Vyrážka u dítěte. Co by to mohlo být?

Zodpovězené
20. únor 2023

Dobrý den,

prosím o radu. Je to asi 10 dní, co se dceři (18 měsíců) udělalo pár pupínků (puchýřků?) na pravé paži a levém koleni. Od pediatra nám bylo řečeno - zánět mazových žláz. Dostaly jsme líh s ATB na potírání. Po 4 dnech zhoršení. Z pupínků je vyrážka a rozlézají se dál. Teď, úterý a středa, měla i teploty, na kožní jsem se nemohla dovolat, tak jsem večer zvolila pohotovost. Paní doktorka řekla, že to je plíseň a dostaly jsme mix 3 mastí (Locoid, Fucidin, Clotrimazol). Zlepšení stále žádné - nevím, jestli to opět není spíše horší.

Napadá Vás, prosím, co by to mohlo být?

Nesvědí ji to.

Děkuji

Dobrý den,

spíš než plíseň to mohl být Herpes, nicméně takto může paní doktorka střílet mastičky a kortikoidy donekonečna, nevyřešilo to nic a navíc to citlivou pokožku miminka může razantně podráždit a alergizovat. Tady je každá rada drahá.

Z mé zkušenosti každá mastná mast, tedy vše, co jste mazali, na tento typ vyrážky nejenže nezabere, ale ještě pomůže tomu, že se to rozleze, mastné tomu vůbec nesvědčí, takže se vůbec nedivím, že se to rozlezlo.

Radím spíše vysušovat, nemazat ničím, můžete stříkat termální vodu Avene, řepík, nechat dýchat. Můžete zkusit zinkovou mast, ale pokud se jedná o nějaký virotický rozsev, herpes simplex atd., pak nepomůže defacto nic, než vlastní imunita, případně antivirotika.

Přeji Vám krásný den.
Pavla