Přímá adopce není nezákoná!

wrtulka
20. zář 2019

Prosím adminy, aby nemazali diskuse na téma přímé adopce. Pokud budoucí maminka nemůže o své miminko z jakýchkoli důvodů pečovat, je na místě, aby měla možnost se o této možnosti dozvědět! Pro dítě i maminku je přímá adopce tou nejšetrnější cestou jak situaci vyřešit. Maminka nemusí roky přemýšlet, ve které rodině nebo ústavu její dítě skončilo a náhradní rodiče jsou velmi blízko celému příběhu a mohou být pro své dítě tou nejlepší podporou, mohou odpovídat na otázky a případně jednou bez problémů zprostředkovat kontakt s bio maminkou pokud to dítě potřebuje.

Pro dítě je toto psychicky nejméně náročná cesta do náhradní rodiny. Proto je opravdu na místě, aby bylo možné se o této formě adopce dozvídat. Aby nebyly maminky osočovány, napadány a vy jste diskuse nemazali!

Pozor, je samozřejmné, že mezi bio maminkou a náhradním rodičem NESMÍ dojít k peněžní transakci, (miminko není věc a opravu není na místě a je za hranou zákona za něj zaplatit!). Takové komentáře je samozřejmně na místě monitorovat a případně mazat. Prosím tedy, aby tady tato diskuse zůstala s tím, aby zde maminky v nesnázích mohly najít informace o tom, co přímá adopce je, že existuje a ony si mohou tuto cestu LEGÁLNĚ zvolit.
Děkuji

Zde jeden reálný příběh přímé adopce : http://adopce-donaha.infoblog.cz/clanek/dekuji-...

wrtulka
autor
20. zář 2019

Co to znamená jít cestou přímé adopce?

Adoptivní rodiče převezmou dítě do péče ideálně několik minut po porodu, nebo v řádu několika málo dní po něm. Je zde prolomena anonymita a dítě není právně volné.

V zahraničí např. USA je tato forma adopce běžná! Touto cestou se do adoptivních rodin dostane až 80% dětí.

Přímá adopce je zákonnou cestou jak přijmout dítě!

Co znamená, že není dítě právně volné?

Dítě přebírají adoptivní rodiče do péče nejpravděpodobněji na základě předběžného opatření. Účastníkem soudního řízení je v tuto chvíli také biologická maminka případě otec dítěte. Pokud by se kdokoliv z biologické rodiny rozhod, že zahájí péči o dítě pak mají právo o dítě zažádat a to minimálně po dobu 4,5 měsíce do narození dítěte. Dle zákona má péče ze strany biologické rodiny přednost před rodinou náhradní.

Takže zde hrozí reálné riziko, že se dítě bude do bio rodiny vracet.

Psychologické přínosy přímé adopce pro dítě.

Jedná se o nejšetrnější způsob změny pečovatele, který existuje. Dochází zde k minimalizaci vývojových traumat (bohužel ne k úplné eliminaci). Dítě jde ihned do konečné rodiny, takže nemusí pečovatele měnit dvakrát. Dá se dá očekávat, že adoptivní rodiče nebudou muset řešit problematické projevy chování způsobené citovou deprivací a dalšími traumaty, které se vyskytují u dětí z ústavů.

Dítě se na adoptivní rodiče váže od první chvíle. Adoptivní rodiče prožívají se svým dítětem vše od samého začátku. První krmení, první úsměv, první zub. O nic nepřichází a to je obrovská deviza na celý život! Tento způsob přijetí dítěte je nejpřirozenější i v případě, že už adoptivní rodiče mají starší dítě!

Na co si dát pozor?!

Adoptivní rodiče nesmí biologické rodině za dítě zaplatit! Pak se jedná o obchod s dětmi, které je trestným činem!

