Je to ekzém?

Zodpovězené
11. říj 2021

Dobrý den,

uměla byste mi poradit?

Syn má cca od léta takové drobné vyrážky kolem očí. Když se zpotí, tak si myslím, že je to horší. Neřešila jsem to, protože jsem čekala, dokud zmizí, ale nezmizely. :( Psala jsem i kožní lékařce a odepsala, že jde o začínající atopický ekzém. :( Moje kámoška ekzém měla, ale ona mi psala, že se to začíná u něj extrémně suchou kůží a svěděním.

Syn má 6 měsíců a neškrábe si očka. Jedině, když je unavený. Nikdy neměl suchu pokožku, spíše mastnou.

Doktorka nám doporučila Bepanthen sensiderm, Ichamol krém, a Laroche Posay Ap Gel a krém ....

Jde podle Vás opravdu o ekzém? :(

Děkuji

Dobrý den,

popravdě, já osobně bych to vůbec v této oblasti těsně kolem očí a slzných kanálků nedoporučila ničím mazat, notabene mastí, která nemá vhodné složení. Je to zbytečné, stejně si to děti ručičkama mnou a zanesou akorát do očí.

Maximálně bych použila jemný hydrolát, pro děti v tomto věku lze zkusit levanduli, meduňku, můžete se podívat na značku Alteya, ta má hydroláty dokonce ve food grade kvalitě. Jemně otřít neběleným vatovým tampónkem, aby se odstranil pot a nechat dýchat. Jakékoli mazání bude tu kůži spíše "dusit" a zejména pokud to jsou potničky, tak to tomu neprospívá.

Atopickým ekzémem dnes lékaři nazývají téměř každou vyrážku, já bych byla v diagnostice rozhodně opatrnější, nemusí se vůbec jednat o autoimunitní ekzém, jakým atopický ekzém je.

Zkuste tomu dát čas, pokud se stav neupraví, zvážila bych eliminaci lepku a mléka ze stravy, péči rozhodně volte jemnou a nedráždivou, ideálně dle parametrů non toxic péče, včetně praní, aby citlivá pokožka kojence nebyla vystavena přemíře dráždivých látek.
Více k praní a péči o dětskou pokožku najdete také na www.svetnontoxic.org a nově také v knize, ve které jsem spoluatorkou s Ing. Katarínou Hrivňákovou.
Kniha je velmi komplexní a pojednává o principech non toxic péče jak u dospělých, tak u dětí. Již nyní je v předprodeji, vychází 26.10. 2021, pak bude i v běžných knihkupectvích.
V předprodeji na mnoha eshopech na internetu nebo i na nt eshopech:
http://www.prirodaregenerujenas.cz/svet-non-tox...

Alteya hydrolát meduňka např. zde:
http://www.prirodaregenerujenas.cz/medunka-voda...

Přeji Vám krásný den.
Pavla