Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Prasknutí jizvy po SC u porodu a další těhotenství. Šly byste i přeto do 3. dítěte?

7. dub 2021

Ahoj maminky,
Mám za sebou 2 porody SC. Poprvé kvůli preenklampsii, kdy nepomohla indukce. Podruhé jsem chtěla rodit přirozenou cestou, ale opět mi nebylo přáno. Odtekla mi plodova voda, v nemocnici provedeno klyzma a pak nehorázné bolest. Prodychavala jsem, nepomohlo a ta bolest byla tak urputná, že jsem si ani nemohla lehnout, aby mě dr vyšetřila. Když se to za pomoci manžela a sestřičky povedlo, miminku klesaly ozvy. Bolest pořád stejná. Byl fofr a byla jsem zase na sále. Naštěstí se podařil spinal. Dr mi říkal, že bych normálně neporodila, ptz se mi začala trhat jizva po první sekci. Mimo jiné, že mám dělohu v hrozném stavu a ptal se, jestli plánuji další děti. Řekl, že pokud teda ano, tak za hooooooodne dlouho, ale i tak mi přišlo, že se netvářil ... O tom, že jsem ze 2 porodu SC totálně vydeptana, psychicky nesrovnana s tím, že jsem nebyla schopna porodit normálně a 3 kolečko toho všeho bych asi nedala, zajímá mě... Šly byste i přesto do 3.ditete? Spíše z toho zdravotního hlediska... Nebo máte někdo stejnou zkušenost a po 3 bylo vše ok?

Dekuji

tynka9
7. dub 2021

To bych se o sebe asi velice bála. Pokud ti dr řekl, v jakem stavu je deloha a navíc (téměř) došlo k rupruře, tak bych se s dalším tehotenstvim rozloučila nebo bych se nechala hodně podrobně vyšetřit a domluvila se ještě předem na rizikové poradně a nějakých častějších kontrolách. Fakt bych měla strach, abych další tehotenstvi vůbec přežila.

marcicek84
7. dub 2021

Nesla,2 deti je krasny vysledek,nekdo ma jen jedno,tak proc riskovat to,ze z nich budou polosirotci...

kotty
7. dub 2021

Upřímně nešla. Sama jsem u prvního porodu měla HELLP sy. a protože ani po porodu a vlastně dodnes nemám hematolog. hodnoty v normě, tak jsme do druhého bio nešli. Riziko pro mě, přidělávání vrásek lékařům...maminku potřebujou ty děti co jsou na světě... ne ty, které by možná přišly, možná nepřišly..

mamikry
7. dub 2021

Pokud neni deloha ve stavu, kdy by bylo bezpecne mit dalsi miminko, nesla bych do toho. Jedna vec je, ze to muze ohrozit vas, druha je, ze to bude velmi rizikove i pro to malinke a taky se muze stat, ze o nej behem tehotenstvi prijdete, a s tim se zije opravdu hodne hodne tezce.

cilkat
7. dub 2021

Uvažuju, jestli mám na třetí těhotenství i kvůli "pitomý" těhotenský cukrovce. Takže do takovehleho rizika bych vedomne nešla. O dost složitější by pro mě bylo rozhodování, pokud bych už potřetí těhotná byla a řešila, jestli "si to nechat", ale tak tvůj dotaz stavěný není.

inkheart
7. dub 2021

Nevím, co bych udělala já, protože chci velkou rodinu a už i můj jeden cisar mě docela depta, protože vím, jak moc se to do budoucna může pokazit a znemožnit mi to. Ale naděje tam je, jde o to, jestli chceš riskovat anebo ne. V jedné americké skupině na fb je dokonce paní, která měla rupturu dělohy a poté několikrát vaginálně porodila. Takže ano, možné to je, rizika tam jsou... Musíš si to rozmyslet sama, resp. s partnerem - jak to taky vidí on? Možná nechce, abys to riskovala, i když ty sama bys do toho šla?

lachipie
7. dub 2021

Rodila jsem s vrozenou vývojovou vadou dělohy. Už při porodu prvního (a bohužel posledního) dítěte se mi děloha začala sama trhat. Synovi padaly ozvly, musel už prostě jít ven. Takže po 32hodinách pokusů o přirozený porod šel ven akutní sekcí. Dnes už bych do druhého dítěte já sama nešla a nechce ani partner. Ptala jsem se několikrát doktorky, byla jsem u několika jiných lékařů. Všichni se shodli, že plánované těhotenství mi nemůžou doporučit. Pokud bych otěhotněla "neplánovanně", muselo by se to nějak řešit, ale těhotenství mi nedoporučují kvůli velmi vysokým rizikům pro mě i dítě. A navíc po prvním porodu mám postiženého syna. Nejdeme do toho rizika. Syn je nemocný, postižený, bude mě potřebovat celý život, nemůžu mu to udělat, tohle riziko. Ani jemu, ani manželovi. Zkusila bych se třeba poradit i s jinými doktory, jestli by se shodli na tom samém. Mě to dlouho trvalo, ale dneska už jsem asi smířená s tím, že druhé dítě mít nikdy nebudu. Připravit svého jediného syna o matku, to si na triko vzít nemůžu.

