Kdy je "nejlepší" otěhotnět?

lidka_hipp
14. pro 2014

Mám kolem sebe dost kamarádek, kterým jejich gynekolog říká, že by už měly otěhotnět, ale ony samy nebo spíš jejich partneři se na miminko ještě "necítí". Další kamarádky by už dítě chtěly, ale nemůžou najít "toho pravého" ☹

Já sama jsem otěhotněla ve 22 letech. Okolí si myslelo, že nevím, k čemu je antikoncepce 🙂 a v porodnici jsem byla ze všech maminek nejmladší, což bylo docela zábavné 🙂. Většina maminek v mém okolí měla první dítě kolem třicítky, některé ještě později. Jedna moje teta byla dokonce těhotná ve stejnou dobu jako já a bylo jí už přes čtyřicet. Bylo to ale její páté dítě 🙂 Myslíte, že je rozdíl v tom mít dítě "brzo" nebo naopak "pozdě"? A v kolika letech jste poprvé otěhotněly vy? Myslíte, že právě váš věk hrál v těhotenství roli?

kamino
14. pro 2014

@pavlapl Je vidět, že jak má každý priority jiné.. já čekala hoodně dlouho, než jsem našla chlapa, o kterém si myslím, že je a bude skvělý táta. Já sama jsem z rozvedené rodiny, a NIKDY bych nechtěla, aby totéž ( i když se naši rozváděli celkem poklidně ) zažilo i mé dítě. A sama vím, jak je absence táty bolestná, i když se o tom doma nijak nemluvilo.. a doteď mě to ovlivňuje v hodně věcech.

K dotazu - pro mě priority jsou jasné - spolehlivý vyzrálý ( může být jakéhokoli věku - i mladík může mít v hlavě stovnáno brzy ) partner, se kterým se na základních otázkách, co se týče soužití, výchovy, trávení volného času a vůbec názoru na život shodneme.
Materiální zabezpečení - částečně souvisí s prvním , jelikož pokud je mladá maminka, většinou bez praxe, hlídání ( rodiče také většinou pracují ) tak bez partnera, či štědré rodiny to zkrátka nemůže utáhnout - pokud tedy nedojí stát...

twoangels
14. pro 2014

@lidka_hipp já jsem poprvé otěhotněla ve 20 letech 🙂 S manželem jsme spolu byli od 15ti let a bylo to pro nás naprosto přirozené vyústění vztahu... Před tím byla samozřejmě svatba 🙂 I když teď už se na to nehraje... A druhé mimi přišlo až za 7 let od prvního... plánovaně, stejně jako první. A obě dvě děti máme narozené v září - tzn. že nám přání o miminko v obou případech splnil Ježíšek 🙂

majvik
14. pro 2014

S manželem jsme od mých 19. Dítě jsme chtli od začátku, ale čekali jsme až dostuduju a potom až budu mít aspoň něco odpracováno abych měla vůbec nárok na mateřskou. Myslím že nakonec to byla vhodná doba když jsem otěhotněla ve 23 letech. Ale když jsem přišla ke gynekologovi s tím že jsem těhotná dost opovrživě na mě koukal, jako kde jsem si to uhnala. Většina vrstevníků taky koukala dost nechápavě a v porodnici jsem byla taky asi nejmladší. No a teď necelý rok po porodu je těhotná polovina mých kamarádek😀 Prostě nejlepší čas na dítě je ten, kdy to dítě ty rodiče opravdu chtějí🙂

makuka88
14. pro 2014

Otěhotněla jsem ve 23 letech moc jsem to chtěla ... No a dodnes nevím jestli to je brzo nebo pozdě ... Myslím si, že by měla každá žena otěhotnět radši dřív než později ... Člověk si zvykne na ten životní styl bez děti a pak se mu nechce a nechce ... Vím to, protože dělám se ženskýma od veku 17 - 50 let ... No, ale z vlastního pohledu nevím a tapu.. Jak jsem říkala moc jen to chtěla a teď si říkám jestli na mě nebylo moc brzo. Moc se sice těším a vím ze můj život byl a zatím v podstatě ještě je takový prázdný ... Ale zase na druhou stranu pochybuji o tom, ze stoprocentně "zmámovatím" a nehnu se z baráku a od malého ... Mam rada zábavu, lidi a tak vůbec 😄 takže tak... Naštěstí mam hlídací babičky a snad to bude dobré 😊 to je můj názor ...

