Soutěž: Máte doma domácího mazlíčka?
Zdravím děvčata!
Když jde o domácí mazlíčky, tak se prý lidé dělí na milovníky koček a příznivce psů. Do jaké skupiny patříte vy? Já se přiznám, že se nepřikláním ani na jednu stranu. Kočky jsou elegantní stvoření, ale mají svou hlavu. A pes je prý nejvěrnější přítel člověka. Já ale zkrátka miluju kočky i pejsky :D. Neumím si mezi nimi vybrat.
V poslední době jsem zaznamenala trend oblečků pro pejsky. Co na to říkáte? Nejzajímavější odpovědi odměníme třemi poukázkami v celkové hodnotě 750 Kč. Už se na ně těším!
Hezký den,
Klára
Stručné shrnutí
- Funkční oblečky (svetry, fleecové bundy, pláštěnky, kombinézy) se v diskusi uvádějí jako praktické řešení pro krátkosrstá a bezsrstá plemena, pro malé čivavy a jorkšíry, a pro staré nebo nemocné psy, aby je ochránily před chladem a vlhkem.
- Mnoho lidí považuje „módní“ oblečkové doplňky za zbytečný nebo kýčovitý trend, zatímco jiní rozlišují mezi estetickými kousky a funkčním oblečením určeným k ochraně zdraví psa.
- Konkrétní řešení zmíněná v diskusi zahrnují nákup hotových velikostí (např. „Kiku XS“), šití oblečků na míru (uvedena cena 1 500 Kč za zimní oblek před ~8 lety) a používání doplňků jako ponožek, botiček nebo čelenek na ochranu uší.
Q: Která plemena psů obvykle potřebují obleček?
A: V diskusi jsou jako nejčastější skupiny citováni naháči (např. Sphynx), krátkosrstá plemena a velmi malá plemena jako čivava či jorkšír, dále staří nebo nemocní psi, kteří hůř snášejí mráz.
Q: Jaké typy oblečení a doplňků pro psy se používají a kdy?
A: Uváděné typy zahrnují svetry, fleecové bundy, sportovní vesty, pláštěnky, kombinézy, ponožky, botičky a čelenky na ochranu uší; pláštěnky a kombinézy se používají při dešti a blátě, fleec a svetry při chladu a botičky/ponožky v mrazu nebo na solích.
Q: Kde lze v diskusi zmíněné oblečky koupit a kolik stojí?
A: Jako konkrétní příklady diskuse uvádějí prodej v řetězcích s velikostmi „Kiku XS“ a online nabídky (zmíněn web zerodc.cz), a také šití na míru, přičemž jeden uživatel uvádí cenu zimního obleku na míru cca 1 500 Kč před osmi lety.
Q: Jak bezpečně oblékat psa, když to odmítá?
A: Doporučení z praxe zahrnují postupné navykání a sledování chování psa — v diskusi je popis psa, který „stál na místě, čumáček zabořený do podlahy a trucoval“ po oblečení; pokud má pes výrazný stres, obleček nepoužívat.
Q: Jsou oblečky spíše módní záležitostí nebo praktickou nutností?
A: Diskuse jasně rozlišuje dvě pozice: řada diskutujících považuje oblečky za praktickou ochranu pro konkrétní situace/plemena, zatímco jiní je označují za „módní úlet“ nebo „kýč“.
Q: Co dělat při alergii na srst, pokud člověk chce mazlíčka?
A: V diskusi jsou zmíněny alternativy jako bezsrstá plemena (Sphynx), akvarijní rybičky nebo jiné druhy bez srsti (např. agama), a také zmínka o tom, že někteří lidé volí naháče právě kvůli alergii.
Závěry z diskuze
Shoda
- Funkční oblečky jsou užitečné pro krátkosrstá a bezsrstá plemena, pro malé psy a pro staré nebo nemocné psy.
- Oblečky proti dešti a chladu (pláštěnky, fleecové bundy, kombinézy) se běžně používají jako praktická ochrana, nikoli jen módní doplněk.
Sporné názory
- Někteří považují oblečky za nutnost pro určité psy; jiní je považují za módní úlet nebo „kýč“, a doporučují je používat jen pokud pejskovi skutečně pomáhají.
