Levandulový olej v těhotenství. Může uškodit?

Zodpovězené
8. říj 2020

Dobrý večer,

jsem ve 26.tt a dnes jsem si koupila levandulový olejíček od Saloos na mazaní bříška a partií náchylných na strie. Mám ve zvyku používat oleje po koupeli. Vyzkoušených jich mám víc, ale pouze tento momentálně zvládnu používat dlouhodobě. Ve většině případů mi za pár dní začne strašně vadit vůně. Docela mě zarazila maminka a její upozornění, že v těhotenství není levandule vůbec vhodná a měla bych se poradit s lékařkou.

Jaký je Váš názor?

Je tento olejíček opravdu nevhodný a může něčemu uškodit?

Děkuji za odpověď.

M. M.

Dobrý den,

netuším, kde přesně Vaše maminka přišla k informaci, že levandule je v těhotenství škodlivá, za mě je velmi nepřesné a zavádějící tvrzení.
Jediné, co se u levandule v těhotenství musí zohlednit, že může mírně snižovat tlak, zde se ale hovoří primárně o vnitřním-orálním užití, např. čaje, případně při delší inhalaci např. formou aromadifuzéru.
Dále se možná někde mohly objevit informace i tom, že levandule je děložní stimulant a z této informace pak patrně vzešla obava k použití u těhotných žen. Toto tvrzení vyvrací článek a studie v něm uvedené. A to ještě předesílám, že zde se jedná o účinky esenciálních olejů, které jsou mnohonásobně intenzivnější, než například levandulový macerát, protože esenciální oleje jsou velmi koncentrované substance. V tělovém oleji jsou obsahy esenciálních olejů nízké, protože se ředí v základovém nosném oleji, případně se může jednat i o samotný levandulový macerát., ten už se pak jeví zcela bez jakýchkoli možných rizik. Ale i olej s obsahem menší koncentrace EO není nebezpečný.

Cituji: "Výzkumy ukazují, že levandulový olej (L. angustifolia) není děložním stimulantem. Při použití na izolované krysí děloze snižuje kontrakce (Lis Balchin and Hart 1999). A navíc nemá žádné zjevné nežádoucí účinky během porodu. Levandulový olej byl jedním z deseti esenciálních olejů nabízený 8058 ženám v 8-leté studii na John Radcliffe Hospital v Oxfordu ve Velké Británii. Použití aromaterapie, jak se ukázalo, snižovala potřebu léků proti bolesti. Během let, kdy studie probíhala, se snížilo užití pethidinu (lék proti bolesti na bázi opia, pozn. překl.) z 6% na 0,2% žen, které se studie účastnily (Burns et al 2000).
Prokázání bezpečnosti v těhotenství je vždy výzvou, ale vše nasvědčuje tomu, že levandulový olej je naprosto bezpečný. Rozhodně není děložní stimulant (povzbuzující) - v jakékoli dávce. On-line odkazy ohledně působení levandulového oleje jako děložního stimulantu pocházejí, podle všeho, z několika knih (pravděpodobně s tím začal Valnet v roce 1964), které jej popisují jako emmenagogum na základě povzbuzujícího účinku na dělohu a tím vyvozeného předpokladu, že může levandulový olej představovat riziko potratu v těhotenství. Nicméně, není žádný důkaz pro to, že by květy levandule nebo levandulový olej stimulovaly menstruaci. Takto se tvoří mýty. Jsem si jistý, že Patricia Davis cítila, že její opatrnost byla opodstatněná, ale s odstupem času vidíme, že to byla přehnaná reakce. Chybovat v otázce bezpečnosti má své nevýhody - vytváří to strach, pochybnosti a zmatek."

Osobně bych se neobávala používat kvalitní levandulový olej na mazání bříška

Více zde, článek odborné aromaterapeutické společnosti
http://www.aromaspol.cz/levandulový-olej-v-těho...

Přeji Vám krásný den.
Pavla