Svatba narychlo. Máte zkušenost?

anniej
10. únor 2020

Ahooj holčiny,

pro začátek, abych předešla blbým narážkám, připomínkám či otázkám typu “a proč jako až...” atp., si dovolím upřesnit nejdřív situaci ☺️ S přítelem jsme zasnoubeni od září 2018, ano, chtěli jsme se vzít tradičně do roka a do dne, bohužel to nevyšlo. Nebudu vysvětlovat do detailu důvody, jen to, že svatba nemá být ve stejný rok kdy bylo úmrtí v rodině. V roce 2019 na den přesně kdy měla být svatba jsem zjistila, že jsem těhotná, neplánovaně, i přes to, že jsme se dříve snažili. Bylo to pro nás, hlavně pro mě, těžké. Radovat se, když bylo zrovna těžké období. Vše jsme ale překonali, mimčo samozřejmě nechali, malá je obrovský dar. ♥️
Znáte to. Nevolnosti, sotva zvednu hlavu, postavím se na nohy, nějak funguju, jste v 5. měsíci. I tak se ale šourám jak z posledních sil. Měsíc uběhl, jsem v 6. a už konečně funguju normálně, aniž bych vypadala jak chodící smrt, v 7. začnu hnízdit, připravovat se a těšit se na mimčo. Pak ale přepadne pocit, občas i výčitky (ach, ty hormony), sedím a přemýšlím, že nebudu mít stejné jméno jako dva nejdůležitější lidi v mém životě. Ale dyť za 3 měsíce rodím, to mě to nemohlo napadnout dřív? 😂 Tak co počkat až malá bude větší? Ne, já chci hned a včera bylo pozdě (ach, zase ty hormony). Ale jak, dyť jsem sotva fungovala a jediný moje plánování bylo jak se dostat dolů do ledničky, ustát smrad jídel a nevrhnout po prvním soustu. Navíc, než se to nějak vypígluje, rodim u oltáře.
Takže i přes to vás teď prosím o jakýkoliv názor, zda se dá naplánovat svatba takhle narychlo, ne jen jít na úřad a podepsat. Chápu, volný místo, jídlo, catering, šaty, atd atd. Ale stejně se ptám, zda přece jen některá nemáte takhle zkušenost. Nemusí to být obří svatba, i když v mojí kultuře je to tradice, spíš taková hezká, malá, sranda svatba. Já si dam vždy něco do hlavy a dokud do poslední naděje nevidim, že to fakt nepůjde, nedám si pokoj 🤷🏻‍♀️😂
Jo a přítel s tim souhlasí ☝🏻🤣🤣
Děkuju ♥️♥️

widowblack
10. únor 2020

Myslím že dá , jde jen o to kolik lidí chcete mít , a kolik do toho chcete vrazit a cca představa - obřad tam kde bude jídlo ? Obřad na radnici pak někde jídlo ? Restauračka ? Penzion ? Atd atd je to hodně o tom jak chceš aby to vypadalo

jaja01k
10. únor 2020

@anniej Podle mě se dá svatba naplánovat řekněme za měsíc úplně v pohodě. Pokud si samozřejmě nevyberete nějaké super oblíbené obřadní místo/restauraci/kapelu, co jsou zamluvené na rok dopředu.
My jsme taky zařizovali celkem narychlo. Termín jsme měli vybraný tři měsíce dopředu, ale hned potom jsem zjistila, že jsem těhotná a bylo mi tak zle, že jsem neměla chuť ani sílu cokoli řešit. Takže se všechno řešilo až těsně před svatbou, když už mi bylo trochu líp.
Největší problém asi bude takhle narychlo vybrat termín, který bude vyhovovat všem, koho chcete na svatbě mít.

merope
10. únor 2020

S přípravou "narychlo" je v principu jediné riziko - že ti, které byste tam chtěli mít, už nebudou moci. A samozřejmě nesmíte moc vyšilovat z toho, co vše tam bude. Asi budeš potřebovat pomoci od ostatních. Ale pokud to bude "obřad a hostina", tak proč ne. My v podobném stylu měli "křtiny" (dětské požehnání v kostele) a chystala jsem to tak max měsíc včetně všech úvah okolo.