brendamonique
14. pro 2014

...jakmile jsem si všimla Vaší otázky - ihned jsem si pomyslela, že je šitá na mě 😀 ...
...první syn v čerstvých 18 ti (plánovaný podotýkám - kupodivu) ...nevím proč mám to zdání, že mi to vše uběhlo tak rychle a lehce ... plna energie - sama ještě vlastně odrostlejší "dítě" jsme měla dost "čerstvosti" a sil dělat všelijaké blbinky a věnovat se prckovi dosytosti - provstávané noce nechápu jak jsem tenkrát - sama vše bez partnera zvládala - kdyby to šlo, vrátila bych se do minulosti a dala sama sobě medaily 😀 - holt plná elánu 😀
...né že bych teď nebyla ... další syn 30 let - těšila jsem se o to víc, že už na mě nikdo nebude koukat jako na "mladou naivní holku" ...avšak u dr. jste pro ně naivní neustále jak jsem zjistila a přístup skoro ten samý 😀 takže on si člověk vlastně nevybere ... pořád se ke mě u různých dr. chovají jako bych měla první a bylo mi 18 😀 ... jen ta energie ubyla ... manžel kolikrát v noci vstane a malého nakrmí - až se stydím a omlouvám se, jelikož jsem na to u prvního synka nebyla zvyklá - "na nějakou tu pomoc", o víkendech jsme na něj dokonce tří, babička malého miluje a teď se stalo zvykem, že si malého přes den každou sobotu vezme ... i tak si přijdu jako bych o dalších deset let zestárla 😀 ačkoliv jsem o polovinu hubenější a "mrňavější" než jsem byla v 18 nácti, příjdu si na 50 minimálně 😀 ....SAKRA ! říkám si neustále, kam se ta energie vytratila ? Jo jo bohužel to na sobě nemile pozoruji, že je rozdíl mít dítko v 18 ti a ve 30 ti ...ať se ta skutečnost někom líbí nebo ne ... peru se s věkem 😀 kdybych si občas ráda přispala, když se malý vzbudí třeba 5x za noc ...a ono nic ... a to jsem vstávala do práce každý den v 5 ráno ... SAKRA zase ...stárnu ??? 😀
...a pak si jen pomyslím, jak segra mohla zvládnout čtvrté dítě ve 40 ceti ? Klobouk dolů !!

lidka_hipp
autor
14. pro 2014

@anetaben Držím palce, ať se třetí těhotenství vyvede 🙂

@lucisa Díky za otevřenost. Je pravda, že obecně s rostoucím věkem matky rostou možná rizika zdravotních problémů. To ale mnoho neříká o tom, jak bude těhotenství a porod prožívat konkrétní maminka. Hodně záleží na zdravotním stavu, fyzické kondici i psychické pohodě. Samozřejmě je důležité "celkové mateřské nastavení" 😀 Když jsem otěhotněla dost dobře jsem si neuměla představit, jaké to bude, až budeme tři. Ale teď si zase neumím představit, že bychom Aničku neměli 🙂

@hedusska Myslím, že těhotenství "donutí" každou ženu vyzrát a snad si i srovnat to, co vlastně od života chce. Sama jsem zpětně ráda, že jsem měla Aničku brzo. Sice to bylo hodně bláznivé, ale hodně starostí jsem si nepřipouštěla, a prostě jsem věřila, že všechno zvládneme 🙂

@kamino Hledání "toho pravého" je často dost náročná činnost 🙂 Ale zase, když se povede, je to obrovské štěstí! Jen to chce hodně vzájemné tolerance a respektu.

