CAR Obilný Trh Brno II.

hanulamarkova
16. čer 2009

Ahoj holky z Obi šup sem ať máme dostatek prostoru. 🙂

monulkab
14. čer 2010

Ahoj holčiny, dneska jsem byla na HP v Reprofitu, a při té příležitosti jsem se zastavila pro výsledky spermiogramu, máme diagnózu Astehnozoospermie, to jsme měli i na OBI, ale sestřička z Andrologie mi říkala že až na mírně sníženou pohyblivost je vše v normě, takže aspoň nějaké to pozitivum 😉

majka43
14. čer 2010

Monu, tak to je dobrý.

chrobacek
14. čer 2010

Oplodnění

Oplodnění znamená, že jedna ze spermií vnikla do vajíčka. Tam se hlavička spermie zvětší původní sbalené chromozomy se rozvinou a vytvoří mužské prvojádro. Ve vajíčku je v té době připraveno prvojádro ženské. Když obě prvojádra splynou, začne se oplozené vajíčko - zygota - dělit na 2, 4, 8 a postupně více a více buněk. Protože celkový objem vajíčka je stále týž, znamená to, že dělením vznikají stále menší a menší buňky. Od chvíle, kdy se vajíčko rozdělilo na 2 buňky, nazýváme již tento útvar zárodek neboli embryo.

Embryo (zárodek) putuje vejcovodem a přibližně 5. den po ovulaci se dostává do dělohy, kde se 1-2 dny volně pohybuje, dále se dělí a "hledá" vhodné místo k implantaci. Většinou 6.-7. den po ovulaci embryo začíná implantovat, tedy zanořuje se do vnitřní vrstvy dělohy, do děložní sliznice. Proces implantace bývá ukončen cca 9. den po oplodnění vajíčka. Sliznice musí být k této implantaci připravená. Příprava je řízena hormony, které se vytvářejí právě v tom folikulu, ve kterém dozrává vajíčko. Tak je zajištěna správná hladina hormonů, která přesně časově odpovídá vývoji vajíčka a následně embrya. Sliznice v děloze se připravuje ve dvou fázích:

■1. fáze: v době, kdy se připravuje vajíčko k ovulaci, se ve folikulu vytváří hormon estrogen. To je hormon první fáze a pod jeho vlivem sliznice v děloze roste.
■2. fáze: po uvolnění vajíčka (ovulaci) nabývá folikul jiného vzhledu a nazývá se dále žluté tělísko. K dosud uvolňovaným estrogenům se přidá ještě další hormon - progesteron. Ten
zajistí vývoj žlázek a sliznice děložní se stane schopnou embryo přijmout.Progesteron je hlavním hormonem druhé fáze.
Po ovulaci je tedy vše připraveno pro úspěšný začátek těhotenství. Vajíčko je ve vejcovodu. Děložní sliznice se mění ( roste na cca 1cm a stává se "sekreční" ) účinkem hormonů, které vytváří žluté tělísko, aby v době příchodu embrya do dělohy byla optimálně připravená.
Je ale možné, že embryo se v děloze neobjeví - třeba proto, že žena nechce otěhotnět a neměla pohlavní styk.
V tomto případě žluté tělísko bude automaticky vytvářet hormony po dobu přibližně 12 dnů, potom samovolně zanikne. Přestane vytvářet estrogeny a progesteron, hladiny hormonů po kles­nou a sliz-n i c e děložní se odloučí -přijde menstrua­ce.

Je-li embryo přítomno, musí vyslat signál pro žluté tělísko, aby nezaniklo, neboť těhotenství se může rozvíjet jen v prostředí správné rovnováhy hormonů.

