Převod bytu s hypotékou na děti. Je to možné? Musí s tím manžel souhlasit?

Zodpovězené
15. únor 2024

Dobrý den,

mám malý dotaz ohledně přepisu bytu na děti. Byt jsem na hypotéku pořídila před manželstvím (svatba proběhla cca o 4 roky později). Samozřejmě hypotéku jsme platili a platíme oba od začátku. Jenže jsme byt zvětšovali a museli jsme hypotéku navýšit. A jelikož by mi to už samotné nedali, hlavní je psaný manžel a já jako spoludlužník v plné výši. Teď bych ale chtěla napsat byt na děti, protože naše manželství není ideální.

Otázka: Je to vůbec proveditelné? Třeba jako dar?

Musí s tím manžel souhlasit?

Ještě, aby toho nebylo málo, má 2 dospělé děti z předchozího manželství, se kterými je ale finančně vyrovnán.

Co teď?

Předem moc děkuji za odpověď.

L.

Dobrý den,

z Vaší zprávy vyplývá, že byt máte aktuálně ve svém osobním vlastnictví. Vlastnické právo k nemovitosti a závazkové vztahy mezi dlužníkem a bankou jsou dva, na sobě relativně nezávislé, právní vztahy, které je třeba od sebe odlišovat.

Vzhledem k tomu, že jste nemovitost nabyla ještě před vznikem manželství, nespadá byt do režimu SJM, ale Vy jste jeho jediným výlučným vlastníkem, a tedy s ním můžete nakládat libovolně dle svého uvážení, samozřejmě v rámci právem dovolených kroků. Je tedy na Vás, zda nemovitost prodáte, pronajmete či darujete pomocí darovací smlouvy. Nicméně, vzhledem k tomu, že na financování nemovitosti byla poskytnuta hypotéka, tak velice pravděpodobně na nemovitosti vázne v této souvislosti zástavní právo. Banka tedy má zástavní právo k Vašemu bytu a obvykle také takzvané věcné břemeno zákazu zcizení. Bez jejího souhlasu tedy nemůžete nemovitost prodat ani darovat.

K tomu, aby banka schválila darování nemovitosti s hypotékou je nutné, abyste převedla hypoteční úvěr na nového majitele vašeho bytu, nebo jste potvrdila, že budete půjčku dál splácet, přestože majitelem nemovitosti budou Vaše děti, nebo úvěr najednou doplatíte. Na konkrétním způsobu vypořádání s hypotékou tak bude nutné se domluvit i s manželem, a následně tuto dohodu předložíte bance s žádostí o svolení k převodu nemovitosti.

Darováním dochází k bezplatnému převodu vlastnického práva k věci, případně k závazku dárce věc bezplatně převést, přičemž obdarovaný tuto nabídku přijímá. Jedná se o věc nemovitou, tudíž musí být darovací smlouva písemná. Vlastnické právo k nemovitosti pak nepřechází uzavřením darovací smlouvy, ale až vkladem vlastnického práva do katastru nemovitostí.

V případě zájmu o právní pomoc nebo zastoupení mě klidně kontaktujte.

JUDr. Renáta Smetana
Smetanovo náměstí 979/2, Ostrava
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz
tel.č.: 603 33 33 44