nazka
7. dub 2021

A já jdu proti proudu, já bych do toho šla. Ale já chci mít 3 děti. Mám za sebou teď již dva cs, tak vím, že mě 3 čeká. Rozhodně to neberu jako svoje selhání. Tipuji, že Tvoje ruptura byla způsobena kontrakcemi. Což by při plánovaném cs nebylo.
Kamarádka má děti po sobě rok a půl a při druhém cs ji řekli, že třetí mít nemůže, že by to jizva nezvládla. No a po 5ti letech šla do toho zas. Cs ji naplánovali na 36+0 a všechno bylo v pořádku. Jizvu ji kontrolovali a řekli, že teď tu jizvu měla mnohem lepší než v druhém těhotenství. To prý měla cs ve 12 (prý miminku už prosvitaly vlásky skrz jizvu).
Takže za mne ano, šla bych do toho s tím, že bych byla víc hlidana a porod by byl dřív.

jade85
7. dub 2021

No, v první řadě bych si od porodnice vyžádala kompletní dokumentaci/porodopis, protože "jizva se začínala trhat" mi nezní úplně důvěryhodně, takže by bylo fajn zjistit, co se vlastně přesně dělo, třeba zjistíte, že to s tou vaší dělohou není zas tak strašné.
Kromě toho, s jizvou a vůbec s celým tím zážitkem se dá všemožně pracovat a dostat se tak fyzicky i psychicky do nejlepší možné kondice pro další těhotenství a (ideálně přirozený) porod.
Takže krátce - pokud chcete třetí dítě, zjistěte si nejdříve přesné informace a o vašem zdravotním stavu, případně dokumentaci zkonzultujte s dalším nezávislým odborníkem a teprve na základě toho se rozhodujte, co a jak dál. Názor a zkušenosti ostatních žen mi v tomhle nepřijdou pro vaše rozhodnutí vůbec relevantní - zdravotní hledisko musí zhodnotit odborník.

blondynka400
7. dub 2021

Mně nějak z příspěvku není jasné, zda ti jde o to porodit přirozeně nebo mít třetí dítě...... Jestli jde o to první, je to zbytečný risk a nemá to cenu, jestli to druhé a smíříš se s tím, že to nebude úplně přirozené a bude to opět CS a hlídané těhu a nechceš to hned teď, asi bych do dalšího těhotenství šla....

westie
7. dub 2021

Nesla bych. Mam za sebou dva planovane cisare, jsem naprosto smirena s tim, ze jsem nerodila prirozene. Ve tvem pripade bych nejdriv zapracovala na tom, abys prijala fakt, jak jsi privedla deti na svet, a nekazila si tim zivot a cas s detmi. U tretiho bys prirozene taky nerodila, takze otazka je, jestli by to tvuj stav jeste nezhorsilo. A taky zalezi na tvem veku a na tom, jak moc velka touha je po tom tretim diteti a jestli dokazes sama se sebou pracovat a jasne sama sobe vysvetlit a prijmout, ze ze zdravitniho hlediska to je prilisne riziko.

kikca88
8. dub 2021

Znam jednu ktere praskla deloha v tehotenstvi, ona taktak prezila a dite ma kvuli toho postizene :(

asinehri
8. dub 2021

Nešla.

jarla
8. dub 2021

Co lélař-to názor,zatímco mne jeden dr vystresoval,že mám tenkou jizvu,další dva ji za tenkou nepovažovali,takže jsem se zase uklidnila,stres a zklamání jsem po druhé sekci také zažívala,přešlo mne to až v okamžiku,kdy byl mladšímu rok a já zhlédla dokument o neonatologické péči,ty bláho,tak já fňukala kvůli tomu,že mám děti císařem,ale ty mámy tam měly takové starosti,které bych teda opravdu nechtěla-hodně to na mne zapůsobilo.Takže hlavu vzhůru,nechej si jizvu vyšetřit i od jiných,když se shodnou,tak se prostě nedá nic dělat,děkuj přírodě za děti a depku zažeň.Čímkoliv.

drep
8. dub 2021

Nešla. Dělohou před porodem protéká za minutu 5l krve, takže vykrvácení jde dost rychle. A v tomhle případě se nejedná o nějaké akademicky hypotetické riziko, ale velmi reálné riziko. Nechtěla bych na svět plánovaně přivést nedonošence (protože to 36. Týden je), nechtěla bych žit s reálným rizikem, že dostanu x krevních převodů (s celým tím dost velkým rizikem, co krve přináší), že budu ležet po porodu týden ventilovaná někde na aro jinde než moje dítě, protože s trubkou v krku se o něj nepostarám.

