Darování vajiček, má některá zkušenost?

veronikanel
15. lis 2013

Rozhodla jsem se(ano přiznávám,že především kvůli fin.situaci),že se pokusím pomoci ženám,které by moc chtěly miminko a nedaří se přirozenou cestou.Řeč je o darování vajíček.Něco jsem se dočetla,dotazník vyplnila,ale zajímá mě...Jsou nějaká rizika,že nebudu moct mít další děti já?A ty co už darovaly,jak jste se smířily s pocitem,že někde po světe možná chodí "vaše" dítě?
Přeci jen,to pomyšlení je zvláštní... ☹

terkaz
20. lis 2013

Uplne souhlasim se
@schnek
To jsou prave ty zivotni nahody.

veronikanel
autor
20. lis 2013

Já četla,že berou už s dítětem,z důvodu "odzkoušení" vajíček (tak to tam bylo psáno),ale není to podmínkou,může i bezdětná.Já bych asi jako bezdětná nešla,přeci jen,i když je malé,i tak mám strach,abych mohla mít ještě druhé dítě,natož abych neměla ani jedno,kdyby se něco zvrtlo ☹

xmarg04
20. lis 2013

@dorinek Tak to nemyslim, spis z pohledu, ze pokud si to tehotenstvi aspon jedno neprojdes, nemuzes vedet, co to s tebou udela - za prve fyzicky (hormony, atd.) a za druhy psychicky (ac bych to predtim nerekla, od doby co mam deti vnimam spoutu veci naprosto jinak) - takze jsem to myslela spis jako ochranu darkyne nez prijemkyne...

dora13
20. lis 2013

@xmarg04 tak to je uplny nesmysl, velka vetsina darkyn jsou studentky. Darovala jsem vajicka v roce 2004 a deti jsem jeste zadne opravdu nemela.

dorinek
20. lis 2013

@schnek - to darování je samozřejmě anonymní, ale Car má přehled komu jaký vajíčko dává. Já si myslím, že to vybírají právě tak, aby ho nedali ženský vedle z paneláku....O tom, jestli by to naši manželé věděli (to o těch dětech) to by bylo na nový téma, to nechci rozebírat. Je určitá statistika, která říká, kolik nemanželských dětí po světě běhá a rodiče o tom ani neví....Každý si musí to riziko "setkání" posoudit sám, pro někoho je to zanedbatelné, pro někoho ne. Ale já osobně bych to nebrala jako překážku v nedarování...

dorinek
20. lis 2013

@veronikanel - dítě jako podmínka kvůli odzkoušení vajíček se mi zdá divné... 😕 Jednak ke zdravému dítěti potřebuješ nejen zdravé vajíčko, ale i zdravou spermii. Takže jestli má někdo postižené dítě, neznamená to, že bylo špatné vajíčko, mohla to být i spermie....a tím pádem by se zase výběr dárkyň nesmyslně zmenšil 😕 No, možná si to tak Cary diktují, ale když se nad tím člověk zamyslí, tak zdravé dítě přece není žádný "důkaz". Navíc po odběru embriolog zkontroluje kvalitu vajíček, některá jsou třeba nedozrálá, takže se ani nepoužijí, k oplodnění se použije třeba ICSI, takže ani není potřeba velké úsilí spermie 😅 U vyvíjejícího embria se dá udělat asistovaný hatching, aby se mu pomohlo v rozvoji, dá se u něho udělat genetika, jestli je v pořádku...a vše je stále pod dohledem embriologa.... Spíš bych dala za pravdu @xmarg04 - možná je to opravdu kvůli psychice dárkyně. Já taky po narození dětí vnímám hodně věcí jinak...Asi to bude mít každý Car jinak. Nejdůležitější stejně budou tgenetické testy.

xmarg04
20. lis 2013

@dora13 Kazdopadne v roce 2012 pritelkyni, ktere jsem to zjistovala, 4 CAR odmitla prijmout vajicka bezdetne darkyne, takze jako nesmysl to muzes videt, nicmene to je tak vsechno...