@twoangels Svatba má své kouzlo 🙂 Sama jsem se vdávala už těhotná, byl prosinec, docela zima a vše bylo doslova na konci světa, ale stejně to pro mě bylo opravdu romantické...

@majvik Gynekolog byl pěkný blbec 😠 Větu"Prostě nejlepší čas na dítě je ten, kdy to dítě ty rodiče opravdu chtějí 🙂" můžu jen spokojeně podepsat 🙂

@makuka88 Je možné, že pozdější těhotenství může být větší změna životního stylu a pro někoho může být těžší se přizpůsobit. Moje první "maminkovské" roky mi přišly hodně bláznivé, neb jsem se pořádně neměla o koho opřít. Obě babičky hodně daleko, kamarádky tehdy běhaly do večírcích a já měla doma mimino, které se mi až moc povahově podobalo 🙂 Ale zase teď jsem vděčná za to, že mám parťáka na nakupování oblečení, cestování i výstavy umění 😀

@brendamonique Medaili si určitě zasloužíte! 🙂 Klobouk dolů, že vše zvládáte a hlavně nebojíte se mluvit o tom, že je toho někdy moc 🙂

makuka88
14. pro 2014

@lidka_hipp je to jak říkáte ... Casto holky nejsou připravené a pak je naopak pozdě ...Pevne věřím, ze i ja budu rada za to ze jsem byla poměrně mladou maminkou ... I když někdo je více rodinný typ a někdo méně 😊

anetaben
14. pro 2014

@lidka_hipp děkuji,tobě taky moc držím palce aby jsi co nejdřív našla // čárky na testíku 🙂

brendamonique
14. pro 2014

@lidka_hipp ... přece jenom jsme si vybrali to úžasné "povolání" být maminkou 24 hodin denně included ... ráda slyším, "že to zvládám" děkuji 😀

filipatereza
14. pro 2014

Otěhotněla jsem ve 22 letech ve 4.ročníku studia medicíny neplánovaně... Na dítě jsem se necítila (ikdyž s manželem (tehdy už..🙂 jsme byli 4 roky a děti jsme výhledově chtěli...
Nakonec se to ukázalo jako skvělá věc. Mimčo se narodilo, já dostudovala, oba jsme s manželem mladí, plní sil - věcí jsem neřešila tolik (co bych měla a neměla mít připravené na mimčo) odpromovala jsem, začala pracovat 2 dny v týdnu a plánovaně máme druhé mimčo...
Je to záhul mít dvě děti...
Tím, že jsem si ale nezvykla na to mít svůj příjem, svůj volný čas tak beru mateřství tak nějak na pohodu a narozdíl od kamarádek co měli děti později mám pocit že se nestresuju...

takže za mě - mít děti mladá pokud to jde a je vhodný partner...
A hlavně to moc nepromýšlet a přehnaně neplánovat protože stejně to bude jinak...🙂

lidka_hipp
autor
14. pro 2014

@makuka88 Já sama jsem "rodinný typ" tak napůl. Nebaví mě uklízet, vůbec starost o domácnost mi mnoho neříká, ale moc ráda ukazuji malé "svůj svět". Takže se mnou od malička hodně cestovala a poznávala zajímavá místa i lidi všeho druhu 🙂 Říkám si, že aspoň dostane do vínku zájem o svět okolo 😉

@anetaben Díky, ale bohužel mám zdravotní problémy, a tak jsem ráda, že se u nás povedlo aspoň jedno děťátko 🙂

@brendamonique Nevěřím na "supermatky", které tvrdí, že žádné problémy nemají a vše dokonale zvládají. Mnohem sympatičtější jsou mi ty, které dokáží uznat, že někdy nejsou 100% 😀

