Umělé oplodnění bez partnera. Máte zkušenost?

12. dub 2022

Ahoj holky,
za pár dní mi bude 29 let, s partnerem jsme spolu 5 let ale vztah jde do kytek. Již několik let však toužím po dítěti, přičemž vidina ho mít se pořád vzdaluje. Vím, že mnoho z vás určitě odsoudí, pro mně to je ale asi již jediná možnost. Zároveň vím, že o dítě bych se zvládla po všech stránkách postarat i sama (vždyť přiznejme si, kolik páru se rozejde po porodu, kolik otců i když jsou doma tak nepomáhají..).
Moje otázka tedy je, neřešila některá, nebo neznáte někoho, kdo podstupoval umělé oplodnění bez partnera? Vím, že v ČR to nejde, ale v některých krajinách ano. Zajímalo by mě kde jste se do toho pustili, kolik vás to celé stálo, a celkově vaše zkušenosti.
Moc děkuji!

leilinka1234
14. dub 2022

@journals že ty nikoho neznáš neznamená, že nikdo takový není. Naopak mi přijde, po přečtení příspěvků, že moc dobře ví, jaká bije. Být na jejím místě, měla bych v hlavě to samé. Nepřijde mi na tom nic divného. A argumenty, že dítě potřebuje otce atd... Tak jasně, mít otce je přínosné, ale čekat na NĚJ? To bych si taky radši šla za svým a po svým.

zelenaesmolda
14. dub 2022

Radsi bez deti protoze vim,co to obnasi.

zasnena_ctenarka
15. dub 2022

A ja ti fandim. Kolikrat je ten chlap spis na obtiz nez ku pomoci. Zkusenost nemam, ale preju ti, aby se ti sen brzy splnil.

maxulekapcule
15. dub 2022

@camelinka super, ze to někdo napsal. Můj syn byl vyloženě v sedmým nebi, když jsme se s tátou rozešli, dokonce nějakou dobu měl hysterak z toho, když na mě někdo sáhl, jak se o mě bál. Bere to úplně v poho, a to, ze za ním jezdí jednou za týden, mu úplně stačí, můžou se teda vidět, kdy chtějí, ale toho otec nevyužívá, nemá přece čas. Takže nemyslím si, ze ten otec je něco, bez čeho by nezvládl žít. Já ho sice ve vztahu k otci podporuju, ale bere to spíš tak, ze tam si může dělat co chce, od rana do vecera koukat na tablet, telku. Nikdy doma neřekl, ze by chtěl tatínka zpět, dokonce mi sám řekl, ze se těší, až si najdu tatínka novyho 🤣

camelinka
15. dub 2022

@maxulekapcule Vis jak, ono to ty deti citi, takze nez byt s nejakym debilem jen kvuli detem, tak radsi spokojena sama. Nasi se rozvedli, kdyz mi byly cca tri, pry sem nesnesla, aby byli v jedne mistnosti, fotr byl psychotyran a nikdy mu neprijdu na jmeno...
Mozna tim, ze me mama vychovala sama, videla sem, jak drela, aby nas uzivila, ted jdu zivotem podobne...Nejvic se spoliham sama na sebe a nez se nekomu nekdy doprosovat, tak se zaridim po svym.
To mi protridilo chlapy i pratele...
Soucasny chlap je mi podobny povahou i egem😅, takze je to obcas zajimavy, ale aspon neni nuda🤣.
Ale to sem hodne odbocila (pardon zakladatelko), chci rict, ze lepe zadny otec, nez kreten...🤷

klokanka31
15. dub 2022

@camelinka Jestli ale ti chlapi nejsou kreténi protože sami neměli otce a neví tedy jak má chlap v rodině fungovat...

camelinka
15. dub 2022

@klokanka31 Nemyslim si, ze synove svobodnych matek automaticky vyrostou v neschopne manzele a otce...

maxulekapcule
15. dub 2022

@camelinka mas naprostou pravdu ;) taky jsem se zařídila podle sebe, než se ho něčeho doprošovat

pabka
15. dub 2022

Napadla mě taková divočina - ale co se pokusit ještě otěhotnět se současným partnerem? Nevím tedy, proč jde vztah “do kytek”, ale pokud si třeba jen už nerozumíte a není to násilník apod., ale třeba by mohl být otcem tvého dítěte i když se rozejdete…?