veronikanel
autor
20. lis 2013

@dorinek Psali to tam ☹ Já to taky nepochopila,zkusím najít tu stránku...Nebyla to podmínka,jen výhoda 🙂

schnek
20. lis 2013

@dorinek od toho je to diskuze, aby tu každá mohla vyjádřit svůj názor 😉

dorinek
21. lis 2013

@dora13 - možná se za těch téměř 10 let podmínky opravdu změnily...? nebo jsi měla štěstí na CAR, který to jako podmínku neměl... 😕

dora13
21. lis 2013

@dorinek
Dala jsem si tu praci a vygooglovala par CARu. Vysledek prvnich ctyrech, ktere mi vysly z googlu zde:
Reprofit:
věk od 18 do 33 let
všeobecně dobrý zdravotní stav
Body Mass Index maximálně 29 (zde klikněte na výpočet Vašeho BMI)
v rodině se nesmí vyskytovat žádná vážná genetická nebo psychiatrická onemocnění

Unica:
Musí být mladší 30 let a mít negativní výsledky vyšetření přenosných infekčních chorob (HIV, syphilis, žloutenky typu B a C, cytomegalovirovou infekci a chlamydie). Samozřejmě musí mít dobrý zdravotní stav a negativní genetické vyšetření.

Gennet:
Ženy ve věku 18-32 let, v dobrém zdravotním stavu.
Před darováním musí adeptky podstoupit tato vyšetření:
Genetické vyšetření
Krevní vyšetření na HIV, Hepatitidu B, C, syfilis
Hormonální vyšetření
Gynekologické a interní vyšetření
Před každým dalším darováním se musí zopakovat gynekologické vyšetření, interní prohlídka a krevní odběry (mají platnost 6 měsíců od posledního vyšetření).

IVF Zlin:
Můžete, pokud splníte níže uvedené podmínky:

Je Vám mezi 18-34 roky.
Váš zdravotní stav je dobrý.
V rodině se nevyskytuje žádné genetické nebo psychiatrické onemocnění.

Naše dárkyně jsou zpravidla studentky nebo maminky na mateřské dovolené. Před samotným darováním navštívíte Kliniku minimálně 2x. Každá dárkyně musí podstoupit pohovor s lékařem, vyšetření a odběr krve pro stanovení hormonů, pohlavně přenosných onemocnění a genetická vyšetření. Užívání hormonální antikoncepce není překážkou pro darování vajíček.

Vajíčka byste neměla darovat, pokud trpíte vážnou psychickou poruchou či užíváte léky předepsané psychiatrem, nebo pravidelně konzumujete alkohol, příp. drogy.

Vsechny 4 CARY navic pisou, ze jejich darkynemi jsou zpravidla bud mlade studentky nebo matky na materske dovolene. Nenarazila jsem ani na jeden CAR, ktery by predchazejici materstvi vyzadoval.
Takze bud kamaradka od @xmarg04 zrovna nejak vychytala 4 CARy v tehle zemi, ktere zadaji zeny, ktere uz rodily nebo fakt nevim.
Kazdopadne jen dalsi dukaz, kolik je kolem darcovstvi vajicek vytvorenych nejruznejich legend, fam a pover.
Navic, argument, ze to, ze zena jiz rodila znamena, ze ma kvalitni vajicka je zcela zcestny i z toho duvodu, ze to pak vypada, jako by to bylo jedine kriterium, na zaklade ktereho CARy vybiraji je empiricke overeni, ze uz zena dite fyzicky ma. Troufam si tvrdit, ze v dnesni doba jiz veda pokrocila natolik, ze jsou centra schopna otestovat i vajicka zen, ktere jeste nerodily.
Howgh 🙂

xmarg04
21. lis 2013

@dora13 Se asi hodne nudis, co? Tvou narazku jsem pochopila, nelzu, nemam k tomu duvod... Ale jednim mrknutim na stranky hradeckyho Sanusu (priznavam, ty dalsi osloveny CARY bych musela dohledat) jsem zjistila, ze "Darovat vajíčka mohou ženy od 18 do 32 let věku, které mají alespoň jednoho zdravého potomka". Takze asi tak...