Otevřené otázky
- Do jaké konkrétní teploty a pro která plemena je vhodné oblečení (tj. kdy začít oblékat podle vědeckých nebo veterinárních kritérií)?
- Jak správně zvolit velikost a střih oblečku pro plemena s netypickým střihem těla, aby neomezoval pohyb a nezpůsoboval stres?
Zmíněné značky a firmy
Kiku, zerodc.cz, Prima, FBI
Zmíněné produkty a metody
svetr, fleecová bunda, pláštěnka, kombinéza, sportovní vesta, teplákovka, botičky pro psy, ponožky pro psy, čelenka na ochranu uší, šití oblečků na míru, obojek, vodítko, psí kočárek
Místa a osoby
Praha, Laponska, Kokořínsko, Mladá Boleslav, Karel Čapek
Funkční oblečky pro psy jsou super! Naše staré psí babičky oblečky nosili několik let - a to ještě v době, kdy to ještě nebylo v modě a oblečky jim tenkrát šila moje máma. To už je skoro 16 let 🙂
Já se tedy do žádné skupiny neřadím 🙂 Raději bych domů chameleona či hada 🙂 Oblečky pro psy neřeším stejně jako samotné psy..
My máme doma zvířátka moc rádi. Venku máme slepice, králíky a hlavně fenku leonbergera, která roztomile slintá na balkonové dveře a závidí kočičce, že se může rozvalovat na gauči. Jsou to naši miláčci a snažíme se jim věnovat stejnou pozornost, aby na sebe nežárlily 😉
Mám ráda všechny 4 nohá zvířátka 😊nejvíce asi kozenky, ovečky, kočky a top jsou u me psi 😊 máme dvě fenečky, holky naše a ty bych nedala ani za všechny peníze světa. Jsou to naše modelky a vyžívají se v nošení háracích kalhůtek 😁😊 obleček zatím žádný nemáme, ale určitě by nám slušel. Jsou to mazlinky a pomáhají i babušce, které již neslouží nohy a pamět, ale díky našim holkám je každý den snesitelnější 😊 přikládám včerejší foto 😉😊
Mame kocoura, ale chteli bychom i pejska. Oblecky mi prijdou spise modni zalezitost, ale co mne dnes zaujalo, byla ochrana usi u pejska z utulku. Takova celenka s placackami. A u nemocných nebo slabych pejsku to chápu.
Já jsem příznivcem psů, z koček mám z nějakého nepochopitelného důvodu strach, nemůžu se dívat ani na "Catwoman", aniž by se mi nežily chlupy na zádech 🤷😀 Oblečky pro psy? No, upřímně, někdy, když vidím šíleně nahastrošeného psa, s chutí bych obleček vzala a navlékla majiteli 😂Pokud jde o funkční ochranu určitých plemen psů, tak ještě budiž, ale když vidím dobrmana v kiltu a baretu, už užsi predstavuji, jak ke mně mluví, ba co víc vystupujícího ve skotském mužském sboru 😂Já mám prostě bujnou fantazii, ale navzdory ní mám zvířata zafixována jako zvířata a ne maškarní příšery 🤷😀
Zzatím vlastního psa nemáme a až jednou budeme mít,nebude to pes,který bude mít svou skřín 😂ale máma měla čivavu a ta měla slušnou zásobičku 😂když tenhle pes si o to i říká,aby měl 😂
Psí oblečky pro vyšlechtilé pidi psíky se mi líbí a určitě v případě zimního období plní svoji funkci. U ostatních psů mi to přijde divné a směšné.
Jsem pejskomilka, můj chlap taky, on by chtěl pštrosa, já bych ráda koníka, no a jediný, co doma máme, je králík...😊 Jo a ten obleky opravdu nosit nechce...😆
Já patřím na stranu těch, kteří mají radši psy. Kočky mi přijdou hrozně falešné. Ale kdybych doma nějakou měla, třeba bych změnila názor. Co se týká oblečků na psy, tak občas koukám, co lidi jeste nevymyslí. Chápu jeste, když někdo da pejskovi obleček, aby ho ochránil před zimou. Nechápu ale, proč někdo obléká své psy jako módní trendy.
