První snažení a první bejbátko
Ahoj děvčata co se začínáte snažit o prcka,
spoustu diskuzí už je rozjetých a ráda bych se sblížila s některýma z vás a probírala vše co nás čeká v následujících měsících a včecko to kolem s váma prožívala.
S přítelem se snažíme o první bejbátko, takže jsem "nováček"..
Stručné shrnutí
- Před plánovaným početím se v diskuzi doporučuje dlouhodobé užívání kyseliny listové; zmiňované značky jsou Elasti-Q, Calibrum babyplan a Mamavit.
- Plodné dny se v praxi sledují ovulačními testy, pozorováním hlenu a měřením bazální teploty (BT); v diskuzi se uvádí, že spermie mohou v těle přežít až 5 dní a fáze od ovulace do menstruace bývá maximálně 14 dní.
- Při potížích s přirozeným početím se v diskuzi probíraly možnosti lékařských intervencí: IUI, vyšetření v centru asistované reprodukce (CAR) a dále darování vajíček nebo adopce jako alternativy.
Nejčastější otázky
Q: Kdy mám začít brát kyselinu listovou před početím?
A: Gynekologické doporučení z diskuze uvádí užívat kyselinu listovou 3 měsíce před početím a v prvním trimestru; v diskusi byly zmíněny produkty Elasti-Q, Calibrum babyplan a Mamavit.
Q: Kdy má smysl dělat těhotenský test po nechráněném styku?
A: Doporučení v diskuzi je testovat nejdříve v den očekávané menstruace nebo počkat 1–2 týdny po vynechání MS, přičemž některé uživatelky uvedly pozitivní test až ve 18 DPO; dřívější testy často dávají falešně negativní výsledek.
Q: Jak spolehlivě zjistit ovulaci a plodné dny?
A: V praxi uživatelky sledují ovulační testy (někdy pozitivní i 3 dny po sobě), konzistenci ovulačního hlenu a bazální teplotu; v diskuzi byla uvedena informace, že spermie přežívají až 5 dní, což rozšiřuje plodné okno.
Q: Co očekávat po vysazení hormonální antikoncepce (HA) ohledně cyklu?
A: Diskuze uvádí, že po vysazení HA může být cyklus nepravidelný a menstruace se může obnovit i až za ~50 dní nebo být nutné lékařské vyvolání (vyvolávačka) k nástupu cyklu.
Q: Jaké jsou další možnosti, když je přirozené otěhotnění obtížné?
A: V diskuzi byly konkrétně zmíněny IUI (uživatelka uváděla 2 IUI, poslední 25.2.), vyšetření a léčba v CAR (termín návštěvy uveden například 10.4.), dále darování vajíček a adopce jako alternativy.
Q: Jaké sociální/finanční aspekty řešit před početím?
A: V diskuzi byly uvedeny konkrétní údaje: podle diskutujících stačí, aby jeden z rodičů splňoval podmínku 270 pojištěných dní za 2 roky pro volbu rodičovské, mateřská se v textu uvádí jako 70 % z platu a rodičovská jako celkem 220 000 Kč; jedna uživatelka zmínila minimální nárok 7 200 Kč jako orientační částku mateřské.
Závěry z diskuze
Shoda
- Doporučuje se užívat kyselinu listovou před početím a v prvním trimestru (zmíněné značky: Elasti-Q, Calibrum babyplan, Mamavit).
- Nejspolehlivěji se ověří těhotenství testem v den očekávané menstruace nebo až 1–2 týdny po vynechání MS.
- Při problémech s otěhotněním se mají vyhledat gynekologické vyšetření a možnosti asistované reprodukce (IUI, CAR).
Sporné názory
- Někteří doporučují testovat co nejdříve při nejmenším podezření, zatímco jiní radí čekat do dne očekávané MS, aby se předešlo zbytečnému zklamání.
- Některé diskutující doporučují okamžité nakupování výbavičky a radostné plánování, jiné radí počkat několik měsíců (4–5) nebo dokonce až po potvrzeném prvním trimestru.
Otevřené otázky
- Je špinění po očekávané ovulaci implantací nebo varovným příznakem hrozícího potratu?