@filipatereza Tak to gratuluju dvojnásob. Jednak k tomu, že se vám povedlo dostudovat, ale hlavně, že máte krásnou rodinu 🙂 Teď se právě učím na zkoušky z biochemie a genetiky, takže klobouk dolů, že jste medicínu zvládla i s miminkem.

kalkulantka
14. pro 2014

Chtěla jsem patřit mezi mladší maminky - otěhotněla jsem také ve 22 letech. Z okolí mě moc lidí nechápalo, všichni mi tvrdili že mám ještě čas. Nejvíc vtipné mi to připadalo od mojí babičky, která přišla do jiného stavu v 18 letech 😀 No jo, doba je jiná a všichni by se měli přizpůsobit a rodit později? To ani omylem 🙂 Měla jsem manžela, se kterým jsme byli dost dlouho a taky touhu po dítěti už od základní školy. Za mě je nejlepší, když je člověk mladý, zabezpečený a cítí se být připraven - to je asi to nejdůležitější 😉

maki73
14. pro 2014

Já poprvé otěhotněla v 17. s přítelem, se kterým jsem byla něco přes půl roku ještě na gymplu a celá jeho rodina mne tlačila do potratu, jeho matka ječela, že jsme si zničili život apod...No hrůza, moji rodiče se k tomu postavili úplně opačně, mamka mi řekla, že nám ve všem pomohou a že miminko je vždycky dar (sama musela kvůli špatnému zdravotnímu stavu podstoupit interrupci jen rok předtím), sice to obrečela, ale přede mnou nedala nic najevo, takže zkušenost se špatným věkem pro otěhotnění bych mohla rozepisovat, každopádně docela překvapivě (dost lidí si myslelo, že nám to nevydrží), jsme s manželem spolu dnes 5 let, čekáme druhé miminko a tentokrát ve 22 letech bych řekla, že to cítím jako ideální věk pro otěhotnění, v situaci, kdy mám dlouhodobý vztah vázaný manželstvím s člověkem, se kterým jsme překonali spoustu složitých situací a vím, že se na něj mohu za každých okolností spolehnout, kdy jsme schopni se o sebe i o děti finančně postarat (ačkoli rodiče nám stále velmi pomáhají, ačkoli by nemuseli) a tím pádem oba můžeme dokončit při práci vysokou školu a zároveň se věnovat rodině, ale hlavně oba se cítíme připraveni a dítě jsme plánovali, což by se v prvním případě rozhodně říci nedalo, ačkoli jsme se na miminko velmi těšili. Myslím si tedy, že nejvhodnější věk pro otěhotnění není dán číslem, ale individuální situací pro každý pár. Jak už se někdo zmiňoval výše, manželova teta rodila ve 40 rok přede mnou a teď občas mluví o druhém, což podporuje myšlenku, že každý pár to má jinak. Nepopírám však, že z fyziologického hlediska by ženy čekat zase tak dlouho neměly, pokud je to jen věcí rozhodnutí a ne souhrou okolností, je jasné, že 30letá žena si nepořídí dítě jen tak s prvním, kdo se namane, jen proto, že je jí už 30, neboť jsem pár takových případů viděla a tiše nechápu...

