Náhradná matka - jak to chodí v ČR?

kainet
19. čer 2019

Ahojte české zienky. Ako je to u vás s náhradnou matkou? Viem ze sa to u vás robí bez problémov avšak my sme pár zo Slovenska ktorý nemôže mať detičky. Neviete ako to funguje? Alebo poznáte nejaký pár ktorý toto absolvoval? Ďakujem veľmi pekne.

merope
21. čer 2019

Bez problémů bych to nenazvala - v ČR není náhradní mateřství pořádně právně ukotveno. Takže tak jako tak budete muset řešit s právníkem. Co vím, tak nějaký CAR v Brně je v tomto hodně doporučovaný, že to má zvládnuté.

nehtiklucy
23. čer 2019

Podstoupili jsme náhradní mateřství, akorát i na druhý pokus se nevydařilo . Dělají to jen dvě kliniky v ČR a to reprofit Brno , Zlín.

nehtiklucy
23. čer 2019

Jsou nutné smlouvy u právníka,beztoho se to nerozbehne.Nahradni matku si musíte najít sami.

kainet
autor
23. čer 2019

Mne písali až reprogenesis z Brna že aj oni to robia. A nejaká klinika v Prahe?

kainet
autor
23. čer 2019

@nehtiklucy a ako to riešite ďalej?

martiina_k
23. čer 2019

@nehtiklucy to není pravda, dělají to prakticky všechna CAR, akorát o tom nepíšou na svých stránkách... A smlouvy u právníka... ony to nejsou smlouvy, ale spíš vyjádření, že za aktuální situace (jako např. bio rodiče jsou oddaní, NM je svobodná apod.) by neměl být problém v následném osvojení dítěte. Nevím jaké smlouvy vám právníci dělali, ale jakékoliv smlouvy ohledně placení apod nejsou legální a ani vymahatelné.

martaskvorova
23. čer 2019

V kazdem Car to jde podstoupit. V nasem pripade jde o Pronatal, ale nechteji o tom mluvit. My uz mame za sebou cely proces, i soud. U pravnika jsme byli jednou, zezacatku, kde nam pravnicka jen vysvetlila, jak to v CR funguje a nic vic. Puvodne nas CAr tlacil do Prudila v Brne, ale bez problemu vzali i obyc pravnicku z malomesta, ktera nas nestala desetitisice.

martaskvorova
23. čer 2019

Mam o tom clanek na profilu.

nehtiklucy
23. čer 2019

@martiina_k u nás to smlouva opravdu byla ... placení vtom samozřejmě není a pokud by se cokoliv stalo tak se smlouvou stejně ničemu nedospěji. Smlouvu po mě chtěli přímo v CAR ,aby hlavně oni byli pojištění,kdyby se cokoliv přihodilo.Abychom nikdo nedali od toho ruce pryč ( v případě postižení atd už si přesně nepamatuji) Náhradní matku jsme měli vdanou, takže to bylo komplikovanější.

nehtiklucy
23. čer 2019

@kainet přešli jsme k řešení,,adopce", která nedoběhla dokonce... Nicméně se stal zázrak a nyní jsem v 16tt 😊. Měla jsem diagnózu, že nemůžu mít děti na základě nenávratně poškozené sliznice ( po zamlklem tehu a pročištění 2x po sobě se zánětem dělohy, prostě nenarůstala sliznice po dobu 3 let i pod hormonální stimulaci )

nehtiklucy
23. čer 2019

@martiina_k a unica to nedělá,byli jsme původně skrze zamrazeni embryí.

martiina_k
23. čer 2019

@nehtiklucy s vdanou NM to je samozřejmě komplikovanější.. a k čemu vám je taková smlouva, když by vám vlastně k ničemu nebyla? Jen kvůli centru? A co je unica? To je nějaké CAR? Psala jsem, že to dělají "prakticky" všechny, tzn. skoro všechny, ne že 100% CAR oplodní NM. Jinak teda gratuluju k těhotenství. Takže máte doma prcka z NM s ještě nedokončenou adopcí a teď přijde miminko, co si sama porodíš? To je jak z nějakého filmu 🙂 každopádně gratuluju

nehtiklucy
23. čer 2019

@martiina_k taková smlouva je knicemu vtom případě ,kdyby se náhradní matka po porodu rozhodla, že mi miminko neda.To jsou české zákony,matka je ta , která dítě porodí a tečka. Ktomu mi ani soud ,ani žádná smlouva platná bohužel není. Proto car chce smlouvy,aby nebyl tahány třeba do soudu pro dokázání bio rodičů.Aspon tak mi to bylo sděleno.Unica je reprodukční klinika, která mi řekla ,že oni náhradní mateřství nedělají a jsou pouze dvě kliniky a to reprofit a Zlín.Prcka z náhradního mateřství nemáme ,byly dva pokusy a bohužel nám náhradní matka neotěhotněla.Takze jsme se chtěli vrhnout na adopci a vtom jsme zjistili těhotenství, takže jsme to prozatím pozastavili .😊 No pořád tomu nemůžeme uvěřit a můj gynekolog furt klepe do stolu 😂.

zelenaesmolda
11. srp 2019

Me by treba zajimalo jak se to resi kdyz si to rozmysli ti rodice?Je nejaky maximalni vek pro NM?