- Po jak dlouhé době po IUI nebo po pozdní ovulaci je rozumné dělat těhotenský test pro spolehlivý výsledek?
- Jaké konkrétní léčebné postupy v CAR jsou vhodné pro ženy s endometriózou nebo s nefunkčními vaječníky?
- Jak přesně se aplikuje pravidlo 270 pojištěných dní v praxi při volbě rodičovské dovolené u různých typů zaměstnání?
Zmíněné značky a firmy
Calibrum babyplan, Elasti-Q, Mamavit, mamatest, CAR, MPSV, emimino
Zmíněné produkty a metody
kyselina listová, Calibrum babyplan, Elasti-Q, Mamavit, mamatest, ovulační testy, měření bazální teploty (BT), IUI, vyvolávání menstruace (vyvolávačka), darování vajíček, adopce, endometrióza, čaj z kontryhele, maca, Pyridoxin, pravidlo 270 pojištěných dní, mateřská 70 % z platu, rodičovská 220 000 Kč
Místa a osoby
Mladá Boleslav, Stará Boleslav, Rakovník
@pe_t_ka123 no ja uz mam dneska 16 den zpozdeni.... Sem z toho uz takova vselijaka ☹ no... uvidim treba je to jen zpozdeni...
@sojca nu uvidis. treba by ti to test pitvrdil.nebo to potvrdi doktorka. uvidis... ale drzim moc palce...moc ti to preju! urcite dej vedet... 😉 a jinak je ti dobre?meris porad teplotu?
@pe_t_ka123 No leze na me nejaka vyroza ci to... Boli me v krku tak nevim kdyz si melrim teplotu a mam porad pres 37 jestli to neni z toho ☹ Jinak me porad boli bradavky ☹ A mam porad zizen a proto chodim porad na wc
Já bohužel špatně. Dotoři mi řekli, že přirozenou cestou nemám moc velkou šanci otěhotnět, takže na 10.4. už jsem objednaná do CARu..
Kaci. To me mrzi,ake.nadruhou stran se nebudete trapit dlouho ze to nejde. Voni jsou machci v car,takze vsecko bude ok
jo já super. Čárka je dnes z odpo moči 18.DPO úplně jasná, silnější jak kontrolní a vykoukla na mě dokonce dřív než kontrolní. takže už tomu začínám věřit.
Navíc jsem pořád hrooozně unavená.
A kdy půjdeš na gyndu? Kolem mě jsou teď samý těhulky, jen v práci máme 4 🙂 A kromě únavy žádný změny nepozoruješ?
No chtela bych jit v utery (5+6 podle ms) ale porad vaham jestli neni brzo. Vim ze nic moc neuvidime,ale chci to mit potvrzene.
No uz tak 3 tyden mi silene padaj vlasy uplne mega. Mam nafouklej podbrisek,semtam me popichuje v podbrisku a mota se mi dost hlava. Jinak nic moc zaplatpanbu
ahoj holky muzu k vam? Jsem teprve prvni mesic po vysazene HA (brala jsem ji pul roku) a ted mi MS meska, ale nevim presne kolik, protoze jsem si posledni prasky posouvala na 29DC. Jinak to mivam 23DC. Teoreticky jsem 16DPO, minuly patek jsem testovala a nic, ale bylo to uz jakoby z druhe moci. Dost dlouho uz me boli bricho, ze zacatku bolest,pak spis tlaky a ted znovu bolest, dost casto mivam zaludek na vode,chodim porad curat, ale to muzu byt pristydla a jsem porad zrala do postele :( pritel me nechape a zacina to byt docela kruty doma. Co myslite??
bjuciku: první měsíc po vysazení můžeš čekat teřba 50 dní a nebo ms nedojde vůbec a budeš muset na vyvolání. Než se ti ten cyklus zase nahodí zpět. Já byla jedna s těch štastných co mi naběhl sám a hned a stejně dlouhej, ale většina takový štěstí nemá.
A ovu si si jistá????
A nejlepší bude k dr a ona už ti řekne co a jak.