rybkaryb
15. dub 2022

Pokud mas pcos, tak to skutecne bejva (ne teda nutne vzdy) beh na dlouhou trat na ty klinice bys pravdepodobne skoncila i s novym partnerem.
Muzes zkusit presvedcit soucasnyho jit na kliniku nebo pozadat kamarada jak bylo receno nebo darce z internetu.
Kazdopadne neni pravda, ze chlap, co jde na kliniku ivf, musi nekde podepisovat, ze se prihlasi k otcovstvi. Jasne, podepisuje souhlas s vkladem embrya. Ale kdo bude otcem se resi na matrice, ne na klinice.
A holky, pani se ale vubec neptala, co si o tom myslite a jakej mate na ni po tech par radcich nazor. Ale to tak bejva, neporadit ale odsoudit, ze?

malanoha
15. dub 2022

@rybkaryb Je to pravda, mám to doma po ivf černé na bílém. Řeší se to na matrice, tam je tohle nezajímá, ale kdyby chtěl chlap svoje otcovství hnát někde k soudu, tak by uspěl.

autor
15. dub 2022

@journals já si naopak myslím, že jsem schopná si zvážit své meze a limity, vím co by to obnášelo, a stejně tak proto vím, že to není nic snadného- ale to výchova dítěte není ani pokud na to jsou dva. A pořád se prostě točíme v tom jednom kruhu- je nespočet že, které řeší stejný problém jako já, znám i sama nespočet takových žen, kdy jednoduše nemají chlapa, ale touží se stát matkami. Je tedy lepší pokud nikdy nebudou mít dítě protože nenašli chlapa? Kromě toho- víš kolik páru se statisticky rozvede a kolik dětí tak vyrůstá pouze s matkou, potencionálně pak s matkou a jejím novým partnerem? A kolik otců platí alimenty ve směšné výši třeba 1.000,- nebo 2.000,- Kč měsíčně i to neradi a o své dítě nejeví ani nejmenší zájem? Není pak vlastně lhostejno jestli na to budu sama ze svého rozhodnutí a dám svému dítěti vše co to půjde i bez toho aby někde byl jeho otec, který o něj nemá zájem a budu mu muset vysvětlovat proč o něj nemá zájem?

autor
15. dub 2022

@camelinka vůbec není za co se omlouvat, holky máte svatou pravdu! beztak je nejlepší spoléhat se sám na sebe a být nezávislý na nikom! Vše může pominout v momentě a pouze tato nezávislost nám dává svobodu, že nás to nesrazí na zem!🙏
Taky si právě myslím, že lepší žádný otec, jako kretén! Znám tak moc případů, kdy právě naopak dětem to jakého měli otce kreténa jenom ublížilo

autor
15. dub 2022

@pabka nebudu lhát, že tohle mně napadlo nečetné krát- problém je, že skrz mé PCOS neotěhotním samostatně (již poměrně dlouhou dobu spolu spíme bez ochrany). Vím, že pokud bych s ním dítě měla, byl by skvělý otec, násilník rozhodně není. Problém je, že on teď samozřejmě se mnou na kliniku nepůjde no. ☹
Co se týče toho vztahu- prostě to nějak přestává fungovat, vím že mně má rád, ale současně mám víc a víc pocit že jsem mu zcela na háku. Současně ho mám ráda i já ale prostě někdy mám pocit, že víc žijeme prostě pouze vedle sebe a pouze se nějak akceptujeme.

