Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři
redakce
8. črc 2018
3965 

Miminko, otoč se, já ti s tím pomůžu aneb metody pro otočení miminka v bříšku

Čím víc se těhotenství blíží ke svému velkému finále (tedy k porodu), tím důležitější informací se stává umístění miminka v bříšku a jeho poloha v něm. Víte, jak můžete vy samy miminku pomoci s otočením? Existuje mnoho různých - normálních i bizarních metod.

Co jste možná nevěděly o porodu miminka koncem pánevním

V rychlosti si pro začátek připomeňme jen pár nejdůležitějších faktů o porodu koncem pánevním:

Nezapomínejme hlavně na to, že i miminko, které je uložené v bříšku v poloze koncem pánevním, je ve fyziologické poloze.  Při splnění několika podmínek je samozřejmě možné, aby proběhl vaginální (i přirozený) porod. I tak se ale mnoho maminek z důvodu neotočení miminka do správné polohy hlavou dolů trápí a snaží se najít cestu, jak miminku pomoct otočit se.

Další důležitou připomínkou je fakt, že miminko se do očekávané polohy hlavou dolů může otočit v podstatě kdykoliv, třeba i již při rozběhnutém porodu nebo pár minut před naplánovanou sekcí. Je tedy zbytečné dopředu podléhat panice, naopak tuto informaci berte s klidem a pořádně si promyslete různé možnosti, co se bude dít dál.

V Českém prostředí je samozřejmě mnohem jednodušší rodit miminko, které je otočeno "správně" - tedy hlavou dolů. Z tohoto důvodu se tak velká většina maminek, jejichž děti se nachází v poloze koncem pánevním, snaží dětem pomoci, aby se v bříšku otočily. 

Pojďme se tedy společně podívat na některé metody, jež slibují zvýšení šance na otočení miminka. Při čtení následujících vět vás zajisté napadne zásadní otázka: "Funguje to stoprocentně?". Bohužel ne. Některá miminka mají prostě svoji hlavu a neotočí se, ani když je budete přemlouvat, cvičit všechny možné cviky, atd.

"Sama to znám velice dobře, protože jeden takový exemplář paličatého dítěte mám doma. V těhotenství jsem zkoušela vše možné (a snad i to nemožné) a stejně ten malý tvrdohlavec  při porodu nejprve na svět vystrčil zadeček."

Na druhou stranu je popsáno mnoho případů, kdy metody "přemlouvání" zabraly a miminka se skutečně přetočila. U většiny metod však stejně nebudete mít nikdy stoprocentní jistotu, že je to právě vaší zásluhou a miminko by se neotočilo tak jako tak.

Metody pro otočení miminka

A nyní už dost obecného povídání, pohodlně se usaďte a přečtěte si o známých i méně známých, "normálních i trochu bizarních metodách" pro otočení miminka v děloze:

 • cvičení - princip cvičení spočívá především v tom, že je při něm miminko v takové poloze, která mu není úplně příjemná a má tak velkou motivaci dostat se do jemu příjemnější polohy. Velká výhoda cvičení je v tom, že ho můžete provádět v podstatě kdykoliv a v pohodlí svého domova. Cvičení je patrně nejrozšířenější laickou metodou pro otočení miminka a setkává se zde kombinace tzv. babských rad s fundovanými radami porodních asistentek. Určitě vás zajímá, které konkrétní cviky pro otočení miminka se doporučují:
  • Bayerův pasivní most - při tomto cviku si lehneme na záda a podložíme je v bederní oblasti tak, aby byla pánev asi 30 cm nad zemí. Pod hlavu si dáme polštář, aby se nám leželo v prohnutí do mostu pohodlně tak 5 až 10 minut. Pak se překulíme do kleku a opřeme se o dlaně. Cvičíme ráno a večer.
  • Další variantou je indický most, kdy v lehu na zádech s mírně roztaženýma nohama zvedáme pánev. Ne násilím a ne nijak extrémně. Pokud je to pro nás obtížné, tak si pánev jen vypodložíme polštářem a zhluboka dýcháme do břicha.
  • Poloha na všech čtyřech - výchozí pozicí pro tento cvik je klek s mírně roztaženýma nohama a s oporou o dlaně. V něm se uvolníme a pak se spustíme hrudníkem na zem, opřeme se o předloktí. Podle chuti tak setrváme. Cvičíme třikrát denně.
  • S plným žaludkem, a pokud možno i s plným močovým měchýřem, si lehněte na záda. Pokrčte nohy v kolenou a podložte si pánev tak, aby byla přibližně 30 cm nad podložkou. Vydržte tak asi 5 až 10 minut, pak se překulte do kleku a opřete se o ruce. Tento postup opakujte 3× denně. V první fázi cviku se může stát, že se vám bude hůř dýchat kvůli tomu, jak děloha s plodem tlačí na plíce. Cvičení v takové situaci přerušte a v kleku, opřená o ruce, se dostatečně vydýchejte.
  • Pokud při cvičení cítíte, že se dítě otočilo, udělejte dřep s široce rozkročenýma nohama, aby hlavička děťátka sestoupila co nejníže a zafixovala se v pánvi.

Se cvičením cviků pro otočení miminka má zkušenost i uživatelka Modrého koníka dianee, která se ve fóru Pomohly Vám cviky na otočení miminka? svěřila se svou zkušeností: "Mně cvičení bohužel nepomohlo, cítila jsem sice, jak se malá několikrát otočila hlavičkou dolů (byl to nepříjemný tlak na stydkou kost a chodila jsem pak jak kačer), ale potom se vždy otočila zpět, nevyhovovalo jí to."