Formy přímé adopce

Přímá(otevřená) adopce zprostředkovaná krajským úřadem
Některé krajské úřady v ČR mají vytvořené metodiky na to, aby mohly děti do rodin umisťovat také cestou přímé adopce.Tyto kraje své žadatele na tuto variantu přijetí dítěte také připravují v průběhu příprav. Bohužel nelze touto cestou přijmout dítě zdaleka ve všech krajích ČR. Kraje kde přímou adopci podporují jsou např. Pardubický, Praha a Ústecký kraj.

Krajské úřady vybírají děti do přímé adopce velmi obezřetně, snaží se tím eliminovat riziko, že se dítě bude vracet do biologické rodiny. Ideální je pokud má OSPOD opravdu poctivě zmapovanou situaci v biologické rodině a je jasné, že nikdo z ní nemůže, nebo nechce péči o dítě zahájit. Tím se rapidně snižuje riziko toho, že by se dítě už navázané na nové rodiče vracelo.

Adoptivní rodiče v ideálním případě přebírají dítě do péče cca od 2 až 6 dne života dítěte.

Výhodou i nevýhodou této varianty adopce je, že se adoptivní rodiče pravděpodobně nepotkají osobně s biologickou matkou dítěte. Pro adoptivní rodiče je to na jednu strasnu snazší, protože nemusí čelit obrovským emocím, které takové setkání jistě přináší. Na druhou stranu jde o “odpojenou adopci”. Adoptivní rodiče nemají příběh dítěte z “první ruky”: Jsou odkázáni na informace ze spisu, kde už dochází k různé interpretaci informací dle toho jak je pracovnice OSPODu zachytí, pochopí a předá dál. Vždy je nejlepší mít informace z první ruky a to přímo od biologické maminky. Do budoucna, až se dítě začne ptát je to obrovská deviza.

Doporučení

Při seznamování se spisem dítěte se ptejte, zda je situace v rodině opravdu poctivě zmapovaná? Opravdu nikdo z rodiny nechce, nebo nemůže zahájit péči o dítě? Existuje někdo, kdo o existenci dítěte neví? Pokud ano chtějte vědět proč? Dále je dobré vědět, zda maminka nedává dítě do adopce pod nátlakem? Všeobecně je dobré, aby Vám příběh dítěte dával smysl, je dobré s příběhem být tzv. “v míru”.

Přímá adopce “na divoko” - bez zprostředkování pomocí úřadů.
O zprostředkování adopce (nalezení maminky která chce dát dítě do adopce) se v této variantě musí adoptivní rodiče postarat sami. Tato cesta je mnohem dobrodružnější než výše popsaná, hned z několika důvodů. Už nalezení “vhodné” maminky může být záležitostí na několik měsíců nebo třeba i let.

Budoucí adoptivní rodiče musí sami absolvovat schůzky s takovými maminkami. Sami musí odhadnout případné riziko, které se k příběhu váže. Tato cesta má, ale obrovskou výhodu v tom, že adoptivní rodiče slyší příběh proč dítě jde do náhradní rodiny opravdu z první ruky. Mohou mít fotky biologické maminky a její rodinnou anamnézu. Všechny tyto údaje jsou obrovskou devizou pro dítě do budoucího života.

Navíc pokud je zde soulad mezi biologickou maminku a adoptivní pak může o dítě nová maminka o dítě pečovat ihned od porodu a to má obrovský psychologický přínos pro dítě.

europa00
20. zář 2019

možná by i méně dětí končilo v popelnicích baby boxex a podobně...jsou tam i veliké uskalí, ale to mají obě varianty a myslím že déte z ústavu je celoživotně poznamenané...hlavne když zákon umožnuje že dítě nesmi do adopce pokud jen matka pohlednici jednou za rok projeví o dítě zájem....ještě jsme se nenaučili řešit to, že na světe je přebytek všeho...jídla, věcí, a dokonce i nechtěných dětí, které tvrdnou na pomezí zákona ve špatných podmínkám..a lidé kteří by pro miminko udělali snad cokoliv mají prázdné postýlky a nachystané pokojíčky....opravdu by to chtělo změnu...samozřejmě ne ve smyslu obchodu s bílým masem ale opravdu postavit na první potreby dítěte a zmenit zákony