autor
16. dub 2022

@rybkaryb to máš pravdu, na klinice bych zcela určitě skončila i s novým partnerem- v podstatě mi doktor řekl, že jiná šance moc není (byť i zázraky se dějí no 😀 ). Současný partner v této chvíli se mnou nepůjde- jinak by to pro mně samozřejmě byla cesta nejideálnější- byl by skvělý otec, a i kdyby vztah opravdu krachnul, myslím že bychom byli schopní v rámci péče o dítě fungovat.
Vím, že chlap nepodepisuje, že se přihlašuje k otcovství, ale souhlas pouze- nicméně na základě tohoto souhlasí se má za to, že je otcem dítěte, a mám trochu obavu, aby se jednou nestalo, že si tento nárok bude činit- pak jak psala níže malanoha- tento soud by zcela jistě vyhrál- co třeba u týpka z internetu je trošku rizikové ☹
A zcela upřímně jsem čekala odsouzení, i proto jsem napsala radši dotaz anonymně- vím že toto téma je hodně na hraně, a mnoho žen to nepochopí, na druhé straně, opravdu si myslím že podobný problém neřeším jediná, i sama poznám mnoho žen kterým je třeba 30- 35, jsou bez partnera, touží po miminku, a zatímco jim uniká vlak tak jsou jenom v depresi, že si již možná tuto touhu nikdy ani nesplní ☹
ale všem tady moc děkuji za tu vlnu podpory naopak ❤

loylii
16. dub 2022

Jak jsem psala výše. Děla to jediná klinika a to v Olomouci. Byla jsem osobně přítomna s kamaradkou. Která to podstupovala. Priprav si větší obnos peněz. Jeden pokus inseminace stal 25tis korun a úspěšnost 10-15%. Na samotný transfer se musí vycestovat do jiné země. Hradíš si ještě cestu a hotel. Je to cca 3 roky zpět. Šlo to celkem rychle. Nemaj nátřesk. Po prvním telefonu už byla za 14 dni na prvním vyšetření. Cestovala pak do Dánska. https://www.myspermbank.cz/

autor
16. dub 2022

@loylii o té klinice jsem četla, právě mně ale zajímala nějaká osobní zkušenost jak to tam probíhá- takže ty si vybereš z toho jejich seznamu dárce, pak podstoupíš v ČR všechny ty procedury kolem IVF i nich a pouze na samotné vložení jedeš do zahraničí? a jak dlouho musela být v tom Dánsku? A měla na výběr i z jiných zemí? Nevíš cca kolik jí to v součtu vyšlo? Samozřejmě že vím, že málo to nebude, ale nemám představu v jakých číslech se bavíme, jestli 100tis, nebo třeba 500? respektive když píšes o inseminaci- znamená to že nemusela řešit IVF?

autor
16. dub 2022

@loylii ale mockrát děkuji za info i se zkušeností! ❤

guliii
16. dub 2022

A nezkoušela jsi otěhotnět pomocí clostilbegitu? Mám také PCOS a normálně nám nešlo x let otěhotnět. Řešila jsem s gynekoložkou a krásně se to povedlo. Já ani neměla menstruaci, za rok ani jednou.

loylii
16. dub 2022

Ano presne tak.. bylo tam Dánsko, Ukrajina atd.. k IVF se nedostala, zkoušela jen inseminaci. V tom zahraničí byla jen vždy 3 dny. A jela vlakem, jako ze pohodlí. Byla 4x a pak ji řekli, ze inseminace už ne, ze už IVF s jejími vajíčky a pro větší efekt s darovanymi. Nakonec to vzdala. To IVF je mega drahy, myslím, ze kolem 200tis. A můžeš mít třeba jen jedno vajíčko. A výsledek uvádí 35% na transfer. Můj názor je- jít do toho až v určitém věku, kdy mi ujíždí vlak. Do te doby zkoušet “normálně”… Ptotoze i já sama vím, jak je silene stresující platit tolik peněz (IVF v ČR), ještě s nejasným výsledkem. Do toho resit volno v praci. Každopádně držím palce.

autor
17. dub 2022

@guliii já právě taky nemám vůbec menstruaci. Můj gynekolog mi řekl, že nemá smysl "něco zkoušet" a že až budu chtít prostě mně pošle na IVF s tím že s ohledem na můj zdravotní stav to budu mít hrazené částečně pojišťovnou. Nic víc, ale děkuji moc za tip, tohle nevypadá špatně, za cca za tři měsíce mám jít na kontrolu na gyndu tak se zkusím zeptat! 🙂 a ty si díky těmto práškům otěhotněla bez nějakých dalších zásahů? 🙂

