Reprodukční kliniky - dvojí ceník. Nejedná se o okrádání zahraničních klientů?

Zodpovězené
23. únor 2024

Dobrý den.

s partnerem žijeme v zahraničí, oba jsme Češi a máme trvalou adresu v ČR.
Máme zájem o IVF v ČR. Byli jsme na konzultaci v jedné reprodukční klinice, kde nám bylo řečeno, že nám nenabídnou český ceník pro samoplátce, ale ceník v Eurech pro zahraniční klienty. Nenapadlo nás, že budou ceny různé, tudíž jsme souhlasili.

Po převodu z Eura na Czk je ovšem eurový ceník 2x dražší. Namísto 39 000 Kč za ivf (což je pro samoplátce) platíme 72000 Kč (2900 €). Čili klinika má na klienty dvojí metr.

Bylo nám vysvětleno, že je to z důvodu vyšších platů zahraničních klientů (což je např. v našem případě mylný předsudek).

Ze 4 oslovených klinik nám 2 nabídly eurový = dražší ceník.

Chtěli bychom se ujistit, jestli se nejedná o okrádání zahraničních klientů?

Copak např. restaurace může účtovat zahraničním klientům jiné ceny než českým?

Děkuji za více informací ohledně této tématiky. Třeba se mýlíme. Rádi bychom věděli, co můžeme po klinikách požadovat a na co máme nárok.

Moc děkuji.

Dobrý den,

Vámi nastíněná situace naznačuje porušení Práva Evropské unie z důvodu nerovného zacházení s občany členských států. Diskriminaci na základě státní příslušnosti upravuje čl. 18 SFEU, která tvoří primární právo EU, kterým je Česká republika vázána. Právo Evropské unie zakazuje rozdílné zacházení s příslušníky členských států, a to v oblasti využívání služeb a nákupu zboží. Podmínky pro všechny musí být stejné. Pokud vyšší cena pro cizince není spojena s poskytnutím speciální služby (např. zajištění překladu dokumentů, překladatele pro jednotlivé procedury atd.), požadování vyšší ceny může být v rozporu s právem EU a považováno za nepřímou diskriminaci z důvodu státní příslušnosti. V České republice již existuje i starší soudní rozhodnutí, kdy soud uznal, že vyšší vstupné bez poskytnutí nadstandardní služby je v rozporu s dobrými mravy, což by v současné době představovalo jednoznačné porušení práva EU.

Jak již bylo uvedeno výše, diskriminaci upravuje ustanovení čl. 18 a 56 Smlouvy o fungování Evropské unie. K podobné otázce, kterou jste popsala i Vy, tedy k nepřípustnosti cenového rozlišování se vyjádřil i Soudní dvůr Evropské unie v případech tzv. turistických cen (rozsudek ze dne 15. března 1994, ve věci C-45/93, Komise v. Španělské království).

Tedy, pokud s vyšší cenou není spojena žádná speciální služba, není možné takové určení ceny považovat za legitimní. Ve vztahu ke státním příslušníkům členských států Evropské unie odlišné určení ceny není možné, protože by bylo v rozporu s právem EU. Zastřeným důvodem pro rozlišování z důvodu státní příslušnosti může být i kritérium místa trvalého pobytu, jako je tomu u Vás, neboť máte stále české občanství. V rámci EU musí být státním příslušníkům všech členských států při využívání služeb a nakupování zboží zaručeny stejné podmínky. Tedy vzhledem k tomu, že Vám reprodukční klinika nabídla ceník v eurech, je nepochybné, že je to cíleno na zahraniční klienty z jiných zemí EU a jedná se tedy o porušení práva EU, kterým jsou vázány samozřejmě i subjekty na území ČR.

Máte nyní několik možností obrany. První z nich je žaloba k soudu z důvodu porušení výše uvedených ustanovení. Další možností je podat stížnost či podnět příslušným správním orgánům, v tomto případě se bude jednat o ČOI (Českou obchodní inspekci). ČOI by měla každému tomuto podnětu věnovat pozornost a doručením stížnosti se příslušný orgán bude zabývat věcí z úřední povinnosti. Podnět na příslušnou reprodukční kliniku můžete podat buď skrze regionální či ústřední inspektorát České obchodní inspekce nebo přes elektronickou podatelnu ČOI, který naleznete přímo na jejich webových stránkách.

V případě zájmu o právní pomoc nebo zastoupení mě klidně kontaktujte.

JUDr. Renáta Smetana
Smetanovo náměstí 979/2, Ostrava
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz
tel.č.: 603 33 33 44