sudylichozrout
20. zář 2019

Nejsem velkym priznivcem statniho dohledu a vodeni za rucicku, ale v teto oblasti mi jista mira pece ze strany statu prijde logicka. Prima adopce je v sede zone, nikdy neni jistota, do jake rodiny se dite dostane a jestli tam o nej bude dobre postarano. Socialka nema vubec povedomi o tom, ze se neco takoveho stalo, adoptovane deti na primo jsou uplne mimo system kontroly. A to neni dobre.

europa00
20. zář 2019

@sudylichozrout a vidíte systém kontroly v ustavech???jak tam se chovají? je to velmi náročná práce s velkým syndromem vyhoření...nikdy vše neprověříte na 1000% do 13 konnat lidí nevidíte..ale to ani u bio rodičů...určitě by lidé měli projít nějakým prověřením a psychologickým posudkem....ale aby u normální adopce toto trvalo třeba 5 let???? to je trosku ulet ne? a aby měly matky ktere o dite nejeví zádný zajem pravo ho drzet v ustavbu pouhým práním k vánocum??...nikdy nepodchytíte vše...ale to ani v ustavech

wrtulka
autor
20. zář 2019

Tak ze 1) doba prověřování /schvalování párů vhodných k adopci dítěte trvá průměrně skrz republiku rok..někdy je to déle někdy naopak ne 5 let.
2) Podle mě je ok, pokud matka řekne kdo má pečovat o její dítě notabene je to zákonný zástupce dítěte a je zde podpora také v zákoně..pokud nemůže pečovat, pak je podle mě v pořádku pokud úřadům řekne komu důvěuje natolik, aby péči o dítě převzal..at už je to někdo z rodiny, nebo kamarádka..nebo kdokoliv jiný komu má důvod důvěřovat

europa00
20. zář 2019

@wrtulka no četla jsem příběh paní, která čekala na schválení 5 let...měli určitou představu o dítěti chtěli malé a bílé,....a to teda trvalo

wrtulka
autor
20. zář 2019

@europa00 nečekali 5 let na schválení, ale na zprostředkování dítěte..a bude to tím, že si hodně utáhli tolerance ☹

zirafka11
20. zář 2019

nezákonná není, ale zákony jí taky nakloněny nejsou. Právně totiž za díte odpovídají rodiče až do doby, než je dítě osvojeno. K osvojení dávají souhlas obě strany, musí se přes soud a nelze udělat dříve než po skončení šestinedělí. Takže sice asi jde dostat dítě 2 dny po porodu, ale nemůžete s ním ani k doktorovi, neb osvojitel není jeho zákonný zástupce.

wrtulka
autor
20. zář 2019

@zirafka11 ale to víte že můžetet k doktorovi, k tomu stačí si s bio rodičem podepsat jeden jasný forulář

pink_unicorn
20. zář 2019

Ten kontakt s bio matkou mi přijde strašně zrádný. Většina matek, která odloží své děti, nejsou úplně fajn a rozumné ženské, co si budem nalhávat. Já bych trnula celé ty 4 měsíce, že si to rozmyslí a i poté bych se bála, že nás bude kontaktovat, chtít vidět dítě, peníze.....

trdelnik234
20. zář 2019

Ahoj, z tvojho prispevku som teraz taka rozcarovana. Velmi rada citam tvoje blogy a prisepvky k tejto teme, ale tento sa mi nepaci, je napisany velmi tendecne alebo neviem akoby som to popisala.
Priama adopcia na divoko, urcite nie, nikomu by som toto neodporucala. Prosim ta, mohla by si sem dat odkaz na nejaky konkretny pribehy, stastiky a podobne? Ako napriklad s tymto pracuje OSPOD v jednotlivych krajoch? Plus napriklad manual pre zufalu tehotnu v krize, ze na akoho sa obratit, a celkovo ten postup.