maki73
14. pro 2014

musím však ještě dodat, že jak píše @brendamonique, když se mi malá narodila v 18. byla jsem psychicky tak v pohodě, že bych ustála snad všechno, s malou jsme obě měly dost komplikací, jak hned po porodu, s kojením a pak s malou a to se táhlo až do jejích 2 let, spousta vyšetření kvůli těžké nedoslýchavosti ztráta 60-90dB na obě ouška, takže to byl vážně blázinec, do toho škola...no dnes by se asi složila, ale tehdy jsme byla prostě pořád v pohodě...říkám si, že nic se neděje jen tak náhodně, bez tohoto by ten příběh nebyl celý...na některé věci je prostě lepší být mladý bláznivý a plný energie a nenechat se jen tak smést, umět odložit nepodstatné starosti a být věčný optimista - oproti tomu dnes na sobě cítím, že jsem hrozně zestárla, ačkoli to ve 22 zní ironicky, cítím se tak upjatě oproti předchozímu těhotenství, přistihuji se, jak všechno plánuji, snažím se mít věci pod kontrolou, ale to přináší jen stres...už se neumím nechat unášet okolnostmi jak plynou a to mne moc mrzí, jsem hrozně vděčná za tu zkušenost a myslím, že i díky tomu je naše malá naprosto pohodové dítě - měla prostě v pohodě maminku. :D

emisekkk
14. pro 2014

Všechny děti plánované. První dítě v 26 letech - zděšení 🙂, druhé dítě zklidnění v 28 letech - člověk už ví do čeho leze 😀, třetí dítě témeř v 39 letech - nadšené a užívání si. Úplně jinak to psychicky beru a zvládám neuvěřitelné množství věcí ....také mi nic jiného nezbývá, že.... Neměnila bych. Je fakt, že už má zas člověk něco odžito a je tak nějak víc v klidu. Ale to asi u třetího dítěte má každá a na věku nezáleží.
Myslím, že pokud je kolem 40-tky první dítě - bála bych se jen toho, aby nebyl problém s otěhotněním a následným řešením - nezbývá moc času.
Mladá jsem měla víc energie, ovšem neuměla jsem s ní hospodařit. teď má všechno řád a klid a já mámzkušenosti, nemůžu si to vynachválit. Ale myslím, že je to strašně individuání....

emisekkk
14. pro 2014

A pro doplněnní - všechny 3 děti se povedly hnedka. A poslední těhotenství bylo absolutlně nejlepší a bez problémů. U prvního v 26. týdnu odtok plodové vody, u druhého - zamklklé dvojče a porod koncem pánevním. Takž to třetí - předpisový porod i těhotentsví staré matky 😀

ladik1
14. pro 2014

Já měla první dítko v 27 a bylo to fajn, druhé v 29 a taky supr 🙂 Teď po třicítce si pořád častěj říkám, že nevím, jestli bych ještě měla na to vstávat tisíckrát za noc 😀 Mladičky maminy mi přijdou víc pohodářky, čím starší, tím vystresovanější z každé blbosti... V Praze jsem ale byla skoro nejmladší maminka ze všech, tam všechny holky mají dítě snad nejdřív kolem 30... když jsem pak druhé rodila na Vysočině, byla jsem tam zase maminka nejstarší (v těch 29), takže jiný kraj, jiný mrav 😀 Já si myslím, že čím mladší, tím lepší... mladí rodiče se s dětma víc vyblbnou - naši s náma hodně jezdili na kole, hráli vybíku, badbinton - to kdyby nás měli o 10 a víc let dýl by určitě nedělali... a přitom to bylo supr 😉

hedusska
15. pro 2014

@lidka_hipp znám i takové které to nedonutilo dozrát. prostě když na to člověk není připravený, nedozraje

brendamonique
15. pro 2014

@lidka_hipp ...jasný ...to už bychom pak mohli začít znovu věřit i na Dědu Mráze 😀

acacia
15. pro 2014

Prý tak, aby se dítě narodilo "do tepla". Pak jsou prý děti zdravější. Vím to od jednoho (už nežijícího) zasloužilého gynekologa. Co se tak poptávám, tak se to docela potvrzuje.

