Jak "tajit" IVF v práci?

jahodi
6. bře 2015

jak jste tajili chození k dotoru kvůli IVF a jak jste byly úspěšné? I vůči šéfům kteří nějaké "O tom nechci mluvit" moc neberou.

sikulik
6. bře 2015

@jahodi já jsem utajila 3 neúspěšné IVF a 4.té úspěšné 🙂 . Domluvila jsem se se svým gyndr, že budu chodit na sledování růstu folikulů vždy kolem poledne, valila jsem vždy v polední přestávce, popřípadě jsem si na tu dobu (dopoledne) naplánovala pracovní pochůzku, ale byla jsem hrůzou bez sebe, že na to někdo přijde. Na odběr vajíček a na transfer jsem si vždy brala den dovo. Samozřejmě se mě ptali, proč si beru vždy jeden den dovo, tak to jsem si různě vymýšlela 🙂 , jedem s přítelem a pak už manželem na výlet (dokonce se vždy ptali i kam a pak jak jsme se tam měli 🙂 ), potřebuju den volna kvůli řemeslníkům doma, apod. 🙂

soleilll
6. bře 2015

@jahodi Na kontroly se objednávej mimo pracovní dobu nebo v obědové pauze, na OPU a transfer si vezmi dovolenou. Pokud to někdy nevyjde, vždycky můžeš "jít k zubaři" apod.... Já si píchala hormony na 3-denní služební cestě, kdy jsem sdílela pokoj s kolegyní (vždycky ráno v koupelně) a nikdo nic nevěděl. 🙂 Prostě to jde. Horší, až otěhotníš - pak je kontrol snad ještě víc a rozhodně ti nevyjdou s termínama časů tolik vstříc. Výmluva na nějakou drobnou rekonstrukci nebo havárii doma taky docela dobře funguje, jak píše @sikulik (např. pokazila se pračka - zítra přijde opravář). Držím palce, abyste byli co nejdřív úspěšní a všechno zvládli.

jahodi
autor
6. bře 2015

Ono je to takový složitější, 1) nemáme pracovní pochůzky, 2) aktivity u lékaře mám v jiném městě, to nejde stihnout o obědové pauze ani autem...

mandala
6. bře 2015

@jahodi A proč neříct pravdu ? Mě by asi nebylo zrovna dobře, kdybych musela lhát a pak se do těch lží zamotávat, myslím, že by se ti i ulevilo, že nemusíš nic skrývat. Nejlepší by bylo se domluvit se šéfikem, aby to nikde neroztruboval, ale aby věděl. 😉

kamino
6. bře 2015

@mandala v mem pripade byla uprimnost odmemena vypovedi pro nadbytecnost...

mandala
6. bře 2015

@kamino Aha, tak to je smutné, já myslela, že je to stejná situace, jako když už jsi těhu, že tě nesmí vyhodit, pokud jsi těhotná.

kamino
6. bře 2015

@mandala pokud nejsi tehotna,tak muzou.. Ale ja stihla otehotnet jeste v te vypovedni dobe,takze se mi vypoved posunula az do konce materske,pred rodicakem. Vypovedni lhuta mi koncila 30.11 a ja 16.11 mela od lekare potvrzene tehotenstvi.. Kdyby se napoprve nezadarilo,tak bych byla bez prace a v depkach...

ewicka
6. bře 2015

Mně se to teda utajit nepodařilo. Chtěla jsem, ale mám i třídenní služby v kuse - neoficiální 72hodinovky, a to prostě nešlo. Vedoucí to naštěstí vzal úplně v pohodě a ještě mě podporoval. Měla jsem štěstí. Asi záleží, jakého máš nadřízeného?

