Značky FeelEco, Ecover a bioD. Jsou dobrá alternativa k wc bloku do mísy?

Zodpovězené
27. pro 2019

Dobrý den,

ráda bych se zeptala na úklidové prostředky a prací prášky výše zmiňovaných značek. Jsou z hlediska NT péče v pořádku?
Co byste ještě prosím doporučila jako alternativu WC bloku do mísy? U konvenčních prostředků mi vadí silná vůně, na kterou jsem velmi citlivá.

Moc děkuji za odpověď!

Dobrý den,

prací prášky těchto značek vnímáme z hlediska non toxic spíše jako kompromis (například kvůli obsahu zeolitu, ktreré mají sice minerální původ, ale bývají dost často zdrojem těžkých kovů).
Z hlediska non toxic složení doporučuji raději zkusit značku Sonett nebo ideálně čisté prací mýdlo.
Osobně, opakovaně doporučuji a sama používám prací mýdla výrobce Alchemix laboratory, ke kterým již není nutno přidávat sodu, pokud nemáte extra tvrdou vodu.
U čističů wc jsem nenašla blok ve smyslu tuhého výrobku, pouze tekuté dezinfekční prostředky na bázi rostlinných tenzidů, které jsou obvykle ekologicky i z hlediska toxicity bezpečné. Také případné konzervanty u těchto produktů nejsou z kategorie těch nebezpečných při inhalaci, ale je dobré se vyhnout kontaktu s pokožkou. Trochu nejednoznačné mi připadá označení parfumace, kde se sice výrobci odvolávají na esenciální oleje/silice, ale zde záleží velmi na koncentraci a kvalitě, mnoho esenciálních olejů může lidem způsobit alergické reakce dokonce i inhalací. V případě feel eco jsem ve specifikaci parfumace našla tento obrat: "Parfémy
Směs esenciálních olejů, extraktů a vzácné syntetické složky, které se sice v přírodě vyskytují, ovšem v nedostatečném množství."
Zde bych byla velmi opatrná na ty "syntetické složky", ty, které konkrétně výrobce používá už uvedeno není, a napodobeniny přírodních esenciálních složek syntetickou cestou bývají obvykle pro organismus zátěžové a jejich účinky sporné.
Osobně radím najít si pro ošetření wc opravdu netoxickou péči, tj. dezinfekci zajistit občasným vyčistěním mísi pomocí perkarbonátu a horké vody, lesk pomocí kyseliny citronové nebo octu, toto vše lze také zakoupit například od firmy Tierra Verde, úklidové prostředky této firmy jsou dostupné v řetězcích DM nebo nově i Globusu.
Pokud jde čistě o vůni, pak je možné ji řešit například umístěním absorberu s esenciálním olejem přímo v prostorách wc.
Lidé si sice těžko zvykají, že záchod "nevoní tak intenzivně", ale většinou jde opravdu jen o zvyk, který časem přejde a až začne člověk vnímat vůně a pachy bez omezení, tak jak je to obvyklé na non toxic, narozdíl od čichové únavy při používání běžné syntetické drogerie, sám začne vnímat, jak mu tyto silné parfumace vadí. To je signál mozku, že to pro tělo není zdraví prospěšné.

Přeji Vám krásný den.
Pavla