Jsou mezi námi nějaké bezstarostné mámy žáby?

jana_rajec
Moderátor
16. led 2018

U nás to začíná už ráno – hektické vypravování ptáčete do školky, poté dopolední hoňka od krámu přes plotnu až po vyřízení mailu, pak odpoledne kroužky a večer úklid domácnosti. 🛒 🚗 🏡

Každá máma je v průběhu dne vystavena asi miliardě stresových situací... Je tedy vůbec možné zachovávat si status bezstarostné mámy žáby? 😲

Co vám pomáhá zachovat chladnou hlavu? Vedete si plánovací kalendář? A kolik aktivit během dne zvládáte? Máte nějaké tajné triky v rukávu, jak zaměstnat děti, aby se doma nenudily, když se jim zrovna nemůžete věnovat?

A pokud náhodou stále ještě nevíte, jaký typ maminky z Rajecké doliny sedí na vás, mrkněte na web www.rajec.com/jaka-jste-mama. 😉

vlaxyz
16. led 2018

Já bývala hrozný rapl, ale prcek mě hodně naučil to ovládat. 😂 Rozhodně nemám žádný plánovací kalendář, jelikož to by mi přineslo stres, že jsem třeba něco neudělala 😂 práci doma si rozvrhu na celý den (co nestihnu, tak prostě nestihnu). Každý den mi malý vyhází komplet celou kuchyňskou linku (spodní šuplíky). První dny sem z toho byla na nervy, ale teď to úplně přehlížím 😂 Aspoň si vyhraje. Spíš mě víc dokážou vytočit diskuze na sociálních sítích. Protože tam se hádají dospělý ženský, co mají už rozum. S dítětem se nemá smysl hádat. Když se rozčiluje a chytne toho svojeho rapla, prostě si ho nevšímám (když vidí moji ignoraci, přestane). Když mu budu něco tlačit do hlavy, nepochopí to. Když něco překračuje už všechny meze, teprve potom zakročím. Ale to, že si hraje třeba s mojema kuchyňskýma věcma se mnou ani nehne 😂

jana_rajec
autorModerátor
16. led 2018

@vlaxyz To je super pristup... je fakt, ze ty kuchynske supliky jsou asi magnetem pro vsechny deti! 😉

qintus
16. led 2018

Od té doby co mám dvě malé děti,tak jsem musela dost slevit z nároku, hlavně co se týče dokonalé domácnosti. Slevila jsem z nároků i sama na sebe a je mi mnohem líp 😁. Ne že bych si žila úplně bezstarostně, ale snažim se uživat si dětí a těšit se ze společných chvil, co to jde!

jana_rajec
autorModerátor
16. led 2018

@qintus Myslím, že my ostatní bychom se od Tebe mohly hodně učit... 😉

qintus
16. led 2018

@jana_rajec ještě mám velké rezervy 😊

kamste
16. led 2018

Mám 3 malé děti (mladší 6 let) a slevit ze svého perfekcionismu bylo naprosto nezbytný.
Na kuchyňských dveřích mám:
"NÁDECH - VÝDECH
Neber si to osobně
Zatím to líp nedokážou
Oni se to naučí
Jednoho dne bude i můj domov zas čistý
Společně to zvládneme
Miluju svou rodinu a svůj domov
Otoč to v zábavu" (tak tohle se teprve učím)

Ale když je "den D", tak je mnohdy "každá rada drahá" 😂

beruszka82
16. led 2018

říká se o mě že jsem "punťa" bejvávalo, s jedním prckem s vypětím sil to ještě šlo se dvěma ani náhodou a já to nelamu přes koleno, takže ač je teď kolem mě chlívek vyklidněná sedím s kávičkou u pc a relaxují dokud mladší spí a stařší je ve školce... a stres a okolí? házím s klidem za hlavu,ale že mi to dalo slz a nervů než jsem se to naučila. 😀

jana_rajec
autorModerátor
16. led 2018

@kamste Skvělý tip! Už přemýšlím, co si na dveře nebo možná na lednici napíšu já. 😉

lazna
16. led 2018

Žádný plánovací kalendář nemám. Co stihnu stihnu, nestresuji se. Starší syn si staví, kreslí a učí se do školy. Mladší se diva třeba na pohádky, když potřebují vařit. Úklid neresim. To bych se zblaznila. Když mám chvilku pro sebe, tak si vemu knížku a chvilku si ctu. Tím se odreaguji.

