Darovaná vajíčka. Ano či ne?

15. črc 2022

Ahoj holky, potřebuji slyšet vaše názory.
Je mi 26 let. Mám za sebou jeden zamlklý potrat v 9. týdnu. Mám zjištěnou genetickou vadu, opakující se potraty v prvním trimestru nebo možnost že se embryo neuchyti. Je to 50 na 50 :/
Doporučili mi pgt-a. Po kontrole embryí mi zbyly 2 zdravá. Měla jsem dva neúspěšné kety.
Genetička mi řekla, že se můžeme snažit i spontánně nebo iui. Tak jsem ještě zkusila iui, které bylo také neúspěšné..
Svých vajíček mám dost. Záleží ale jak jsou kvalitní....
A teď mi Dr z CARu doporučuje darovaná vajíčka... Prý bude vyšší šance na úspěch.
Já teď úplně nevím, pro co se mám rozhodnout... Jestli zkusit 2.ivf se svými vajíčky, nebo zkus darovaná vajíčka.

Děkuji za rady.

katule1990
15. črc 2022

Rozhodnuti je jen na tobe. Ale jsi mlada, na tvem miste bych se ted snazila nejakou chvili prirozene a pak pripadne zkusila 2. IVF se svymi vajicky a pgt-a.

gruyerre
15. črc 2022

Mladá sice jsi, ale ne nijak přespříliš a jestli chceš dítě, tak chápu, že to chceš řešit hned. Šla bych do ivf se svými vajíčky.

daisymaminka
15. črc 2022

Sama jsem IVF absolvovala. Ve 30 letech poprvé. Absolvovala jsem už 3x IVF a strašně moc transferů. Já teda jediné, co jsem se zařekla, že bych nikdy nešla do darovaneho vajíčka nebo do darovaných spermií. Já chtěla naše dítě, mé a manžela, s tímto bych prostě nedokázala žít. Ale každý to má jinak a každý si to musi v hlavě probrat sám. Byla jste v lázních? Ptala jste se na lázně gynekologa? Já v lázních byla půl roku po gyn. laparoskopii a asi 3 měsíce před návštěvou CAR, kde mi to velmi chválili, že jsem po lázních. Na kvalitu vajíček pomáhá i dlouhodobě inositol/inofolic. Moc držím pěsti. 🍀 Ať se rozhodnete jakkoliv, hlavně se rozhodněte srdcem. Já se dcery dočkala ve 32 letech. ❤️

hezz17
15. črc 2022

@daisymaminka tusim, ze kdyz je geneticky problem, tak na lazne narok neni

autor
15. črc 2022

@daisymaminka lázně mi nikdo nenabízel, jelikož je to problém v genetice a s tím člověk nic neudělá... Jediná možnost je kontrola embryí...

kelerub
15. črc 2022

Mám dceru díky darovanému vajíčku. Trvalo nám téměř 20 let než se podařila. Několik desítek IUI, desítka IVF. Kdybych se tak urputně nesnažila mít geneticky své dítě a šla bych do darovaného vajíčka po prvním neúspěchu, mohla jsem být maminkou již jako mladá, mohla jem si ušetřit zdraví, nervy a téměř půl milionu korun. Takže moje rada zní zbytečně neotálej. Jít do darovaného vajíčka bylo to nejlepší rozhodnutí v našem životě ❤️ Hodně štěstí 🍀

evawest
15. črc 2022

Ahoj, byt tebou, jeste bych zkousela prirozene, popripade IVF s vlastnimi vajicky. My jsme se pro darovana vajicka rozhodli po 7 neuspesnych IVF.

