Porozvodové vypořádání majetku. Co si o tom myslíte?

Zodpovězené
15. čer 2023

Dobrý den,

zvažujeme s manželem rozvod a ráda bych se zeptala na jednu věc. Dům máme na půl v podílovém spoluvlastnictví (dostala jsem ho před svatbou darem a přepsala polovinu na manžela, protože ten se podílel fyzicky i finančně výžrazně víc na přestavbě, já jsem byla na rodičáku. Nyní mi manžel navrhuje variantu, že se hodnota domu, kterou odhadl vydělí 4 (máme dvě děti) a ten, kdo odejde, dostane 1 milion korun a přepíše svoji polovinu na děti. Sama bohužel tyto peníze nemám a nechci se zadlužovat, takže budu muset odejít, přitom je to rodný domek, kde jsem trávila dětství a milion mi přijde málo. Manželova logika dělit čtyřmi mi nepřijde nosná, zároveň chápu, že na víc peněz se nechce zadlužovat.

Byla by cesta třeba přepsat dům na děti a nemuset si platit nic?

Děkuju moc za odpověď.

Dobrý den,

píšete, že dům máte v podílovém spoluvlastnictví, které je upraveno v §1115 a násl. občanského zákoníku. To znamená, že bude nutné toto podílové spoluvlastnictví zrušit, nejjednodušší cesta je zrušení podílového spoluvlastnictví dohodou. Každý ze spoluvlastníků může až na zákonem stanovené výjimky kdykoli žádat jak o zrušení spoluvlastnictví, tak i o své oddělení ze spoluvlastnictví, lze-li předmět spoluvlastnictví rozdělit.

Spoluvlastnictví se zrušuje dohodou všech spoluvlastníků, přičemž dochází k celkovému ukončení spoluvlastnictví mezi dosavadními spoluvlastníky. Dohoda musí obsahovat ujednání o způsobu vypořádání nároků mezi spoluvlastníky, tj. uvedení toho, jaký bude další režim věci. Pokud by spoluvlastníci do dohody uvedli, že spoluvlastnictví ruší, ale neměli ujednáno, jak má být s věcí naloženo dále, nemůže jít o platnou dohodu o zrušení a vypořádání, protože způsob vypořádání není v takové dohodě obsažen. Jedná-li se o spoluvlastnictví nemovité věci jako je tomu i ve Vašem případě, vyžaduje dohoda písemnou formu. Zrušené spoluvlastnictví lze vypořádat například nabytím vlastnického práva k celé věci některým ze spoluvlastníků za náhradu vyplacenou ostatním spoluvlastníkům, dále rozdělením věci, při kterém mohou spoluvlastníci vyžadovat kromě samotného rozdělení také určitou formu finanční kompenzace. Není ale ani vyloučena dohoda, že žádné finanční plnění poskytnuto nebude. Smluvní volnost se projevuje také v tom, že pokud je předmětem vypořádání více samostatných věcí, mohou se způsoby vypořádání různě kombinovat.

Můžete tedy využít Vámi preferovaný způsob vypořádání spoluvlastnictví, zákon v tomto umožňuje smluvní volnost, a tedy nechává na smluvních stranách, jak si vzájemné poměry mezi sebou upraví. V úvahu tedy přichází i možnost, kdy nemovitost přepíšete na společné děti, např. skrze darovací smlouvu a nedojde k žádnému následnému finančnímu vyrovnání mezi Vámi a manželem.

V případě zájmu o právní pomoc nebo zastoupení mě klidně kontaktujte.

JUDr. Renáta Smetana
Smetanovo náměstí 979/2, Ostrava
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz
tel.č.: 603 33 33 44