• Přihlas se
 • Registrace nového člena
 • Získej PLUSPRO
 • Doporučujeme:  Beremese.cz Modrastrecha.cz
 • Přihlas se
 • Registrace nového člena
 • Získej PLUSPRO

Batole

BatoleBatole je po kojenci a novorozenci dalším vývojovým stupněm dítěte. Za batole se považuje dítě ve věku od 1 do 3 let, přičemž je toto období ještě rozděleno na mladší a starší batolecí věk. Mladší od 1 do 2 let a starší od 2 do 3 let.

V batolecím věku dítě začíná rozeznávat blízké osoby, tvary, obrázky, hračky. Učí se chodit, lézt, začíná mluvit, uvědomuje si své bytí a používá osobu Já. Hraje si s hračkami i ostatními dětmi a uvědomuje si, že základní, praktické předměty, které jsou kolem něj, slouží k určitým, každodenním činnostem.

Batole prochází obdobím vzdoru, kdy se začne vztekat, protože se učí rozpoznávat a vyrovnat se s rozdíly mezi potřebovat a chtít, vyjadřovat své emoce a pracovat s nimi.

V tomto věku dětem také začínají růst první zoubky a vlásky.

Batole a motorika

Motorika i pohyblivost dítěte se rychle rozvíjí hlavně díky hrám s materiálem (písek, voda apod.), napodobováním dospělých, prostými hrami na "něco" (na princezny, na doktory, atd.). Ve třech letech je dítě pohybově tak zdatné, že se může učit lyžovat.

Batole a rozvoj řeči

BatoleVedle motoriky se rychle rozvíjí i řeč. Batole upouští od své batolecí řeči, tzv. znakování, kdy rodičům ukazuje, co chce, co dělá, atd. tahy rukou, obličejem a jinými části těla. Velmi rychle si totiž začíná uvědomovat, že aby se s okolím lépe a rychleji dorozumělo, je lepší používat slova namísto znaků.

Od počátečního žvatlání pochytí dítě až dvě nová slova denně a ve dvou letech dokáže časovat, skloňovat a sestavit větu z několika slov. Ze slabik skládá první slova jako baba, tata, mama, pa. Za pomoci dospělých se dokáže naučit i krátké říkanky a básničky pro děti. Jejich opakováním si dítě slova rychleji osvojí a naučí se je používat i mimo danou říkanku nebo písničku, básničku.

Vzhledem k tomu, že se řeč v tomto období rychle vyvíjí, je vhodné, když dospělí na dítě hovoří spisovnou, čistou řečí, udávají "tón" řeči a tím dítěti předají správnou mluvu i do dalších vývojů v rozumové, citové, charakterové a spirituální výchově.

Batole a sebepoznání

Batole se sebepoznává v zrcadle, dokáže rozpoznat, co udělalo dobře a pochválit se a nebo si naopak uvědomuje svůj nezdar. Často používá osobu Já, namísto doposud používané třetí osoby On/Ona a všechno by rádo dělalo samo. Tímto se vyvíjí i jeho osobnost. Na druhou stranu zkouší, kam až může zajít a kde jsou jeho hranice a projeví se tak i první období vzdoru, kdy odmítá vše, co mu dospělí nabízejí a nebo po něm chtějí - tj. negativistické stadium. Do jeho života vstupuje určitý řád a poznávání slov "chci", "nechci", "musíš", "nesmíš", v respektující výchově se místo použití slov musíš a nesmíš nastavují hranice pomocí slov typu "spolu", "pouze u stolu", "místo toho můžeme", "jen doma", "děláme to z důvodu", "slouží to jen k", "křehké" apod.

Hygienické a stravovací návyky batolete

Batole
V tomto období batole přestává nosit pleny a učí se používat nočník, toaletu. Vytváří si základní hygienické návyky - mytí rukou, čištění zoubků, smrkání, učí se samo jíst a oblékat bez pomoci dospělých.

Zcela samostatně ale jíst ještě neumí, obvykle mu musí pomáhat dospělí a připravovat mu vhodnou stravu pro tento věk jako jsou například přesnídávky, doměkka udušené maso, zelenina, bramborová kaše aj.

Související články

Více o batoleti na modrykonik.cz

Použité zdroje

 1. http://cs.wikipedia.org/wiki/Batole
 2. http://batole.zdrave.cz/

Externí linky

Wiki Modrý koník je Vaše encyklopedie. Je tvořena Vašimi vědomostmi a zkušenostmi s cílem pomoci jiným. Chybí Ti něco k tomuto tématu? Neváhej a napiš nám.
Změň nebo doplň článek
Uveřejněné informace nenahrazují návštěvu zkušeného odborníka (lékaře, právníka a pod.)

Má osobní zkušenost s batoletem

 • Obouvání

   •  kubicek11
  7.1.2016 ve 13:38 To se mi líbí
  Náš 13-ti měsíční chlapeček zvládá různé věci a hodně věcí by chtěl dělat sám a snaží se o to. Například papání zkouší, sám si začíná říkat o nočník, ale co je opravdu legrační, tak je obouvání botiček. Hrozně rád by si je nasadil sám, ale prostě mu to nejde. Botku vezme a začne ji směřovat na špičku nohy. Do toho si nožku zvedá, aby si pomohl, ale zatím se vždy překulí do lehu. Takže si pak nechá botky obout od nás. :grinning: Náš 13-ti měsíční chlapeček zvládá různé věci a hodně věcí by chtěl dělat sám a snaží se o to. Například papání zkouší, sám si začíná říkat o nočník, ale co je opravdu legrační, tak je obouvání botiček. Hrozně rád by si je nasadil sám, ale prostě mu to nejde. Botku vezme a začne ji směřovat na špičku nohy. Do toho si nožku zvedá, aby si pomohl, ale zatím se vždy překulí do lehu. Takže si pak nechá botky obout od nás. :grinning:
 • Naše batolata :)

   •  nikissek28
  9.11.2014 ve 20:52 To se mi líbí
  Máme dvě děti 17 m. po sobě. Starší má 2,5 roku, mladší 13 m.
  Matěj se od roku a půl nají sám lžičkou, umí se vysmrkat, už je cca 3 měsíce bez plen (i na noc).
  Teprve teď začíná mluvit nějak víc srozumitelně. :slight_smile: Obléct se sám nezvládne, ale svlékání mu jde báječně. :grinning: Umí barvy, písmena a spoustu zvířat. Pozná zařízení bytu i kusy nadobí a oblečení.

  Klárka je zatím ještě takové miminko. Ale po vzoru staršího bráchy se naučila lést na gauč.
  Máme dvě děti 17 m. po sobě. Starší má 2,5 roku, mladší 13 m.
  Matěj se od roku a půl nají sám lžičkou, umí se vysmrkat, už je cca 3 měsíce bez plen (i na noc).
  Teprve teď začíná mluvit nějak víc srozumitelně. :slight_smile: Obléct se sám nezvládne, ale svlékání mu jde báječně. :grinning: Umí barvy, písmena a spoustu zvířat. Pozná zařízení bytu i kusy nadobí a oblečení.

  Klárka je zatím ještě takové miminko. Ale po vzoru staršího bráchy se naučila lést na gauč.