IVF po čtyřicítce - mám do toho jít? Je mi zle z léků

Ahoj holky po čtyřicítce, které jste se rozhodli pro miminko pomocí IVF a darovaného vajíčka! Jaký máte pocit z těch léků, které berete? My to zkusili. Brala jsem estrofem, dufaston, utrogestan, aspirin protect. Nejdřív mě bolelo břicho, pak prsa. Asi po tom aspirinu na ředění krve mi bylo blbě. Sotva jsem vyšla schody do prvního patra. Všechno zbytečně. Embrya nedožila pátého dne. Váhám, jestli to ještě zkusit. Bojím se těch léků, tedy jejich nežádoucích účinků. Rakovina, sraženiny,... Doktor mě moc neuklidnil. Chápu, nemůže mi slíbit, že za tři roky nedostanu rakovinu.
Jak jste na tom vy, psychicky i fyzicky?

loylii
3. čer 2018

Mě je 39 a tohle jsem vůbec neřešila... buď chci dite nebo ne... no jasný, ze léky nejsou nic prijemnyho, ale 100x horsi mi přišlo pichat si injekce do břicha, cekat 14 dni po transferu na pozitivní test... to je teprv psycho! Kromě toho aspirinu jsem brala vše. Utrogestan vnitřně 4 tablety cele těhotenství do 34.tt. Teď jsem tyden před porodem a léky před otehotnenim byly prochazka růžovou zahradou, proti tomu poslednímu 3.trimestru😉)) a jestli je z IVF rakovina? Nevím, mám za sebou 3x neúspěšne, čtvrté s darkyni. Ty peníze a neuspechy mě asi trápili víc.. kde je psáno, ze to vyjde.. u mě teda nakonec vyšlo. Ale po tom všem prirozene.

marii90
4. čer 2018

Rekla bych, ze horsi to pro me bylo psychicky, nez fyzicky.... pocitala jsem s dopadem na telo - bolesti hlavy, prsou, bricha, svalu, nevolnosti, naladovost, nechut, zvraceni, unava, modriny po injekcich atd... tohle vsechno bylo v pohode, na to jsem byla vnitrne pripravena celkem dobre.
Nejhorsi byla psychika - pamatovat si k moji celkem stresove praci, kdy si co zapit a pichnout, odbehavat z porad a hledat chvilku prostoru, kde si aplikovat, aniz by se kdokoli ptal, protoze jsme to nikomu moc nerikali a ta hrsticka lidi, ktera to vedela, se bud tvarila tazave, ci se ptali, jak jsme na tom a zda UZ... sama modrina po lecich na redeni krve, taky vzbuzovaly otazky okoli... doktor mi narovinu rekl, ze nemam sanci otehotnet, termin na KET jsem si musela doslova vyhadat a v noci pred nim jsem dostala anginu, takze vse zbytecne a dalsi kolo pred nami....po kazdem tomhle maratonu jen jedna carka...
Reseni ditka samozrejme jako asi vsude nebyl nas jediny problem...
Do toho jsme se doma zacali odcizovat, ackoli byl problem na moji strane, byla jsem nastvana na vsechny a vsechno.
Popravde o riziku nejake rakoviny po lecich me nikdo ani neinformoval a stejne bych to moc neresila... verim, ze tohle ma clovek v sobe a bud se to spusti, nebo ne. Spoustecem muze byt treba i ten stres....
Nakonec mi deda a babicka poslali naseho synacka (poceti vychazi na den tretiho vyroci jeho umrti a narodil se mimo termin na narozeniny babicky a ja opravdu verim, ze mi ho poslali 😊 )
Preji pevny nervy, to skvrne za to stoji 🍀

chciporaditneseregistrovat
autor
4. čer 2018

Já už jedno dítko stejnou cestou mám. Tehdy jsem ty nemoci taky neřešila. Vlastně jsem toho vůbec moc neřešila. Jen jsem miminko moc chtěla. A ono to vyšlo! Chtěli jsme ještě druhé. Ale ty léky mi dělaly blbě a cítím zodpovědnost, abych neumřela moc brzy. V práci za poslední rok umřeli v 65 letech na rakovinu dva kolegové...

marii90
4. čer 2018

@chciporaditneseregistrovat Tohle fakt neresim... v rodine mame caste umrti na rakovinu a jestli to ma prijit, tak tomu nic nezabrani. Ja rozhodne nechci jedinacka, az tu nebudeme, byl by na svete sam

xxx3d
4. čer 2018

Já jsem na IVF byla ve 43 letech a chlup k tomu, rodila jsem ještě jako 43.letá 🙂, hodně dlouho jsem se zdráhala do toho jít, kvůli možnému riziku rakoviny.
Je to tak tři, čtyři roky zpátky, co jsem viděla na ČT2 pořad, kde nějaká paní doktorka z onkologického ústavu v Praze mluvila o tom, že rakovina prsa má přímou souvislost s umělým oplodněním. A že by v centrech na tohle měli upozornit. Nevím, jak moc se to děje, myslím s tím upozorňováním, nikdo to nahlas neřekne, myslím co se týká médií, protože pro kliniky je to obrovský byznys a ne jen pro ně.