europa00
16. črc 2022

Ahoj určitě kontrola ambyi, pokud mas velkou zásobu nevidím v tom žádný problém… přirozené bych se asi nesnazila kvůli genetické zátěži… pokud mas ještě žili potratu a zqmlklych což vede ke kyretazim k dalšímu zjizveni dělohy atd. A zbytečně když he riziko postiženého dítěte tak veliké. Navíc spousta genetických vad je slucitenych se životem jsko třeba Downův a to taky nechceš předpokládám. A trnout Psk do 12 nebo pozdějšího týdne jestli mas zdravé dítě to též musí byt pakarna. S geneticky ověřeným embryem mas vysokou šanci… nejlépe vkládat do vlastního cyklu s vo nejmenší hormonální zátěži pouze s podporou progesteronu ničeho jiného. Na darovane vajíčko mas dost času neuspechala bych to… a pokud mas za sebou už více kyretazi tqk zkus si nechat zkontrolovat dělohu hysteroskopii jestli tam nemáš srusty bránicí uhnizdeni já zo třeba takto měla pravé po kyretwzich… neboj dočkas se vlastního potomka. Ale car který nabízí mladé holce hned datované vajíčka když má ns vyber své geneticky dovre moc nechápu

drep
16. črc 2022

Já nikdy ivf neřešila a vím, že se mi to kecá, když dítě mám, ale uspávám v jednom ivf centru a když vidím, kdo chodí darovat vajíčka, tak bych upřímně do dárcovských vajíček nešla.

95newmommy2020
16. črc 2022

@drep Kdo tam chodí ? Mě říkali v Pronatalu, ze to je docela těžký síto. Skrz vzdělání, genetiku, pohovor.. to genetické vysetreni je opravdu hodně podrobné.

jako_mala_holka
16. črc 2022

@drep fakt je to tak hrozné? Kdysi jsem se o to zajímala a přišlo mi, že si hoodně vybírají... Ale je to cca 10 let zpět

drep
16. črc 2022

@95newmommy2020
@jako_mala_holka já ty jejich kritéria neznám, vím, že je to věk, musí mít aspoň výučák, ale tak asi si umíme představit, jaká skupina lidí obecně podstoupí něco s nemalými zdravotními riziky za 45000,-. Nejsem tam denně, ale snad jsem ještě neuspávala ženu, které by platili i náhradu ušlého platu…a to jsou ty, které tím sítem prošly, já se s nimi potkám jen když je uspávám na odběr oocytů

hezz17
16. črc 2022

@drep myslim, ze je potreba maturita. Na to spousta zen nadava, ze o co jsou s vyucakem min…
Na druhou stranu znam holcinu, dva vs tituly a darovala 2x, ciste z altruismu. Penize nepotrebovala.

loylii
16. črc 2022

Jsem téměř totožný případ. Ale věk už dost přes 30. Genetická abnormálie, riziko 1:4, ze prcek bude mentálně a fyzicky postiženy. Máme to v rodině. Preventivně jsem šla na IVF a 3x transfer a nic. Pro nízký počet vajíček se nedělalo genetické vyšetření embryí. Pak jsem si zaplatila darkyni za 70tis a měla jen 2 embrya. Týden před transferem prvního darovátka jsem přirozene otěhotněla, v 9.tt spontánní potrat. Pak znovu za 2 mesice a přirozene dvojcata. Byt tebou zkouším to přirozene, jen budeš jako já trnout do 13.tt na první genetické vyšetření. Když to teď shrnu… vůbec bych nesla do IVF. Zkoušela bych to přirozene, maximálně inseminaci. Ono se zadari neboj. 50/50 je přeci jen poloviční šance❤️ Takže každý 2. měsíc muže byt úspěšný..