Tak my máme doma mopsika, kdysi jsme měli voriska z utulku a obleček nikdy žádný. Zkracovali jsme procházky a šlo to i bez něj. Teď k tomu máme tři kočičky. Třetí jsme si přivezli letos v létě z dovolené, protože byla evidentně po úrazu a v kempu by nepřežila. Je to mazlík, ale obleček taky nechystam.
A co mám radši? Těžko říct, jsme s mužem takový dva záchranáři (on ještě víc než já) a když bude potřebovat pomoct slon, myslím že můj drahý ho vezme domů, aby netrpěl. Jednou mi takhle přinesl domů tři akvarijní ryby, že je někdo chtěl spláchnout do WC. Koupili jsme akvárium, filtry atd. a nakonec je sežral kocour 🤣🤣🤣
Takže pes nebo kočka, je to fuk. Hlavně se modlím ať v příkopě mezi Prahou a Mladou Boleslaví neleží krokodýl se zraněnou packou. To už bych fakt nedala 🤣
Nedávno nám pejsek umřel a bez něj to není doma ono ☹ už se těším, až budeme mít nového (asi až na jaře)...
Ja miluji psy vic nez kocky. Kocky jsou falesne narozdil od pejsku. Podle me jsou oblecky uzitecne u pejsku, kterym by byla zima. Ale jinak se mi to nelibi stejne jako se mi nelibi, kdyz nekdo krmi psa sladkostmi, zmrzlinou apod.
Dřív jsem chtěla snad vše, do se hýbe 😀 ale co mám děti, tak nechci žádné zvíře. Chodí k nám na zahrádku kočka, která si prostě vytipovala místo na své potřeby přímo vedle hraček dětí a tak na kočku vždy naběhnutí s koštětem. A pejsek by byl u nás fakt chudák, když vidím, jak se kluci chovají k hráčkám, tak pro bezpečnost zvířat, raději žádné nechceme 😀
Doma kočku ani pejska nemám. Nějak nemám odvahu si pořídit dalšího člena rodiny. Asi by bylo chuďátko, děcka by ho tahali. A pak by bylo vystresované a pak by se jen schovávalo před dětmi. Obojí mám ráda . Oblečky pro malinké pejsky na zimu se mi líbí. Aspoň se tak neklepou zimou..
Já miluju vlky. Nevím proč, ale už jako malou mě vlci přitahovali. 😕 Kočky moc v oblibě nemám vzhledem k jejich povahové stránce. Přijdou mi nestálè a že za kus žvance by zaprodaly i svého pàna. 😂 I když teď si me sympatie ziskaly kocky Sphynx. Z těch vyzařuje jakési tajemno. A co se týče oblecku na zvirata. Za mě proc ne. Obzvláště ti nahati pejsci určitě na zimu něco potřebují. Razim heslo vseho s mírou. Takže nějaký vkusny svetirek, proc ne... 👌
Máme doma pejska Jerýska. On je opravdový talent pokadit si celej zadek. A toto výsadní právo z celé rodiny mám při venčení Jerýska především já. Když jsem žila v Praze a pravidelně jezdila domů, měl pro mě Jerýsek vždy přichystanou nějakou voňavou libůstku. Jeho oblíbeným bylo trhat a žrát takový ten uzel z provázku, aby druhý den, když se snažil vykadit, mu visely ze zadku provázky omotaný hovínkama. Čuměl jak půl prdele z křoví. Ani za nic mu to nešlo vytlačit a vždycky jsem mu musela jít asistovat. Navlíct si pytlík na ruku a hovínko na šnůrce mu ze zadku vytáhnout. Další, čemu já osobně říkám je takzvané ,,hovno ve skluzu." Určitě to někteří pejskaři budou znát, když chce pejsek dát na obdiv své veledílo a začne se při kadění štelovat jakoby do kopečka, aby bobek dopadl nejlépe na nějaké vyvýšené místo jako je kámen, kmen stromu nebo keř. Jenže to by nesměl být Jery, který má pod zadkem srst, jehož délka se rovná poctivému mikádu a tudíž veškérá jeho snaha končí v těhto oblastech a poté povinnou sprchou. No a v neposlední řadě, když si jde klasicky ukáknout a nemá hovínko ještě celé odpadlé a tu ho napadne, že začne sáňkovat, aby se pěkně poškrábal a také si rozetřel pořádně zbytek hovna po celým zadku. A zase ta sprcha. Asi mi tím chtěl dát najevo, co si o mém dočasném pobytu v Praze myslí. Takže asi tak 🙂
Ja mam radeji pejsky, jsou to opravdovi pratele cloveka. Kocky jsou podle me falesne a vypocitave 😀 no a oblecky pro tyto domaci mazlicky mi prijdou jako docela velky ulet...