dora13
21. lis 2013

@xmarg04 nevim, o jake narazce mluvis, jen jsem rekla, ze ne vsechny CARy v zemi vyzaduji predchozi dite. ani jsem nerekla, ze to nevyzaduje zadny, takze neni treba me presvedcovat.
a ne, nenudim se, dekuji za optani 🙂 jen nemam rada generalizovani a sireni neoverenych informaci.

xmarg04
21. lis 2013

@dora13 "Takze bud kamaradka od @xmarg04 zrovna nejak vychytala 4 CARy v tehle zemi, ktere zadaji zeny, ktere uz rodily nebo fakt nevim."
Krome toho - informace evidentne nebyla neoverena...
A taky sorry, ale kdyz uz pouzivame ty cizi termity, tak "empiricke overeni, ze uz zena dite fyzicky ma" je vyznamovy nonsens...

dora13
21. lis 2013

@xmarg04 tim fakt nevim jsem myslela fakt nevim jaka by mohla byt jina moznost, nenaznacovala jsem tim, ze lzes. kdybych si myslela, ze lzes, tak bych napsala "bud kamaradka vychytala 4 CARy v zemi, kde to vyzaduji, nebo lzes". a nic takoveho jsem nenapsala, tak nevim, proc mi to podsouvas.
nicmene, tohle je trochu offtopic, takze myslim, ze se muzeme shodnout na tom, ze nektere CARy vyzaduji predchozi materstvi a nektere ne, takze muzeme tohle tema povazovat za uzavrene.

dorinek
21. lis 2013

@dora13 - jak jsem odpovídala výše zakladatelce...to, že má žena postižené dítě, neznamená, že bylo špatné vajíčko, mohla to být špatná spermie....
Pravdu máte asi obě....Některé Cary to vyžadují, jiné ne....Xmarg asi opravdu zrovna padla na ty, které to vyžadují....
Ale nikde jsem neviděla, že by požadovali maturitu. Naopak u dárců sperma vyžadují min. středoškolské vzdělání a jejich spermie používají, dokud není z jejich spermií 10 dětí...Což mi přijde docela hodně 😕

veruskaverus
31. říj 2014

Já bych to takhle nebrala, že to jsou moje dětí. Je to přece jenom vajíčko a dítě je z toho pak a matka je ta co dítě vychovává a dokonce i odnosí. Sama se na to chystám kvůli dluhům a taky se mi zamlouvá že někomu pomůžu. Trochu mě děsí představa že dítě budou mít nezodpovědní lidi a že k tomu dopomůžu, ale snad to nemůžou dát úplně každému, myslím nějakým psychopatům, vraždícím maniakům atd.

terula1
3. pro 2014

@veronikanel Ahoj samozrejme je to kazdeho vec a je to na zvazeni .Naprislusnem institutu reprodukcni mediciny a genetiky ti reknou vse co potrebujes vedet .Samozrejme ma to sve pro i proti vzdy u kazdeho zakroku do tela je urcite riziko se ktere ti reknou .Ja jsem darovala vajicka dvakrat poprve anonimne podruhe letos v srpnu pro mou sestru ktera pririzenou cestou bohuzel nemuze pocit dite .tak ma vetsi sanci snad takto vubec jsem nevahala . Poprve jsem mela problem tak me rychlke pomohli bez jakeho koliv vedlejsiho ucinku do budoucna .Tet podruhe uz vedeli co me vadi tak nasadily jine leky a vse v poradku .Mam dve zdrave deti a tet cekam treti mesic po odberu .Takze zvrdit ze zena ma pak mensi sanci na deti je zbytecne strasit ba naopak je tam vyssi riziko otehotneni behem prvnim dvou mesicu kdy i na dane klinice upozornuji ze muze dojit k vice cetnemu tehotenstvi.Ja za sebe muzu rice kladne .Jak kazda vime jsme vseci uplne jine takze se rozhodni dle sebe .