kelerub
16. črc 2022

@drep Za těch 20 let chození po carech jsem se seznámila s velkou spoustou žen. I s dárkyněmi. A rozhodně mi nepřišly jako socky, které potřebují každou korunu. Naopak to mnohdy byly ženy vzdělané, krásné. Dárkyně se vybírá podle kritérií klienta. Když budu chtít vajíčko od zdravé ženy, vysokoškolačky, vysoké blondýny s modrýma očima tak to sice bude trvat, ale dostanu ho. Dárkyně kromě povinného reprodukčního věku, minimálně maturity, podstupují i spoustu vyšetření a to genetika, vyšetření krve, vyšetření mutací genů, pohlavní choroby, vyšetření karyotypu atd. atd. To je jen něco málo co jsem si vzpomněla. Dle slov lékaře v centru jako dárkyni odmítnou ženu s větší nadváhou, ženu s nehezkým chrupem i tu s rapidně odstávajícíma ušima či jinými anomáliemi. Prostě žádná ošklivka.
Mnohé ženy darují i zevzvědavosti, pro dobrý pocit, chtějí pomoci. A ta částka 25000,- je příjemný bonus navíc. Nemusí to být hned finančně negramotná buchta s dutou hlavou, co si chce tímto způsobem zarobit na hezkou kabelku. Až je budeš zase uspávat zkus se na ně podívat s trochu menším despektem.

drep
16. črc 2022

@kelerub je fajn, že ač mě neznáš, víš, s jakým despektem se chovám k pacientkám. Zresuscitovala jsem nebo léčila celkem dost bezdomovců, dostali ode mě stejnou péči jako učitelka, horník nebo doktor. A k dárkyním se chovám stejně profesionálně jako k jiným pacientům. Ale na základě té zkušenosti bych do darovaného vajíčka já osobně nešla. To byla jediná pointa mého příspěvku.

kelerub
16. črc 2022

@drep Tak jsem to přeci vůbec nemyslela. Na každého lékaře pohlížím s úctou a respektem a vážím si jeho práce.
Poukazovala jsem na tvou větu "...ale tak asi si umíme představit, jaká skupina lidí obecně podstoupí něco s nemalými zdravotními riziky za 45000..." Toto míním tím despektem. Vůbec to nemusí být ta skupina lidí které si ty představuješ. Mohou to být ženy které jsem popisovala já. Nic víc nic míň jsem tím říct nechtěla.

loylii
16. črc 2022

@drep já lezela na pokoji po odebrání vajíček, kde byly holky jako darkyne. Bavili jsme se na rovinu. Jedna rekla, ze kvůli penězům, další, ze chtěla jen vyzkouset jak je na tom s plodností a penízky se hodí. Obě byly sociálně slabší průměr, šly hned kouřit, ale jinak pěkné baby. Já byla na svém posledním odběru, kdy hrozilo, ze priste už jdu do darkyne. Pralo se to ve mě hodně teda ti povim. Ale než byt do budoucna bez ditete, klidně bych zvolila darovatko. Adopce je pro mě nemyslitelná. Chlapa mám pěkného. Inteligentního. Tak by se ty geny s darkyni snad nějak rozředily😅

autor
17. črc 2022

@loylii a jste nakonec dopadla?
Musela jste využít darovaná vajíčka?

loylii
17. črc 2022

Mám je schovaná oplodněná v mrazaku. V příspěvku výše jsem psala, ze těsně před transferem jsem otěhotněla přirozene. Kdyby se tak nestalo, určitě bych darována využila.

eviicka
17. črc 2022

@drep
@kelerub teď mě napadá, nemůžou být vaše rozdílné zkušenosti i regionálního charakteru?

Autorce držím palce, ať se brzy dočká milovaného děťátka.

9radka9
18. črc 2022

@eviicka dobrý postřeh, ale Ústí a Bruntál... řekla bych podobné sociální problémy

autor
27. črc 2022

@evawest ale to pro vás muselo být psychicky,fyzicky ale i finančně velmi náročné....😣
Já si z finančních důvodu nemůžu tolik pokusů dovolit...

evawest
27. črc 2022

Finance problem nebyly, fyzicky jsem se z toho vzpamatovala skoro hned, ale ta psychika davala zabrat, to jo. Po Tom osmym pokusu uz jsem to skoro chtela vzdat a ted mame dvouleta dvojcata 😍