nazka
8. dub 2021

Teda doufám, že bys nechtěla rodit přirozeně, ještě dodávám. Protože to by ten obrovský risk byl, řekla bych že i jistota, že to nedopadne dobře.
Jen dodám, že kamarádka, jak rodila 36+0,tak holčička ani není považována za nedošenou, hned sama dýchala a vše v naprostém pořádku. Ale samozřejmě co dítě, to jiný vývoj.

bramarfi
8. dub 2021

Ne, nešla. I přes případnou touhu po dalším dítěti. Zdravotní rizika by u mě převážila. Chtěla bych být primárně zdravou matkou pro své dvě děti.

levandule_k
8. dub 2021

@cilkat Nepsal tady někdo někdy, že měl první dvě těhotenství těhu cukrovku a třetí bylo v pohodě?

levandule_k
8. dub 2021

Napřed bych na sobě zapracovala, abych se srovnala s SC, není ostuda rodit SC a nejsi špatná, když budeš mít "jenom" dvě děti.

Jestli půjdu do třetího nebo ne, dala bych si čas na rozhodování. Napřed bych zkusila zregenerovat dělohu pomocí cvičení pánevního dna, Mojžíšové, hormonální jógou, něčím, co mi bude blízké. Intuitivně, když je něco dobře prokrvené a uvolněné, tělo tam může přivádět živiny a odvádět odpadní látky, takže může regenerovat, ale nejsem doktorka, ani nemám v ruce vědeckou studii, která potvrzuje efekt. Nevím, které cviky a kdy se můžou cvičit po císaři, já tyhle omezení neznám, nikdy jsem to nemusela řešit. Dále bych zkusila bylinkové čaje - kontryhel, řebříček, o jejich účincích si něco přečti např. tady https://www.bylinkyprovsechny.cz/. Eventuálně bych zkusila bylinkovou koupel. Bylinky nejsou jenom hezké kytky, co rostou na louce, ale mají účinky. Nemají se pít měsíc vkuse. např. kontryhel se pije od začátku cyklu do ovulace. Kdybys ho pila nepřetržitě, může oddálit ovulaci, eventuálně ji vymazat. Nicméně je to úžasná bylinka.

Když bych se rok hezky starala o dělohu, nechala bych si ji překontrolovat, jak to tam dole vypadá, pokud by bylo zlepšení, pokračovala bych ve cvičení, občasném pití čajů. Pokud bych se to zlepšilo na tolik, že doktor řekne, že těhotenství je ok, tak bych šla do třetího, jinak ne. Nicméně bych věděla, že jsem udělala maximum.

Známá, co rodila rodila 2 krát císařem, tak říkala, že když jí dělali 2. císaře, že měla nějaké srůsty na děloze, že to místy připomínalo jako, když kostí kuře, že lituje, že nebyla v celkové narkóze. Takže ono to asi není fakt sranda.

lilien66
8. dub 2021

Mám v hlavě podobné dilema. Zatím mám tedy čas, jsem dva měsíce od druhého porodu, ale vlastně denně mě napadá stejná otázka. První dítě po 26 hodinách nakonec akutní sekce. Hodně dlouho jsem se z toho psychicky dostávala. Po 5 letech jsem teď opravdu chtěla rodit přirozeně a dělala pro to ledacos. Přijela jsem do porodnice otevřena na 8 cm s krásnými silnými kontrakcemi, ale porod dál nepostupoval a něco se tam doktorovi nezdálo a řekl, že pro nás obě bude nejbezpečnější sekce, tak jsem souhlasila. Druhý den mi přišel říct, že to opravdu v břiše vypadalo, že se jednalo o vysoký přímý stav, který si myslel a že mohu být ráda, že jsme se sekcí neotáleli. Prý mám možná něco v pánvi, co mi nedovoluje porodit dítě přirozeně (hnutá kostrč atd...). Tato informace mi docela pomohla k tomu, že jsem nyní více smířená se sekcí, přesto ale toužím po 3.dítěti a pokud, tak možná budu zkoušet stejně přirozeně. Určitě ale pod včasným dohledem. Je mi ale už 35, tak větší rozestup teď už nechci, ve 40 rodit nechci a možná nakonec stejně usoudím, že brzy po sobě bych ty cvrčky nezvládla🙂. Dávám si čas do 2 let současného miminka. Celkově jsem měla i těhotenství o dost horší než první, v druhé půlce jsem se už těžko hýbala, tak si říkám, co by bylo u třetího😕.
Chci tím jen říct, že tě naprosto chápu, ta touha bývá obrovská. U tebe bych zvážila i věk (o tom ale nepíšeš, tak to asi problém není), celkově je to těžké, opravdu se musís rozhodnout sama...

cilkat
8. dub 2021

@levandule_k Občas se to někomu prý povede, ale u mě ve druhém těhotenství podstatně horší, než v prvním a celkově druhý těhotenství o hodně větší zápřah (ale to mohlo být i "fygurou" dětí... první je křehký hubeňour, který vypadá nejmíň o rok mladší, druhý je festovní obřík.)

Sem začni psát odpověď...

Odešli