Plíseň na bříšku. Co by na to pomohlo?

Zodpovězené
9. pro 2019

Dobrý den,

dle dětské doktorky a následného vyšetření u kožní lékařky má dcera (7let) v podbřišku plíseň. Na doporučení kožní lékařky jsme mazali kortikoidovou mastí (vždy pouze 3 dny). Pupínky zmizely a po cca 14dnech se znovu vrátily. Mazali jsme takto již 3x a opravdu si nemyslím, že jí to vyléčí.
Jedná se o menší šupinky, které zčervenají vždy po koupání, ale dceru vůbec nesvědí. Po namazání mastí a "zaléčení" pupínků zůstávají dceři na těle bílé flíčky.

Prosím poraďte, co s tím máme dělat?

Nechci dceru donekonečna mazat kortikoidovou mastí. Nemyslím si, že bychom to tímto vyléčili. Doma nemáme žádné zvíře, od kterého by to mohla mít a nikdy jsme to od ní nikdo nechytil, ani z bazénu, hygiena u ní zanedbaná také není. Začínám z toho být zoufalá a léčba naší paní doktorky mi přijde nevhodná.

Děkuji

Dobrý den,

také si nemyslím, že kortikoidy vyléčí plíseň, ložisko na chvíli zmizí, ale příčinu to neřeší, proto se plíseň brzy vrátí. Opakované používání kortikoidů není řešení, jen dočasné potlačení symptomu.
Plísně na kůži se velmi často objevují u pacientů s problematickým nebo narušeným mikrobiomem střev. Proto je vhodné kromě zevních opatření volit také správná režimová opatření ve stravě, zejména podpora zdravého střevního mikrobiomu a důsledné omezení sladkostí, vyloučení rafinovaného cukru, sirupů, džusů, mléka, vyjma kysaných mléčných produktů a rafinovaných pokrmů, a také kontrola příjmu sladkého ovoce, aby jej nebylo mnoho.
K podpoře zdravé střevní mikrobioty kromě úpravy stravy pomáhají také vhodná probiotika. Ideálně ta přirozená. Pro začátek můžete zařadit například dobrou šťávu z kysaného zelí, osobně doporučuji tuto v bio kvalitě z dm, klasické kupované kysané zelí má totiž obvykle příliš mnoho rafinované soli a často i nějaké konzervanty, což není vhodné. Tato vydrží po otevření v lednici cca 4 dny, pijte celá rodina, dítěti stačí začínat po lžičce před jídlem.
https://www.dm.cz/dmbio-stava-z-kysaneho-zeli-p...
V případě, že by tuto formu odmítala, nezbývá, než sáhnout po orálních probiotikách. Z těch slušnějších běžně v ČR dostupných lze zmínit například Bio kult, Infant dophilus a GutPro.
Na zevní ošetření u plísní v rámci nt péče doporučujeme například dračí krev (sangre de drago), neem olej, koupele v slabém roztoku hypermanganu, propolisovou tinkturu. Někdy je nutno vyzkoušet víc z těchto doporučených prostředků, než kápnete na to, co bude sedět konkrétně vám.
https://www.prirodaregeneruje.cz/draci-krev/
Dbejte také na vhodné materiály a prodyšnost, kůže se nesmí dusit pod umělou látkou, volte primárně bavlněné materiály.

Přeji Vám krásný den.
Pavla