trdelnik234
20. zář 2019

@pink_unicorn
Bio matka alebo bio otec,ktory asi tiez nebude celkom cisty a ziarivy model do zivota.

wrtulka
autor
20. zář 2019

@trdelnik234 tendenčně vyznět neměl. Mě je jen líto těch bio maminek, které tyhle informace namají a děti pak končí třeba v BB což je lepší než popelnice to je jasné, ale ta práce s identitou dítěte je pro náhradní rodiče vlemi těžká a pro dítě se s tím vyrovnat jakbysmet. TAké nevnímám jako štastné nadužívání přechodných pěstounů..prostě mi jde o psychiku dítěte, které je už tak zraněné a další zranění v podobě ústavu nebo ztráty přechodných úplě nepotřebuje.. Odkaz na reálný příběh jsem dávala..statistiky nejsou bohužel k dispozici..možná by se z krajů, kde přímá adopce frčí dalo něco vytáhnout ale pokud jde o přímou adopci na vlatní pěst tak tam samozřejmně nic neexistuje..

wrtulka
autor
20. zář 2019

už jsem docela dluho četla příspěvky zde na tohle téma a vidím, že občas se tu takový zoufalý dotaz oběví a ty odpolvědi nejosu zrovna v pohodě..tak se omlouvám, jeslti to někoho pohoršilo nebo tak něco. ano podle mě je nejlepší cesta pro dítě do náhradní roidny přímá adopce a to i přes ty všechny ale které kolem toho jsou..a dívám se na to tak prostě proto že se na to snažím dívat optikou dítěte..

martinka_33
20. zář 2019

@sudylichozrout A co děti u bio rodičů? Vždyť je taky nikdo neuhlídá... A otčímů zneužívajòcích děti je taky dost ☹

chiara75
20. zář 2019
Uživatel chiara75 je nedůvěryhodný
Je možné, že nejde o reálnou osobu, ale o profil nebo více profilů vytvořených za účelem propagovat konkrétní výrobky/služby nebo účelově manipulovat diskuzi. Podívej se na příspěvky od chiara75.

Díky, Wrtulko, tohle je důležité! Je to samozřejmě v pořádku, znalost na toto téma je bohužel malá. Sama mám dítě z přímé adopce, byť zprostředkované OSPODem. V těchto diskusích se maminky dovědí, že i taková možnost (asistence OSPODu) existuje. Případně je na nich, jak se rozhodnou - třeba si chtějí sami vybrat náhradní rodiče.

chiara75
20. zář 2019
Uživatel chiara75 je nedůvěryhodný
Je možné, že nejde o reálnou osobu, ale o profil nebo více profilů vytvořených za účelem propagovat konkrétní výrobky/služby nebo účelově manipulovat diskuzi. Podívej se na příspěvky od chiara75.

@sudylichozrout Hele, to se mýlíš. Ta kontrola sociálních pracovnic tam samozřejmě je i tak. Mně chodily domů (dvě z dvou různých OSPODů) více než rok, než se malý stal naším synem i formálně. Pak to ještě řeší soudy, kam jsou ty sociální pracovnice zvány.

lery92
20. zář 2019

@wrtulka Nejsem na to odborník jako Ty .Ale mám jistý příběh , který by tě mohl přesvědčit , aby ses zamýšlela nad tím , co tu propaguješ.