brendamonique
15. pro 2014

@maki73 ...možná to zní ironicky ...ale je to těžce nepříjemný fakt 😀 a to jsem si myslela, že si na věk nebudu stěžovat min. do 50 let 😀 ...jsem ráda, že to někdo cítí podobně, alespoň si nepřijdu "nenormální" 😀 když jak jsme tu už o "supermatkách" psali ... mám občas pocit - nebo alespoň ty dotyčné chtějí abych si to já o nich myslela, že "supermatky" existují všude kolem mě a jen já jsem ten zvláštní podivín co ho vše tak zaskočí a co se se vším tak "pere" 😀

anetaben
15. pro 2014

@lidka_hipp aha tak to chápu :( a je mi to líto :( snad se taky povede,když se povedla princezna ♥

petulaleskova
15. pro 2014

Když je našetřeno trochu peněz a stabilní zázemí🙂
Nakonec je jedno, jestli bude zimní nebo letní, ale vždycky jej budou rodiče milovat🙂

texetka
15. pro 2014

Pro je to nyní 🙂 Za pár dní mám 31 let, manžel to samé. Užili jsme si trochu zábavy, splnili některé ze snů, máme stabilní práci, něco našetřeno, bydlení a ted jsme se shodli, že chceme , že je správný čas.
Neumím si představit mít dítě jen protože do 25 let je to nejlepší. To jsme zařizovali hypotéku, čerstvě se stěhovali do našeho, v práci jsme si budovali svoje místa, úspory nulové ... myšlenky na dítě nikde.
Pro mě je důležité aby moje dítě mělo krásné dětství, mělo oba rodiče , kteří ho milují a vše plynulo pokud možno v klidu bez řešení existenčních otázek - nemám práci, nemám peníze, kde budeme bydlet ?
Jasně, stát se může cokoliv, můžeme přijít o práci, o bydlení , můžeme se rozvést , ale pokud to mohu ovlivnit, tak udělám vše proto aby se to nestalo .

A pokud by to nešlo a dítě nepřicházelo ? Nezhroutím se z toho. Život je krásný i tak jak ho máme nyní, i bez dítěte 🙂

jitamala
15. pro 2014

Myslím si, že je to na domluvě muže i ženy, měli by to chtít oba, aby miminko mělo stabilní a příjemné zázemí. Děti by se měli rodit do úplných rodin a s pocitem, že jsou od začátku milováni. Já jsem se svým mužem již 14 let a miminko jsme plánovali mnohem dříve, než přišlo. Načekali jsme se dlouhých 3,5 roku, ale stálo to za to a jsme neskutečně šťastní, že Thea máme. Na druhé miminko jsme ani nepomysleli a Theovi bude něco málo přes 2 roky a narodí se mu sourozenec, bylo to opravdu nádherné překvapení a nyní vím nejlépe, že plánovat se nemá a osud nám nadělí podle svého. Všem co se trápí a nedaří se, přeju pevné nervíky a hlavně hodně pohody, vyplatí se to 🙂

aklin
15. pro 2014

záleží na domluvě partnerů. Většinou si to miminko najde vhodnou dobu, kdy má přijít. 🙂

lidka_hipp
autor
15. pro 2014

@kalkulantka Moje máma měla mě (první dítě) v 25 letech a taky se dost divila, že jsem jí "předběhla" 🙂 Ale u vaší babičky mi to vážně přijde zvláštní 😉

@maki73 Myslím, že je skvělé, že jste našla "toho pravého" tak rychle 🙂 Někdy se mi zdá, že spousta z nás by chtěla mít miminko i dřív, jen nějak nemáme vhodného tatínka 😉 Přijde mi, že jste důkazem toho, že společné starosti, třeba problémy s miminkem a strach o něj, oba partnery může hodně sblížit a posílit jejich vztah. Přeji celé vaší rodině hodně lásky a štěstí 🙂

@emisekkk Jak vypadalo takové "zděšení" z těhotenství? 🙂 Jinak gratuluji, že se všechny děti povedly rychle a bez práce 😀