mandala
6. bře 2015

@kamino no jo, co čekat v dnešní době, kdy každý myslí jen sebe a na to, jak si co nejvíc nahrabat a těhotná se mu zrovna nehodí do svých plánů, že... ☹

ela01
6. bře 2015

ja to v praci zatím také tajim, nadrizena je (bohužel jinak to napsat nedovedu) slepice a drbna a vim, ze do konce pracovni doby by to vedeli všichni, takze ja to tajim i z tohoto duvodu. bohužel, uz se mi to jednou potvrdilo, kdy jsem ji před dobou dovolenych z dobre vule rekla o mych zdravotnich problemech a jak to se mnou bude a po vikendu jsem si pripadala, jak kdybych to vyvesila na nástěnku ( a to jsem ji ještě upozorňovala, ze to nikdo nevi a nechci, aby se o tom někdo dozvedel), takze ja uz jsem poucena a nikdy vice, ale zalezi samozrejme na nadrizenem
jinak muzes si vymyslet cokoliv, sice gynekologického, ale proste lhat, třeba ze mas polyp, cystu., musíš byt sledovana, ze jdes na maly zakrok ohledne tohoto s nejakou malou pracovni neschopnosti, jsou to sice lzi, ale nekdy to proste nejde

jolima
6. bře 2015

Je žalostné, že některým, resp. většině zaměstnavatelům nelze říci nic okolo těhotenství, protože oni to cítí tak, že je to prostě problém (shánění zástupu v případě smlouvy na dobu neurčitou, po návratu do práce nemoci dítěte... atp.) Ať chceme či ne, jsme v tomto oproti mužům diskriminovány a ještě hůř placeny za stejnou práci. Každý má právo na svůj soukromý život a na to mít dítě. Já jsem svoje těhotenství v práci oznamovala co nejdéle, naštěstí jsem otěhotněla bez problémů.

cabo
6. bře 2015

Nemam to z vlastni zkusenosti,ale kamaradka take musela tajit..... (nastesti se zadarilo napodruhe,takze to nebylo az tak zdlouhave)
jak uz radi vyse, byla domluvena se svoji gynekolozkou a dokonce i s obvodakem. Kdyz sla do Centra na kontrolu, potvrdil ji propustku. Ale rikala,ze to nekdy bylo opravdu narocne. Kolegyne se ptaly na jeji zdravi, kdyz si vzala dovolenou,hned dotazy kam se chysta a tak.
Taky mi projde hrozne,ze ne kazda,ktera podstupuje IVF, muze rict v praci na rovinu o co jde. Je na houby, ze se tim, ze si musi vymyslet a tajit to,prodelava jen dalsi "nervy" a stres k tomu vsemu.

hojda
6. bře 2015

@mandala Tak to bych rozhodně nedělala, tím si fakt jen koleduješ o výpověď, bohužel. 😔

hojda
6. bře 2015

Co si nechat napsat nějaké rehabilitace na záda a spojovat¨to pak s gyndou? Je to šložité, ale možná by to šlo, navíc mít záda v pořádku je dobré i pro otěhotnění (viz. metoda mojžíšové), takže dvě mouchy jednou ranou.

luciepe
6. bře 2015

Já ze začátku říkala, že chodím na krev kvůli gynekolog.vyšetření. Nemohla jsem si teda určovat, kdy přijdu na kliniku, tak mi to vycházelo vždycky ráno, když jsem šla na odběr, řekla jsem že jdu na velké vyšetření, že se doktorovi něco nezdálo, v podstatě jsem nelhala a zároveň nikdo nic nevěděl 🙂 ale pak už jsem teda ředitelce řekla o co jde a jak tu někdo psal...během chvíle to věděla celá práce 🙂

jahodi
autor
7. bře 2015

Naše šéfová je prostě nevyzpytatelná, 30.4. mi končé doba určitá a ani se jí neptám jestli si mě tam chce nechat, je náladová a klidně mě vyhodí z minuty na minutu, jeden nikdy neví.

V minulé práci jsme zažádali o adopci, normálně jsem na to šéfy připravovala a během půlroku mě po třech letech vyhodili s velmi záhadným stupidním odůvodněním. Mimochodem ohledně adopce jsme teprve schváleni až teď, rok od vyhazovu! Debilové

