Kožní vyrážka a bílá mapa na čele při styku s vodou. Poradíte, prosím?

Zodpovězené
23. říj 2023

Dobrý den,

mám 1,5měsíčního plně kojeného syna (po sekci) a asi před týdnem se mu na tvářích začaly objevovat červené pupínky. Začala jsem mazat zinkovou mastí, ale stav se zhoršil. Vyrážka malého nesvědí, ani není neklidný, jen řešíme častěji prdíky - klepeme na prdelku a občas masírujeme a prohříváme bříško. Včera večer jsem prvně potřela řepíkem, takže reakci zatím nevím, ale včera na začátku koupání, kdy jsem jako již několikrát začala mýt hlavičku, se ve vteřině objevila na čele a směrem k uším bílá mapa a malý hned začal plakat. Nechtěla jsem to dráždit a malého jsem hned vyndala z vody a osušila. Po chvíli mapa zmizela. Po kojení jsem chtěla znovu místa otřít řepíkovým odvarem, ale mapa se objevila znovu, i když ne v takové intenzitě, a malý začal být opět plačtivý a neklidný. Dnes chci zajet k pediatrovi, ale i tak bych ráda znala Vaši radu.

Moc děkuji za pomoc.

Dobrý den,

diagnostiku musí provést lékař. Může se jednat o projevy seborhei nebo nějakou kontaktní reakci na vodu (chlor), případně péči, kterou používáte. Jednoznačně bych to v tomto případě neradila něčím ošetřovat, dítě má mít v tomto směru v rámci pokožky skutečně minimalistickou péči, ale mnoho maminek tyto zápalové reakce řeší i potíráním MM.

Přeji Vám krásný den.
Pavla