Mám doma jen útulkáře- dvě čubiny a kočku. Upřímně přiznám, že psi mám radši, kočka je spíš venku a loví myši. Oblečky nepoužíváme, naše holky jsou venkovský a myslím si, že by za plotem vypadali blbě. 😀 ale jinak spí v posteli, užívají si to, co jim v začátku jejich života. Rituška byla dokonce na Primě, když byla reportáž o týraných pejsích, které zachránili z domu hrůzy. Máme televizní hvězdu. 😀
@klara_kik Miluju oboje. Celý život jsem vyrůstala s kočkama. Doma jsme měli minimálně jednu, resp. jednu jsme měli jen pár let a pak už jsme měli vždy dvě nebo tři. Byly jsme fakt kočičí rodina, naši nemají rádi psi. Bývalý měl pejska a pak jsme si pořídili z útulku jednoho společného. Můj manžel je bohužel na kočky alergický, takže kočičku doma mít nemůžeme. Ale máme 2 pejsky a milujeme je strašně. Kočky jsou úžasné a nejsou tak náročné. Teď mám ale raději pejsky, protože jsou prostě moji a mám je doma. Milujou mě, chodí za mnou všude. Jsou to neskutečně veselý parťáci a vždycky mě podrží. Večer se mezi nás nasoukají do postele. Nedokážu si představit život bez nich a hrozně se těším, až budeme mít děti a oni budou vyrůstat s našimi pejsky. Oni jsou naše rodina.
Máme 3 psi - shih-tzu (stříhaný), český strakatý pes a NKO. Oblečky pro ně máme, ale ne z "módních" důvodů, ale v zimě, když se jde na výšlap nebo na cvičák a je zima, tak je vyfasují. Za mě oblečky ano, ale z praktických důvodů 🙂 Kočky mi nevadí, ale doma bych je nechtěla, stačí ty co nám běhají po zahradě. Navíc je z nich doma mooooooooooře chlupů - přijde mi, že ze psů to není tak strašně.
My máme doma dvouročního yorkšíra Montyho. Když jsem byla malá, tak jsme většinou měli kočku, neboť jsme bydleli na vesnici a kočka byla venku. Poté jsem ti v pubertálním věku pořídila do pokojíku potkana a křečíky. Když jsem se poté odstěhovala, pořídili jsme si s přítelem psa. Ten nám bohužel dlouho nevydržel. Týden před porodem nám zemřel. Dva roky jsme byli bez zvířata a poté, když dceři byly dva, koupili jsme opět psa - nyní našeho Montyho. Teď jsme o víkendu navštívili dědu, který si pořídil kotě. Hrozně jsme se s dcerou na něj těšili. A jak to dopadlo? Dcera pošrkábaná a já najednou alergie na kočky - prskala jsem a smrkala. Monty kočku proháněl 😀
MAME KOCKU I PSA a do zadnych silenyhc oblecku je neoblekame, jsou to zvirata maji srst jsou uzpusobeny ziti venku,ane aby si z nich nekdo delal hracky...
My nemáme kočku ani psa, ale K. si moc přeje k narozeninám rybičky, tak to jí asi splníme. 🙂 Už jsme je dřív měli, ale pak jsme akvárko zrušili.













Kromě máme ještě žáby a chameleony. A co se týče trendu, Bohužel spousta lidí dělá ze psů děti, což pochybuju, že je nadšený z oblečku v sukni. Ale funkční oblek proti povětrnostím podmínkám pro psy žijící v bytě je ovšem jiná kategorie a s tím plně souhlasím. Zvlášť pro psy bez podsady.