Jo jo něco si vymyslím, už jsem dříve trochu naznačila, že se nám nedaří počít, tak jedině musím "doufat", že si to šéfová nespojí. Nebo kdyby jo, tak že to prostě pro mě dopadne dobře.. 🙂

sikulik
7. bře 2015

@jahodi já jsem měla teda šéfovou opravdu strašnou, byla dost zlá a skoro nikdo s ní nevycházel. Kdybych jí něco svěřila, roztroubila by to všude a ještě by všem řekla, že jsem chudinka. Tyranizovala tam téměř všechny a na oko se tvářila jako velká kamarádka. Něco takového se jen tak nevidí. Myslím, že se mi nedařilo i díky tomu, pod jakým psychickým tlakem jsme všichni pod ní pracovali. Takže ještě radím, domluvit se s praktickým doktorem, že ti bude dávat razítka, když pojedeš do CARu. A pak si vymyslet třeba zánět močáku a že to pořád není dobré a musíš jezdit na vyšetření a na krev, nebo on ti třeba něco poradí, na co se vymlouvat.

morgan
7. bře 2015

@mandala jako že když se někdo pokouší o dítě s pomocí lékařů, tak že by ho nemohli vyhodit jako těhotnou? 😕 😅
@jahodi neporadím jak utajit, ale držím palce ať se to podaří! (utajení i otěhotnění) 😉

nov777
7. bře 2015

Ahoj, ja to tajila dvakrat. Poprve se to nepovedlo a to mi na dane praci zalezelo, takze jsem nadrizenemu rekla, ze mam zdravotni problem, musim nekolikrat na vysetreni a podle vysledku probehne drobny operativni zakrok s tim, ze plus minus by to melo byt tehdy a tehdy. Rekla jsem, ze se o tom nechci moc sirit. Pochopil, neptal se. Podruhe jsem byla uz v jine praci a tam jsem byla strasne nespokojena uz pri nastupu, takze mi bylo fuk, co si reknou a taky jsem pouze oznamila, ze jdu pod narkozu a hotovo. Ti to ale resili a rozmazavali mnohem vic.

anetka1701
7. bře 2015

@jahodi jestli ti končí 30.4 smlouva, tak to je dost ošemetný - protože když se vymluvíš na zdravotní problémy, můžou ti neprodloužit smlouvu, protože si budou myslet, že budeš často marodit... Já bych se asi pokusila za každou cenu domluvit schůzky u doktorů ráno/odpoledne, tak, aby to bylo co nejméně nápadný a mohla jsi to zvládnout aniž by si někdo všimnul... Nemá třeba šéfová ráda zvířata? Umím si představit říct, že hlídáš kamarádce co odjela na měsíc do zahraničí psa a musíš běžet domů ho venčit :oD Den volna se vždycky nějak ukecá na odběr/transfer, spíš bych se bála těch UTZ, krví a podobnejch věcí, které k tomu patří...

lendulka212
7. bře 2015

Držím palce. Já měla v práci problém už jen si vzít den dovolené na kontrolu. Když jsem oznámila šéfovi, že jsem těhotná, tak se mě stějně do měsíce zbavil. Příde mi to nespravedlivé vůči ženám.

jahodi
autor
11. bře 2015

Aktualitka: utajit se nepovedlo, kolegyni i šéfový bylo jasno. To bych si musela vymyslet vyloženě zánět ledvin nebo tak něco.
Šéfová zareagovala nejprve "slovně" velmi dobře, ale kdo ví jestli si na své sliby vzpomene i v reálu že.

Ale taky vyvěsila do kanclu že shání pracovnici (přes opakované upozornění že ještě bude určitě pár měsíců trvat, než bude na pořadu dne přímo oplodnění, zavedení embryí...), takže všichni klienti jsou zvědaví co se děje. Ona má s 90% z nich velmi dobré i přátelské vztahy, takže i když tady v kanclu to přejde a nekomentuje, tak je mi jasný, že soukromě si určitě zeširoka povypráví. Měla jsem lhát a vymyslet si zánět mozku nebo něčeho takovýho 🙄

