Třetí těhotenství se nedaří. Můžete poradit, co dál?

Zodpovězené
19. únor 2021

Vážený pane doktore,

rádi bychom třetího potomka, ale nedaří se. První těhotenství se podařilo na 1. pokus v 34 letech, vše v pořádku, jen těhotenská cukrovka. Porod byl v roce 2017 akutní sekcí (nezdařilá indukce a intraovulární infekce).

Druhé těhotenství se podařilo na 2. pokus v 36 letech, vše ok, jen opět těhotenská cukrovka. Porod 2019 plánovanou sekcí.

U prví sekce mi říkali, že jsem měla poměrně dost srůstů na pobřišnici (ve 12 letech jsem prodělala ovarektomii, brali mi pravé ovarium, byla na něm veliká cysta).

U druhého císaře říkali, že na pravé straně byly opět rozsáhlé adheze. Odstranili, co se dalo, jen prý jeden srůst vedoucí přes dělohu nechali, protože po jeho odstranění by mi prý děloha klesla. Nyní mi je 38 let, cyklus mám 28 -31 dní, většinou tedy 31 dní. Na kontrole u gynekologa jsem byla nedávno, vše se jeví v pořádku, folikul na vaječníku rostl, cytologie v pořádku, jizva i děloha ok.

Nicméně už 4 měsíce se snažíme a nic. Manželovi je 43 let, je kuřák, já mám nadváhu (ale hubnu). Užívám kyselinu listovou, Maltofer železo (od porodu mám nižší hladinu železa v krvi), vitamín C a beru tedy 50 mg Asentry (antidepresivum setralinum). Štítná žláza v pořádku. Alkohol nepiji, kávu 3 šálky denně.

Můžete poradit, co dál?

Je třeba podstoupit nějaká vyšetření?

Mohou hrát roli srůsty?

Předem děkuji moc!

Dobrý den,

šance, že přirozeně otěhotníte v jednom měsíci je asi 10-15 %, takže doba 4 měsíců nemusí ještě nic znamenat. Nevím, jak velká je Vaše touha po 3. dítěti, ale je potřeba si říct, že léčba neplodnosti je hrazena ze zdravotního pojištění do 39 narozenin.

S pozdravem

MUDr. Štěpán Machač, Ph.D.
vedoucí lékař IVF Clinic Olomouc
www.ivfclinic.cz