Signálem pro žluté tělísko je známý hormon hCG - lidský choriový gonadotropin (hCG - human Chorionic Gonadotropin). K implantaci (zahnízdění) embrya do děložní sliznice dochází 6. až 8. den po ovulaci, což je většinou 20. až 21. den cyklu. Brzy poté, za 1 až 2 dny, se v některých buňkách zárodku začne vytvářet hormon hCG. Ten se krví dostává ke žlutému tělístku a výsledkem je, že žluté tělísko nezanikne. Tvorba hormonů (estrogenů a progesteronu) ve žlutém tělísku je pro udržení těhotenství zcela nezbytná po dobu prvních 6 týdnů těhotenství. Potom si je postupně začíná vytvářet embryo samo a po 11. týdnu těhotenství už není žluté tělísko potřebné.

hCG je možné prokázat pomocí hormonálních testů v krvi nebo v moči ženy. Vzhledem k tomu, že hCG je v trofoblastu (budoucí placentě plodu) vytvářeno již od 24. dne cyklu, mohli bychom z ní v té době zjistit těhotenství ženy. Test by však musel být velmi citlivý, protože malé embryo vytváří jen málo hormonu hCG. V praxi tak citlivé testy nejsou dostupné. V lékárnách lze zakoupit jednorázové těhotenské testy, které umožňují stanovit těhotenství přibližně od 26. - 27. dne cyklu, tedy ještě před očekávaným příchodem menstruace.

veria
14. čer 2010

Chrobi, dneska máme školení o oplodnění?🙂

chrobacek
14. čer 2010

Majko jestli jsi špinila hned po KET tak určitě díky tomu transferu .. zavrtání mohlo být tak za 3 dny

chrobacek
14. čer 2010

Ver jojo 🙂))) no je to docela jasně napsané kdy může být pozitivní test a kdy se embrouši zahryzli

veria
14. čer 2010

Chrob, ten 26 nebo 27 může a nemusí být pozitiv, ono se to hcg taky vylučuje u každého trochu jinak rychle. Ty už máš KET za chvilku co. Kdy přesně odlítáte na tu dovču?

chrobacek
14. čer 2010

jasně, že nemusí ale je to u většiny a mín procent to má dřív a mín procent pozdějí ... ale ten střed je takto +- co chodím na téma grafy tak to tam má téměř každý před mrchou ... a někdo i 10DPO

KET mám už pozítří jůchůůů se nemůžu dočkat 🙂 a odlítáme 8.7. takže bych měla stihnout UTZ (teda pochopitelně pokud bude pozitivní test, že? ale on bude 🙂))

veria
14. čer 2010

Chrob, nojono. Já už se na testy nijak neupínám, minule jsem měla pozitiv, a jak to nakonec skončilo.....Ale je to první naděje, to je fakt.
Já půjdu na OPU v půlce července, předpokládám, tak to moje čekání ještě asi stihneš. Na jak dlouho jedete?

chrobacek
14. čer 2010

ver já vím po takové zkušenosti bych se asi taky chovala jinak ale já ty // tam ještě nikdy neměla... takže prostě testovat budu já potřebuju vědět na čem jsem a zbytečně do sebe dál nervat Prednison atd..

jedeme na 14 dní tak to tvoje píchání stihnu 😉

veria
14. čer 2010

Píchání asi ne, ale nervy před testem jo....Já nevím, jestli se tentokrát vůbec odvážím testovat....Možná počkám až na krev. Nebo jestli mezitim dostanu krámy, tak to bude jasný.

chrobacek
14. čer 2010

stejně ten čas letí co? tak šup šup musíme těhulit děvčata 🙂)

chrobacek
14. čer 2010

no právě u mě bylo dřív mrchování jak krev .. já funguju jak hodinky 😉 i přes utroš

veria
14. čer 2010

Jo, já právě taky tak. Tak jsem to měla u 1. IVF. Ty nebereš teď estroš, viď. Kdybys brala estroš a utroš, tak mrchu nedostaneš, až po vysazení. Tak jsem to měla u KETU, tam jsem brala ještě estroš. Ale nebudem tu spekulovat o mrše, když nás nečeká, žejo.......🙂

chrobacek
14. čer 2010

ver ne ten mi nedal, že není potřeba a popravdě jsem ráda, že to zvládnu jen s utrošem a ten mi fakt v mrše nezabrání ... no jasně protože já už teda žádnou mít nebudu !!! já prostě testuju a budou tam // na UTZ dva fleky po dovolené dvě srdíčka 😉 😉 😉 moc si to přeju moc moc moc 😀 😀

