchá s propolisovou tinkturou v poměru asi 10 ml tinktury na 90 ml sádla. Tuto směs dobře promíchejte a potírejte ruce, které předem lehce navlhčíte (pokud možno ne chlorovanou vodou, použijte kojeneckou, nebo destilovanou). Můžete si pak vzít na půl hodinky nebo i déle rukavice (bez latexu, buď nitril, nebo bavlněné) a nechat díky krytí mast lépe vstřebat a působit.
https://www.prirodaregeneruje.cz/sangre-de-drag...
https://www.vcelarstvi-horakovi.cz/prirodni-kos...
Pokud by se vám zdálo, že mast s máslem a oleji se nevstřebává dobře, bude nutné volit lehčí lotion, zde bych mohla doporučit složením pěkné repair lotion značky Odylique, jedná se o novinku na českém trhu (značka pochází z UK), která mě svojí funkčností a pěkným složením velmi mile překvapila. Krém je lehký, velmi dobře se vstřebává. Jeho cena je ale vyšší, proto bych v první fázi vyzkoušela postup vypsaný výše. Krém Odylique seženete zde, nebo i na dalších eshopech, např gratianatura.cz, netoxickadomacnost.cz
https://www.prirodaregeneruje.cz/odylique-repai...

Přeji Vám krásný den.
Pavla