@kabelitka s ovu jsem si jistá určitě. , a že můžu čekat dlouho, to je u mě normální. Když nemám prášky, tak to vlastně nemám vůbec a vždycky jsem musela na vyvolávačku :( Ovu snad ani nebylo. Pak se nám to (nevím jakým způsobem) povedlo, ale neudrželo se to :( a znovu jsem brala HA. Teď jsem jí po 5 měsících opět vysadila, ale ovu byla určitě (dle teploty, špinění a bolesti v břichu) a my se i trefili. jasně může to být zpoždění... K dr je to ještě brzo. Teprve týden meškám.
bjouci: tak to potom jo, já jsem nějak přehlídla že antiko po půl roce.
Je to docela nadějný na jednu stranu, ale na druhou píšeš že normálně bez vyvolání ms nemáš. Já tomu takhle moc nerozumím no.
Každopádně přeju hodně štěstíčka
@kabelitka minulý rok když jsme se snažili, tak to dlouho nešlo, neměla jsme pravidelnou MS, někdy nepřišla třeba 2 měsíce. Pak se zadařilo, ale týden po potvrzení samovolně odešlo :( no samovolně ne, stěhovala jsem se a zvedala těší věci (jsem holt tele!) tak mi dr. předepsal prášky, které mi urovnají hladinu hormonů, ty jsem brala jen 5m. teď už týden nic, a test taky nic, zatím byl jen jeden. Chci testovat zítra, ale nevím jestli to pořád není brzo :(
určitě to brzo výjde, když už se jednou povedlo, alespon vítě že jste oba v pořádku.
Já teda testlila 4dny řed MS 11DPO a byl duch, v den očekávané ms byla čárka o kousilínek světlejší než kontrolní a 18DPO už jsem měla dálnici silnější a jasnější, ale je to individuální. Třeba je mimi jen pomalejší, určitě tam ale bude. Pokud jste pojištovali a trefili se
no pojišťovali ani ne, ale trefili se to jo 🙂 Uvidíme...jen sbírám takhle informace, ale když nebude, tak nebude - bylo i hůř....
nebo spíš takhle... já už se ničemu nedivím, ale mimi chci to určitě jo a mooc...
my se začli snažít stím že tak do půl roku určitě otěhotníme a pěkně to vyjde se školou a tak. No a přišlo to hned a škola bude muset nějak počkat nebo co
Ahoj holky jsem tu nova snad jsem se trefila,Mi sme se snažilu už dva roky a nevyšlo to nedavno mi dr.řekl v klidu však vam nepracuji vaječniky,vite co to bylo pro mně poskladala jsem se tam,protože jsem si uvědomila že nikdy nebudu mit miminko,nikdy ho nebudu nosit,nikdy neporodim,tim padem ani IVF nepomuže,jen darkyně vajička ale to sme se s přitelem domluvily že to nepodstoupime,prostě by to nebylo naše-zni to blbě ale je to tak.Ja i přitel se smiřujeme už stim že budeme dokonce života bez dětí. 😒
@kabelitka ahojky no viš mi nejsme na tom tak dobře aby sme si ho mohli adoptovat ☹
ney: aha, tak to je hrozná škoda. Určitě to dobře dopadne jak se s odstupem času na to podíváte. A stím darováním vajíčka si to rozmyslíte. Není to otom že to není vaše miminko. Je mi stoho hrozně smutno. Že spousta chodí na potraty páč mimin nechcou a kdo chce tak nemůže. ☹
@kabelitka To máš pravdu ale ted potřebujeme čas s přitelem aby sme se z toho dostaly,diky přiteli jsem psychicky už v pohodě,ale je to nefer ženska ktera má už 3 děti jedno z toho v dětskem domově a ted porodila 4 a to syna,když jsem ji řekla at nechodi a co se stalo mně tak mi řekla že to je závist ale ona to nepochopila prostě ona si mysli že děla řidičku šaliny a že bydli v bytě 3+1 tak si mysli že je někdo.viš ona to neni zavist ale kdybych ted viděla narozene miminko tak to by byl pocit takovej že bych se asi zhroutila.Snad mě tu pochopite

@sojca jeee, já ti to nedala odpovědět, tak je to o kousek nahoře... 🙂