Chci jen dodat, že jsem do toho nakonec šla, nicméně jsem si nechtěla píchat injekce, s paní doktorkou jsme probraly alternativy, jaké jsou možnosti, měla jsem léky, které jsem užívala, které taky pochopitelně hormonální proces spouští, ale ty injekce jsou podle mého fakticky rozbuškou.

Pracuji ve zdravotnictví, v následné péči, primárně máme onkologické pacienty. Všechny. Nicméně je pravdou, že se v poslední době, cca 10 let, objevují častěji maminky, které mají rakovinu prsu, byly na umělém, mají doma malé děti a umřou.

Věřím v psychiku. Rakovinu máme všichni, u někoho propukne i díky dispozicím rodinným, a nebo nemusí, i když tam ty dispozice jsou.

loylii
4. čer 2018

@xxx3d no tak to je přehnaný ne?

xxx3d
4. čer 2018

@loylii nevím co konkrétně myslíš, nicméně obávám se, že není.

bassetlady
4. čer 2018

@xxx3d ono jde i to, jak se o sebe ta ženská stará. Pokud je jí zatěžko si vydupat žádanku na utz prsu nebo jednou za rok obětovat cca 300 kč jako samoplátce, tak je to taky těžký.

xxx3d
4. čer 2018

@bassetlady no to je jasný, zdraví máme jen jedno a měli bychom si ho hýčkat a chránit.

marii90
4. čer 2018

@xxx3d to by clovek ale nesmel opustit matcino luno... kolik karcinogenu a ruznych svinstev do sebe clovek nataha i kdyz dela vse "spravne" v potravinach, ze vzduchu, vody... ☺ akorat si tak zadelat na deprese z toho, v cem zijeme a ze tak jako tak na nejakou nemoc umreme ☺

xxx3d
4. čer 2018

@marii90 ano, musíme myslet pozitivně a nestresovat se vším. Nejlépe vůbec, ačkoli to je z říše sci-fi.

berushe14
4. čer 2018

Prosím tolik lidi i mladších zkoušeli ivf a v životě jsem nezažila ze by někdo řešil rakovinu. Ta se vám muže projevit i tim ze jíte moc mrkve. Čím víc člověk nad tom uvažuje tím dříve bude rakovinu mít. Rakovina je sci-fi v tomhle faktoru. To je jako by jste nesměla jist maso. Pokud se rakoviny bojíte tím spíše ji dostanete. Což vám nepreju

foretovaalzbeta
21. čer 2018

Je mi 43 let a jsem ve 12 tydnu tehotenstvi dvojcat po IVF s darovanymi vajicky. Po 5neuspesnych IVF se svymi vajicky. Leky i pred i po jsem snasela velice spatne. Hlavne Progisteron (Ultrogestan). Injekce do bricha mi naopak vubec nevadi. Modrinky jen v miste pichu. Musi byt jehla kolmo k zastipnutemu tuku a silnejsi bodnuti, aby jehla vnikla rychle. Pokud jsem to delala pomalu ze strachu , mela jsem pekne modriny. Brala jsem k tomu detsky aspiryn, magnisio, foliko oxi ( Folidex), 10 Ultrogestan a kortikoidi. V 10 tydnu mi doktor zacal vse snizovat a po 13tydnu budu brat jen tu kyselinu listovou. Bojuji (jen tak se to da nazvat) o dite 18let. Prvni manzel mi zemrel pri Druhem pokusu. Tenhle doufam se deti docka 🙂. tak moc jsem si dite prala, ze jsem dospela k nazoru jestli si vybrat dite a pak treba rakovinu a nebo zivot jen sama se sebou., zvolila jsem to prvni. Kazdy clovek by si mel jit za svym snem. Kazdy ma ten sen jiny. Muze se to nazvat sobectvim, ale jen to ho udela 100% stastnym.

loylii
21. čer 2018

@foretovaalzbeta moc te podporuji, je mi 39 a před tydnem se mi narodila dvojcatka holcicky... taky jsem brala milion léku! Utrogestan, Femibion, železo, Magnosolv, Letrox na stitnou a injekce na ředění krve.. cele těhotenství! Ale povím ti za ten výsledek to stojí! Mám za sebou 3x neúspěšně IVF.

xxx3d
21. čer 2018

@foretovaalzbeta přeju ti klidné těhotenství a porod nejlépe v termínu, to je jasný, jen mě překvapuje, že ti zavedly embrya dvě, to byla tvoje žádost, myslím preference, nebo ti to nabídli oni, jako myslím kliniku?

foretovaalzbeta
21. čer 2018

@loylii Prekrasne princezny. Uzij si je co nejvic. Rychle vyrostou. Dekuji taky za prani.

