PPM u otce. Jak to funguje?

Zodpovězené
9. pro 2022

Dobrý den,

jak funguje PPM pro otce?

Zkráceně: Já jsem na rodičovské, skončila mi pracovní smlouva, rádi bychom další dítě (teprve plánujeme, nejsem těhotná). Manželovi končí stávající pracovní smlouva na konci příštího roku, pak bude mít novou.

Je možné pobírat příspěvek vycházející z jeho stávající smlouvy?

Papírově pro něho, fakticky bych doma byla já a pak nastoupila na rodičovskou.

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz.

Je možné, aby peněžitou pomoc v mateřství pobíral otec dítěte. Musí být ale splněny tyto podmínky:
1. v den nástupu na PPM musí být nemocensky pojištěný (většinou ze zaměstnání)
2. v posledních 2 letech před nástupem na PPM musí být alespoň 270 dní nemocensky pojištěný
3. mít s matkou dítěte sepsanou písemnou dohodu, že otec bude o dítě pečovat - v dohodě musí být uveden den porodu, den, od něhož bude otec o dítě pečovat a podpis matky, který je třeba úředně ověřit (lze ho ověřit přímo na OSSZ).

Otec může na PPM nastoupit nejdříve po skončení šestinedělí matky, nejdříve tedy od začátku 7. týdne po narození dítěte. PPM může čerpat nejméně 7 dní po sobě jdoucích, nejdéle 22 týdnů (u dvojčat a vícerčat 31 týdnů). Žádost o PPM podává otec na speciálním tiskopise u svého zaměstnavatele. Zaměstnavatel tiskopis po doplnění údajů předá OSSZ. Tiskopis najdete na tomto odkaze https://eportal.cssz.cz/web/portal/-/tiskopisy/...

Pokud byste potřebovala doplňující informace nebo pomoc v jiných oblastech, můžete se obrátit přímo na naši Poradnu Na počátku. Více informací o naší poradně najdete zde https://napocatku.cz/poradna/

Přejeme Vám hezký předvánoční čas s Vaší rodinou.

Tým Poradny Na počátku

Na počátku, o.p.s.
www.napocatku.cz
tel.: 774 440 821
e-mail: poradna@napocatku.cz