autor
17. dub 2022

@loylii moc děkuji za info! ❤ počítala jsem s tím, že by to určitě bylo poměrně hodně peněz no... ale o této klinice jsem slyšela a zatím to beru jako takovou svou poslední možnost asi, zajímali mně hlavně nějaké osobní zkušenosti 🙂
a jak jsem psala dřív, nechci jít hned do toho teď, vím že nějaký čas ještě mám, ale na druhou stranu cítím že ten vlak pomalu ale jistě již ujíždí, a tak chci prostě mít nějaký plán B- pokud prostě nebudu mít dítě do určitého věku tak si řeknu že třeba alespoň 1 zkusím právě IVF bez partnera, i když dobře vím že je to stresující proces, a že výsledek je nejistý ☹

guliii
17. dub 2022

Ano 2x hned na poprvé. Sice poprvé jsme šli na inseminaci, ale myslím si, že by ani nebyla nutná. Poprvé to bylo po 5 letech snažení a byla jsem bez menstruace. Také jsem poprvé měla gynekoložku, která to nechtěla řešit. Poslala mě na ivf a naštěstí na klinice mi skvělý doktor řekl, že by s ivf počkal. Napsal mi prášky, abych dostala ms a pak jsem brala clostilbegit, přibližně v době kdy by mohla být ovulace jsem šla na sono. Zkoukl jak roste folikul a píchl mi injekci na prasknutí folikulu. Pak jsem šla na inseminaci.
Gynekoložku jsem změnila za jinou.
Po porodu mi začala menstruace občas nepravidelně chodit. Třeba 1x za tři měsíce. Po 2,5 letech, když jsem přestala kojit jsme chtěli další mimi a tak jsem to řešila s novou gynekoložkou a postup byl stejný, až na tu inseminaci, podařilo se přirozeně.
Z osobní zkušenosti, pokud to gynekolog nechce řešit a posílá tě hned na ivf je to blbost a já bych ho vyměnila. Ivf je daleko větší zásah do těla, tohle jsou také hormony, ale není to taková dávka. Ivf je podle mě poslední možnost.

guliii
17. dub 2022

Jinak inseminace je vpravení spermatu do děložního hrdla. Ta spermie si to vajíčko musí najít sama. A opravdu mi ty prášky pomohli. Kdyby mi je napsala předešlá gynekoložka, věřím že bych otěhotněla i bez inseminace.

misha31
17. dub 2022

Pred par dny jsem tu psala komentar - po pul roce snazeni se zadarilo, mam pozitivni tehu test. Za pomoci dobreho kamarada, ovu testu, mereni bazalni teploty....Jinak gynekolog mi rikal, ze bez partnera posilal holky do Britanie

2hanah
17. dub 2022

Někdy je lepší mít dítě sama se sebou než když se rodiče pak rozvádějí a dítě používají jako zbraň a přetahují se o něho, tady Vám ho nemá kdo sebrat a je to pravda, moje švagrová razila tento názor a dítě si pořídila "sama se sebou" tady v ČR.

autor
22. dub 2022

@misha31 hrozně moc gratuluji a přeji hlavně moc zdravíčka! 🍀

misha31
22. dub 2022

Spis to nevyjde :( treti den mam uplne stejny test a krev z 15-16dpo jen 26hcg . Tak se zacinam modlit, aby to kdyztak odeslo samo

zanett
23. dub 2022

@2hanah a muzes mi o pripadu te zname neco vic rict? Docela by me to zajimalo. Napr kolik ji bylo, za jak dlouho se zadarilo atd.Treba i do zpravy, pokud to nechces rozebirat verejne. Diky.

2hanah
23. dub 2022

@zanett no, tam byla primární neplodnost, měla více zdravotních problémů, takže bych to označila za zázrak, zkoušela to 10 let a když už si všichni mysleli, že by se na to měla vykašlat, protože se jí to nemůže nikdy podařit, tak ve 46 letech se embrya uchytila a má dvojčata. Pak ale byla prozměnu na zhroucení, když zjistila, že se uchytila najednou obě embrya, v což už ani sama nedoufala a uvědomila si, že na to bude sama a je jí tolik, kolik jí bylo, v těch letech už jí ani rodiče nemohli pomoct.