rekorderling
8. únor 2015

Darování vajíček je obrovský business pro kliniky. (a také pro dárkyně, jelikož to je 90% důvod, proč to někdo dělá)
Z mého etického hlediska by darování spermií i vajíček mělo být zakázané.
Pokud nemůže mít žena dítě, je k tomu jistě důvod. Tohle je proti přírodě.
jako business to označuji proto, že kliniky Vám vyplatí peníze pouze v případě, že k odběru opravdu dojde a vajíčka budou použitelná. V případě, že ne, tak jste do sebe narvala sama a dobrovolně obrovské množství hormonů bez kompenzace.
Přehormonování vede k rozhození cyklu, psychiky - může vést k depresím, trombóze - která muže vést k mrtvici. Určitě budeta šťastná, že darujete někomu dítě, když můžete přestat mluvit, hýbat se atd. ta možnost tu je a není vyvrácená. Křečové žíly.
a je toho mnohem víc...
poté nepovedená operace - otočený vaječník, infekce - neplodnost
a v papírech co budete podepisovat také stojí možné riziko RAKOVINY
darování se neprovádí tak dlouho, aby tuto možnost vyvrátili. Takže za těch 20 tisíc co dostanete se vystavíte obrovskému nebezpečí, které se může projevit po mnoha letech zpětně.
Mě osobně by to za to nestálo a mimo to, pořád bych nad tím dítětem uvažovala, jak se má, zda ho nebijí, zda je zdravé... přeci jen bude to stále vaše dítě. Ve státě, kde žiji jsou Česká a Slovenská republiky proslaveny levnou cenou a kvalitou materiálu... (jsou tak známé po celém světě) u nás je dárcovství anonymní do té doby, dokud dítě nedovrší 18 let a pak má ze zákona právo znát biologickou matku. Měli by to tak zavést i v ČR, žen co ohrožují své zdraví kvůli pár tisícovkám by razantně ubylo 😖
Pokud nebudu moci mít dítě, tak je možnost je adoptovat a né platit desetitisíce za umělé oplodnění ... malých dětí jsou plné kojenecké ústavy a dětské domovy

rekorderling
8. únor 2015

a DAROVÁNÍ je bez FINANČNÍ ODMĚNY
nebo snad třeba darujete za 500,-- ???!
Tohle je prostě čistá prodej... a ne na jedné diskuzi jsou dotazy typu "kde dostanu víc"
co je v tom za dárcovství ??? 🙄

gwen84
8. únor 2015

Přesně jak píše @rekorderling - bych se nedivila, kdyby část vajíček českých dárkyň končila v západních zemích, kde za ně příjemkyně vysolí desetinásobek toho, co dostala dárkyně. Ono právě na Západě poptávka převyšuje nabídku, proč asi... Jestli si někdo cení svých vajíček icelkového zdraví tak málo, že je za směšné peníze prodá ženám z bohatších zemí, jeho věc. Ale nebála bych se "darování" vajíček srovnat s prodejem orgánů, i když je to legální. Ono třeba s jednou ledvinou se dá docela dobře žít, pokud se nestane něco s tou druhou - to potom začne jít do tuhého. A pro ty příjemkyně to stejně nebude biologické dítě, tak nevím, proč radši nejít do adopce, když nemůžu mít vlastní děti, kojeneňáčky jsou u nás plné 😕

sedakaterina
8. únor 2015

ja jsem pred 10 lety vajicka darovala. Byla jsem na skvele klinice a musim rict, ze zadne problemy nenastaly. Vse probehlo v poradku a momentalne jsem ve 28 tt 🙂

korityakova
18. únor 2015

Uz jsem taky vyplnila dotaznik mam hodne mooc kamaradek co nemuzou mit deti nebo jim to nejde :(chci jit hlavne do toho abych pomohla nekomu jinemu 🙂

dzungala
Autor odpověď smazal
Zobraz
dzungala
Autor odpověď smazal
Zobraz
dzungala
Autor odpověď smazal
Zobraz
mallenka15
7. pro 2015