 • stojka ve vodě - pokud chodíte během těhotenství plavat, můžete vyzkoušet ve vodě i stojky.      
 • svícení baterkou - některé rady a metody vám mohou připadat úsměvné a toto bude pravděpodobně jedna z nich. Miminko je údajně možné navést do správné polohy pomocí světla baterky přiložené na bříško. Pomalu svítilnou pohybujte směrem žádoucího otočení a doufejte, že prcek dostane chuť světlo následovat.  
 • zvuky - na podobném principu jako fungovala předchozí babská rada pracuje i tato metoda. Zde máte dvě možnosti - buď můžete lákat miminko na příjemnou hudbu (všechny zdroje doporučují právě radostnou klasicistní hudbu od W. A. Mozarta). V tomto případě položte sluchátka nad svou stydkou kost a uvidíte, zda se něco bude dít. Druhý způsob zase pracuje naopak s nepříjemnými zvuky, které by měly miminko motivovat k otočce a snaze nepříjemnému rámusu se tak vyhnout. V tomto případě se hudba (či nepříjemné zvuky) přikládá k místu, kde se nachází hlavička děťátka.

 • akupunktura a akupresura - jsou staleté techniky, které pracují na principu dráždění přesně stanovených míst na povrchu těla. Pro otočení plodu do správné polohy se doporučuje každý den aktivovat body B 67 a LIV 3. V tomto případě ale určitě vyhledejte odborníka, který vám ukáže, jak na to. Poté již budete moc "cviky" provádět doma, třeba i s partnerem.
 • moxování - moxování je technika, která využívá aktivaci určitých bodů na těle, ke kterým se přikládají hořící pelyňkové "cigarety". I zde se nejprve obraťte na odborníka, který vám vysvětlí techniku a přesně ukáže ona místa, jež potřebujete aktivovat. Většinou vám také pomůže se sehnáním materiálu a vy už pak budete opět moci moxovat v pohodlí svého domova. V tomto případě je ale určitě lepší mít doma někoho, kdo vám bude pomáhat. Bod, který je potřeba moxovat, se totiž bohužel nachází pro těhotnou ženu v ne zrovna dobře přístupné zóně .
 • domlouvání a imaginace - tato metoda je zaručeně tou nejjednodušší ze všech zde uvedených. Spočívá v tom, že si se svým děťátkem prostě povídáte, a je jedno, jestli k němu mluvíte nahlas, či jen v duchu. Vysvětlujte mu, že by bylo lepší, kdyby se narodilo hlavičkou napřed a že je pro vás moc důležité, aby se otočilo. Zároveň si představujte, jak se v bříšku otáčí a jaké to bude, až bude spočívat hlavou dole, tak jak má.
 • homeopatika - pokud chce člověk vyzkoušet opravdu vše, najde možnou pomoc i v homeopatii. Konkrétní homeopatika podpoří aktivaci dělohy a dítěte, což může být impulsem k otočení plodu.

Všechny výše uvedené metody byly spíše jen možnostmi, jak miminku zkusit domluvit a pomoci mu otočit se. Některé z nich samozřejmě skýtají větší šanci k úspěchu než jiné. Pokud však výše uvedené možnosti nezabírají, nevěšte prozatím hlavu, existuje ještě jedna možnost - navíc ta, která má nejvyšší procento pravděpodobnosti úspěchu. A tou je manuální obrat zevními hmaty. Jelikož je toto téma opravdu spíše na delší povídání, najdete ho rozpracované v následujícím článku ze série, která se věnuje tomuto širokému tématu : Poloze miminka koncem pánevním.

Zdroje:

https://www.babyweb.cz/konecne-hlavou-dolu

http://www.rodina.cz/clanek7655.htm

https://www.maminka.cz/clanek/jake-mate-moznosti-kdyz-je-plod-otoceny-zadeckem-dolu

https://www.nejenmaminkam.cz/52-tehotenstvi/tehotenstvi/1321-jak-na-pretoceni-miminka-od-a-do-z

  Měla jsem miminko v KP poloze, tak nějak instinktivně jsem věděla, že se už neotočí už když mi to na gyndě poprvé ve 30.tt řekli. Teď po porodu vidím, že má takovou dost klidnou až lenivou povahu, takže se mu zkrátka asi nechtělo 🙂. Šla jsem ve 36.tt na manuální obrat a ten se povedl (trval 5 vteřin a malý měl stále stejný tep - patrně to prospal). Narodil se o 14 dní později už hlavičkou dolů. Jinak jsem z metod zkusila téměř vše až na moxování a homeopatika a nepomohlo nic.

  8. črc 2018

  Starší syn byl KP od 28. týdne. Zkoušela jsem cvičení a moje dr. mě poslala i na moxování. Bylo to hodně nepříjemné, pálilo mě to. Paní mě pálila na pravé noze, aby se malý přetočil směrem vlevo dolů. Bylo to asi 10 sezení a hned po prvním sezení se mi udělalo hodně špatně. V noci jsem cítila, že se malý přetáčí. Ultrazvuk pak opravdu potvrdil, že se malý hýbal, ale nepřetočil se hlavou dolů, jen si přesednul z pravé strany na levou. Dr. říkala, že je to mnohem těžší obrat, než kdyby se otočil hlavou dolů. Pak už jsem ani necvičila, ačkoliv mě k tomu všichni nabádali. Věřila jsem, že má k tomu svůj důvod. Rodila jsem nakonec císařem, jak jsem si porod vysnila.

  8. črc 2018

Začni psát komentář...

Odešli