Jo a takhle narychlo hrozí i to, že prostě místo svatby skončíš už v porodnici, ale pokud je to pro tebe moc důležité, tak pokud nebudeš zrovna rodit, aspoň na obřad se budeš moci nechat pustit 🙂.

eviicka
10. únor 2020

V létě nevím nevím, je všude hodně plno, ale teď mimo sezónu, pokud nemáš nějaké velké nároky si myslím že měsíc není problém (my to stihli přesně za dva měsíce a času bylo dost), kolegyně prý za 3 týdny - asi měla pravdu, protože měsíc před svatbou si pořád nebyla jistá (a to chodila na plný úvazek do práce a svatbu měla se vším všudy).

llluckaaa
10. únor 2020

Řekla bych, že v tomto je asi nejdůležitější sehnat vhodný prostor, pak už máte vyhráno. Byla jsem vloni v dubnu na svatbě, občerstvení zajišťovali hosté (místo darů si mohli vybírat, s čím pomohou a co připraví), netancovalo se, ale hrály se venkovní hry, povídali jsme si... Bylo to moc pěkné. Jen já bych nechtěla být nevěsta ve vysokém stupni těhotenství - únava, otoky nohou, nevolnost... radši bych počkala, až bude malé rok 😉

levandule_k
10. únor 2020

Svatba se dá určitě naplánovat do měsíce (my jsme ji naplánovali za 3 měsíce), možná budeš muset slevit z vysněného místa a třeba obvolat víc cukrářek, fotografů. I když v březnu není úplně sezóna, tak by mohli mít někteří volný termín...taky pozor na šaty a prstýnky, aby se stihli udělat.

monaaaaaa
10. únor 2020

@anniej my jsme ji zvládli 3 týdny od nápadu ji uskutečnit. Všechno jde a byla krásná

svobodpetika
10. únor 2020

Samozřejmě že jde hlavně když si něco vezmeš do hlavy a trváš na tom 🙂, výhoda je že není plná svatební sezona. Zaleží opravdu na tom zda je volné nějaké místo, fotograf ... Taky záleží jaké jsou nároky na vše.

nicol22
10. únor 2020

V červnu jsem zjistila že jsem těhotná, v září jsme se brali. Byla to normální tradiční svatba s cca 60 hosty. A mě osobně by na to plánování stačil klidně měsíc. 😂

petra1712
10. únor 2020

Ahoj, já se vdavala na konci listopadu (30.11.19) a měla jsem na to přesně měsíc a do toho jsem chodila do práce od Po-pá 7-18, svatba byla pro 50 lidí se vším všudy 🙂 Takže se dá udělat krásná svatba na rychlo 🙂 V dnešní době to jde úplně v pohodě, pozvánky od objednání máš do 3dnu doma, dort já měla originální a celkem náročný a nebyl problém ho tahle na rychlo objednat, svatební kytky jsem nechala uvázat v kvetinarstvi a taky nebyl problém do týdne 😉, to samé pronájem prostor... v tuhle dobu to moc plné není 🙂 Hlavní je aby na úřadě/zámku/kostele byl volný termín.

kaja2016
10. únor 2020

@anniej My meli svatbu na rychlo na urade. Byly k tomu prakticky duvody. Brali jsme to jen jako formalitu. Vetsi svatbu si udelame az bude cas a penize v kostele. Myslim, ze nejvetsi problem je domluvit na urade ten termin, kdy ti daji prvni. Jinak jsme zamluvili restauraci, sehnali svedky a prstynky ( ryti na ne se da udelat i zpetne - my to nakonec vubec neudelali - zapomneli jsme na to). No a jeste kamarad jeden nam to prisel nahrat, kamaradka nafotit. Dceri byl asi rok, byla celou dobu s nama. Vdavala jsem se v dzinach a halence, dort a kytky prinesla mama. Dodnes z toho ma trauma a desi se ze zadnou poradnu svatbu mit nebudu😀 Takze za ne to lze, ale nejvetsi problem je fakt zamluveni terminu ( urad, kostel, saty, prstynky). Tez aby ostatni duleziti pritomni mohli. Ja bych do toho na rychlo sla fakt jen za tech podminek, co jsme mely my. Ze jde jen o papir, ze jsme svoji pred zakonem. Plus mala oslavicka, kdyz uz. Jinak svatbu, jak ji popisujes ty bych si chtela uzit a neprijde mi, ze si ji uzijes. Bude to zbytecny stres.