ojejej
14. bře 2015

Taky se podělím s mojí zkušeností.. Já měla hodně náročnou práci, věčné přesčasy, byl problém si vzít i den volna. Navíc velký stres, velká firma, manžel, se kterým jsme se seznámili v téže pracovišti.. no a choďte na IVF ☹. Tak jsem to rok tajila, když jsem zůstala marodit, tak mě dali práci domů a ještě na mě posílali kontroly.. Samožejně IVF vždy neúspěčné, i KETy. Tak jsem si řekla, že se třeba nedaří právě k vůli výmluvám v práci, stresu atd., tak jsem si našla novou práci. Práce je teď výborná, žádný stres, no úplně něco jiného. A si představte, ještě pro větší klid jsem šla s pravdou ven po měsíci, řekla jsem šéfovi, že nemůžeme mít dítě, že lítáme po klinikách a že potřebuju měsíc marodit, že postupuju IVF. Byla jsem přesvědčena o tom, že mě vyhodí, obvzlášť, když jsem ve zkušebce.. ale chtěla jsem začít nový život, ať to ví i v práci. Netušili byste, jak to dopadlo - nechal mě měsíc marodit, nechal si mě tam zaměstnanou, už je to půl roku. Strašně si ho vážím jako člověka. Možná to zní pohádkově, jak se zachoval, ale ani ten vnitřní klid na duši nám nedopřál otěhotnět, IVF zase neúspěšné. Teď jsme byli v Plzni u dr. Ulčové-Gallové (od nás 450km), beru si propustky, i z IVF centra a berou mi je v práci.. Takže doporučuji upřímnost, je to strašně těžké, jak tu čtu - nevyplatilo se Vám to, ale já jsem jedna z těch, které to vyšlo - teda aspoň v práci, dítě furt nic ☹

jahodi
autor
14. bře 2015

@ojejej Zdravím, no tak uvidíme, to co moje šéfová udělala když jsem šla s pravdou ven mi není úplně příjemné, ale budiž. Vše do detailů jsem jí neříkala, takže dobrý. A to vědomí že jak píšeš, nemusím si vymýšlet kraviny a stresovat zda to zní věrohodně, naopak vždy jdu k doktoru a "bere" se to a na propustce může být IVF centrum... to je supr. Držím moc palce ať se i u vás zastaví čáp!

jolima
14. bře 2015

@sikulik My jsme asi musely byt kolegyne nebo jsme se o fous minuly 😀 ☹

sikulik
16. bře 2015

@jolima 😀 , no u nás se to opravdu nedalo zveřejnit. Tolik ženských a spoustu z nich závistivých a zlá šéfová k tomu 😠 . Jedna holka se tam u nás asi 10 let snažila o mimčo a nic, vím jen, co se o ní říkalo. Všichni ji litovali a báli se před ní mluvit o dětech. No a ta zlá vedoucí se jí prý každý měsíc ptala, jestli to už dostala a když ji řekla, že ano, tak se jí vysmívala, jestli vůbec s manželem ví, jak se dělají děti 😠 . Nebo se jí ptala, jestli zase v noci vyráběli, atd.... no strašný. Takže já jsem věděla, že se to nikdy nikdo z práce dovědět nesmí, ať se děje co se děje....

jolima
17. bře 2015

@sikulik Z jednani vetsiny zamestnavatelu se mi zveda zaludek. Vcetne toho, co rikala ta Tvoje sefova te kolegyni, to je proste ubohost...

jahodi
autor
28. dub 2015

Zdravím s aktualitkou, když šéfový bylo teda hned jasný proč potřebuji k doktoru, přišla dnes se špekem, který bych teda nečekala. Časy u Dr. (který si teda házím na propustku, když se to neutajilo) mi neproplatí, neb to není nezbytné ošetření. No byla jsem na vážkách, zda jít na celé těhotenství marodit - po dnešku už mám jasno

ela01
28. dub 2015

@jahodi no ja se ani nedivim, pristup vetsiny je proste takovej 😒

zanri
28. dub 2015

@jahodi - cože? Jak není nezbytné ošetření? A na to přišla jak? O tom se v zákoníku práce nikde nepíše, důvod návštěvy lékaře je osobním (citlivým) údajem zaměstnance o zdravotním stavu, který není oprávněn zaměstnavatel od zaměstnance vyžadovat a zaměstnavatel není oprávněn rozhodovat o tom, zda je či není nějaké vyšetření nezbytné. To je fakt hnus...pokud vyšetření nebo ošetření nebylo možné provést mimo pracovní dobu, tak máte nárok na pracovní volno s náhradou mzdy (http://www.bezplatnapravniporadna.cz/online-zda...)