Kopřivka - 3 měsíce. Co by ještě pomohlo?

Zodpovězené
2. led 2022

Dobrý den,

od 12.10. 2021 mě trápí kopřivka. Lékaři nemohou přijít na to proč. Byla jsme na alergologii a imunulogii, kde mi nebyla zjištěna žádná alergie, žádná potravinová intolerance, štítná žláza OK. Dále jsem byla na gastroskopii, kde mi byl zjištěn zánět jícnu - což dodržuju dietu. Dále mě vyšetřili na gynekologii, byla jsem na rentgenu horních cest dýchacích, protože jsem krátce před kopřivkou prodělala zánět horních dýchacích cest - tohle taky OK, UTZ břišní dutiny je taky OK. Na kožním neví, co semnou, léčí mě už od listopadu Prednisonem a antihistaminiky.

Jsem zoufalá, každý den se budím, zda oteču v obličeji, zda mám svědivou vyrážku, od Prednisonu mám obličej jak opuchlá žába a na jaře se mám vdávat. Nevím, co už udělat, žádnou chemii doma neopoužívám, nic jsem neměnila, kosmetiku mám vyzkoušenou přírodní už delší dobu, navíc se po dobu 2 měsíců už ani nelíčím. Kopřivka je všude, je velmi svědivá, vystouplá, cestuje (jeden den ruce, jindy nohy, nebo dekolt, i obličej, záda pouze 1x, a to jsem následně skončila na pohotovosti s anafylaktickým šokem, kdy jsem otekla plně v obličeji a nemohla už dýchat). Nechci trvale užívat Prednison, nevím, co už požadovat za vyšetření.

Máte návrh co by šlo ještě udělat?

Zkoušela jsem akupunkturu a bylinky TČM - bohužel mi to zhoršují.

Děkuji moc.

Dobrý den,

chápu, že tento stav je opravdu hodně frustrující, zažila jsem to také a zejména u žen. Když se kožní problémy nelepší, to vede k velké psychické zátěži. Co mě v souvislosti s tímto napadá, určitě bych se zaměřila na možný syndrom leaky gut, případně i non gluten sensitivity. Od toho se pak mohou projevit různé křížené intolerance a ne vždy se ukáží také v testech.

Základy k pochopení této problematiky jsme mimo jiné probírali i zde ve videu o lepku, možná vám to pomůže se trochu zorientovat pokud jde o výživu.

Eliminace potravin bude ve Vašem případě otázka spíše pro zkušeného výživového poradce. Sama se v tom budete ztrácet. Můžete sice vylučovat nejčastější alergeny, ale bez dobré znalosti, jak to dělat, jak je nahradit, si můžete při delším experimentování přivodit nutriční dysbalanci a to Vám nepomůže se uzdravit. Kvalitní výživář vám pomůže srovnat jídelníček tak, aby v něm bylo vše potřebné právě i s ohledem na hojení střeva.

Co Vám mohu v rámci opakujících se alergií/kopřivek poradit já i z vlastní zkušenosti, tak určitě Quercetin, Enzymedica Allerase a případně fermentovaný Černý česnek, který jednak velmi podpoří imunitu, ale primárně cílí také na kvasinky, které bývají u alergiků, intolerantů a osob s vyrážkami většinou přemnožené.

BrainMax Quercetin a Bromelain

BrainMax Quercetin a Bromelain obsahuje 100 kapslí a je to 100% přírodní produkt vhodný pro vegany bez aditiv a konzervantů. Quercetin je flavonoid, což je typ antioxidantu, který je se přirozeně vyskytuje ve slupkách cibule, bobulích, rajčatech a jiné zelenině. Bromelain je enzym pocházející ze šťávy z ananasu.

Enzymedica Allerase

Enzymedica Allerase obsahuje 60 kapsul, které obsahují unikátní směs enzymů. Produkt je určený na projevy alergických sezónních symptomů. Je veganský bez lepku, mléka, sóji a GMO. Neobsahuje plniva, jako je stearan hořečnatý, jablečný pektin nebo rýžový škrob, jako je tomu u ostatních enzymatických produktů.

Dr. Mercola Fermentovaný Černý česnek

Dr. Mercola Fermentovaný Černý česnek je kuchyňský česnek, který je speciálním postupem fermentovaný. Tento proces znásobí přirozené pozitivní účinky česneku a zbaví jej nepříjemného pachu a chuti.

Pokud jde o topickou péči, ideální by byl odvar z konopných listů, pokud se Vám někde podaří sehnat. Nemáte-li, tak klidně i odvar z kvalitního zeleného čaje nebo čaje roobois. Ničím nemazat! Jediné, co lze použít na ty zanícená místa s efektem, tak kombinace prášku Panthenol, Niacinamid a eventuelně Allantoin v prášku.

Panthenol prášek

Panthenol prášek je bílý prášek rozpustný ve vodě. Je vhodny do šamponů, kondicionérů, pleťových i vlasových masek a krémů. Využívá se také v péči o aknózní pleť, pigmentové skvrny a nachází se v krémech po opalování. Není alergen, pleť může dráždit pouze ve velmi vysokých koncentracích. Je bezpečný i pro malé děti, těhotné a kojící ženy.

Niacinamid prášek

Niacinamid prášek má konzistenci bílého nebo skoro bílého prášku a je dobře rozpustný ve vodě. Je velmi účinný v boji proti vráskám.

Allantoin prášek

Allantoin prášek je kosmetická ingredience ve formě bílého prášku bez zápachu. Allantoin je metabolickým meziproduktem většiny organismů, včetně zvířat, rostlin a bakterií. Vyskytuje se v kosodřevině, kaštanu, cukrové řepě, heřmánku, tabákovém semenu, pšeničných klíčcích a moči savců. Pro kosmetické účely se buď izoluje z těchto zdrojů, nebo se vyrábí chemickou cestou, ale i tak se jedná o bezpečnou, netoxickou látku. Allantoin se používá hlavně v kosmetice osobní hygieny, do očních přípravků, přípravků vlasové péče a dentální hygieny, ale také do dekorativní kosmetiky. Tato složka může být problematická pro vegany, protože se v konvenčním průmyslu získává z moči zvířat. V certifikované přírodní kosmetice je povolený pouze přírodní allantoin, který je extrahovaný z ekologicky pěstovaných rostlin.

Do malé sterilní skleničky si odlejte trochu odvaru (ten si udělejte čerstvý a jen malé množství, v lednici pak uchovat max. tři dny a zase nový nálev) a do toho přimíchejte prášky v cca tomto poměru:

  • Panthenol (můžete až 30%)
  • Niacinamic 10%
  • Allantoin 10- 20%


Ničím nemastit, mohlo by to zhoršit zánět. Pro uklidnění můžete také stříkat termální vodou Avené (sprej, mají v lékárnách, ale jen tato jediná termální voda je složením opravdu NT).

Avéne termální voda ve spreji

Avéne termální voda ve spreji zklidňuje citlivou a podrážděnou pleť. Sprej je vyvinutý tak, aby vyvolával co nejméně alergické reakce. Má tedy dobrou snášenlivost.


Přeji Vám krásný den.
Pavla