veria
14. čer 2010

Ty chceš dvojčata?🙂
Já ani ne, ale samozřejmě musím počítat s tím, že můžou být. Ale kdybych si mohla vybrat, tak raději jen jedno. Jednak je to rizikové těhotenství a pak taky nevím, jak bych je zvládala, jako postarší matka🙂

chrobacek
14. čer 2010

fakt jsem si na tom UTZ oddychla, že je sliznice jak má být dost jsem se po té abrazi bála, aby bylo vše jako předtím

veria
14. čer 2010

Je vidět, že s dělohou problém nemáš, že ti tam tak pěkně roste. To mně taky, no.....Podle mně je všechno o kvalitě embryií, u nás......

chrobacek
14. čer 2010

jojo moc si přejeme oba sice si moc dobře uvědomuju rizika, ale opravdu bych byla šťastná kdyby se to tak povedlo ... jo já si taky myslím, že je to o kvalitě embryí !! a proto ted věřím, že v Hel. vybrali fakt ty nejlepší a hlavně, že ty vaja byly konečně opravdu kvalitní ! myslím, že předtím to tak nebylo... takže ted jim nic nebraní pěkně zaplout pod peřinku a zůstat tam do března 😉

chrobacek
14. čer 2010

navíc Texl všude odpovídá že je to kvalitě embryí ! vůbec neřeší imuno, hematol atd. prostě kvalita 😀

veria
14. čer 2010

Chrob, ale ani za jedno se nebudeš zlobit, viď🙂
Nj, obzvlášť to imuno je asi úplně o h...... 😉

chanel
14. čer 2010

Chrobi: tak to budu mooooc držet pěsti....ale jak se tady bavíte o kvalitě embryí.......tak si trochu myslím, že je to i o náhodě, já jsem měla vždy embrya kvalitní,děloha je v pořádku a stejně nic 😠 a ostatní vyšetření taky 😔 . Tak at dobře dopadneš!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 😀 😀 😀 😀

veria
14. čer 2010

Chanel, tak asi nebyly tak kvalitní, oni do nich nevidí, nevidí, jestli mají v pořádku chromozomy, atd. ☹

majka43
14. čer 2010

Já už to čtu asi po pátý. A když jsem měla 5denní embrya, tak to vlastně včera bylo 9 dní od oplodnění spermií, akorát to nešlo vejcovodem, ale druhou stranou.

chanel
14. čer 2010

Veri: tak v tom případě, mi Čadová neříkala pravdu........tvrdila obvzlášt naposled, že když se nechytnou,tak už teda neví proč...ale vím, že jsem neměla jejich vyšetření a mohly být všechny špatné i když 5 dnů na misce se vyvíjely dobře....v RF mi řekl dr., že je pořádně prohlídne,ale stejně 😠 😠 😠 .

chanel
14. čer 2010

Majko: to nic nebude, na špinění před ms, je ještě moc brzy 😉

veria
14. čer 2010

Chanel, ale to je prostě fakt, že embrya můžou na pohled vypadat krásně, ale přitom můžou být klidně nějaká "postižená" ☹ Oni nevidí, jestli mají správně chromozomy, to by jim museli dělat PGD. A příroda si je sama vyselektuje takto. Vždyť se uvádí, že až 80% přirozeně oplodněných embryií se prostě neuchytí, přijde normálně MS a ani o ničem nevíš.....

chanel
14. čer 2010

Veri: je to tak, a Ty si necháš PGD udělat? Já teda o tom trochu přemýšlím,ale zase na genetice mi dr. říkal, že se nepodívají úplně na všechno, že i tak se může zastavit ve vývoji a kamoška je měsíc po neúspěšném ET v Heliosu a zaplatila si PGD,měla jen jedno zdravé a dělohu krásnou a stejně se nechytlo ☹ ☹ ☹ , ta náhoda tam taky hraje svou roli

veria
14. čer 2010

Chanel, asi si ho nenechám dělat, mě stejně vždycky zbydou jen 2 embrya.....Tak na co.

veria
14. čer 2010

A je pravda, že kontrolují asi jen 5 věcí u těch embryií, a těch vad tam může být mnohem více.....