dvorkada
16. led 2018

Plânovací kalendář taky nemám asi bych nestíhala do něj psát...mám tři kluky tak je u nás veselo..starší
nejlépe zabavím když jim dám práci 😉pomáhají mi vařit nebo uklízet ,zatim je to baví a berou to jako hru,nejhodnější jsou venku to pomáhají zase dědovi,jsou to kluci šikulové ale potřebují nějak zabavit jinak už vymýšlejí klukoviny 😂

blahova_andrea
16. led 2018

právě jsem zjistila, že jsem žába 😅 já? no myslím, že ten výběr odpovědí byl dost omezený a hodně to zkresluje 😀 i když asi ano, za poslední roky se mě nuceně musela stát kapku flegma, co si nehodí mašli ze všeho. mám dvě děti vlastní, dvě starší nevlastní a do toho už druhým rokem musím žít pod tchánovou střechou. základní popis jistě vysvětluje tok myšlenek 😉 a ano...nemám problém si půjčit děti kamarádek nebo jim svěřit svá robata. že by mi nevadilo zašpiněné kanape nebo různé ponožky, to se ale říct nedá. je ve mě stále i kus perfekcionistky. že nejsem zatím rozlítaný ptáček je jistě jen tím, že jsem zatím na rodičáku, jedno dítě doma, druhé ve školce a tak je čas na vše, co je potřeba bez stresu. to mi letos skončí, takže za rok, abych si test udělala znovu 😀
co mi pomáhá zachovat chladnou hlavu? no ale já si zařvu. právě proto, abych upustila páru a abych se vyhnula až moc přehnaným reakcím jaké mívala moje máma. a když mi to ujede? potomkovi se dokáži omluvit. přijde mi to hodně důležité. plánovací kalendář si vedu od puberty. mám hlavu děravou, takže co nemám napsáno, to neexistuje. jsem dinosaurus závislý na papíru. zápisky v mobilu mě neuspokojují, věčně nevím, kde ho mám nebo je vybitý 😀 jak zaměstnat děti? to jsou těžké rady. každé děti mají jiné zájmy. ti moji milují společenské hry a ty jednoduché už hrají i beze mě. milují tvoření, takže stačí podat papíry, nůžky, izolepy...rádi skládají stavebnice, puzzle nebo si prostě jezdí vláčky. pokud se jim zrovna mohu věnovat, tak děláme nějaké ty pracovní sešity, dcera mi vaří nebo mě češe, prostě zábava se najde, ale nejsou na mě v tomto závislí. pokud nemám čas, hrají si sami. pokud ho mám, jsou nadšení! 🙂
@kamste Ty nápisy si budu muset do nové kuchyně pak hodit někam taky!!! 😀

jana_rajec
autorModerátor
16. led 2018

@dvorkada Taky mám dva kluky a souhlasím, že zapojit je do prací (ať už v kuchyni nebo na zahradě) je to nejlepší. 😉 Oni jsou rádi, že dělajjí něcoo jako dospěláci a já jsem správně pyšná máma, která se dojímá tím, jak jsou šikovní. 😂

jana_rajec
autorModerátor
16. led 2018

@blahova_andrea To se mi líbí - správná vyklidněná žába s hlasem divoké tygřice! 😀 S diářem (zápisníkem) souhlas. Já taky co nenapíšu, nevím... A papír je papír! Mám to tak třeba i s knížkama... Moc díky za zprávu, vyloženě mi sedla. 😉

dvorkada
16. led 2018

@jana_rajec přesně tak, hlavně dokud je to baví, za chvilku už je do toho budeme muset nutit a budeme ještě vzpomínat jak to dělali dobrovolně a rádi 😀

marketa11112
16. led 2018

Mam triletaka a pulrocni holcicku...deti me hooodne zklidnily
..a prehodnotila jsem co je a neni dulezite..zvladam toho dost a jsem na sebe dokonce i pysna, kdyz nekdy vidim maminky a jednim prckem.. ...a co nestihnu, neutece, tak zitra no...take uz jsem se naucila na chvili sednout s nohama nahoru

