Vypořádání majetku po rozvodu. Může po mně ještě žádat bývalý manžel soudně nějaké vyplacení majetku 3 roky po rozvodu?

Zodpovězené
29. lis 2023

Dobrý den,

rozvedli jsme se s manželem v prosinci 2020 a asi rok a půl se mnou ještě bydlel. Poté mě bezdůvodně opilý zbil a po vykázání policií už se nevrátil. Já pečuji o syna (12 let) a o postiženého syna s autismem (23 let). Pobírám příspěvek na péči a starší syn má invalidní důchod 3. stupně (tudíž není v mých silách jej vyplatit).

Může po mně ještě žádat bývalý manžel soudně nějaké vyplacení majetku 3 roky po rozvodu?

Je spolumajitel ještě s mými rodiči, kteří bydlí v přízemí domu. Každý máme třetinu.

Děkuji

Dobrý den,

podle ustanovení §709 občanského zákoníku je součástí společného jmění pouze to, čeho nabyl jeden z manželů nebo čeho nabyli oba manželé společně za trvání manželství. Od uzavření sňatku manželé nabývají majetek do jejich společného jmění, nicméně majetek každého z nich nabytým před manželstvím do tohoto rozsahu nespadá.

Nicméně dle Vašeho popisu dům do rozsahu SJM nespadal a bude se jednat o majetek v podílovém spoluvlastnictví, neboť jste každý s manželem a spolu s rodiči vlastnili 1/3 domu. Je třeba odlišovat SJM a podílové spoluvlastnictví. Podílové spoluvlastnictví nezaniká automaticky spolu s rozvodem manželství, jako je tomu u SJM.

U rozvodu manželství automaticky dochází k zániku SJM, které musí být vypořádáno. Nejjednodušším řešením je dohoda mezi manželi o tom, jak si společný majetek rozdělí. Tuto dohodu můžete uzavřít později, tedy i po zániku manželství. Dále můžete do tří let od rozvodu soudu podat návrh, aby SJM vypořádal a v takovém případě je v moci soudu rozhodnout, komu připadne konkrétní majetek a dluhy. Společné věci přikáže jednomu z exmanželů, který následně musí druhého vyplatit, věci rozdělit nebo rozhodnout o tom, že se prodají a rozdělí se zisk. Nicméně, pokud soud proběhl již v roce 2020, pak tato tříletá lhůta už nejspíše marně uběhla. Pokud jste tedy ve tříleté lhůtě SJM s manželem nevypořádali, pak dojde k automatickému vypořádání. Majetek tak zůstane ve vlastnictví toho z exmanželů, který je pro potřebu svou, své rodiny nebo rodinné domácnosti výlučně jako vlastník užívá. Ostatní společný majetek včetně dluhů zůstane v podílovém vlastnictví. U nemovitých věcí, tedy i u vašeho domu (pokud byl součástí SJM) platí právní domněnka, že vznikne podílové spoluvlastnictví, kdy podíly manželů jsou stejné. A Vy i bývalý manžel tedy vlastníte každý jednu polovinu z 2/3 domu, celkem máte tedy každý 1/3 dané nemovitosti.

Výše uvedené však platí za situace, že dům spadal do rozsahu SJM. U podílového spoluvlastnictví je na daných spoluvlastnících, jak upraví vlastnické poměry v kupní smlouvě a podílové spoluvlastnictví se pak ruší dohodou spoluvlastníků, či smrtí jednoho z nich a následným vypořádáním. Pokud byste tedy chtěli zrušit spoluvlastnictví domu a jeden ze spoluvlastníků by nesouhlasil (zde je třeba zohlednit i to, že část připadá rodičům), pak je nutné se obrátit na soud s návrhem na zrušení a vypořádání spoluvlastnictví.

Odpovědí na Vaši otázku je tedy to, že pokud nedošlo do 3 let od rozvodu k vypořádání majetku, pak po Vás bývalý manžel nemůže nic požadovat z titulu vypořádání SJM. Zákon přesně stanovuje, co komu ze SJM připadne a podílové spoluvlastnictví se vypořádává odlišně od SJM.

V případě zájmu o právní pomoc nebo zastoupení mě klidně kontaktujte.

JUDr. Renáta Smetana
Smetanovo náměstí 979/2, Ostrava
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz
tel.č.: 603 33 33 44