V České republice se objevil lékař . Se svou ženou měli rodinu , ale tento byznysman - lékař se rozhodl prostřednictvím sociálních sítí ,,lovit" holky v zoufalé životní situaci .
Scénář byl vždy stejný .Našel matku , ze slabého sociálního zařízení , která neměla na potrat či ho nestihla , doprovázel ji na poradny, vydával se za jejího partnera /otce dítěte .Každé narozené dítě nešlo jeho příjmení a absurdita ho ,,posadila na p.del " , protože všichni chlapeckové se jmenovali ( uvádím příklad) Tomáš a holčičky Eliška .
Prasklo to na něm v jednom kraji , kdy se zjistilo , že pan doktor má asi 20 děti a z toho ty poslední dva Tomáše půl roku od sebe narozené 30 km od sebe ( v pokaždé jiné porodnici )a pokaždé s jinou partnerkou .Posledního Tomáše ,,jim zabavili" o tom předposledním se nic neví .Matka ho nepřihlásila ani k pediatrovi.
Při prošetřování se zjistilo , že se jedná o regulérní obchod s bílým masem , kdy matka dostala cash a otec dítě předal ( někdy i do zahraničí )

Některé děti se tudíž nepodařilo vůbec vypátrat .

Jak celý případ skončil si nejsem jistá .Byl to ale masakr , když se zjistilo , že je to kauza s tak nechutným pozadim.

Jsem pro ať se děti dostanou k milující rodině. Ale nejdřív je nutné udělat něco pro to , aby to nekončilo takto , nebo popelnici , jak tu píšete .OSPOD je krátký , nikoliv líný , ale krátký .Systém je netransparentní , zákony tvrdé na jednu stranu , na druhou stranu je lehce ,,prečůráš "

Takže toliko k právní věci .
Nyní bych ještě ráda jako zdravotnik vyzdvihla věci čisté zdravotne-ekonomicko -socialni .
Maminka přestala užívat antikoncepci , dostala se do jinýho stavu a přítel ji poslal do alelujah... Holka se zhroutila , potrat nestihla .Rodiče dívky pomoct nemohli , nikoho neměla .Sepsala vše potřebné k adopci .Na porodním sále si stála za tím že nee .Že dítě musí pryč .Za tři dny se pro dítě vrátila .Úplně rozsekaná , protože za celou dobu ji nikdo (kromě mě neřekl) , nač ma nárok , kde si nárokovat podporu a jak se se situací vyrovnat a řešit ji.Na paní jsem žádný nátlak neuplatnila , jen jsem s ní vedla jiný rozhovor než o tom kolik přibrala a jak ji vyšli výsledky moče .
A to je další kámen úrazu .Naše zdravotnictví , naše úřady , systém je špatně nastaven.Přetížen .Někde Vám řeknou 1/2 věci , jinde nemaj čas se s Vámi bavit .A dokud péče nebude komplexní , budou mezi námi ženy , které si MYSLÍ , že jsou v bezvýchodné situaci , zatímco jejich situace řešení má ( někdy složitý , ale má )

A pak ať mě nezbijete , jsou tu ty ženy , které se hodí pro přímou adopci , která je prostě stále v sedě zone a opět : není kapacita s tím něco dělat .Nejsou prachy,čas ,zájem.
Takže zatímco se tu vztekate na tomhle serveru , zkuste udělat něco pro to , aby se takto kontroverzní témata ( kde prostě budou dvě strany barikády vždy)nemusela mazat a aby časem existoval oddíl témat přímo pro přímou adopci .Aby vše bylo košer, bez rizik a všichni včetně adminu byli spokojeni.

trdelnik234
20. zář 2019

@lery92
Dik za tento prispevok. Vies dolozit ten pribeh lekarovi, o ktorom tu pises na zaklade konkretnych udajov prosim?

lery92
20. zář 2019

@trdelnik234 To je absultne nemožné ti sem napsat jak to vím , kdo to je apod .Páč bych mohla skončit sama jako obviněná ...takže je mi líto.

Ale pokud se nedopoustim porušení žádných pravidel a pokud toto nebude vyhodnoceno jako spam , přikládám článek , na který jsem teď náhodou narazila .