jana_rajec
autorModerátor
16. led 2018

@marketa11112 Já to taky říkám: hlavní je si to užít... Ať už je to v poklusu nebo s nohami nahoře. 😉

miseeel
16. led 2018

@vlaxyz
Jak kdybych cetla o sobe a svem diteti...tu kuchyn mame hooodne podobnou 😂✌🏼🙈

vlaxyz
16. led 2018

@miseeel dokud nevrhá vidličky a nože, tak je to cajk 😂😂😂😂

pekosek
16. led 2018

Mam jedno dite vek 15 mesicu. Nyni zacina obdobi vztekani a vynucovani, aale jak uz pisi holky nevsimam si az se dovzteka tak prijde. Do hodne veci behem dne se ho snazim zapojit. Nejradeji ma kuchynku a vareni. Nesnasi, kdyz ho "cvicim " (snazim se ho naucit jak dela prasatko...) jevi absolutni nezajem a utika si varit.nenutim ho. No a co tak se to nauci pozdeji nez napriklad sousedovic Johanka (nemam rada srovnavani), ale za to umi nadherne michat metlickou v hrnci 😉😃 den prozivame v klidu hranim, varenim, uklizenim. Snad casem nezmenim nazor, ale nyni si pripadam opravdu jako na dovolene. Rano si muzu v klidu pospat, najist se a praci si vecer netaham domu. Krasne cista hlava.

jana_rajec
autorModerátor
16. led 2018

@pekosek Zní to úplně idylicky! 😉 👏

rmarci
16. led 2018

Mám diar na každý den plánovací i na hodiny bez něj by to neslo 🙂

denitek
17. led 2018

taky mi vyšla žabka 🙂 beru vše s nadhledem a řídím se intuitivně 🙂 a plánovací diář nesmíchybět 🙂 aobzvlášť s nedonošeným mimčem a dvouletou princeznou 🙂

jana_rajec
autorModerátor
17. led 2018

@denitek @rmarci Holky, to ráda slyším! Já bez diáře nedám ani ránu... Byly časy, kdy mi i fakt záleželo, jak a co do něj píšu, dokonce jsem do něj i malovala. To dnes už to je slabý odvar a jednotlivé stránky vypadají jak proškrtaný nákupní seznam. 📓 ❤

jujatko
17. led 2018

Taky mi vyšla žába. Dá se podle mne vše zvládnou, pokud člověk nelpí na detailech - jako je precizně uklizeno atd. A jinak, za mne, dokud jsem byla na mateřské, tak to byla těžká pohoda. Stíhala jsem vlastně všechno, a samozřejmě jsem stejně remcala, jak nestíhám 🙂 🙂 Po návratu do práce, kdy domů přilítnu s dcerkou v závěsu v 16,30 mi bohužel nezbývá moc času na věci, které jsme dříve s dcerkou dělaly každodenně - vyrábění, lepení, kreslení ☹ A to mne hodně mrzí. Není už tolik času na to být spolu - spolu jsme, ale já vařím, uklízím, rovnám prádlo atd. a ona si kreslí sama u stolu ☹

blahova_andrea
17. led 2018

@jujatko to je právě moje noční můra. že mi vlastně ta bezvadná "dovolená" letos skončí a pak už to bude jen ta honička ☹

jana_rajec
autorModerátor
17. led 2018

@jujatko jj, taky jsme s tím po návratu z první rodičovské bojovali... U druhého ptáčete je to už trochu jednodušší, neboť ten starší je nadšený učitel toho mladšího a pro mladšího je zas starší obrovský tahoun, ke kterému vzhlíží. Takže zatímco já vařím, oni se snaží vyrábět spolu a já jen chvilkami pomáhám. 😉

jana_rajec
autorModerátor
17. led 2018

@blahova_andrea Je potřeba využít krizi na trhu práce a nastavit si spolupráci tak, aby to nebyla jen nesnesitelná hoňka. 😉

jujatko
17. led 2018

@jana_rajec Bohužel malá je sama, takže jejím kámošem jsem jen já.

jana_rajec
autorModerátor
17. led 2018

@jujatko Máma je ten nejlepší kámoš! 😉 Věřím, že časem se podaří práci i volný čas skloubit tak, aby vám to oběma vyhovovalo. A nebo přijde nějaký druhý kámoš... Kdo ví. Vše je jen otázkou času! 😉