Stěhuji se za manželem. Jak to bude s trvalým bydlištěm?

Zodpovězené
11. led 2024

Dobrý den,

stěhuji se za manželem a se skoro ročním synem, do zhruba šedesát kilometrů vzdáleného města, od mého trvalého bydliště (stále jeden kraj JČ).
Myslela jsem si, že nebude nutné měnit trvalé bydliště, když jednou za měsíc se budeme vracet do mého rodiště, ale dočetla jsem se, že je to nutné kvůli přihlášení, např. do školky, odpad.

Nestačí, že tam má trvalé bydliště manžel?

Jestliže to nutné je, jaké úřady musím oběhnout, prosím?

Děkuji předem za odpověď.

Dobrý den,

změna trvalého bydliště nutná, ve smyslu povinná ze zákona, není. Avšak platí, že každý občan České republiky může mít pouze jediné místo trvalého pobytu, a toto místo představuje primární adresu pro všechny úřady, kam Vám mu bude zároveň chodit i veškerá pošta. Navíc, trvalé bydliště ovlivňuje i mnoho dalších věcí, například to, pod jaký konkrétní městský úřad spadáte nebo právě to, v jaké obci mají vaše děti nárok na místo ve školce nebo základní škole.

Doporučuji tedy změnit trvalé bydliště, abyste v budoucnu nemusela řešit komplikace s odlišnou adresou trvalého pobytu a pobytu faktického.
Pokud se tedy rozhodnete pro změnu trvalého bydliště, pak je potřeba tuto změnu ohlásit příslušným úřadům. Nejprve je nutné zajít na tzv. ohlašovnu v místě nového trvalého pobytu. Touto ohlašovnou je obecní úřad, úřad městské části, úřad městského obvodu či magistrát města. Zde musíte vyplnit „Přihlašovací lístek k trvalému pobytu“ (ten můžete stáhnout přímo na stránkách MVČR) a zaplatit poplatek ve výši 50 kč (povinnost se nevztahuje na děti do 15 let). Změnu trvalého bydliště budete muset doložit, což v praxi znamená, že na úřad musíte donést kupní nebo podnájemní smlouvu, případně výpis z katastru nemovitostí. Poté budete muset na úřadě předložit svůj současný občanský průkaz, který vám úředník znehodnotí ustřižením jeho rohu a dostanete zároveň prozatímní doklad.

Dále podáte žádost o nový občanský průkaz, kterou musíte podat do 15 pracovních dnů. Žádost o nový občanský průkaz vyplníte na příslušném oddělení úřadu a nový občanský průkaz by Vám měl být vystaven do 30 dnů.

Co se týče následné povinnosti nahlásit změnu bydliště, pak musíte tuto změnu nahlásit i na příslušné veřejné instituce. Pokud vlastníte vozidlo, pak musíte do 10 dnů nahlásit změnu bydliště v registru vozidel. Dále máte povinnost změnu trvalé adresy oznámit do 30 dnů zdravotní pojišťovně (písemně, telefonicky nebo e-mailem). Dále byste měla změnu trvalého bydliště nahlásit Vašemu zaměstnavateli, ošetřujícímu lékaři, bance, poště (kvůli SIPO, televizním a rozhlasovým poplatkům), dodavatelům energií a telefonnímu operátorovi.

Všechny výše uvedené úkony jsou především informační a neměly by Vám zabrat příliš mnoho času. Proto doporučuji provést změnu trvalého bydliště co nejdříve, abyste se vyhnula komplikacím způsobených např. jinou doručovací adresou.

V případě zájmu o právní pomoc nebo zastoupení mě klidně kontaktujte.

JUDr. Renáta Smetana
Smetanovo náměstí 979/2, Ostrava
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz
tel.č.: 603 33 33 44