@ladik1 Mám kamarádku, která je o deset let starší než já a má stejně starého syna, jako já mám dcerku. Oproti mě je "úzkostnější", ale myslím, že by byla taková, i kdyby měla dítě mnohem dřív. U ní je to prostě povaha ☹ Ale říkám si, že hodně záleží na tom, jak moc rodiče děti chtějí a jak hodně jsou ochotni kvůli nim dělat kompromisy ve svém životě. Třeba víkend strávit stavěním hradů z písků nebo se vydat na dobrodružnou výpravu místo odpočinku před televizí 🙂

@anetaben Díky za pochopení. Nemusíte mě litovat. Mám krásnou zdravou dceru a to je na celou řadu operací a roky náročné léčby víc než super výsledek 🙂

@acacia Dítě "do tepla"? To jsem ještě neslyšela 🙂

@brendamonique Každý z nás si neseme svůj batoh starostí a ostatní nevidí, jak ho máme velký. Tak mi přijde lepší nekritizovat a nabídnout pochopení. Třeba ho za čas budu potřebovat já sama 🙂

@petulaleskova Láska je určitě na prvním místě a peníze se hodí taky 😉

@texetka Je vidět, že jste si rodičovství pořádně rozmysleli a zvažovali pro a proti. Líbí se mi, jste oba zodpovědní a přemýšlíte nad tím, aby mělo dítě krásné dětství. Přeji vám, ať se dočkáte miminka 🙂

@jitamala Díky za krásný příběh s dobrým koncem 🙂 Je krásné, že miminko i přes dlouhé čekání přišlo a ještě bude mít sourozence 🙂

@aklin Taky mi přijde, že některá miminka mají své vlastní načasování 🙂

yildiz
15. pro 2014

Ja mela prvni dcerku ve 20 - tenkrat jsem byla mlada maminka a kde kdo koukal - a jelikoz to na me nebylo ani znat a pak jsem jezdila s kocarkem / kazdy si myslel ze to je moje segra 😀 / hoodne dlouho si to mysleli lidi a kdo nevi tak nas porad bere za segry 😀 - ve 20 jsem toho taky moc nevedela ...jak by taky ze? ale moc jsem se tesila na mimi a pece o dite prisla nejak sama prirozene s porodem dcerky ...samo ze jsem se treba i ptala mamky nebo tak ...a nikdy jsem nelitovala toho, ze jsem ji mela tak brzo... ba naopak jsem byla "pysna" na to ze ji mam ! Taky vyrustala bez taty ...a myslim, ze jsme to super bez nej zvladly ....😀 nikdo nestradal.... no ja chtela mit deticky brzo...do 25 jsem chtela min 2...ale je fakt ze jsem nemohla dele najit toho praveho .../ jako potencionalnich darcu jsem mela az moc a mohla si vybirat 😀 / ale nejak jsem chtela mit "celou" rodinu ...no toho praveho jsem nasla ve 34 a po hodne kratke dobe znamosti se mi i podarilo otehotnet takze pak svatba a tesili jsme se oba dva na dalsi dcerku 😀 to me bylo 35, mno a presne po roce jsem byla tehu zase /planovane/ to me bylo zase 37 / a dcerka je letos v dubnu/ nemenila bych ...a klidne bych brala jeste jedno 🙂 stara se necitim je to je vekova cislice 😀 - navic me porad kazdy hada max 25 max do 30 ale vic neee 😀 a i kdyz se mi blizi 40 dite uz mam takze neni problem, tehu mam ukazkova ani o nich nevim a rodit bych mohla klidne denne 🙂 - s manzelem jsem stastna ....a prala bych to kazde z nas ...ale je to samozrejme jak o prioritach kazde z nas tak i vyspelosti - kdy se na dite citi pripravena ...tak vsem zdar at se zadari v poceti 🙂

aklin
15. pro 2014

@lidka_hipp přesně tak 🙂

pidisek
15. pro 2014

já otěhotněla ve 37...po několika letech marných pokusů a čekání na zázrak se to podařilo a mám krásná dvojčátka...nikdy není brzo ani pozdě,pokud to tak má být a miminko je vítané 🙂