foretovaalzbeta
21. čer 2018

@xxx3d Diky za podporu a prani. Emvria byly 3. Ziji vice nez 25 let v Recku. IVF v Athenach. Pokud mas sve vajicka zavadeji po 40 letech az 5. Pri darcovstvi 3-4tridenni a nebo 2 5denni. Cena pri kazdem pokusu i s leky a vysetrenimi dosahuje 6000euro. Tak urcite zvazis vetsi uspesnost s vice vajicky. Malokdy pouzivaji zamrazena. Pry ztraci min.20% na kvalite. Pojistovna nehradi, jen pridava malou castku a hradi vsechny leky na prvni 3pokusy.

foretovaalzbeta
21. čer 2018

Jeste jednu poznamku. Statistiky ktere uvadeji rakovinu po umele reprodukci asi nikde nenajdete. Statistiky umrti v Cechach na rakovinu po 80letech by jste nekde mohli najit. Priciny jsou hlavne tezba uhli, titanova beloba, tezke strojirenstvi a jine zdravi skodlive fabriky. Nezapomente na Cernobil.O tom ale uz nikdo nemluvi.

xxx3d
22. čer 2018

@foretovaalzbeta děkuju za odpověď.
Mně bylo jako tobě, když jsem šla na kliniku, ani nevím proč, zřejmě pod tíhou načteného, jsem myslela, že se zavádí dvě, když mi pak paní doktorka řekla, že od tohoto modelu na jejich klinice ustupují, defacto ustoupili, byla jsem lehce zklamaná, nicméně měla jsem možnost, že pokud bych to já jakožto klientka chtěla, udělají to. Dala jsem na ni. Mám jednoho krásného zdravého chlapečka, porod byl o dva týdny dřív, než jsem měla termín, nicméně byl a je braný jako dítě donošené, byl jen menší a s nižší porodní váhou, kterou už docela dobře nabral 🙂 První pokus a úspěch, mám miminko.
Pro mě je to víc než štěstí. Mám za to, že žena, která touží mít dítě, a nemá ho, nemá kus sebe. Není naplněná. Není celá, úplná. Nevím jak to říct.
Přeju ti, abys rodila co nejpozději, a měla zdravé miminka, bez ohledu na pohlaví.
A užívej si těhotenství plnými doušky a mateřství taky.

foretovaalzbeta
22. čer 2018

@xxx3d Naprosto s tebou souhlasim. Hlavne at jsou nase deti zdrave. Vse ostatni uz neni tak dulezite. Par holek se zminuje o te financni strance. Kdyz jsem ovdovela, bylo mi 32let. Zhroutily se mi vsechny sny. Manzel zemrel v 36 na zastavu srdce. Zrovna jsme se nastehovali do nami postavenem nadhernem rodinem domku na ktery jsme 8 let makali a meli 2 hypoteky. Tehdy jsem si uvedomila ze zadne bohastvi na svete me neudela stastnou pokud v nem budu sama. Vseho jsem se zbavila, ikdyz pod cenou, nasla si noveho partnera ktery ma stejny sen jako ja a delame vse proto aby se nam splnil. Zijeme na samote u lesa a je nam jedno jaky mame mobil. Vse bude v poradku jsem si jista. A opravdu si to uziju. Tobe taky preji z chlapecka pekneho chlapa.

europa00
7. srp 2018

@chciporaditneseregistrovat ahoj premyslis logicky....a správně...vety typu bud dite chces nebo ne, to je fakt hloupe to tak napsat...jde fakt o to za jakou cenu mit dite..a jestli je cena vlastni zivot...tak je to hodne na zvazeni...jak rikas tu brutalni davku hormonu uz jsi podstoupila jednou...rakovina je svine a tady po tech ivf opravdu hrozi a riziko je opravne vysoke...musis si to promyslet zdali chces druhe dite, kteremu traba za 10 let umre maminka....vaz si toho ze mas jedno zdrave dite... a bud tady pro nej....vis ono je to cele jeden velky busines..ivf, onkologie atd..a nikde na reklamach nebude chces dite pomoci ivf zabalime ti k tomu i 20 % riziko rakoviny...a jeste v dnesni dobe kdy ty horonalni sracky rvou snad do vseho si jeste sama pridas hrebicek do rakve...kdybys dite nemela jeste bych tento hazadr pochopila...ale takto mi prijde zbytecny...zvaz to ze vsech stran...
a vlastni ovulaci uz nemas?? ze bys zkusila nativni cyklus? ten je bez hormonu.
drzim palce at naleznes spravnou cestu

helminen3
24. srp 2018

@foretovaalzbeta My se chystáme na IVF s darovanými vajíčky, je mi 44 a kvalita nic moc, dostali jste na výběr nebo musíte mít mrazáčky ? Slyšela jsem, že je větší šance když jsou ta vajíčka čerstvá.. a zaplatí nějaká vyšetření pojišt´ovna,když jsme samoplátci ?