gracinka7
10. únor 2020

Jasně že dá. Teď v zimě určitě tolik plno nebude jako v hlavní sezóně. Pokud nemáš něco, co prostě musíš mít (vysněný fotograf, kapela, kteří bývají obsazení i pár let dopředu), tak jde určitě cokoli. A pak záleží i na financích. Pokud nemusíte řešit peníze, máš větší možnost výběru areálu. A vlastně všeho.

veritanas
10. únor 2020

Vzhledem k tomu, že je únor si myslím, že to půjde.. koneckonců proč ne, když ti na tom záleží...svatba se dá zařídit i za týden, stačí mít telefon a internet...pokud neřešís finance, nebo nechceš mít svatbu s milionem dalších věcí k tomu...

hancazivocich
10. únor 2020

@anniej - a proč ne? já jsem příklad, že to jde...za mě - pokud jsou v ,,cajku" doklady - platná občanka, atd...je to fofr a do měsíce...když přeženu, tak do 2-3týdnů můžeš mít hotovo..Musíš kouknout 1) voný termín v místě, kde to chcete, nebo připlatit za místo jinde, za druhé hodit na papír - šaty, boty, počet lidí, 2x svědek...a hospodu, nebo pohoštění..Navíc to jde dnes spojit prostor svatby i s pohoštěním...jo..a prstýnky...my narazili na obchod, kde měli přímo, nemuseli se objednávat, měli i větší...atd..Pokud budou zajištěné šaty, boty a prstýnky, hurááá do toho ...a místo....my měli malou svatbu a doporučuji... 😀

aselluska
10. únor 2020

Řeším teď podobně, ale nejsem ještě tak hodně. Máme na přípravu 2 měsíce. Kamkoliv volám nebo píšu na mě koukají jako na mentála, že musím mít datum hned a okamžitě, že už je to za dva měsíce. Všechno problém. Osobně v tom žádný nevidím. Nakonec ze všech vyleze, že vlastně mají volno celý měsíc. Nenech se odradit, všechno jde i rychleji. Jestli už to nějakou dobu sleduješ, máš náskok a víš co chceš. Je to nakupování jednodušší 😁. Koukala jsem i na bazar výzdoby a zjistila jsem, že za to chtějí stejně, někdy i víc, než jsem si naklikala v e-shopu. Jak to plánuješ se šaty? Máš vybrané na půjčení, nebo z bazaru?

sciam
10. únor 2020

@anniej my naplánovali svatbu během tří týdnů, komplet vsechno, hostů jsme měli 60 🙂 dá se to úplně s klidem, ale teda ty tři týdny jsme řešili věci jen okolo svatby, místo, hudbu, oběd, raut, prstýnky, šaty, oblek, kytice, výzdoba.....

orisek56
10. únor 2020

My to planovali ceokem 3 mesice. Ale jen chodili okolo a rozmysleli. Byvala nejlepsi kamoska a zaroven svedkova mi mela se vsim pomoct, sotva jsem se kulila. Mela jsem vybrane saty, misto svatby a obeznameny lidi. Ta se pak na me ale vykaslala a vsechno to padlo na me a manzela. Ja v 6 m. K tomu stehovani. Vse jsme zaridili 14 dni pred svatbou. Byl to mazec a nervy ale dalo se to. Smz to bylo za cenu toho ze par lidi neprijelo, ale lidi to vedeli uz delsi dobu, takze tim bych rekla ze to nebylo. Np a smz bylo to mimo sezonu. V sesozne si myslim ze se svatbou na posledni chvili si ani neskrtnes.

