Svědící červené fleky v podpaží. Jak je vyléčit?

Zodpovězené
21. pro 2018

Dobry večer,

v podpaží se mi objevily červené fleky, které dost svědí a zvětšují se. Mažu zinkovou mastí, snažím se omezit cukr, užívám delší dobu Hylak. Hodně se potím, proto musím neustále používat antiperspiranty.

Moc prosím o radu a děkuji.

Dobrý den,

s ohledem na lokalitu je vysoce pravděpodobná reakce na nějakou složku antiperspirantu, proto bych volila běžně úplně vynechat a zaměřit se na netoxické deodoranty. Pocení zabránit nelze a je to nutné, zbavujeme se tak odpadu metabolismu a potem odchází třeba také těžké kovy, tedy není možné zamezit pocení zcela, spíše se snažit zabránit pachu z rozkládajících se bakterií. Na uklidnění můžete také používat odvar ze šalvěje nebo dubové kůry a pak lehce zinek.

Výběr deodorantu i v rámci NT je hodně individuální, na podrážděnou kůži bych ale nedoporučila NT deodoranty, v nichž je velký podíl sody. Dobrou zkušenost mám například s deodoranty Navia, které nejsou primárně založeny na sodě a mají pěkné kompozice. Pokud by podráždění přetrvávalo, zkuste na omezení pachu a pohlcování potu jen samotný zinek prášek, pozor, mohl by ale zanechat bílé stopy na oblečení. Další alternativou je namíchat si svůj domácí deodorant, například za použití bambuckého másla, kokosového oleje a kukuřičného škrobu. Pokud ale preferujete vůni v deodorantu, zkuste tu Navii, voní velice pěkně (esenciální oleje). Kdyby vám nevyhovovala krémová verze a preferujete kuličku, pak je běžně k sehnání v DM kuličkový deodorant Weleda. https://www.folly.cz/svezi-telo/navia-prirodni-...

Přeji Vám krásný den.
Pavla