@dzungala
Přečetla jsem si tvé diskuze a napsala jsi to hezky. Taky jsem v jedné diskuzi (jiné fórum) řešila kritiku těch, které darování vajíček odsuzují.
Pokud někdo uvažuje o darování, tak nejlepší informace nalezene u lékaře nebo pak u dárkyň, které již toto podstoupily. Na druhou stranu, každá může průběh darování snášet jinat. Jiná bude na 100% bez problémů a jiná naopak proces bude snášet hůře a tak může mít nějaké komplikace. Kdyby to ohrožovalo tak život, jak některé píší, tak pochybuji, že by se to vůbec provádělo.
Já jsem sice ta, která na darované vajíčka čeká a jsem ráda za každou dárkyni, která se rozhodne darovat a tím tak pomůže rodině, která přirozeně mít "vlastní" děti nemůže.
Co se týče injekcí, tak si vezměte diabetiky, kteří si celý život píchají injekce. A co se týče různých hormónů, tak právě ty ženy, které se léči v IVF centrech, tak užívají celkem velké množství hormonálních léků a to jak v tabletkách nebo injekce. A proč? To vše proto, aby také mohli mít dítě.

jamia
7. pro 2015

@dzungala Já jsem v registru dárců kostní dřeně už 5 let a zatím nenašli vhodného příjemce. Dárců není nikdy dost, ale dlouhá čekací lhůta je zejména proto, že najít úplnou shodu je doslova výhra v loterii a žádné peníze tě v žebříčku neposunou, protože prostě není kam. Kromě toho by bylo placení značně neetické a nefér vůči těm, kteří by sice strašně rádi peníze dali, ale holt na to nemají. Leukémie je smrtelná, neplodnost nikoli.

Spíš otázku otočím - co by se dělo, kdyby se za vajíčka nic neplatilo? Tipuju, že by počty dárkyň rapidně klesly, protože z čisté dobroty srdce to prostě dělá málokterá. CARy vědí moc dobře, proč tu odměnu nabízejí. I v diskuzích tady na Koníku zaznívají povzdechy, že třeba příjemkyně od Apolináře čekají na vajíčka věčnost, jelikož se tam vyplácí dárkyním "jen" 8 tisíc, kdežto v soukromých CARech i kolem dvacítky. Tož tolik k té šlechetnosti.

812014
7. pro 2015

Za svých studentských let na vysoké jsem darovala v Brně vajíčka. Menstruační cyklus byl upravován podle cyklu dárkyně, ale s tím jsem neměla problém a hned se mi to po odebrání vajíček vrátilo vše do normálu. Větší problém jsem měla s užíváním hormonální antikoncepce, kterou moje tělo nesnáší, ale ty tři měsíce nebo jak dlouho to bylo, jsem to přežila. Horší bylo to samotné píchání jehel, které nesnáším. Odběr proběhl úplně v pohodě i když musím říct, že jsem byla výjimka. V den mého odběru odebírali vajíčka dalším čtyřem holkám a všechny měly nějaké problémy (jedna krvácela, další bylo špatně,...), to jsou ale běžná rizika o kterých jsem věděla. To vše už ale bylo před necelými deseti lety a v době, kdy jsem čekala své první dítě mě kontaktovali s žádností o další odběr a já si začala říkat, že když mi volali, tak asi moje vajíčka někomu pomohly. A teď se mi v hlavě motá myšlenka, že někde běhají moje děti, které jsou podobné té mojí cácorce, co mám doma. Někdy se přistihnu, že bych je chtěla vidět, nebo aspoň vědět, jestli jsou to holky nebo kluci nebo tak. Ale vím, že to nikdy nezjistím, že to není možné. Ale ta myšlenka je pro mě hlavním důvodem toho, proč do toho znovu jít nechci.

dzungala
Autor odpověď smazal
Zobraz