astyna88
10. únor 2020

Kamoska mea svatbu behem dalsiho dne. Zajeli pro mamky,tatky a dva svedky , kytku si nechala navazat cestou,ucesala a oblekla.se sama, je byvala tanecnice,tak satu mela hafo. Pak na jen ukazala fotky od oltare a bylo to. Nekdo neni na ty velke akce....no a stalo je to temer kulove....

zuzkasim
10. únor 2020

Plánovali jsme svatbu měsíc dopředu, takže taky dost narychlo, ale měli jsme pouze nejbližší rodinu - sourozence, rodiče, žijící prarodiče. Termín problém nebyl, byli jsme v malé kapli, termín jsme domluvili s farářem, hostina v restauraci na vesnici, v záloza byla když tak druhá, ale volno ten den měli. Šaty jsem měla nakonec půjčené od sestřenice, v půjčovnách to nějak nebyl můj styl nebo mi připadalo, že za ty peníze můžu mít už šaty svoje (vydělávala jsem tehdy 1. rokem). Zákusky se napéct stihly, oznámení jsme si dělali sami, domluvili kytku, to je možná vše. Bohužel jsme neměli fotografa (nechtěli jsme), což mě zpětně trošku mrzí, protože od rodiny ty fotky fakt nejsou nic moc, ale zase, něco málo máme a zatím se držíme 15 let, to je to nejdůležitější. Když si na to vzpomenu, byla to malá, jednoduchá, ale krásná svatba, na obřad se přišla podívat spousta kamarádů, hostina pak už jen s těmi nejbližšími, stačilo to tak, muž by stejně nic velkého nechtěl. Jo a brali jsme se v lednu, takže mimo hlavní sezónu, což taky dělá dost.

emamaira
10. únor 2020

My jsme zařídili vše asi během 3 měsíců, svatba byla v dubnu, 10 hostů, jen zlatnik říkal, že 2 měsíce na prstynky a jen tak tak. Nebylo to v sezóně, takže jsem si zavolala na úřad, zamluvila termín a fotografa, kadeřnici, vizazistku i dort jsme měla na první zavolání 😃i šaty se stihly ušít 😀

mamio
10. únor 2020

@anniej otázka spíš jestli se chcete vdávat v kostele (musíte být oba pokřtěni, pokud ne, musí vás ještě pokřtít) což trvá... Jestli na úřadě asi není problém.

fafetka
10. únor 2020

Proč ne? Moje segra naplánovala a uskutečnila svatbu do tydne😂já za dva měsíce. Ono jde spis o to určit si priority a budget. My měli mapu svatbu o 10ti lidech a bylo to moc hezky a příjemný. Pokud potřebuješ koordinovat 30lidi už je to větší nápor na nervy😉osobně zastávám názor, ze je to každého věc. Jaký si to udělá, takový to má. Tak hodně štěstí 🍀

rebe
10. únor 2020

My měli docela velkou svatbu (90 lidí), kromě šití šatů a fotografa, které jsem řešila s předstihem, jsem komplet vše řešila poslední měsíc. Měsíc před svatbou jsem neměla ani místo. Když chceš svatbu malou, v únoru a šaty stačí z půjčovny, můžeš se za týden až dva vdávat.

urtica
10. únor 2020

My ji měli připravenou za 6 týdnů, ale částečně to šlo i díky tomu, že byla v květnu (ale hádám, že teď by taky mohly být volné termíny). Měli jsme tam 30 lidí. Nicméně při takto krátkých termínech je třeba počítat s tím, že to nebude "katalogové" - což třeba nám nevadilo. Šaty jsem vybrala v půjčovně na první dobrou, prstýnky byly jen jednoduché stříbrné kroužky, apod.

nykita
11. únor 2020

Mi zvládli sehnat menší svatbu do 30 lidí do 3 tydnů. Vdávala jsem se v 7 měsíci těhotenství. Vše dopadlo ok.