Nic nového pod sluncem mimochodem:
https://refresher.cz/69433-Na-polskem-cernem-tr...

trdelnik234
21. zář 2019

@lery92
Dik za odpoved a za odkaz na iny clanok. Skoda, ze nevies dolozit ten pribeh z CR konkretnymi faktami.
Pokial bol dany lekar, o ktorom tu pises obvineny z obchodu s detmi, tak mi pride minimalne divne, ze sa o tom nehovorilo. V CR sa novinari totiz chytia vsetkeho a deti a adpocie do zahranicia su dobra tema. Podobne ako IVF, ockovanie a nasledky ci domace porody.
Na MK som si zvykla, ze z toho, co sa tu napise, sa da vyvodit A alebo pozabudne sa na B, takze celkovy vysledok byva zkresleny a daleko od pravdy. ALe navadi. Ocenujem, ze si v tomto vlakne nacrtla moznost zneuzitia priamej adopcie.

lery92
21. zář 2019

@trdelnik234 chápu , co chceš říct .Na druhou stranu když napíšu jméno, obor medicíny kde působí stále , tak si koleduji o trestní stíhání já...

Selský rozum mi říká , že ač se jednalo o zhruba 20 žen , které ještě sám indikoval k sekci jako lékař , některé děti se nedohledali, některé matky odmítli vypovídat a hlavně , nikdo ze zúčastněných nebyl tak hloupý , aby přiznal , že jsou v tom peníze , domnívám se , že to skončilo buď odložením pro nedostatek důkazů a nebo sprostenim viny pro nedostatek důkazů .

Naše zákony jsou velice děravé .A jen ten spravnej grázl umí najít ,,ďouru" .A já věřím , že tento lékař si ji s noblesou našel .
Na jeho obranu , nemyslím si , že je to ojedinělý případ ...

Škoda že náš stát zajímají pořád dokola ty samé věci . Naprosto nikdo se tu nezajímá o např.adopce , eutanazii , jak sama píšeš ,,legalizaci" domácích porodů , zvýšení kompetencí pro porodní asistentky , domácí hospicové péče, PSYCHIATRICKOU péči v ČR , která je tristní atd atd.
Porad dokola se řeší důchody, státní dluh , Babiš, krize zdravotnictví , ČNB a růst hypoték , Zeman..... Furt dokola ...nikam se nehybem

astyna88
23. zář 2019

Ja jsem mela za to,ze se nehleda dite pro par,ale par pro dite. Tzn,ze se hleda par podobny vzhledove jako je dite, vekove a etnicky....pokud si teda rodice nedaji striktne podminky.

sestrickadve
9. lis 2019

Dobry den.Rada bych reagovala.Mame doma tri deti primou adopci.Socialni pracovnici jsme povinni informovat ze si miminko vezeme domu z porodnice.Mylite se ze nic nevi.Porad tu existuje kontak primo z porodnice ze se narodilo miminko do prime adopce.Kdyz uz vi, a ma od nas overene dohody chodi na kontroly a nebo se muze i na nas ptat a zjistovat.Pokud na neco nekde narazi,ma samozrejmne pravo to jako socialni pracovnik resit.Jen jsem tu trosku chtela objasnit ze i o techto detech se musi na uradech a rodicich a jejich dohodach vedet.

renula5
Autor odpověď smazal
Zobraz
luccu
10. pro 2019

Dobrý den, jsme ve stejné situaci, s Bio maminkou jsme na všem domluveni, ale pokud by se našel někdo, kdo by se s námi podělil o zkušenosti a popřípadě poradil, co a jak budeme rádi. Podrobnosti poprosím do zpráv. Děkuji.

summer2014
2. únor 2020

Ahojte....sú tu žienka ktoré sa zaujímajú a onahradne rodičovstvo konkrétne vynesenie dieťatka? Čo sa právnej stránky týka mám to naštudované hľadám niekoho kto nad tým premysla...ak sa vás táto téma netýka prosím nereagujte...ďakujem

tyname
Autor odpověď smazal
Zobraz
mamakam
10. únor 2023

@sestrickadve Dobrý den. Prosím můžu se zeptat na nějaké informace týkající se přímé adopce? Prosím můžete se mi ozvat? Děkuji