martiina_k
11. srp 2019

@zelenaesmolda no když si to rozmyslí rodiče, tak to má ta NM docela pecha… bude se starat o dítě, které nechtěla a které není biologicky její. Bio otec teda bude platit a asi dost, protože když má na proces náhradního mateřství, nebude mít plat 12 000 čistého. Takže alimenty budou asi slušné, nicméně pořád je to třeba 20 let péče o "cizí" dítě. Může ho taky dát k adopci.... Jako byla by to prekérka…
A max. věk je 49 let - to je hranice, přes kterou centra asis. reprodukce nesmí jít... ale samozřejmě pokud si pár najde ženu kolem čtyřicítky, už to ta centra nedoporučujou. IVF provedou, ale několikrát upozorňují, zda by si člověk nechtěl najít mladší.
Přemýšlíš, že by ses stala NM?

zelenaesmolda
11. srp 2019

@martiina_k
no priznam se,ze me to uz napadlo.tehotenstvi jsem sice mela hnusne ale porod naprosto bezproblemovy a ta financni odmena za to by se hodila.docela by me zajimalo kolik v prumeru matka dostane?

martiina_k
11. srp 2019

@zelenaesmolda zkus se podívat na nějaké inzeráty, některé to tam píšou otevřeně. Já to tu psát nechci. Nebo zkus nějakou konkrétní kontaktovat, zda by ti řekla, myslím, že se orientačně dozvíš. NM je málo, párů, které mají zájem je hodně, takže pokud bys chtěla, směle do toho... jen si to opravdu dobře rozmysli, protože celý procese netrvá jen 9 měsíců, ale mnohdy několik let.. než se vzájemně s párem vyberete, než se udělají vyšetření, přijde IVF, ani u zdravé ženy to není na poprvé (může být, ale rozhodně to není jasné.. náš první prcek je z druhého IVF, druhý ještě není na cestě, teď nás čeká třetí IVF - a to máme jinou NM, než u prvního). Takže to se může táhnout rok, nebo i déle, narveš do sebe spoustu hormonů... pak těhotenství - to si umíš přestavit, porod... no a pak zhruba po třetím měsíci prcka první soud a zhruba v roce prcka druhý soud, čímž to celé uzavřeš.. takže když to půjde dobře, tak 2,5 roku, ale spíš víc. Pokud nekouříš, nepiješ, jsi bílá 🙂) ideálně svobodná s alespoň jedním dítětem, tak určitě pár najdeš poměrně snadno.

zelenaesmolda
11. srp 2019

@martiina_k
nekourim,nepiju,jsem bila,svobodna s jednim ditetem takze parada 🙂
diky za tipy,vubec me nenapadlo,ze to trva tak dlouho

martiina_k
11. srp 2019

@zelenaesmolda no spousta lidí si představuje, že otěhotní, porodí, dostane balík peněz, ale je za tím spousta "práce". Není to jak se říkáš "šup na krávu a je tele" … pak si taky promysli, když bys musela mít rizikové těhotenství, kdo by ti pomohl s tvým dítětem, až budeš rodit, kdo ti ho pohlídá, pokud máš rodiče, co ti pomůžou, tak bezva... a doporučuju to případně s rodiči probrat dopředu, protože pokud by s tím zásadně nesouhlasili a fakt byste se rozhádali, tak ti pak opravdu nepomůžou a ještě si uděláš zle v rodině... Vypadá to, že tě od toho odrazuju, to vůbec ne, jen je dobré mít fakt všechny informace, než do toho skočit rovnýma nohama. A hlavně si musíš v hlavě dobře nastavit to, že ty jsi opravdu jen "nositelka", na miminko mluvit, ale ne jako maminka, ale jako třeba teta... naše NM na miminko krásně mluvila stylem, že už mu maminka s tatínkem doma připravili postýlku, že už se na něj těší a tak... a máme krásného, zdravého a hodného chlapečka... vím ale i o takových, které se mezi sebou bavily stylem "už toho vetřelce vypuď" - no tak takové miminko má opravdu super start do života.

zelenaesmolda
11. srp 2019

@martiina_k
boze,to jsou kravy...jak muze neco takoveho neco rict?
ja jsem rada za vycerpavajici info,tak pomohl by mi partner ale sla bych do toho az mala bude vetsi,tehotna a jeste batole to fakt ne 🙂

summer2014
2. únor 2020

Ahojte....sú tu žienka ktoré sa zaujímajú a onahradne rodičovstvo konkrétne vynesenie dieťatka? Čo sa právnej stránky týka mám to naštudované hľadám niekoho kto nad tým premysla...ak sa vás táto téma netýka prosím nereagujte...ďakujem

sobka
13. únor 2020

@zelenaesmolda mas zaujem byt NM?

sobka
13. únor 2020

Ahojte, je tu nejaka mlada slobodna mamina, ktora by sa chcela stat NM? Surne hladame dobru dusu

andym88
18. dub 2020

Dobrý den, dělá to více klinik. My jsme spolupracovali v Praze Gennet.. Proces jako takový není rychlí, ale stojí to za to 😉

jaja2027
12. črc 2020

@summer2014
Áno, bola by si ochotná nosiť naše dieťatko?

kainet
autor
14. črc 2020

Zienky je tu nejaká SLOVENKA ktorá má celý proces s náhradnou matkou za sebou? Ďakujem

flodun
21. říj 2020

Zienky zlate ak je tu ochotna dusa na vynosenie napis mi ss 🙏🏿

ruzova33
18. dub 2022

Hallo.Hladam Nahradnu Mamicku..Ma niekto Zaujem?