Embryo s mozaikou - stalo se to někomu?

makucinek
18. únor 2019

Holky, má někdo více informací o mozaice, prošel tím někdo?

luciina
18. únor 2019

@makucinek Ahoj, osobní zkušenost nemám, ale kamarádka měla a nebylo to dobré. Nechci Tě strašit. Miminko bylo vyvolané hned po zjištění mozaiky (co mi vysvětlila tak to znamená více postižení) a miminko jí nedoporučili vidět. Krátce na to opět otěhotněla a má krásného zdravého kluka.😉 Držím palce 🍀

janca209
18. únor 2019

Ono asi záleží o jakou mazaiku jde, já mám jedno takové embryo zamražené, je možné ho transferovat, ale s riziky.

dat
18. únor 2019

Holky muzu vedet o co je ta.mozaika.? Ciste ze zvedavosti a zajmu

janca209
18. únor 2019

@dat Mozaika znamená, že část buněk je zdravých a část změněných. Třeba my máme zamražené embryo, které je "nemocné" ze 30%. Záleží o jaký problém se jedná, kde došlo ke změně a jak moc to může potomka ovlivnit. Je šance, že se tyhle poškozené buňky opraví, ale taky nemusí.

dat
18. únor 2019

@janca209 aha aha 🙂 dekuji za osvetu 🙂

svetlluska
18. únor 2019

Ja mela jedno taky s mozaikou a vubec nedoporucili ho pouzit ani zmrazit,ale z kolika procent,to mi nerekli.Ja bych se toho asi bala.Mam transferovane zdrave embryo a i tak jsou to nervy a obavy z kazdeho screeningu....

andrejkabarankova
18. únor 2019

Ja mam s mozaikou zamrazene dve embrya a tri zdrave. U te mozaiky doktor rikal, ze by to bylo na rozmluvu s genetikem.

makucinek
autor
18. únor 2019

@andrejkabarankova a ostatní, děkuji moc.Jde o to,že tu mozaiku40% chromozomu x zamrazili ale moc nedoporučují zavést,že to pravděpodobně nedopadne ale nikdo mi nedokáže vysvětlit, proč ji mrazili a dali mi naději že je ještě možnost ale přitom mi ji nedoporučují zavést 🤔

janca209
18. únor 2019

@makucinek Ono je to těžké a člověk nikdy neví jak to dopadne. Zrovna teď jsem se bavila s jednou holčinou, je v 16tt s mozaikou. Ze 60% myslím Down a k tomu ještě nějaký přívěsek na 1 chromozomu, dělali jí vyšetření z krve a prej se všechno opravilo samo. ;)

makucinek
autor
19. únor 2019

@janca209 Díky moc,je to hrozný takhle se rozhodovat.My máme mozaiku 40% a říkám si,kdyby byla tak špatná,tak ji nebudou mrazit 🤔

janca209
19. únor 2019

@makucinek Ono asi fakt záleží jak se k tomu vyjádří genetik. 2 embrya nám úplně zavrhli a tohle řekli s riziky.

makucinek
autor
19. únor 2019

@janca209 a nechala jste si je zavést?

janca209
19. únor 2019

@makucinek Zatím ne, protože já naštěstí měla ještě 3 zdravé, až to čtvrté embryo je mozaika a ty další asi zlikvidovali.

missym
19. únor 2019

Taky máme zamražené dvě mozaiky. Jednu nedoporučují transferovat a jedna je na konzultaci s genetikem. Dlouho jsme se o tom doma s manželem bavili a nepůjdeme do toho. Máme doma skoro tříletého zdravého klučinu a já bych asi nezvládla ty nervy, jestli to bude dobré nebo ne. A kdyby nebylo, tak vůbec nevím, co by bylo... Máme ještě jedno zdravé zamražené a když to nevyjde, asi ještě zkusíme jedno IVF a konečná.

makucinek
autor
19. únor 2019

@missym Holky díky,jen se zeptám kolik procent mají vaše mozaiky?

makucinek
autor
19. únor 2019

@janca209 a kdyby jste se měla rozhodovat o mozaice?

missym
19. únor 2019

@makucinek Jestli se nepletu, říkali 30 %, ale zatím jsem se o tom s nikým dál nebavila. Zajímalo by mě, co by mi k tomu genetik řekl. Ale už jsme pevně rozhodnutí do toho nejít. Ten strach, co by kdyby...

merope
19. únor 2019

Tak ono bude asi hrozně záviset na tom, jaká konkrétní mozaika to je - co jsem se dívala na příběh "zachraňte Edwardse", tak je to o holčičce s Edwardsovým syndromem, která se ale dožila tuším 8 let - a jen proto, že to snad byla mozaika. Downi v mozaice bývají často sice s nižší inteligencí, ale ještě v pohodě. Mít mozaiku něčeho "neškodného" (typu třetí pohlaví a podobně) by asi moc nevadilo. Na druhou stranu mít v mozaice embryo zamražené v IVF, to raději schovat a zkusit další cyklus a mít jako rezervu.

janca209
19. únor 2019

@makucinek Upřímně bych měla strach a asi bych uvažovala ještě nad dalším IVF, ale jako poslední možnost bych to asi zkusila.

makucinek
autor
21. únor 2019

@janca209 díky moc..